Triathlon dit jaar aantrekkelijker voor publiek Schiedam bruist van de sportactiviteiten Dam doet naam eer aan EEEioann Unieke demonstratie deltavliegen jj gen Jnaven Branders feesten '90 fy BRANDERSKRANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 15 SCHIEDAM Omdat een triathlon voor toeschouwers niet eenvoudig is om te vol gen, heeft de organisatie van de twee Coca- Cola Branderstriathlon de wedstrijd voor het publiek aantrekkelijker gemaakt. Dit is niet alleen gebeurd na opmerkingen, vorig jaar, van de Nederlandse Triathlon Bond, ook de organisatie zelf vond dat het publiek er vorig jaar bekaaid afkwam. „Aan de finish bijvoorbeeld", zegt Sjef Mid- delweerd namens de organisatie, „was vorig jaar door ons nauwelijks aandacht besteed. Dit jaar zal dat onder andere flink verande ren". Zondag 23 september wordt de tweede Schiedamse triathlon tijdens de Branders feesten gehouden. Aan de Noordvestsingel starten om 10.30 uur de triathleten aan de halve afstand een uur later gaan de deelne mers voor de kwart afstand van start. Het zwemonderdeel kon vorig jaar al uitste kend gevolgd worden door de belangstellen den. Daarom is daar niets aan veranderd. De start van het zwemonderdeel, dat wordt afge werkt in de Noordvest en de Schie, vindt plaats ter hoogte van Scholengemeenschap Ter Schie. Vanaf de Proveniersbrug kan ie dereen de verrichtingen tijdens het eerste deel goed volgen. Ook de wissel van het zwemmen naar het fietsen kan van nabij mee gemaakt worden, op het grasveld aan de Noordvestsingel. Het fietsen zelf is lastig, want het parcours voert richting Schipluiden. Als de triathleten daarna de fiets gestald heb ben en aan het laatste en vaak beslissende onderdeel beginnen, komen de atleten weer in de 'bewoonde wereld'. Ten opzichte van vorig jaar is het parcours veranderd. De lo pers komen bij de Parkweg het Beatrixpark uit, gaan dan via het secundair gelegen ge deelte van de Burgemeester Van Haarenlaan richting NS-station Schiedam-Nieuwland. Via Bijdorp komen zij weer in het Beatrixpark. „Zowel de plek waar de atleten het park uit komen, als het onderlangs passeren van het station, zijn strategische punten voor het pu bliek", weet Middelweerd, die tevens beweert dat het nieuwe looptraject sneller is. De vorig jaar zo kale finish, zal dit jaar brui sen van de activiteiten. Op de Mgr. Nolens- laan ter hoogte van SG Ter Schie, treden de Amazing Stroopwafels op als de deelnemers de eindstreep passeren. Rondom de finish zal tevens een sportmarkt worden gehouden waar diverse organisaties informatie over tri- athlons verstreken en fabrikanten van kleding en materiaal hun waar presenteren. Licentie De brandertriathlon over de halve afstand is alleen bestemd voor atleten met een wed strijdlicentie. Het kwart van de officiële af stand staat open voor zowel licentie als recre atieve deelnemers. De halve triathlon, waar ook de meeste belangstelling voor bestaat, telt dan ook mee voor het SPC, het super prestige circuit. De atleten die deelnemen aan de langste afstand moeten 2 kilometer zwem men, 90 kilometer fietsen en 21 kilometer hardlopen. Op de halve afstand is alleen het fietsonderdeel niet gehalveerd, namelijk 48 kilometer. „Onze ronde is afgestemd op de halve triathlon", zegt Middelweerd. „We zijn verplicht ons in die wedstrijd aan de juiste af standen te houden. Met de kwart mogen we dus wat schuiven en dat is bij het fietsen ge beurd". Deelnemers De inschrijving voor beide traiathlons is in middels al gesloten en de organisatie rekent op zo'n 180 deelnemers op de halve en 70 op de kwart afstand. „De kleine hoeveelheid deelnemers op de kwart triathlon wordt voor namelijk veroorzaakt door het late tijdstip van onze wedstrijd", licht Sjef Middelweerd toe. „Veel recreanten, die de kwart doen, denken dat het water dan te koud is om te zwemmen. Dat valt best mee, een week voor de wed strijd was het zo'n 17,18 graden". Onder de vrouwelijke deelnemers onder andere Ada van Zwieten, die meerdere malen de hele triathlon van Almere volbracht en waarschijn lijk geselecteerd wordt voor de race op Ha waï. Zij behoort met Irma Zwartkruis tot de top van Nederland. Bij de heren heeft de snelste zwemmer van ons land zich al aange meld; Jo-An Mudde. Hoewel hij zijn voor sprong op de twee andere onderdelen nooit staande houdt, is hij meestal goed voor een plaats bij de eerste tien. Bij de heren ver schijnt verder Jan Jaap van Joolingen, de winnaar van vorig jaar aan de start. Van de eigen vereniging wordt veel verwacht van de gebroeders Cees en Gerard Lagerwerf uit Maasland. Bij de veteranen enkele opvallende deelne mers. Zo heeft Therese van Lare, de wereld recordhoudster op de hele triathlon bij de damesveteranen zich aangemeld. Trots is de organisatie op de deelname van de 63- jarige Duitser Manfred Hauser. „Hij komt speciaal uit Duitsland om in Schiedam mee te doen. Voor hem geldt dan ook geen tijds limiet", laat Middelweerd bijvoorbaat al we ten. De Duitser zal concurrentie krijgen van de 62-jarige Schiedammer Johannes van Leusden. „Voor beide heren staat een fles jenever klaar bij de finish. De grootste gaat naar de snelste van de twee", lacht Sjef Middelweerd. „We organiseren dit toch uit eindelijk in Schiedam. De start vorig jaar in de Noordvest. Dit jaar starten op de halve triathlon zo'n 180 deelne mers. Drijvende muziek SCHIEDAM - Ter hoogte van de Koemarkt drijft zaterdag 29 september tussen 14.00 en 17.00 uur een muziekponton in Gleissband verzorgt hierop een muzikaal programma. Snooker SCHIEDAM - De liefhebbers van het Engelse biljart kunnen zaterdag 29 september terecht in het Snookercentrum aan het Broersveld. Hier worden vanaf 10.00 uur snooker wedstrijden gehouden. die die dag gedemonstreerd wordt. Het wordt gespeeld op twee trampolines met daartus sen een net. De ene speler moet proberen de bal springend over het net in twee gaten ach ter zijn tegenstander te werpen. Een hoogte punt wordt ongetwijfeld het 'abseilen' van de toren van de grote kerk. Een team van het Sportinstituut vraagt met deze show aan dacht voor de binnenkort te starten cursus survival. Onderwatersportvereniging Sea View is een nieuwkomer en zal in een 16 ton we gende duiktank haar kunnen presenteren. Op een trampoline haalt een stuntteam van Coca-Cola halsbrekende toeren uit. Voor de voetballiefhebbers heeft zaalvoetbal vereniging Groenoord een leuke uitdaging. Het Schiedams Kampioenschap solo-bal, of tewel de bal zo lang mogelijk hooghouden. De grootste show wordt verzorgd door een demonstratie van een delta flyer. Ferdinand van Helden zag deze show in België en zorg de ervoor dat Schiedam de eerste stad in Ne derland is, waar het deltavliegen gedemon streerd wordt. Op het Hema-plein wordt een beperkt aantal mensen de kans geboden om te ervaren hoe het is om met een deltavlieger te vliegen. Daarvoor wordt er een flinke stel lage opgesteld met een hefboom, waaraan de vlieger is verbonden. Gehuld in een stevig tuig wordt de 'piloot' bevestigd aan de vlie ger. Met een motor wordt het geheel in bewe ging gesteld. Door de vleugels omhoog of omlaag de bewegen kan de hefboom dezelf de richting worden bewogen en wordt er als het ware echt gevlogen. Om de jeugd te interesseren voor de verschil lende activiteiten van de sportverenigingen, is er een speciale stempelkaart, die na het vol brengen van elke activiteit afgestempeld wordt. Wie alle stempels heeft en dus een sportieve middag heeft gehad, krijgt van de dienst sport en recreatie een leuk verras singspakket. Naast de al eerder genoemde sportdemon- straties presenteren de volgende verenigin gen of instellingen zich op zondag 23 septem ber van 14.00 tot 16.15 uur: het Sportfond- senbad, handbalvereniging DWS, gymnas tiekvereniging THOR, sportschool Peter La gerwaard, invaliden-sportvereniging De Ooie vaars, honk- en softbalvereniging Schiedam, voetbalvereniging Schiedam, hondensport vereniging De brandersstad en gebruiks-hon- densportvereniging Schiedam, schaakvereni ging Het Zwarte Paard, karatevereniging Fuji Yama, basketbalvereniging Thomson Juven- tus, korfbalvereniging Harga, tafeltennisvere niging De Reling, gymnastiekvereniging Arma, de Sportarcade, rollerskates, Nederlandse Ski Vereniging, gymnastiekvereniging Excel sior en Nederlandse Touwtrek Bond. SCHIEDAM Voor de derde keer grijpen veel Schiedamse sportverenigingen de kans om zich ie presenteren tijdens de Brandersfeesten. Op zondag 23 september zijn van 14.00 tot 16.15 uur op het parcours dat begint op de Hoogstraat en via de Grote markt, de Lange Kerkstraat, Kreupelstraat naar het Hema-plein voert zo'n 26 verschil lende activiteiten. Naast de Schiedamse sportverenigingen zijn er die dag ook spe ciale demonstraties. De organiserende dienst sport en recreatie Schiedam mag zich de nog steeds verheugen in een stijgende belangstelling. „Eerst deed alleen gymnastiekvereniging Arma mee, vorig jaar volgde Excelsior en dit jaar doet ook THOR mee", geeft Ferdinant van Helden, van de dienst, een voorbeeld van de groeiende belangstelling van de sportverenigingen. Ook de publieke interesse neemt jaarlijks toe. „Het is ook een lekkere tocht door de bin nenstad, waar die dag ook het watersport spektakel en de kermis wordt gehouden. Daartussen liggen onze activiteiten", aldus Van Helden. Sterke mannen Een nieuw onderdeel op de dag voor sportde- monstraties zijn het trucktrekken. Op zich is dit evenement voor sterke mannen niet nieuw op de Brandersfeesten, maar organisator Henk de Bruin wilde zijn sportieve uitdaging graag combineren met de andere sportevene menten. Jumping balls is een nieuwe sport, SCHIEDAM De kraampjes komen aan een kant van de straat, achter de paaltjes, heeft Damvoorzitter John van Zadel al be kokstoofd. Het pleintje achter de Koren beurs wordt gereserveerd voor een spring kussen en een popcorn- en suikerspin- kraam. Op de Dam is het schipperen met ruimte, weet Van Zadel als geen ander. „Zo is het hier nu eenmaal en daaraan kunnen we niets veranderen". De eerste dag van de Brandersfeesten halen de ondernemers op de Dam een oud succes nummer van stal: dammen op de Dam. „He laas deze keer niet met vice-wereldkampioen Ton Sijbrands. Die was verhinderd. Maar de leden van Damclub Schiedam doen hun best om een aantrekkelijk programma te presente ren". De Dam doet ook mee aan de Dwaze Dins dagmiddag. „Ik weet", zegt voorzitter Van Zadel, „we zouden aan meer aktiviteiten moeten meedoen. Maar hier zitten slechts 17 eenmanszaken. De eigenaren ervan moeten hard voor hun brood werken. Het moest er allemaal even vlug tussen neus en lippen ge regeld worden. En dat valt niet altijd mee". Komst Over een ding is Van Zadel als voorman van de Dam zeer tevreden: de komst van drie en thousiaste ondernemers: Boetiek 'Ada', 'De Paarse Pimpernel' en 'Bureau Verhoeven'. „Zij hebben zich hier met veel plezier geves tigd. Dat vinden we natuurlijk een prima zaak, want leegstaande panden zijn een ramp voor je straat. Extra reden voor ons om feest te vieren". De ondernemers aan de Dam zijn blij dat er weer drie collega's zijn bijgekomen. „Lege gaten zijn een ramp voor een winkelstraat", zegt voorzitter John van Zadel. I Fï t'I f I I f f f f Vil* l-.ï 'B rf F# FJTFT"#"Ï

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 31