t c'estbon Standwerkersconcours beleeft derde lustrum Warenmarkt viert het veertigjarig bestaan Broersveld debuteert op Zondagsmarkt „Samenwerking maakt Brandersfeesten groot" Branders feesten '90 BRANDERSKRANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 271 Schiedam Hoogstraat 180 Vlaardingen Hoogstraat 163 Delft Jacob Gerritstraat 15 Afscheid vol vuurwerk SCHIEDAM - De Brandersfeesten 1990 worden afgesloten met het traditionele vuurwerk, afgestoken vanaf het dak van het Stadskantoor. De felle kleuren en flitsende knallen gaan vanaf 21.00 uur de lucht in. Tot volgend jaar. Ronald Prince, voorzitter winkeliers vereniging Hoogstraat, „Zonder samenwerking geen Brandersfeesten. SCHIEDAM De marktbezoekers zullen vrijdag 28 september de grooste moeite hebben om de hand op de knip te houden. Dan wordt namelijk weer het traditionele Standwerkersconcours gehouden. Het con cours beleeft dit jaar zijn vijftiende editie en dit jubileum is voor de ONS-organisatoren Mari Dingenouts en Jan van Meel aanleiding om er een extra feestelijk evenement van te maken. Temeer daar dit jaar ook de waren markt jubileert. De flink van de tongriem gesneden kooplieden zullen hun artikelen op geheel eigen wijze aanprijzen. Het Schiedamse Standwerkersconcours werd voor het eerst georganiseerd in 1975, toen de stad Schiedam haar 700-jarig bestaan vierde. In 1985 werd met groot succes het Nationale SCHIEDAM Gelijktijdig met het Stand werkersconcours wordt vrijdag 28 septem ber ook het veertigjarig jubileum van de warenmarkt in het centrum gevierd. De ruim gesorteerde weekmarkt is in de afge lopen veertig jaar uitgegroeid tot een niet meer weg te denken trekpleister voor alle Schiedammers. Het jubileum wordt vrijdag uitgebreid gevierd. Toen de markt in september 1950 op het Broersveld van start ging, was er nog sprake van een proef. Maar precies een jaar later kon de toenmalige wethouder Piet van Bo- chove er een permanent karakter aan geven. Nadat in 1977 vernieuwde straten in het cen trum, waaronder de Lange Kerkstraat, wer den opengesteld, nam de belangstelling voor de warenmarkt nog verder toe. En inmiddels omvat de Schiedamse markt zo'n 130 stand plaatsen met een zeer gevarieerd aanbod van produkten en artikelen. In de komende jaren staat de warenmarkt een nieuwe aanpassing te wachten door de komst van het veelbesproken ABC-complex en de uitbreiding van het Stadserf zelfs een nieuwe impuls aan de belangstelling voor de markt. Feest Vrijdag 28 september wordt de weekmarkt door het Gemeentelijk Marktbedrijf, de Cen trale Vereniging voor de Ambulante Handel en de standplaatshouders volop in het zonne tje gezet. De marktkooplieden richten een fleurige kraam in met een grote voorraad bloemen, waarmee het publiek kan gaan bloemschik ken. De Centrale Vereniging zal de markt over een lengte van 500 meter feestelijk ver sieren, terwijl de kooplieden is gevraagd hun kraam en uitstalling fraai op te tuigen. Hier mee kunnen ze zelfs prijzen verdienen. Tussen 11.00 en 16.00 uur treedt goochel- clown Pedro op met een show voor jong en oud. Een huifkar pendelt gratis tussen de Lange Kerkstraat en de Blauwe Steeg (Broersveld), waar kinderen bovendien voor slechts 1,50 een ritje op een pony kunnen maken. Voor het publiek is een aantrekkelijke actie op touw gezet, waarbij fraaie prijzen zijn te winnen. Bij iedere besteding van vijf gulden krijgt de klant een lot. Na vermelding van naam en adres moeten deze loten vóór 16.00 uur in een container op het HEMA-plein wor den gedeponeerd. Om circa 16.30 uur vindt de trekking van de loterij plaats. Er zijn 50 prijzen beschikbaar, variërend van een da- mes- of herenfiets tot waardebonnen van tien gulden. De waardebonnen zijn te besteden op de markt. standwerkersconcours in de Brandersstad georganiseerd. Hierdoor werd de naam van het Schiedamse concours definitief gevestigd. De jury van het evenement wordt elk jaar ge vormd door bekende Schiedammers vanuit verschillende maatschappelijke geledingen. Dit jaar bestaat de jury uit de heer Gorissen (gemeentesecretaris), de heer Bas (journalist), mevrouw De la Rie (raadslid), mevrouw Scheeres (echtgenote van de burgemeester), de heer Vriens (lid warenmarktcommissie Schiedam), de heer Prince (voorzitter winke liersvereniging Hoogstraat) en mevrouw Lefel (Unie van Vrijwilligers Schiedam). De jury staat onder voorzitterschap van de heer Zap- pey, secretaris van de Landelijke Vereniging voor de Ambulante Handel. De circa 25 standwerkers uit alle windstreken van het land worden uitgenodigd de deskun dige jury te overtuigen van hun kunnen. Dit zal ongetwijfeld borg staan voor een aparte vorm van openlucht cabaret. De jury zal de lachspieren dan ook onder controle moeten houden en de standwerkers moeten beoorde len op drie serieuze criteria: originaliteit, spreekvaardigheid en overtuigingskracht. De jury maakt twee ronden langs het deelne mersveld, dat is uitgezet in een deel van de Lange Kerkstraat, het Hemaplein en de Grote Markt. Wethouder Aad Wiegman zal om 16.00 uur de eerste, tweede, derde en aan moedigingsprijs uitreiken. De deelnemers aan het Standwerker sconcours zullen er ongetwijfeld in slagen de aandacht van het publiek te trekken. Voorzitter Frans van Thienen denkt dat 'zijn' winkelstraat veel publiek zal trekken. „Al is het alleen maar om een tjokvolle Hoogstraat eventjes te ontvluchten", lacht de eigenaar van een doe-het-zelf-zaak. „De Broersveld wordt een prima doorgang zo naar naar de Lange Kerkstraat. Ook daar staan, net als bij ons, kramen opgesteld". Van Thienen kan het niet nalaten te vermel den dat zowel op de Zondagsmarkt (30 sept.), als op de Branders Braderie (22 sept.) de kra men veel beter staan opgesteld dan tijdens de vrijdagse weekmarkt. „Nu organiseren we het zelf en dat is te merken. Er zal genoeg ruimte zijn tussen winkels en de uitstallingen op straat. Dat komt omdat we niet zullen toe staan dat achter de kramen auto's komen te staan". Sluiproute Volgens de winkeliersvoorzitter heeft het be zoekersaantal aan de Zondagsmarkt zijn grens bereikt. „Ik vind het prachtig dat er zo veel mensen komen. Het gaat ons echt niet om de directe verkoop. Maar passanten zien iets leuks in de etalage en komen later terug. En bovendien: je zet je straat ook weer eens in de picture, da's zeer belangrijk voor ons". Van Thienen hoopt vurig dat de politie het hele centrum zal afsluiten voor verkeer. „Ik weet, ik heb makkelijk praten. Maar er is nu een sluiproute vanaf de Nieuwstraat naar Broersvest. Dat kan gevaarlijk worden met al die voetgangers". SCHIEDAM Voor het eerst doet ook de winkeliersvereniging Broersveld Belangen mee aan de beroemde Zondagsmarkt: het slotfeest van de Brandersfeesten. Ronald Prince van winkeliersvereniging Hoogstraat: SCHIEDAM Feest, evaluatie, voorberei ding, feest, evaluatie, voorbereiding, enzo voorts. „De Brandersfeesten", zegt Ronald Prince hij nam negen maanden geleden de voorzittershamer van Chris Coppens over laten je nooit los". „Als het feest ten einde is, ga je met elkaar rond de tafel zitten om te bekijken of het de volgende keer nog beter kan. Dan heb je no vember en december 'vrij' en in januari wor den de eerste lijnen al weer uitgezet". Hij vervolgt: „Naar aanleiding van de nabe sprekingen hebben we dit jaar gezorgd voor meer doordeweekse aktiviteiten. We vonden het geen goede zaak om alles te concentre ren op het eerste en laatste weekend van de Brandersfeesten. Zo speelt op de Dwaze Dinsdagmiddag een groot Walt Disney-orkest en hakende woensdag ook in op de kinder middag, die sinds jaar en dag in het Passage Theater wordt gehouden". Uitvalsroute Prince is heel gelukkig met de deelname van de Dam en het Broersveld aan de Zondags markt. „Er ontstaat op deze manier een to taal circuit. De bezoekers zijn niet meer enkel en alleen aangewezen op de Hoogstraat, de Koemarkt en de Broersvest", zegt de eige naar van Partyhouse Sitton tevreden. „Zelfs de Appelmarkt gebruiken we als uitvalsroute om de Hoogstraat te ontlasten". Minder tevreden is Prince over de Broersvest. Daar is sprake van een 'slapende' winkeliers vereniging. „Natuurlijk, we krijgen alle mede werking van hen. De meeste kramen staan per slot van rekening hier, omdat het de breedste weg is in het centrum. Maar het zou toch plezierig zijn om een vaste gesprekspart ner te hebben". Collectief Prince, een man die weet wat organiseren is, is altijd een groot voorstander geweest dat ondernemers zich verenigen en winkeliersver enigingen tezamen met andere belangengroe pen aan een tafel schuiven. „Schiedam staat voor grote veranderingen. Het centrum gaat er totaal anders uitzien de komende jaren. Wil je inspraak, wil je iets voor elkaar krijgen bij de gemeente, dan moet je als een collec tief naar buiten toe optreden". Samenwerking Over samenwerking met politie, brandweer en het marktwezen heeft Prince niets dan lof. „Als die instanties er met hun pet naar zou den gooien, kan je de hele Brandersfeesten op je buik schrijven. Ook mijn collega's in het bestuur van de winkeliersvereniging hebben er hard aan getrokken. Alleen is een klus als deze niet te klaren".

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 43