Joop Leur zet Jazz-Night op poten Watersportweekeinde staat garant voor veel spektakel Open Theaterdag wordt weer gecombineerd met CAI Café „Zonder live-muziek geen Brandersfeesten C c'estbon „Ik ken mijn pappenheimers 22 en 23 september Openlucht bioscoop Uitbater Frans Leer makers: Branders feesten '90 BRANDERSKRANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 31 Dame Blanche SCHIEDAM - Muziekgroep Dame Blanche zorgt zondag 23 september voor de muzikale omlijsting van de activiteiten aan de Lange Haven. De groep bestaat uit een aantal vrouwen, die ieder een muziekinstrument bespelen. Het optreden vindt plaats tussen 13.00 en 16.00 uur. SCHIEDAM - De VW had in de persoon van Joop Leur geen betere kunnen vinden om de Heineken Jazz-Night op poten te zet ten. Leur (54) heeft zelf 30 jaar in het we reldje van de horeca gezeten. „Ik ken mijn pappenheimers zo langzamerhand", lacht hij. Een moeizaam proces was het niet om 17 Schiedamse caféhouders zover te krijgen de klant op zaterdagavond 29 september enkel en alleen jazzmuziek aan te bieden. „Sommigen waren direkt wild enthousiast. Anderen moest ik effe over de streep trek ken. Natuurlijk lukte dat niet altijd. Er waren caféhouders bij die eerlijk toegaven hun vaste klanten met jazz beslist geen plezier te doen. Zij huren bijvoorbeeld een smartlap voor die avond in. Het is weliswaar geen jazz, maar wel levende muziek. Het nadeel voor hen is dat ze niet vermeld worden in het programma van de Brandersfeesten en op de strooifol- ders. Ook komen zij niet in aanmerking voor het sponsorpotje van Heineken". Streep De 17 café's liggen in het centrum. Alleen 't Vierkantje doet niet mee, althans niet met jazz. „Maar dat berust op een misverstand. Volgend jaar, heeft de kersverse eigenaar mij laten weten, zijn ze wel van de partij. En dat is fijn. 't Vierkantje heeft toch een voortreffe lijke ligging. Als bezoekers met de tram aan komen, zien ze dat het eerst". Behalve met het over de streep trekken van kasteleins, heeft Leur ook geholpen met het uitzoeken van de bands. „Uitbaters zijn men sen - en ik kan het weten - die het altijd druk hebben. Ze staan er alleen voor. Ze denken: „Oh, die jazznight, dat regel ik later wel". Maar opeens is het zover en hebben ze geen levende muziek besteld. Dat is overigens een probleem geweest. Hoewel we lijsten met bands erop hebben uitgedeeld, zijn er toch hier en daar wat problemen ontstaan. Maar dat heb je als je alles op het allerlaatste mo ment doet". Stier Leur is tevreden met het resultaat van 17 ca fé's. „Er zullen in de toekomst nog een stuk of vier bijkomen, maar daar heb je het mee gehad", schat de voormalige eigenaar van 'De Gevulde Stier' in. SCHIEDAM Na het succes van vorig jaar heeft de Stichting Brandersfeesten besloten de openlucht-bioscoop ook deze keer weer op het programma te zetten. Vrijdag 28 september staat op het parkeerte- rein achter de Hema weer een immens scherm (7 x 14 meter) opgesteld, waarop tus sen 21.00 en 23.00 uur de film 'Indiana Jones and the Last Crusade' wordt vertoond. Be zoekers kunnen plaatsnemen op de grond of op een meegebrachte stoel. De toegang is ui teraard gratis. SCHIEDAM In het weekeinde van 22 en 23 september staan de Schiedamse binnen havens weer in het teken van de watersport en waterspelen. De Lange en Korte Haven vormen twee dagen lang het podium voor een mengeling van sport, spel, kolder en vertier. De Schiedamse watersportvereni gingen, die deze dagen in onderlinge sa menwerking organiseren, bieden een geva rieerd programma met als nieuwe onderde len het ankerhieuwen en het varen met 's werelds langste surfplank. Naast de activiteiten van Scouting Schiedam en de Rode Valken, die elders in deze krant uitvoerig worden beschreven, vinden uiter aard nog meer spektakelstukken plaats. Het Schiedamse kampioenschap sjoffellopen bijvoorbeeld is ieder jaar een kolderiek eve nement, waarin wordt geprobeerd met behulp van luchtkussenschoenen (sjoffels) de Lange Haven over te steken. De snelste mag zich een jaar lang kampioen van Schiedam noe men. Ook het behendigheidsvaren voor wa tersportverenigingen en het ringsteken staan weer op het programma. Het trio Duckdalf speelt zaterdag, vanaf een ponton ter hoogte van de Taansteeg, haven liederen en andere populaire Nederlandse lie deren. Het eerste optreden is om 14.00 uur. Gondelvaart Zaterdag 22 september verandert de Bran- dersstad in een sprookjesachtige omgeving. Om 20.00 uur vertrekt vanuit alle wijken een lampionoptocht richting Lange Haven. Daar zullen de lampions een speciale sfeer creëren voor de Verlichte Gondelvaart, die om 21.00 uur van start gaat. Zo'n 65 verlichte en ver sierde schepen varen dan door de historische binnenhaven. Een deskundige jury beoordeelt de deelne mende schepen in de volgende categorieën: verenigingsschepen, best verlichte vaartuigen en themaschepen. De jury wordt gevormd door: Aad Wiegman (wethouder), de heer W. Groeneweg (hoofdredacteur Stadsomroep Schiedam), het echtpaar Van Bruggen (bewo ners Lange Haven), mewvrouw W. Jansen (Het Nieuwe Stadsblad), de heer A. Verheyke (havenmeester Gorinchem), en de heer P. Vendeloo (deskundige lichtreclame). Per categorie zijn drie prijzen beschikbaar, terwijl voor de categorie verenigingsschepen een wisselbokaal is te winnen. In voorgaande jaren is deze bokaal gewonnen door wsv De Nieuwe Waterweg. De prijsuitreiking vindt om 00.30 uur plaats tijdens het besloten Schip- persbal in de Korenbeurs. Wethouder Aad Wiegman reikt de prijzen uit. SCHIEDAM Wegens het succes van vorig jaar wordt de Open Theaterdag deze keer weer gecombineerd met het CAI Café van SCHIEDAM Die ene rilling, die door merg en been ging toen hij ooit de Bigband Wa terweg Noord voor zijn café plaatste en honderden mensen meeswingden. Nee, dat vergeet Frans Leermakers, uitbater van Schiedams oudste café De Unie nooit meer. Sindsdien is hij de weg ingeslagen van de le vende muziek. De hele winter door halt hij musici uit het hele land naar Schiedam. Tij dens de Brandersfeesten pakt hij samen met zijn broer Jan, die het 'Proosje' runt en Joke van 'Juan Les Pins' dubbel en dwars uit. Want ook dit jaar zal tijdens tweede grote weekend van de Brandersfeesten bij de Oran- jebrug een drijvend biervilt te water worden Frans Leermakers, caféhouder van De Unie gaat er weer iets moois van maken. gelaten, waarop bands hun gang kunnen gaan. Het geheel wordt gesponsord door Am- stel. „Misschien wordt het wel een vast onderdeel van de Brandersfeesten", denkt Frans Leer makers hardop. „De VVV heeft mij prima ge holpen met het regelen van allerlei zaken. Muziek in de Lange Haven tijdens zo'n Zon dagsmarkt is ook gewenst. Er lopen anders teveel mensen rond op de Broersvest en Hoogstraat. Dat kan gevaarlijk worden. Ik heb altijd het idee gehad om met een dergelijke attraktie de boel te ontsluiten". Steun De steun van Amstel en de VVV heeft Leer makers goed kunnen gebruiken. „Al het an dere organiseer ik zelf en betaal ik uit eigen zak. Dat is het risico dat je als ondernemer loopt. Ik heb zowel het weekend van de 22ste als de 29ste volop live-muziek. Dat niet ieder een dat doet, begrijp ik wel". Pleintje Ik zit met mijn café ook op een prima plaats. Pleintje voor de deur. Lange Haven links om de hoek. Tsja, het is niet anders". De bands, die Frans met Joke en Jan binnenhalen zijn: 'Cheat the beat', 'Overschiese Bigband', Big band Nieuwe Waterwg Noord', 'K.G.B.-band' en '8 men out'. „Het belooft een spektakel te worden. Zeker als het weer meewerkt, 'k Krijg er nu al zin in. de ONS en Stadsomroep Schiedam. Carei Beke van de Stichting Schiedamse Thea ters licht de programmering toe. „De bijdrage van het Passage Theater valt in drie delen uiteen. Woensdag 26 september geeft Theater Snater een gratis jeugdvoor stelling voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Zater dag 29 september organiseren we dan de Open Theaterdag, in combinatie met het CAI Café en 's avonds doen we mee aan de Jazz night met zangeres'Soesja Citroen." De jeugdvoorstelling 'Pierewaaien' gaat over Emil. Een buitenbeentje, vinden zijn zusjes en de knorrige buurman Bullebak. Emil heeft een heel bijzondere vriendin: Zsa Zsa, die piere waait van de Pimpelpaarse Poolster naar Ju- beljana. Emil wil dolgraag mee, maar hij is te zwaar. Gelukkig weet Rik de dakwouter wel raad.... „Een vrolijke voorstelling, zonder moeilijke moraal. Dus voor ieder kind toegankelijk. Er komt zowel toneel als muziek en poppenspel in voor. De voorstelling begint om 14.00 uur", vertelt Carel Beke. Open Theaterdag Tijdens de Open Theaterdag, die tussen 10.30 en 16.00 uur in het Passage Theater en De Teerstoof wordt gehouden, krijgt het pu bliek een rondleiding door de theaters. „Vo rig jaar waren er zo'n 500 belangstellenden, veel meer dan verwacht. We hebben het aan tal rondleiders dit jaar dan ook verdubbeld. Het is best interessant, want men kan letter lijk eens een kijkje achter de schermen ne men: de kleedkamers, de artiestenfoyer, het toneel, de decors en de regiecabine." Bijzonder is het unieke Standaart theateror gel van het Passage Theater. Tijdens de open dag kan men dit orgel bezichtigen en zelfs bespelen, als men dat wil. ,Maar ook elders in het theater klinkt muziek, want de Schiedam se band The Blue Band is de hele dag pre sent", aldus Beke. Het CAI Café mag zich ongetwijfeld verheu gen in een grote belangstelling, niet in de laatste plaats vanwege de aanwezigheid van de veelbesproken HD-televisie. Verder zijn onder meer van de partij: het Kindernet Pro motieteam, clowns over The Childrens Chan nel en allerlei informatiemateriaal over satel liet t.v., de kabel, digitale radio en noem maar op. Stadsomroep Schiedam verzorgt de hele dag live-uitzendingen vanuit het Passage The ater. Jazznight Over de komst van jazz-zangeres Soesja Ci troen is Carel Beke zeer enthousiast. „Geluk kig is er nu definitief bepaald dat alleen jazz muziek mag klinken tijdens deze nacht. Met Soesja hebben we een echte topper in huis gehaald. Ik denk zelfs dat we van De Tender naar de Roosendaal zullen moeten verhuizen. Het optreden begint om 22.30 uur en de toegang is uiteraard gratis." Schiedam Vlaardingen Delft Hoogstraat 180 Hoogstraat 163 Jacob Gerritstraat 15 De rillingen lopen over m'n HftUUMJl*J. De Verlichte Gondelvaart vormt ieder jaar één van de veie hoogtepunten van de Brandersfeesten. j

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 47