WIM VAN DUKE ZN TEL 010-4267169 ben hartendorp mpas WM Verzekering tegen overlijden stiefkind bij keuze hypotheek TÉ pnew Overlijdensdekking bij hypotheek eist extra aandacht VERHUIZERS ?Ji%o OPLEIDING VERKOOPMEDEWERKER \fjw^ Spaarhypotheek met rentebedenktijd... pfil [Korfbalvereniging VLAARDINGEN financieel advies- en bemiddelingsburo Gé Kleijheeg TE HUUR RIANT FRAAI G 2/1-KAP MET GARAGE, AAN HET WATER makelaardij IE VLAARDINGSE HYPOTHEEK CENTRUM Voordekken risico van overlijden G0 8,9% Begunstigingsclausule HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 PAGINA 8 JAN STEENSTRAAT 35 SCHIEDAM pijnboomdreef 16, 3137 BZ vlaardingen tel. 010-4740333 fax. 4749874 Buijs Ballotsingel 85a, SCHIEDAM Financieel advies- en bemiddelingsburo Ben Hartendorp. E S STICHTING BEROEPSEDUCATIE NIEUWE WATERWEG Tel. 010-4602099. De Knipoog SLIJPERIJ KANTOOR-UNITS 54.000,- Bel UW THUISKRANT, 070 -190.285, als u méér wilt bereiken 26 Schitterende 2/1-kapwoningen Rentebedenktijd is niet nieuw, maar wel nieuw is dat deze rentebedenktijd nü ingaat bij het begin van de hypotheek. Gedurende 2 jaar kunt u op elk moment de rente vastzetten voor bijvoorbeeld 15 jaar. In deze tijd met hoge rente (en mogelijke daling) een zeer aantrekkelijke aanbieding. Neem daarom snel kontakt op met onze adviseurs voor meer informatie en aantrekkelijke tarieven. Spaarhypotheek voor bestaande bouw c\ fry al vanaf: Schiedamseweg 26, Postbus 188, 3130 AD Vlaardingen Telefoon 010- 435 86 62 VLIETLANDEN MAKELAARDIJ BV heeft in VLIETLANDEN MAKELAARDIJ 3131 CS Vlaardingen, flr Q Telefoon010 - 4601900. NVM Verplichting van de week hente ONROEREND GOED EN YPOTHEEK INFORMATIE Hypotheek informatie Verschillen Advies Aanspraken Omweg Kruiselings Advies VERHUIZEN VRAAG DAN VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE BIJ bjh r 3-Kamerappartement (v/h 4) op eigen grond met c.v. (combi-ketel) en gestoffeerd. Indeling 1e verdieping: grote woon-/eetkamer (12.00x.3.25) open haard, open keuken (eiken landhuisstijl) en inbouwapparatuur, badkamer (beige/wit) met ligbad, gang met spie gelwand. Indeling 2e verdieping: slaapkamer incl. inrichting (3.58x2.85), slaapkamer (2.38x2.00). Oplevering in overleg. Prijsindicatie 74.000,- k.k. Volledige financiering mogelijk bij voldoende inkomen. Inl. en bezichtigingen: Verzekeringen, hypotheken, financieringen, belastingadviezen, administraties, beleggingen en onroerend goed. - - w Kt Voor volwassenen die willen werken in de detailhandel. De opleiding duurt 1 jaar. Cursisten volgen 2 dagen per week theorielessen. Praktijk is verplicht op basis van een Arbeids/ |pprnuprppnknm«:l STICHTING BER0EPSEOUCATIE leerovereenkomst. nieuwe waterweg Het lesprogramma bestaat uit drie vaste programma-eenheden: - detailhandel algemeen - verkoopbevordering en promotie - verkoopregistatie en afrekenen. Keuze programma: - consumentenbenadering en consumentenbehandeling - winkelverzorging - goederenverwerking. De opleiding biedt een reële kane op werk in een klein-, midden- of grootwinkelbedrijf (food/non-food). Kosten: 60,-. Start: september 1990. Voor informatie en/of aanmelding kunt u bellen naar de Iedere woensdag VRIJGEZELLEN- AVOND Tapperij Lange Kerkstraat 11a. Schiedam telefoon 4265570 Uw gastvrouw en gastheer Annemarie en Cock Gereedschapmakerij Schie 178 telefoon 4261719 Voor hard metaal (Widia) cirkel-zagen Van 150 mm e tot 500 mm e i en reparatie service binnen 8 uur Schiedam-West (Rembrandtlaan) Kantoor-ruimte en ontvangkamer (opp. ca. 35 m2), incl. telefoon centrale, fax, keuken, C.V., bureaus, enz. volledig ingericht. Prima ligging, veel parkeerruimte. E.v. kelder berging/ opslagruimte. Huur n.o.t.k. Inlichtingen: tel. 010-4262305. Astro Pizza bezorgt gratie thuis in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis 21 soorten pizza's en div. andere gerechten. Ook shoarma/kebab Geopend dagelijks van 15.00 tot 24.00 uur. Tel. 4353811 BIJ CENTRUM NIC. BEETSSTR. geh. verbouwd vrij bovenhuis met slaapet., 3 4 kmrs., keuken, badk., gestoff., balkon, 100% hyp. mogelijk net. maandlast 235,- G.W.M. 070-3679903/ 3273953 - 13.30 mtr. diep en 6.90 mtr. breed, 3 volwaardige verdiepingen; 5 slaapkamers mogelijk; woonkamer (excl. keuken) ruim 40 m2; mogelijkheid serre: dan plm. 50 m2 living. Projectrente v.a. 8,05% Prijzen v.a. 232.280,- v.o.n. No-risk regeling Opdat u geen risico loopt met de verkoop van uw huidige woning. Fraai gelegen aan het water. De achtertuinen liggen grenzen aan een fraaie singel. Spijkenisse, Maaswijk 15 Inlichtingen en verkoop: Raadhuislaan 2 - Spijkenisse Tel. 01880-11000 Nieuw! SCHIEDAM Burg. v. Haarenlaan Goed onderhouden 3 v/h 4-kamerappartement met c.v. op de 3e verdieping nabij winkels en N.S. station. Modern en strak afgewerkt. Inde ling: entree, hal (witte plavuizen), moderne keuken, betegeld toilet, betegelde douche met vaste wastafel en aansluiting wasautomaat, 2 slaapkamers (4.05x2.35m.) en (3.50x2.70m.), ruime L-vormige woonkamer (9.70x2.60/3.80m.). Balkon voor en achter. Berging in de onder bouw. Vrij uitzicht. Erfpacht 171,38 per jaar. f. 75,000,-K.K. VLAARDINGEN Parallelweg Groot appartement op de 4e en zolderverdieping op eigen grond. Indeling: 4e verdieping: hal, gangkast, meterkast, keuken 3.70x4.00m. met plavuizen. Moderne keukeninrichting met in bouwapparatuur, betegeld toilet met fonteintje, slaapkamer 4.50x3.OOrn Woonkamer v/h 2 kamers met balkon 7.50x3.40/4.20m. Vaste trap naar zolderverdieping. Zolderverdieping: slaap kamer 4.00x4.OOrn. en berging met mogelijkheid om een of twee slaapkamers en berging van te maken. Luxe badkamer met ligbad en vaste wastafel. Woning grotendeels voorzien van isola tieglas. Balkon voor en achtergevel. Berging in de onderbouw. Bijdrage V.v.E. 80,- p.m. f. 64.000,-K.K. VLAARDINGEN Mendelssohnplein Goed onderhouden 4-kamerappartement nabij het centrum van Vlaardingen met uitzicht over plein en park. Blokverwarming. Indeling: entree, hal met parket, gangkast. 2 Slaapkamers, 2.35x3.05m. met balkon en 3.80x2.40m. Badka mer met zitbad en vaste wastafel, toilet. Woon kamer 4.23x4.42m., eetkamergedeelte 2.41 x 3.96m. Keuken met keukenblok. Berging in de onderbouw. De woning is gedeeltelijk voorzien van kunststof kozijnen en hardhouten kozijnen met isolerende beglazing. Bijdrage V.v.E. 198,- per maand, inclusief voorschot stookkosten. f. 58.000,-K.K. VLAARDINGEN Jan van Arkelstraat Goed onderhouden 3 v/h 4-kamerappartement in Vlaardingen-West nabij winkelcentrum en re creatiegebied. Indeling: entree, hal. Woonkamer 3.80x7.00m., wanden gedeeltelijk afgewerkt met steenstrips en gedeeltelijk met granol. Werk hoek. Keuken met fraai eiken blok, inclusief vaste kast. koelkast, E-oven, afzuigkap en gas- comfort. Nieuw hardhouten kozijn met isoleren de beglazing. 2 Slaapkamers 2.00x4.20m. en 2.00x4.20m. Balkon. Toilet, badkamer met ligbad en vaste wastafel. Berging in de onder bouw. Voorzien van c.v. d.m.v. moederhaard. Bijdrage V.v.E. 120,- per maand. f. 65.000,-K.K. VLAARDINGEN Ternatestraat i go eengezinswoning gelegen in de Indische Buurt, voorzien van c.v. en nieuwe elektrische bedra ding. Indeling: entree, tochtportaal, gang. Woon kamer met plavuizen en wanden afgewerkt met granol. Open keuken met fraai eiken blok, inclu sief afzuigkap, gascomfort en koelkast. 1e ver dieping: overloop, 3 slaapkamers, 3.50x3.40m., 3.00x2.90m. en 2.60x2.1 Om. Badkamer met ligbad en vaste wastafel. Hardhouten kozijnen met isolerende beglazing. Houten berging. Woonkamer voorzien van vloerverwarming. Zon nige achtertuin ca. 13m. f. 147.500,-K.K. VLAARDINGEN Bavinckplaats Nieuwe eengezinswoning -bouwjaar 1987- met c.v. en afgekochte erfpacht, gesitueerd nabij het centrum. Eigen parkeerplaats - verzorgde woning. De woning is optimaal geïsoleerd en o.a. voorzien van hardhouten ramen en kozij nen. Indeling: entree, gang, toilet, ruime keuken, woonkamer (5.35x4.60m.). 1e verdieping: over loop, ruime badkamer met douche, 2e toilet en vaste wastafel, 3 slaapkamers 5.30x2.70m., 2.70x3.63m. en 4.03x1.80m. Vaste trap naar zolder met grote zolderkamer 6.30x4.57m. Ach tertuin -zonnig- met terras ca. 7.50m., berging en achterom. f. 169.000,-K.K. VLAARDINGEN Zeemanstraat Een 3-kamer hoekappartement gesitueerd op de 3e verdieping. Erfpacht ƒ108,- p.j. Indeling: gang, toilet, badkamer met ligbad, moderne keuken met inbouwapparatuur, balkon, woonka mer 5.15x3.85m., 2 slaapkamers 3.85x3.65m. en 4.20x2.00m. Berging in onderbouw. Hardhou ten kozijnen met isol. glas in woonkamer. Bijdra ge V.v.E. 57,50 p.m. f. 56.000,-K.K. VLAARDINGEN Kruidenpad 32 Luxe herenhuizen in Holy-Noord van het type 2 onder 1 kap. Ruime herenhuizen gelegen nabij de Vlaardingse Vaart. Indeling: royale woonka mer ca. 45m2, semi open keuken. 1e verdieping: 3 grote slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet. 2e verdieping: royale hobby/slaap kamer met groot zonneterras. Afgekochte erf pacht. Grote percelen. f. 257.000,- V.O.N. tot -f. 312.250,-V.O.N. VLAARDINGEN Narcisstraat Goed onderhouden tusseneengezinswoning met centrale verwarming gelegen in de wijk Am bacht. Bouwjaar 1938. Indeling: entree tochtpor taal met plavuizen, toilet met fonteintje, meter kast 4 groepen, woonkamer L-vorm 8.00x2.50/ 4.00m. met open haard, open trap en granol wanden, open keuken met 4 pits gascomfort, koelkast, diepvries en afzuigkap. Plavuizen in keuken. 1e verdieping: slaapkamer -voorzijde- 4.00x3.00m., slaapkamer -achterzijde- 4.50x 3.00m. met granol, badkamer met ligbad, douche en dubbele v.w., plavuizen vloer, terras, vliering. f. 165.000,-K.K. ft Tfrrnfam Waalstraat 63 (to. V&D), MAKELAAR De meeste verstrekkers van hypotheken eisen bij het aan gaan een zg. restschuldverze kering. Dat is een verzekering tegen het risico dat door over lijden van de kostwinner het inkomen te laag zou worden om de hypotheek te kunnen (blijven) betalen. Dit is echter een volstrekt onderbelicht punt als mensen op zoek gaan naar een hypotheek. Toch kunnen er op dit punt behoor lijke bedragen worden be spaard. Er bestaat nogal wat verwar ring over de terminologie. Strikt in verzekeringstermen gaat het om een zg. risicoverzekering tegen overlijden met dalend ka pitaal. Dat wil zeggen: er wordt alleen uitgekeerd als de verze kerde gedurende de looptijd overlijdt. En elk jaar zal de uit kering lager zijn. In combinatie met hypotheken wordt het uit keringsschema zo geregeld, dat het uit te keren kapitaal op elk moment precies voldoende is om de dan nog uitstaande hy potheekschuld af te lossen. Vandaar de term: restschuld verzekering. Maar gewoon van mens tot mens wordt meestal gesproken van 'levensverzeke ring'. Levensverzekering is ech ter een term die alle vormen omvat, bijvoorbeeld ook de 'gemengde verzekering'. (Daar in wordt gespaard voor een be paald kapitaal, maar als de ver zekerde voortijdig overlijdt, wordt het beoogde kapitaal op dat moment uitgekeerd). Bij vergelijkingen tussen rest schuldverzekeringen zijn een drietal invalshoeken van be lang: 1. al dan niet verplichting tot restschuld-verzekering; 2. verschillen in tarieven tus sen maatschappijen; 3. verschillen in technieken van berekening van de premie. De goedkoopste restschuldver zekeringen (voor jonge mensen bij de maatschappijen met de laagtste premies) kosten nog altijd zo'n 200 per jaar bij verzekerde (begin) kapitalen van 100.000. Elk jaar weer, dus in de praktijk 25 jaar lang (de laatste 5 jaar zijn meestal premievrij). Voor oudere men sen kan de premie oplopen tot een veelvoud van genoemd be drag. Het ligt dus voor de hand om af te wegen of zo'n rest schuldverzekering wel zo nodig is. Maar dat betekent tegelijk dat dan een hypotheek gezocht moet worden, waarbij zo'n rest- Weinig bekend is dat bij enkele instellingen, waar onder de Postbank, over- lijdensrisico van een rest schuldverzekering al ge dekt is vanaf het moment dat de bijbehorende hy potheekofferte is geac cepteerd. Dat is niet zon der betekenis. Immers, tussen het moment van acceptatie van een hypo theekofferte en het mo ment dat het gekochte huis bij de notaris wordt getransporteerd, kan lan ge tijd zitten. Vaak 1 tot 3 maanden. In deze periode is het koopcontract van het huis in het algemeen wel al ge tekend door beide part ners. Zou de kostwinner overlijden, dan kan de achterblijvende partner (en het gezin) in grote pro blemen komen. Het huis moet immers toch ge transporteerd worden, maar de partner kan waarschijnlijk de geof freerde hypotheek niet betalen. Dan zou de koop moeten afspringen, maar dat kost dan wel een boe te ter grootte van 10% van de koopsom... Door een 'voordekking' keert de verzekering ook in deze periode uit. Met dat geld kan het huis dus normaal betaald worden en woont de partner hy- potheekvrij. Deze voor dekking kost in het alge meen niets extra's: pre miebetaling gaat pas in zodra het huis is getrans porteerd. 38/90 ,C if**!* ïft jsw-wtf tap* H*t>ï 'UW THUISKRANT' fxtr'I Postbus 5825, 2280 HV schuldverzekering niet verplicht is. Er zijn allerlei situaties denk baar dat het wegvallen van de kostwinner in financieel opzicht niet zo dramatisch zal uitvallen. Bijvoorbeeld omdat er al een andere vorm van verzekering loopt: een lijfrentepolis of een gemengde verzekering. Of om dat de pensioenvoorzieningen zodanig zijn, dat het inkomen voor de achterblijvers goed op peil blijft. Of omdat er andere kanalen zijn om een wegvallend inkomen aan te vullen. Die kwestie is belangrijker naarmate iemand ouder is bij het afsluiten van de hypotheek plus restschuldenverzekering. Per 100.000 verzekerd (be ginkapitaal kan de premie wel oplopen tot ruim 100 per maand voor mensen van rond de 50... De verschillen in premie voor de restschuld-verzekering kun nen groot zijn. De Consumen tenbond heeft hierover publika- ties beschikbaar. Daaruit blijkt dat de premies variëren, maar dat het zicht op die verschillen versluierd wordt door allerlei factoren. Bij sommige goedko pe maatschappijen moet de premie bijvoorbeeld over de hele looptijd betaald worden (dus 30 jaar lang meestal). Ter wijl het merendeel van de maatschappijen de laatste 5 jaar premievrij heeft gemaakt. Ook behouden sommige maat schappijen zich het recht voor tussentijds de premies aan te passen. Bijvoorbeeld bij rente verhogingen of renteverlenging van de hypotheek, bij wijziging in de persoonlijke situatie van de verzekerde etc. Maar het belangrijkst is dat er verschillende technieken zijn om de premies vast te stellen. Bij de meeste maatschappijen zijn de premies leeftijd gebon den, maar blijven verder gedu rende de looptijd gelijk. Bij an dere maatschappijen worden de premies jaarlijks aangepast. En dan zijn er allerlei tussen vormen. Als leek kom je er niet uit. Het is zelfs moeilijk om de overzich ten van de Consumentenbond goed te interpreteren. Nog on doorzichtiger wordt het als ook de premies van Spaarhypothe ken onderling (en met de premies van restschuldverzeke ringen) moeten worden vergele ken. Daar is bijna een accoun tant voor nodig. In ieder geval is het bijzonder nuttig om dit punt bij het zoe ken naar een geschikte hypo theek duidelijk onder de loep te nemen. In de meeste gevallen zal de hypotheekadviseur in kwestie deze materie voldoen de beheersen. Zoniet, dan is dat reden genoeg om ook eens bij andere hypotheekadviseurs langs te gaan. Het is altijd de moete waard. Eigen huisbewoners die een hy potheek hebben in combinatie met een restschuldverzekering zijn nog niet klaar met vergelij king van premies. Zeker zo be langrijk is om na te gaan wat de gevolgen zijn bij eventueel overlijden van de kostwinner. Van belang is namelijk wie er als begunstigde wordt ge noemd bij overlijden van de verzekerde. Hiervan hangt af of rechthebbenden op een erfdeel en de fiscus een aandeel kun nen opeisen van de verzeke ringsuitkering. Het punt waar het om draait is: valt het huis vrij van hypotheek in de erfenis of nog belast met hypotheek? Als een huis bij voorbeeld 150.000 waard is en er rust nog 120.000 hypo theek op, valt er in het ene ge val anderhalve ton in de erfenis en in het andere geval slechts 30.000. Een restschuldverzekering wordt meestal genomen om het mogelijk te maken dat bij over lijden van de kostwinner de partner vrij van hypotheek in het huis kan blijven wonen. Dat kan verkeerd uitvallen als er (in bovengenoemd voorbeeld) an derhalve ton in de erfenis valt en er bijvoorbeeld kinderen van de overledene uit een eerder huwelijk zijn of meerderjarige kinderen die al de deur uit zijn. Wellicht eisen die kinderen hun erfdeel in contanten op. Vaak zijn die contanten niet aanwe zig en zal het huis zelf ofwel verkocht moeten worden ofwel opnieuw met hypotheek belast. Ook kan de fiscus om de hoek komen kijken voor wat betreft de successiebelasting. Indien de overledene gehuwd was, zal de partner van een flinke vrij stelling kunnen profiteren. Wie langer dan 5 jaar samenwoont, wordt met gehuwden gelijkge steld. Maar bij korter samen wonenden en ook tegenover kinderen is de vrijstelling van successierechten in het alge meen een stuk lager. Dan kan het al gauw noodzakelijk zijn dat er geld moet komen om de successierechten te kunnen be talen. En ook in dit opzicht is daarom van belang om het huis nog belast met hypotheek in de erfenis te laten vallen. Vroeger was het gebruikelijk dat de instelling waar de hypo theek vandaan kwam als be gunstigde werd genoemd. In strikt juridische zin valt het huis dan vrij van hypotheek in de er fenis. Het is echter mogelijk een omweg tevolgen: de langst levende partner wordt dan als begunstigde benoemd, maar machtigt de verzekreingmaat- schappij een eventuele uitkring aan de hypotheekbank uit te betalen. Op deze manier valt alleen het vershcil tussen de waarde van het huis en de hy potheekschuld in de erfenis. Steeds meer hypotheek ver- strekkenden instellingen heb ben deze omweg standaard op genomen in hun voorwaarden. Maar ook dan is het zaak er even naar te kijken. Misschien is het immers helemaal niet de bedoeling om op diemanier het erfdeel van (bijvoorbeeld) de kinderen te beperken. Dit speelt zeker een rol als der gelijke voorzieningen worden gecombineerd met een testa ment. Bij testament is het bij voorbeeld mogelijk om tocht de langstlevende prtner in het huis te laten ownen, maar het erf deel van de kinderen te base ren op de volle warde van het huis. Nog zo'n strikt formele kwestie met grote gevolgen is de zg. kruiselingse betaling van premies voor de restschuldver- zekring (en voor elke andere vorm van levensverzekering). Dit is van belang bij samenwo nenden of als er huwelijkse voorwaarden zijn gesloten. Zou in deze gevalen de premie worden betald door de vereker- de, dan valt een eventuele ver- zekringsuitkering toch in de er fenis en moet de begunstigde eventueel successierechten be talen. Als de begunstigde zelf echter de premies heeft be taald, blijft de verzekeringsuit kering buiten de erfenis. Als bijvoorbeeld beide prtners wer ken en beiden een restschuld verzekering hebben afgesltoen, meoten izj dus over en weer de premies betalen voro deverze- kering van de ander. Dit demonstreert opnieuw hoe ingewikkeld verekrigskwesties zijn, zeker als daar fiscale en familierechtslijke aspoecten bij komen. Wat dit laatste betreft is daarom advies van een otrais dringend aant te bevelen. Dat kan bijvoorbeeld besproken worden in het kader van een (a.s.) transport van een gekocht huis of voor het maken van een testament. Ook het advies van een assurantie-adviseur is nut tig-

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 8