Autobus RAI geslaagd Auto-wegwijzer Schiedam vrijdag 9 november 1990 pagina 5 ruste Renaults 21 Baccara en 21 Hatch back Baccara. Deze meest luxe versies uit het Renault 21-gamma komen niet naar Nederland. Renault 25 Het Renault 25-gamma wordt verrijkt met een optie voor de versies V6 en V6 Turbo. De optie omvat een wielophan ging met elektronisch regelbare schok dempers. De nog altijd als èén van de comfortabelste auto's in zijn klasse be schouwde Renault 25 krijgt door deze drievoudige schokdemperregeling een nog beter weggedrag. Verder stond op. de Renault-stand nog een Renault 25 'Meribel', een speciale versie, de de po pulariteit van de eenvoudigste versies van het gamma moet versterken. De 25 'Meribel' is alleen bestemd voor de Franse markt. Renault Espace De'Renault Espace stond op de Parijse Autosalon in zijn bekende gedaante. De al veel besproken nieuwe Renault Espa ce zal volgens de laatste berichten niet eerder dan in maart 1991 aan het pu bliek getoond worden, dus in Genève. De Renault Alpine werd tentoongesteld in de indrukwekkende 'Le Mans'-versie. Tijdens de Parijse Autosalon in het 'Palais des Expositions' was Renault op drie fronten nadrukkelijk aanwezig. Het produkt stond centraal met de tentoonstelling van het uitgebreide Clio-gamma en nieuwe versies van bestaande modellen. Daarnaast toon de Renault een opvallende concept- car, die de naam 'Laguna' draagt. Een styling-studie, die het thema 'design' onder de publieke aandacht brengt. Tot slot was er aandacht voor het the ma 'technologie'. Hiervoor richtte Re nault een speciale stand in waarop zij vijftien speerpunten van haar re search- en ontwikkelingsbeleid toon de. Het grote autonieuws van Renault is ui teraard de lancering van de nieuwe Re nault Clio. Op de Parijse Autosalon werd het Clio-gamma gepresenteerd in twee carrosserievarianten (3- en 5- deurs), drie uitrustingsniveaus en met vijf verschillende motoren, waaronder vier benzinemotoren en één dieselmo tor. Alle benzinemotoren voldoen aan de strengste Europese uitlaatgasnorm en zijn derhalve geschikt om op lood vrije benzine van 95 octaan (Euro-lood vrij) te functioneren. De Clio is nu ook in Nederland leverbaar en start bij 19.995,- voor de 1.2 RL 3-deurs. Renault 19 Het Franse Renault 19-gamma wordt uitgebreid met drie versies, te weten de vijfdeurs 19 16V, de 19 Chamade 16V en de 19 TXI. Deze laatste is een spor tieve versie op basis van de 1721 cm3 grote F2N motor, die ook in de versies GTX en TXE wordt gebruikt. De auto, die zich met een vermogen van 77 kW C(107 pk) plaatst tussen de genoemde 19 TXE en 19 16-klepper voldoet echter niet aan de US83-norm. De 19 TXI zal derhalve niet in het Nederlandse gam ma worden opgenomen. Het Nederlandse Renault 19-gamma wordt uitgebreid met het volledige 16- klepper-gamma. Dat betekent dat zowel de driedeurs, de vierdeurs als de vijf deurs Renault 19 16V besteld en afgele verd kan worden. Alle Renaults 19 16V zijn 'schoon' volgens de US83-norm. Tijdens de Autosalon presenteerde Re nault ook twee nieuwe versies van de Renault 21. Het zijn de zeer rijk uitge- comfort, nieuwe materialen en brand stoffen...) al tal van concrete resultaten zijn geboekt, liet Renault op deze stand iets van haar research- en ontwikke lingsbeleid zien door de schijnwerper op een vijftiental thema's te richten. En kele van deze onderwerpen zijn: de elektro-auto, navigatie met behulp van 'Carminat' en andere Europese projec ten, informatie-projectie op de voorruit ('head-up display'), elektronische lagers en anti-aanrijdingssystemen. Deze meer pk's leverende Alpine werd onder handen genomen door tuning- specialist Danielson. Dankzij een ge slaagde tuning levert de 'Le Mans' nu een vermogen van 210 pk. De styling-studie 'Laguna' Op de „Mondial de l'Automobile", pre senteerde Renault naast de nieuwe pro- dukten een stylingstudie van een road ster: de 'Laguna'. Dit als vrijetijdsauto ontworpen prototype bevat diverse technische innovaties en werd ontwik keld in het kader van een programma voor de realisatie van experimentele voertuigen. Dit programma, dat in 1988 officieel van start ging met de 'Mégane', stelt zich ten doel eens in de twee jaar een nieuw concept te presenteren, waarbij sterk technologisch getinte pro totypen worden afgewisseld door meer op styling gerichte studies. Research en Ontwikkeling Een speciale stand voor „Research en Ontwikkeling" nodigt het grote publiek uit om kennis te maken met de wereld van de onderzoekers, die zich inzetten om de auto steeds betrouwbaarder, vei liger, comfortabeler en schoner te ma ken. Om aan te tonen dat op de grote rese- archgebieden (elektronica, veiligheid, Tijdens de afgelopen Autobus RAI 90, die werd gehouden van 24 tot en met 28 september, werd nog eens nadruk kelijk onder de aandacht gebracht dat de bus een belangrijke bijdrage kan leveren aan het oplossen van de huidi ge mobiliteitsproblemen. Meer dan andere vormen van open baar vervoer is de bus in staat om naar de wensen van de gebruikers in gerichte vervoersprodukten te leve ren. Met name op de korte en middel lange afstanden liggen grote mogelijk heden. De industrie heeft de handschoen op gepakt en bussen ontwikkeld die meer dan in het verleden kunnen con curreren met andere vervoersvormen. Voorbeelden zijn onder andere de si tuatie, de spitsbus, de bedrijfsbus, de taxibus, de buxi, de megabus en de spoorbus De Autobus RAI '90 werd bezocht door 10.894 mensen. De tentoonstelling neemt internationaal een vooraan staande positie in. Dat blijkt niet al leen uit de deelnemers, waarvan 35 procent afkomstig is van buiten Ne derland, maar wordt ook nog eens on derstreept door de herkomst van de bezoekers. Opvallend was dit keer de relatief sterke opkomst uit de Oost- blok-landen. De Autobus RAI is een tweejaarlijkse vakbeurs. Het eerstvolgende evene ment staat gepland voor het najaar 1992. Renault toonde 1991 modellen in

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 17