Wat staat er op een band Atto CD aktiemodel 7 1IH1II TTansit bestelauto van 'tjaar SCHIEDAM ÉTW Auto-wegwijzer Schiedam vrijdag 9 november 1990 pagina 15 Internationale regels verplichten de fabrikant om op de zijwand van de band bepaalde markeringen aan te brengen. Wij nemen als voorbeeld een band met de markering 175/70 R 13 Tubeless 82T MXT. 175: dat is de breedte in millimeters van zijwand tot zijwand van de band op de velg in opgepompte toestand. 70: de verhouding tussen de hoogte en de breedte van de band. 70 en 65 voor brede banden, 60, 55, 50 en 45 voor zeer brede banden. Er zijn ook banden die deze aanduiding niet hebben, bij voorbeeld 145 R 13. In dit geval is spra ke van een hoogte/breedte verhouding 82% (H/B serie 80). R: een karkas met radiale opbouw. 13: de diameter van hiel tot hiel van de band op de velg gemeten in inches. Tubeless (TL): een band zonder bin nenband die op een daarvoor geschikt De Ford Transit is uitgeroepen tot bestelauto van het jaar 1990. Op 5 oktober werd de uitslag door een deskundige jury in kasteel Huize Beeckestein bekend gemaakt. De derde plaats was ook voor een Ford produkt, de Escort bestelwa gen, gevolgd door de Ford Transit met lange wielbasis op de vierde plaats. De bestelauto jaarprijs is op initia tief van Automobiel Management in 1989 ingesteld om het verschil met de personenwagenmarkt duidelijk te onderstrepen. Kenmerkend voor dit verschil zijn de specifieke eisen die aan een bestelauto worden ge steld, zoals funktionaliteit en veilig heid. wiel moet worden gemonteerd. 82: belastingindex (82=475 kg per band). T: dat is de maximale snelheidscodering (T=190 km/uur). Wanneer men deze te boven gaat, loopt men het risico van oververhitting en het kapot rijden van de band. MXT: merk en profieltype, in dit geval Michelin. Ook andere nuttige aanduidingen kun nen voorkomen, zoals: Tubetype: een band die met binnen band gemonteerd moet worden. TWI (Tread Ware Indicator): een aandui ding op de schouder (de overgang van loopvlak naar zijwand van de band) die aangeeft, dat er zich op die plaats in het loopvlak een slijtagegraadindicator be vindt. „Bibendum" (het Michelin-man- netje) geeft de plaats van de slijtage-in- dicatoren aan. De snelheidscoderingen die op de zij wand van een band voorkomen, worden aangegeven door een letter die over eenkomt met de maximaal toegelaten snelheid van de band: J is 100 km/u, K is 110 km/u, L is 120 km/u, M is 130 km/u, N is 140 km/u, P is 150 km/u, Q is 160 km/u, R is 170 km/u, S is 180 km/u, T is 190 km/u, U is 200 km/u, H is 210 km/u, V is 240 km/u, Z is de 240 km/u. fll> Alles wat jong is wil autorijden, liefst met 'n cd-installatie aan boord. Dat maakt de aanschaf van een auto niet voordeliger. Suzuki heeft er iets op be dacht: de Alto CD. Deze exclusieve Alto, in beperkte oplage gefabriceerd, is een compacte symfonie van pluspunten. Een eigentijds uiterlijk, een hifi-center en alle eerder bewezen kwaliteiten van de Alto. Dus: zuinig in ge bruik, lage onderhoudskosten, soepel te parkeren, lage aanschafprijs en later een bewezen hoge inruilwaarde. In ieder ge val de meest economische auto van Ne derland. Het uiterlijk van de Suzuki Alto CD is an ders dan anders en zo hoort het ook bij een actiemodel. De carrosserie is tur quoise metallic lak gespoten met een op vallende striping waaruit zonneklaar blijkt dat er muziek in deze auto zit. De Alto CD is namelijk standaard voorzien van een radio-cd-combinatie, een Sony CDX7580 met een ingebouwde eindver- sterker van 2x25 Watt met twee speakers van ieder 45 Watt, een anti-diefstalslede en uiteraard een antenne. Inclusief al deze extra's (we vergaten de rechter buitenspiegel nog) en inclusief an- tiroestbehandeling en afleveringskosten kost de Suzuki Alto CD slechts 14.995,- Dit is een meerprijs van 1.200,- ten opzicht van de Alto GL waarop de CD is gebaseerd, terwijl alle extra's samen een waarde vertegenwoordigen van 2.265,-! Een slimme keuze dus voor muzieklief hebbers die een pittige en toch zuinige auto zoeken. Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft zesentwintig bedrijven en instellingen uitgenodigd om mee te doen aan een proef met het opstellen van zogenoemde vervoerplannen. Een vervoerplan is een plan dat het woon werkverkeer van alle medewerkers van een bedrijf of van een groep van bedrijven omvat. Voor eIRe werknemers wordt in beeld gebracht wat voor hem of haar de meest geschikte manier is om van en naar het werk te reizen: het openbaar vervoer, de bedrijfsbus, een carpool, de fiets of als het niet anders kan, de eigen auto. In het Structuurschema Verkeer en Vervoer gaat de minister er voorals nog van uit op vrijwillig basis dit ver voersmanagement van de grond te krij gen. Er zullen contracten worden geslo ten waarin bedrijven vastleggen een au tokilometerreductie na te streven door op deze wijze het management voor het woonwerkverkeer op zich te nemen. De bij de proef betrokken bedrijven en in stellingen, waaronder Shell Pernis, de ANWB, Heidemij Holding, de provincie Friesland, de Autodivisie Volvocars en Detam Utrecht, is verzocht een "Plan van Aanpak" in te dienen, waarin be knopt uiteengezet wordt hoe ze een ver voerplan willen opstellen, hoe het per soneel daarbij wordt betrokken en wel ke kosten daaraan verbonden zijn. Als het "Plan van Aanpak" voldoet, wordt door het rijk een contract met het be drijf gesloten. Het rijk draagt bij in kos ten en hulpmiddelen, zoals een hand boek, automatiseringsprogramma's en evaluatiemethodiek. Met het opstellen, uitvoeren en evalueren bij een bedrijf zal zo'n 1,5 jaar zijn gemoeid. De uit voering van de proéf moet vooral inzicht opleveren hoe bedrijfsvervoerplannen het beste kunnen worden opgezet. Ook kan nader inzicht worden verkregen in de haalbare reductie van het woon werkverkeer. Tenslotte kan mede op basis van deze proef beslist worden op welke wijze en met welke eventuele sti muleringen deze aanpak op brede schaal kan plaatsvinden. Uit experimen ten in de Verenigde Staten blijkt dat met deze aanpak het aantal kilometers in het woonwerkverkeer fors kan wor den gereduceerd. Deze aanpak is daar in een aantal staten verplicht voor be drijven van meer dan 50 werknemers. Naast de stimulering van de planvor-^ ming binnen bedrijven hoopt het minis- terie ook de daadwerkelijke exploitatie van het bedrijfsvervoer aantrekkelijk voor bedrijven te maken via de 'Bijdra geregeling Bedrijfsvervoer'. Overtredingen rijtijdenwet Het aantal overtredingen van de Rijtij denwet is in 1989 procentueel geste gen. Hetzelfde geldt voor het aantal op gelegde rijverboden: werd in 1988 in 5,3% van de staandehoudingen aan de chauffeur een rijverbod opgelegd, in 1989 was dat percentage opgelopen tot 6,6%, aldus het jaarverslag over 1989 van de Rijksverkeersinspectie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. i PAK DE COLT NU!!! HET AANTAL IS BEPERKT!! Fokkerstraat 576, tel. 010-4622780 mwi'èÉt w Proef met Vervoerplannen Mitsubishi Colt *90 nu L750,- voordeliger. De Mitsubishi Colt '90 moet het nu opnemen tegen zijn ijzersterke concurrent de Colt '91. De nieuwe Colt is uiteraard even betrouwbaar als zijn voorganger, ziet er precies hetzelfde uit, maar is onder de motorkap verder geperfectioneerd. En is daarom duurder geworden. Om precies te zijn f 750,-. Dus omdat we u nu f 1.000,- voordeel op de Colt '90* geven, verdient u in totaal f 1.750,-! Zodat de Colt '90 op prijs overduidelijk wint. i ue Er is nu al een Colt '90 vanaf f20.995,-. (Overi gens: ook een aantal Lancer en Galant '90 modellen zijn in prijs verlaagd). De Colt, u merkt het meteen tijdens een proef rit, ligt rotsvast op de weg, is uiterst comfortabel en voor zien van talloze luxe extra's. Terwijl het geluid van de pittige motor nauwelijks in het interieur doordringt. Kom de Colt '90 zelf testen, maar doe het snel: er is nog maar een beperkt aantal. Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. MITSUBISHI MOTORS I rijzen at Sassenheim, excl. afleveringskosten. lnct. BTW. .1 jaar Muitigarantie/lnter-truro Service. Prijs- en model wijzigingen voorbehouden. Mitsubishi Dealer Lease tel.: 1)2522-66399. - Excl. GTi uitvoering.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 27