Gouden Dukaat exponent van een eeuwenlange munttraditie Derde deel-expositie Chinatuur Koude voeten voor Dave Stewart Original 4 Veel jongeren weten nog niet hoe ze baan met gezin denken te combineren Provincie pakt bewegwijzering natuur- en recreatiegebieden aan w sportvisakte Kinderbijslag en bijverdienen ff!'?!. Sportvisakte '91 ruimer verkrijgbaar Ptj .r ui V4 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 PAGINA 17 's Rijks Munt heeft de gouden dukaat 1990 gepresenteerd, de enige gouden munt die in 1990 van overheidswege wordt uitge geven. In de bestaande Neder landse muntreeks neemt de gouden dukaat een bijzondere positie in. Muntmeester Van MO. APR REG.BEIjGII AD LEGEM IMPERII Draanen legt uit waarom en geeft tegelijk een aantal verkla ringen voor de populariteit van dit sierlijke muntje: 'Om te be- ginnnen kent onze huidige Muntwet maar twee gouden munten, de enkele en de dubbe le gouden dukaat. In de tweede plaats is de Nederlandse gou den dukaat diep geworteld in onze cultuur.' Gouden eeuw Meer dan 400 jaar geleden werd de gouden dukaat inge voerd, om precies te zijn op 4 augustus 1586, enkele jaren na dat de Verenigde Nederlandse Provinciën de Spaanse koning hadden afgezworen. De dukaat was specifiek bedoeld voor de internationale handel, een ter rein waarop Nederlandse koop lieden zich zeer actief en on dernemend manifesteerden (dat geldt nu ook nog). Dankzij het betrouwbare goudgewicht en -gehalte fungeerde de dukaat eeuwenlang als een uitstekend ruilmiddel met goede naam en faam in de wijde wereld. Van Draanen: „Je kunt de gouden dukaat zien als een symbool van onze gouden eeuw". Het fijne werk De hedendaagse dukaat heeft zich niet alleen ontpopt tot een geliefde verzamelaarsmunt en een exclusief relatiegeschenk, maar wordt ook als sieraad ge dragen. De muntmeester: „Dit gouden muntje is op zichzelf al een juweeltje. De beroemde klassieke beeldenaar is ook een goede reden om de traditie in stand te houden. Bovendien beteden we bij 's Rijks Munt de uiterste zorg aan de kwali teit van dit muntje, dat op een unieke wijze wordt vervaar digd. Vanwege de fijne kabel- rand wordt de gouden dukaat zonder muntring geslagen op een speciale muntpers uit het begin van deze eeuw. We heb ben tegelijkertijd de technieken zo verfijnd, dat met grote mate van precisie een topkwaliteit wordt verkregen, die vergelijk baar is met onze proofkwaliteit yan de moderne muntpersen". Het gewicht en gehalte van de gouden dukaat zijn eveneens historisch bepaald. Ze liggen nog steeds vast in de Muntwet: 3,494 gram en 98,3 dus bij na puur goud. De gouden du kaat 1990 is tot 1 december a.s. bij 's Rijks Munt verkrijgbaar. Tot 14 januari 1991 is in Diergaarde Blijdorp een expositie over 'Chinese Huisdieren' te zien. Het is de derde deel-expositie in het kader van Chinatuur; een tentoonstelling over dierenleven en natuur in China in combinaitie met een Chinese siertuin. Aan de hand van allerlei beeld materiaal schetst de expo sitie een beeld van de ver scheidenheid aan huisdier rassen die in de loop der eeuwen in China zijn ont staan. Daarbij worden biologische ge gevens afgewisseld met histori sche en culturele aspecten. Die ren die aan bod komen zijn o.a. honden, goudvissen, aalschol vers, buffels, ezels, kamelen, geiten en schapen. Van deze dieren zijn alleen goudvissen en aalscholvers in levende lijven in Diergaarde Blijdorp te zien. Een belangrijk onderdeel van 'Chinese Huisdieren' zijn de ty pisch Chinese honderassen, zo als de shar-pei, de pekingees, de shih-tzu en de chow-chow. Ver schillende rassen hebben hun bakermat in het streng Boeddis- tische Tibet. De Tibettaanse mastiff en de shih-tzu werden in kloosters gefokt. Men geloof de dat de zielen van de overle denen in het lichaam van deze honden terugkeerden. Het uiter lijk van deze honden is dan ook sterk beïvloed door het Boed- In ons land zitten er elke dag gemiddeld enkele tienduizenden hengelaars aan de waterkant. Voor sommigen van hen zit het visseizoen er voor dit jaar weer op. Andere meer doorgewinter de hengelaars vinden het najaar juist de ideale tijd om op roof vis te vissen. Zoals met zoveel zaken gelden ook voor hengelaars een aantal regels en bepalingen. Zo mag men in het water van een hen gelsportvereniging alleen vissen als men lid is van die vereni ging. Een andere regel is dat alle hengelaars van 15 jaar en ouder in het bezit moeten zijn van een sportvisakte. Tot nu toe was de sportvisakte uitsluitend ver krijgbaar op het postkantoor. Maar daar komt verandering in. Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wil de akte '91 bij wijze van experi ment ook door hengelsportvere nigingen en -winkeliers laten verkopen. Deze inschakeling van verenigingen en winkeliers betekent een forse uitbreiding van het aantal punten waar men een sportvisakte kan ko pen. Voor hengelaars wordt het daardoor nog makkelijker om een akte te kopen. OVB Vaak wordt gedacht dat de op- brengst van de sportvisakte vol ledig in de schatkist verdwijnt. Maar niets is minder waar. De opbrengst uit de verkoop wordt in heel Nederland besteed aan het verbeteren van de vismoge- lijkheden. De instelling die zich daarmee bezighoudt is de Orga nisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. distische geloof. Uitgaande van de leeuw van Boeddha, probeer de men honden met een leeuw achtig uiterlijk te fokken. Zo ontstonden er honden mer ron de koppen, platte snuiten, grote wijd uiteenstaande ogen en kor te poten, een kraag om de hals en een goudgele kleur. Honden werden in kloosters ook gebruikt om de gebedsmo lens in beweging te houden en om de Lama's warm te houden tijdens hun vaak uren durende meditaties. Als geschenk of als krijgsbuit maakten de pekingees en de shih-tzu hun entree aan het kei zerlijk hof van China. Ze wer den gefokt door eunuchen en hofdames en meegedragen in de wijde mouwen van de keizerlij ke gewaden, bij elk gewaad hoorde een bijpassend hondje. De honden werden bewust klein gehouden door ze als puppie weinig eten te geven. Jachthond De opvallend gevormde shar- pei, met z'n veel te ruime vacht, was ooit een gevierde jacht hond. Tijdens de Han-dynastie (2e eeuw v. Chr.-begin 3e eeuw na Chr.) kwam de shar-pei al in China voor. In 1940 werd het houden van huisdieren gezien als een luxe en veel honden, waaronder de shar-pei, werden opgegeten. Slechts een klein aantal Shar-pei's kon overleven omdat ze naar Hong Kong wer den gesmokkeld. Hier begon men opnieuw met het fokken. Goudvis Ook de goudvis komt oorspron- Per 1 oktober 1990 zijn de maximale onderhoudskosten voor het recht op kinderbijslag verhoogd. Er wordt van uit ge gaan dat per jaar thuiswonende kinderen niet meer kosten dan 10.000.- en uitwonende kinde ren niet meer dan 13.800.- De Original Star Boulevard heeft weer een aantal voetstap pen aan haar verzameling toege voegd. Onlangs manifesteerde Dave Stewart zich definitief als solo-artiest door in z'n eentje het beton van de Original Star Boulevard te trotseren. Na de jarenlange samenwerking met Annie Lennox in de Eu- rythmics, maakt Dave Stewart nu zijn solo-debuuut met zijn nieuwe album. Naast artiest ge niet Stewart ook bekendheid als producer. Hij beschikt over een eigen studio in Los Angeles waar vele internationale arties ten opnames hebben gemaakt. George Harrison, Bob Dylan en Roy Orbison hebben zelfs in zijn keuken liedjes geschreven. En onlangs heeft hij zijn studio ter beschikking gesteld voor de opnames van het nieuwe album van London Beat. In de toekomst zal de Original Star Boulevard nog meer inter nationale topartiesten uitnodi gen om hun voeten in een tegel te laten afdrukken. kelijk uit China. De domestica tie ervan begon omstreeks 1150. In 1000 jaar tijd presteerde men het in China om 120 verschil lende rassen te kweken, allen verschillend in kleur, grootte, li chaamsbouw en staartvorm. Van oorsprong stamt de goud vis af van de zilverkarper, die 'Wj-> •:X V mm - m 5 •- voorkomt in de stilstaande of langzaamstromende wateren van Oost-Azië. Vanwege z'n roodkleurige aanleg werd hij door de Chinezen verder ge kweekt. Enkele bekende soorten zijn: sluierstaart, parelgeschubte goudvis, drakenoog, hemelkij ker, ganzekop etc. In aquaria op de tentoonstelling zijn een aan tal rassen te bezichtingen. Visvangst Een zeer opmerkelijk Chinees huisdier is de aalscholver; hij wordt gebruikt als hulp bij de visvangst. Omstreeks de veer tiende eeuw (begin van de Ming-dynastie) begon men in China al aalscholvers voor dit doel af te richten. De vogels worden erop getraind vissen op te duiken en deze net jes op te duiken en deze netjes naar hun baas te brengen. Een ring om hun nek moet voorko men dat ze de vangst zelf inslik ken. Culinaire aspecten De tentoonstelling besteedt ook aandacht aan culinaire aspec ten. Bij de eend, het varken en het schaap worden Chinese re cepten gegeven. Verder zijn eer diverse kunst en kitchvoorwerpen te zien die te maken hebben met het on derwerp huisdieren. De bronzen plastieken van een Chinese kat en twee pekingezen zijn ge maakt door de kunstenaares Gerda van den Bosch uit Zoe- terwoude. 'Chinese Huisdieren' duurt tot 14 januari. Van 24 januari tot 8 april is de laatste deelexpo 'Kraanvogels' te zien. School- en cursusgeld mag bij deze maximumbedragen wor den opgeteld, zolang dit niet meer bedraagt dan 1750.- Thuiswonende kinderen mogen daarnaast hun reiskosten van en naar school nog meetellen. Voor wie van belang Alleen als een kind vanaf 16 jaar eigen inkomsten heeft, bij voorbeeld uit een bijbaantje of een stage, zijn de onderhouds kosten van belang. Met name voor de vraag hoeveel een kind mag bijverdienen zonder de kinderbijslag in gevaar te bren gen. Het gaat hierbij om bepaalde groepen kinderen vanaf 16 jaar, te weten: - werkloze of studerende kinde ren van 16 en 17 jaar - werkloze schoolverlaters van 18 jaar tot 21 jaar - studerende kinderen van 18 tot 25 jaar die geen recht heb ben op studiefinanciering. Hoeveel Om te kunnen berekenen hoe veel een kind mag bijverdienen moet men eerst weten wat zijn levensonderhoud kost. vervol gens kijkt men naar de zoge naamde onderhoudseis. Dat is het bedrag dat de ouders moeten bijdragen om het recht op kinderbijslag (een, twee of drie maal) te behouden. Voorbeeld Een thuiswonende 17-jarige scholier kost 10.000.- per jaar. (dat is 2500.- per kwartaal). De ouders krijgen een maal kin derbijslag voor hem en hebben een onderhoudseis van 56.- per week (dat is 728.- per kwartaal) Maximaal mag hij netto bijverdienen: 2500.- mi nus 728.- 1772.- per kwar taal. Aan de hand van de folder 'Kinderbijslag, hoeveel mag je bijverdienen?' kunt u berekenen hoeveel een kind mag bijverdie nen zonder dat de kinderbijslag in gevaar komt. De folder is te bestellen bij het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering, Rhijnspoorplein 1, 1091 GC Amsterdam. 020-5600955. Voor telefonische informatie kunt u terecht op werkdagen tussen negen en twaalf uur. Het aantal jongeren dat in het jaar na het eindexamen zegt nog niet te weten hoe zij in de toe komst een betaalde baan met een gezin denkt te combineren is in vergelijking met het jaar waarin zij examen deden, sterk toegenomen. Daarnaast blijkt dat de keuze voor een 'kinder loos carièremodei' aan populai- riteit heeft ingeboet. Dit zijn enkele opvallende con clusies uit het rapport Jonge ren verder op weg' van de sectie Jongerenstudies en Jeugdbeleid van de faculteit der Sociale We tenschappen van de Rijksuni versiteit Leiden. Drie jaar lang worden 160 jonge mannen en vrouwen uit eindexamenklassen van de verschillende vormen van secundair onderwijs ge volgd in hun overgang van jong-zijn naar volwassenheid, en ook hun ouders worden gein- terviewd. Het onderzoek, dat in 1992 wordt afgerond, wordt mede gefinancierd door de Min- steries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en WVC en de Stichting Kinderpostzegels Nederland. Kostwinner Een ruime meerderheid van de jongens kiest nog steeds voor het kostwinnersmodel (een full time baan naast kinderen). In vergelijking met een jaar eerder in hun aantal echter afgenomen. Nog steeds zijn zeer weinig jon gens bereid om ze zorg voor de kinderen te delen met hun (toe komstige) partners. Toch zijn jongens zich van de combinatie van beroepsarbeid en ouder schap bewust; het aantal jon gens dat is gaan twijfelen over hoe ze een beroepsloopbaan met een gezin willen combine ren, is namelijk sterk toegeno men. Ook meer meisjes zijn in de tweede onderzoeksronde gaan twijfelen en weten nu niet meer zo zeker öf en hoe ze een be roepsloopbaan met de zorg voor de kinderen willen en kunnen combineren. Wel kiezen nu minder meisjes voor het opge ven van betaalde arbeid als er kinderen komen en heeft herin trede op de arbeidsmarkt als de kinderen groot genoeg zijn, dui delijk aan populariteit gewon nen. Het aantal meisjes dat moederschap gelijktijdig wil combineren- met een full- of part-time baan - een onderbro ken participatie op de arbeids markt - is teruggelopen. De provincie Zuid-Holland wil èèn systeem van bewegwijzering en bebording van wegen, paden en routes naar de recreatievoor zieningen, om zo de herken baarheid voor de recreant hei grootst te maken. Dit systeem moet het mogelijk maken veili ge en recreatief aantrekkelijke verbindingen en routes uit te zetten vanuit de stedelijke ge bieden naar de recreatiegebie den. Vanaf 1991 heeft de provincie jaarlijks 50.000 gulden beschik baar voor de verbetering van de bereikbaarheid van de recreatie- en groengebieden. Dit staat in de nota 'Bewegwij zering en bebording natuur- en recreatiegebieden' die gedepu teerde staten (GS) van Zuid- Holland hebben vastgesteld. Deze nota is het produkt van een werkgroep waarin de ANWB, het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de provincie waren vertegenwoordigd. Proefproject Op korte termijn wordt een proefproject opgezet. Voorge steld wordt een bewegwijzering (en bebording) Vanuit Rotter dam-Zuid naar de recreatiege bieden Oude Maas en het Zui delijk Randpark gedeeltelijk te realiseren. Dit gebeurt in nauwe samenwerking met de ANWB, de gemeenten en het natuur- en recreatieschap IJsselmonde. GS hebben voor dit project 20.000 gulden gerserveerd. Integraal In de stedelijke gebieden wor den standaard informatiepane len geplaatst, vergelijkbaar met de informatiepanelen van Staatsbosbeheer. Hierop wordt informatie gegeven over de re creatiegebieden en recreatieve voorzieningen in de omgeving en route ernaar toe. Per recrea tiegebied zal een integraal be- wegwijzerings- en bebordings- plan worden opgezet. Dit zal zoveel mogelijk aansluiten op bestaande systemen van de ANWB en de provincie. Meer dan 90 procent van de on dervraagde jongens koos na be ëindiging van het secundair on derwijs voor een vervolgoplei ding. AI deze jongens zijn zich sterk bewust van het belang van een goede opleiding voor hun kansen op de arbeidsmarkt. Her komt echter ook duidelijk naar voren dat, ondanks dit diplo- ma-bewustzijn, jongeren onvol doende kennis bezitten over het volledige spectrum van oplei- dings- en beroepsmogelijkhe den. Vergeleken met de eerste inter- viewrone is er sprake van een minder specifieke oriëntatie op een bepaald beroep. Ondanks deze afname is er voor de meer derheid van de respondenten sprake van continuïteit en ver andert de beroepswens niet. Bij driekwart is de beroepswens qua status en niveau gelijk ge bleven. De minder specifieke oriëntatie op een beroep is te verklaren uit het feit dat de jon geren zich nu sterker richten op hun (vervolg)opleiding dan op de arbeidsmarkt. Voor jongeren uit de langere milieus zijn bereid vooruitlo pend op een wisselvallige ar beidsmarkt, hun beroepswensen bij te stellen of op te geven. Jongeren uit de hogere milieus zijn minder flexibel. Zij antici peren op een lange opleiding, die geacht wordt voldoende voorbereiding te bieden om de beroepswens daadwerkelijk te kunnen realiseren. Opvallend is dat jongeren wei nig met ouders en beroepspeda gogen praten over studie- en be roepskeuzen. Ook is opvallend dat jongeren zich in hun verde re opleidings- en beroepsloop baan niet op het buitenland richten. Europa als mogelijk heid om het levensperspectief te verruimen leeft niet bij jonge ren, zo blijkt uit het onderzoek. WAT 'Chinese huisdieren' in Diergaarde Blijdorp Ministerie van Landbouw en Visserij Aatvbevegnfftn Voor dhr/mw Adres Postcode Geboortedatum 1Probeet te voorkomen dat de haak wordt ingeslikt 2. een gevangen vts alleen aan met natte banden 3. Verwijder de haak urterst voonricbtig 4. Zet eert ernstig gewonde vis niet terug 5 Gebruik liever geen ieefnet 6 öood onmiddellijk elke vis die mei wordt teruggezet Woonplaats Oertt akte ts slechts yeSchcj. tftd+erl hj voiledia ''dut oók de geboortedatym! duidelijk hresbaa? mstevoiti (niet met potlood) en is vat>r/tèn vso een gestempelde yiszegef in de ocpsf kosttto zijn de hijdratje ter ver&eiering van de btnnenvtssero mdo ad*™matratiekosten hegrepen Lees de achterzijde. <0

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 17