AANPAK ZWERFVUIL IN OOST OUDERENZORG VROUWEN IN DE BIJSTAND O GEZONDHEIDSZORG IN DE BUURT WERKGELEGENHEIDSFONDS is VEEGPLOEG ONDERZOEK THEMA-BIJEENKOMSTEN SAMEN ACTIVITEITEN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 'T STADSERF PAGINA 2 Zwerfvuil in Schiedam-Oost een probleem Zwerfvuil op straat en tussen het groen: oude kranten, proppen papier, plas tic zakjes, lege blikjes. Voor veel mensen vormt deze vervuiling een bron van ergernis. En terecht, want een vervuilde omgeving doet afbreuk aan de kwali teit van het woon- en leefklimaat. Schiedam is een sterk vergrijsde gemeente. Het percentage 65-plussers ligt met 16,7% aanzienlijk hoger dan het landelijk gemiddelde van 12,6%. Oude ren willen zo lang mogelijk in hun eigen vertrouwde omgeving blijven wonen en volwaardig deel uit blijven maken van de samenleving. De projecten die de afdeling Sociale Zaken en Volksgezondheid (SZV) heeft ingediend voor de sociale vernieuwing zijn erop gericht om dat mogelijk te maken. De meeste mensen die in de bijstand belanden willen er zo snel mogelijk uit. Dat gaa t niet altijd even makkelijk. Vrouwen en voorat bijstandsmoeders kampen vaak nog eens met extra moeilijkheden. Het gezin moet draaiende worden gehouden en financieel moeten de eindjes aan elkaar worden geknoopt. Dat is een hele opgave. De Sociale Dienst wil extra aandacht besteden aan de positie van bijstandsvrouwen. Het project dat zij in de loop van 1991 wil op zetten, heeft tot doei vrouwen meer kansen te bieden op een (betaalde) baan. Gegevens uit onderzoeken in het land tonen aan dat niet alle bevolkingsgroe pen een even goede gezondheid hebben. Factoren als leefomgeving, leefwij ze en de wijze waarop men gebruik maakt van de voorzieningen in de ge zondheidszorg spelen daarin, naast andere factoren, een belangrijke rol. Be kend is dat mensen die in achterstandswijken wonen in het algemeen meer klachten hebben over hun gezondheid dan mensen in de 'betere' wijken. Daarom heeft de GGD voor de sociale vernieuwing een project aangemeld voor gezondheidzorg die aan de buurt is aangepast. Sociale vernieuwing betekent het bundelen van geldstromen. Daardoor kan er een beter overzicht ontstaan van de beschikbare middelen. Dit geldt ook voor het werkgelegenheidsfonds. Het project "Aanpak zwerfvuil Schiedam- Oost" wil een bijdrage leveren aan een werkelijke oplossing van deze problema tiek. Niet alleen door het vuil vaker op te ruimen, maar ook door te proberen een mentaliteitsverandering op gang te bren gen. Zwerfvuil ontstaat immers bijna altijd door het slordig omspringen met ons af val. En maar al te gemakkelijk wordt dan gedacht dat "de gemeente" het wel zal opruimen. Maar hoewel de medewerkers van VROM en Plantsoenen hun uiterste best doen om alle rommel op te vegen of te prikken is dit eigenlijk dweilen met de kraan open. Bij wijze van experiment zal in Schiedam- Oost worden getracht om de zwerfvuilpro- blematiek van twee kanten te bestrijden. Er zal voorlopig voor de duur van één jaar een vaste wijkveegploeg worden inge steld. De ploeg bestaat uit een medewer ker van VROM en uit een extra aan te trekken kracht. Hiervoor wordt gèdacht aan een langdurig werkloze, zo mogelijk uit de wijk zelf, die dit werk zal gaan ver richten. Het plan is dan ook tevens een werkgelegenheidsproject. De schoon- maakcapaciteit wordt zo enigszins vér groot. Doordat steeds dezelfde mensen in Oost werken zullen deze zich meer betrokken gaan voelen bij hun wijk. Aan de andere kant zullen zij voor de wijkbewoners na een tijdje wat bekender worden. De ploeg krijgt met het oog hierop een duidelijk herkenbaar voertuig. Dit vergemakkelijkt de aanspreekbaarheid en het contact. Ook de instelling van een overlegplat form, met daarin een bewonersafvaardi ging, moet hieraan bijdragen. Aan de in stelling van de wijkveegploeg zal ruime bekendheid gegeven worden. Op deze wijze kan gewerkt worden aan een situatie waarin niet alleen "de ge meente" moet zorgen voor een schone buurt, maar waarin wijk en wijkveegploeg zich hiervoor gezamenlijk inzetten. Het merendeel van de projecten van SZV maakt deel uit van een Totaalplan Oude renzorg. Twee belangrijke ontwikkelingen waren de aanleiding voor het maken van dat plan. Dat is ten eerste de mogelijk heid voor het ontwikkelen van een ver pleeghuisdependance van 30 plaatsen bij één van de Schiedamse verzorgingstehui zen. De tweede ontwikkeling is de renova tie van vier verzorgingstehuizen. Omdat deze renovatie geen extra geld mag kos ten zou de capaciteit van de tehuizen moeten dalen van 878 naar 611. Deze twee ontwikkelingen hebben een grote in vloed op het geheel aan voorzieningen voor ouderen in Schiedam. Vandaar dat besloten werd tot het opstellen van een Totaalplan Ouderenzorg Schiedam. Omdat het belangrijk is om te weten wat precies de behoefte aan zorg is onder ou deren in Schiedam, is één van de aange melde projecten voor de sociale vernieu wing een onderzoek daarnaar. Dat dit een belangrijk project is blijkt ook uit het feit dat het uit drie hoeken is aangemeld: door SZV, door de GGD en door de Soci ale Dienst. Niet elke bijstandsvrouw zit in dezelfde positie. Sommige vrouwen kunnen snel aan de slag. Samen met het Arbeidsbu reau kunnen dan de mogelijkheden wor den bekeken. Andere vrouwen willen werken maar heb ben al lang geen betaald werk verricht of zijn laag opgeleid. Om-, her- en bijscho ling kan mogelijk bijdragen aan een bete re startpositie op de arbeidsmarkt. Via het Arbeidsbureau of de Sociale Dienst kunnen de nodige opleidingen worden ge volgd met behoud van uitkering. Ook is het idee geboren om een serie the ma-bijeenkomsten te organiseren waarin verschillende aspecten van bijstandsver lening aan de orde komen zoals bijzonde re bijstand, maar ook onderwerpen als scholingsmogelijkheden, werk en kinder opvang zullen de revue passeren. Verder zou aan de orde kunnen komen welke mogelijkheden het vrijwilligerswerk biedt in Schiedam. Al deze activiteiten wil de Sociale Dienst niet alleen opzetten, maar samen met an deren. Zij denkt dan aan vrouwenorgani saties, educatieve instellingen, het Ar beidsbureau en organisaties als Stichting Vrouw en Werkwinkel, No Problem en het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam. Van essentieel belang voor het slagen van het project is het vinden van aansluiting bij al actieve groepen, zoals buurtcom- missies, zelforganisaties van migranten, bewonersorganisaties en buurthuizen. Sa men kunnen de tekortkomingen in de ge zondheidszorg in de buurt voorden opge spoord en oplossingen worden gevonden. Wanneer op deze wijze, met een grote betrokkenheid vanuit de buurt zelf, ge werkt wordt, kan verwacht worden dat de verschillen in gezondheid tussen bewo ners van verschillende wijken worden ver kleind. Om de gezondheidssituatie van bewoners in een bepaalde wijk te verbeteren kun nen verschillende activiteiten worden ge organiseerd. Voorbeelden daarvan zijn: het organiseren van cursussen over bij voorbeeld medicijngebruik, voeding en veiligheid, het leggen van contacten, het opvoeden van kinderen en het trainen van het geheugen. Verder kan gedacht worden aan voorlich ting over instellingen in de gezondheids zorg. Het is namelijk niet altijd even dui delijk met welke klachten men bij welke hulpverlener terecht kan. Een gezond heids-informatiepunt in de wijk kan een coördinerende rol spelen bij het opzetten van deze activiteiten. Door toevoeging van extra gelden kan ook nog eens het aantal projecten voor werklozen uitgebreid worden. In het colle ge werkprogramma wordt dit punt al ge noemd. Eèn aantal plannen voor besteding van het geld uit het werkgelegenheidsfonds, zoals de banenpool en het Jeugd Werk- garantieplan is in voorbereiding en de verwachting is dat op korte termijn al mensen arbeidsplaats kunnen krijgen. Voor de banenpool komen 71 arbeids plaatsen in 1991 beschikbaar. Het aantal plaatsen in het Jeugd Werkga- rantieplan is nog niet bekend. De selectie van deze arbeidsplaatsen geschiedt door de GSD in samenwerking met het GAB.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 12