AMBTENAAR, KOM DE WIJK IN! HET TOUWTJE HANGT UIT DE DEUR 'HANDEN INEEN SLAAN' KORTE LIJNEN VERGOEDING ZINVOL HUISVESTING VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 'T STADSERF PAGINA 4 (Albert Bons, voorzitter Bewonersvereniging Schiedam-Zuid) Wijk- en buurtbeheer. Het klinkt een beetje ambtelijk, maar degenen die we ten wat het inhoudt zijn zeiden zo gelukkig geweest met een gemeentelijke 'slagzin' ais juist met deze paar woorden. Ze betekenen dat Schiedammers meer zeggenschap krijgen over hun woonomgeving en dat klinkt veel wijkbe woners als muziek in de oren. (Arie van Loenen, voorzitter Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) (ANBO) Als door de wol geverfd gemeenteraadslid is Arie van Loenen geneigd het begrip sociale vernieuwing met een korreltje zout te nemen. Er is de laatste jaren zoveel afgebouwd op welzijnsterrein, dat je eigenlijk moet spreken van een inhaaloperatie, vindt hij. Maar die scepsis weerhoudt hem er niet van een geboden kans met beide handen aan te pakken. Als voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen in Schiedam zegt Van Loenen geen nee tegen extra aandacht voor zijn grijze achterban. Hij is er zelfs uitgespro ken blij mee. (John van Lent, directeur Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg- Noord) Werklozen die langer dan drie jaar staan ingeschreven, migranten en vrou wen, dat zijn volgens John van Lent de drie groepen die het hardst een steun tje in de rug nodig hebben. In hun kielzog volgen jongeren en gehandicapten. Van Lent heeft het dan over zijn eigen cliënten, mannen en vrouwen die het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) hebben ingeschakeld om een baan te vin den. Van Lent is directeur van het GAB in Schiedam. BEKENDE Albert Bons, voorzitter van de Bewoners vereniging Schiedam-Zuid, met bijna 1400 leden de grootste bewonersorganis- tie van de stad,, voorspelt dat dit onder deel van de sociale vernieuwing een groot succes zal worden. De verklaring is een voudig: „Als je echt mag meebeslissen ben je veel sneller bereid iets te doen dan wanneer zogenaamde specialisten ergens in een kantoortje alles al hebben uitge maakt. Moet je eens kijken hoe graag mensen hun buurt opknappen en netjes houden als ze het gevoel hebben dat er naar hen wordt geluisterd". Tot nu toe mochten bewoners van stads- vernieuwingswijken alleen meepraten over de woningbouw. Albert Bons is er voor dat de projectteams die daarvoor in het leven werden geroepen, ook andere za ken mogen gaan aanpakken. „Ze moeten zich ook bezig kunnen houden met ver keersproblemen, de groenvoorzieningen en het welzijnswerk in de wijk". Een van de doelstellingen van sociale ver nieuwing is een beter en directer contact tussen burger en overheid. Hoe zou dat sneller verwezenlijkt kunnen worden dan via ambtenaren die kantoor houden in de wijken en er bij wijze van spreken net zo ingeburgerd zijn als de wijkagent? Maar dat moeten dan wel ambtenaren zijn die niet eerst met het stadskantoor moeten bellen of iets wel mag of kan, vindt Bons. „Ze moeten een ruim mandaat hebben, zodat ze met onze ideeën niet weer eerst allerlei afdelingen langs hoeven. Dan komt er niets van terecht, of het duurt te lang. Korte lijnen, snel kunnen beslissen, dat is heel belangrijk. Daarmee staat of valt het hele idee". In de Gorzen kunnen op die manier tal van problemen snel en naar ieders tevre denheid worden opgelost. Albert Bons noemt als voorbeeld de bomen in de Oude Maasstraat waarvan de ene helft van de bewoners vindt dat ze moeten blij ven staan terwijl de andere helft, die in de schaduw woont, er het liefst meteen de zaag in zou zetten. De gemeentelijke groen beheerders houden zich regelmatig met het probleem bezig, zonder echter tot een oplossing te komen. „Maar wed den dat je er uitkomt als je iedereen uit nodigt voor een gesprek? Daarom zeg ik: ambtenaar, kom de wijk in. Schrijf geen brieven, maar kom met ons praten". Schiedam is een stad met een meer dan een gemiddeld aantal oudere inwoners. Daar komt nog bij dat Schiedammers op leeftijd bezorgder dan vroeger naar de toekomst kijken. Enkele verzorgingshui zen worden weliswaar grondig opgeknapt, maar ze moeten tegelijkertijd een fors aantal bedden inleveren. Daardoor blijven meer ouderen langer zelfstandig wonen en is een betere begeleiding thuis hard nodig. Maatregelen uit het pakket van de sociale vernieuwing kunnen daar een steentje aan bijdragen. Als 'ouderen-expert' heeft het raadslid Van Loenen de twee gemeentelijke nota's over sociale vernieuwing uiterst grondig en kritisch doorgenomen. Hij kwam er tot iÜ Bijna de helft-van de ongeveer 7000 men sen die in het noordelijk Waterweggebied zonder werk zitten komen uit Schiedam. Daarmee is voor Van Lent de bittere noodzaak van helpende maatregelen vol doende aangetoond. Als die maatregelen genomen kunnen worden onder de vlag van sociale vernieuwing, uitstekend. De GAB-directeur wil allereerst de indruk wegnemen dat er tot nu toe niets is ge daan om de positie van die zwakke groe pen op de arbeidsmarkt te verbeteren. Eerder is het omgekeerde het geval. De banenplannen en omscholingscursussen waren de laatste jaren niet van de lucht. Van Lent: „Een heleboel instanties zijn zich daarmee bezig gaan houden. Dat klinkt positief, maar er zit ook een nega tief kantje aan. Er zijn nu zoveel instellin gen op dat gebied actief, ieder met hun eigen subsidiekanalen, dat je allerlei bij verschijnselen krijgt. Dat een cliënt die zich bij de ene instantie meldt te horen krijgt: u moet ergens anders zijn, u hoort niet bij mijn doelgroep". Verkokering heet dat in vaktermen, leder een houdt zich bezig met een klein partje van het probleem en verliest daardoor de grote lijn uit het oog. Die verkokering af breken, de handen ineen slaan, daar moet het volgens John van Lent naar toe. Samenwerking met doelgerichte organi saties zoals de sociale dienst, die actief bemiddelt voor sommige groepen werk zoekenden kan goede resultaten opleve ren, heeft het arbeidsbureau ervaren. Van Lent verwacht daar veel van. Ook banen pools zijn een goed middel, al kennen die zo hun beperkingen. Als het gaat om ba nen met behoud van uitkering mag het aangeboden werk niet concurrentieverval send zijn. Tegelijkertijd moet de cliënt wel het gevoel krijgen dat hij zinvol werk gaat doen, geen ondankbaar of 'verzonnen' werk. De politiek zal moeten meebeslis sen wat mag en wat kan. Het arbeidsbu reau zelf kan vanaf januari ook slagvaar diger gaan optreden. Volgend jaar wor den de GAB's zelfstandige ondernemin gen. Niet minister De Vries (sociale za ken), nu nog de baas van John van Lent, maakt dan meer de dienst uit, maar werk gevers, werknemers en gemeentebestuur ders uit de regio krijgen het voor het zeg gen. „De afnemers worden de baas. Dat wil zeggen dat de afstand tot de maat schappij een stuk korter wordt. Daar vaart de hele arbeidsmarkt wel bij", aldus directeur Van Lent. „Met de sociale ver nieuwing voor de deur komt dat natuurlijk fantastisch goed uit". Alle positieve ontwikkelingen ten spijt, waarschuwt John van Lent voor al te groot optimisme. Het arbeidsbureau zal nooit in z'n eentje het hele werkloosheids probleem kunnen oplossen. Anderen zul len ook inspanningen moeten leveren. „Maar dat is nu juist het bijzondere aan sociale vernieuwing. De hele maatschap pij is er mee bezig. De impulsen komen van alle kanten". zijn vreugde een heleboel goede voorne mens in tegen. Aan die bloemlezing uit de gemeentelijke plannen heeft de ANBO verschillende ei gen ideetjes toe te voegen. Van Loenen: „Preventieve huisbezoeken aan hoogbe jaarden bijvoorbeeld. Als je die mensen regelmatig opzoekt kun je ze tijdig helpen wanneer ze met problemen zitten. Des kundigheidsbevordering van de hulpverle ners is een ander belangrijk punt. Dat zijn allemaal vrijwilligers en het zou een goede zaak zijn als er geld komt om hen naar cursus te sturen, zodat ze hun werk beter kunnen doen. Verder ben ik het 'Ouderen doen 't met zorg-project' tegengekomen, dat bedoeld is om de weg te wijzen in de al bestaande zorgvoorzieningen." Daar naast, vertelt Van Loenen, wil de gemeen te bevorderen dat oudere stadgenoten vaker een beroep doen op de bijzondere bijstand, een potje waaruit onverwachte uitgaven betaald kunnen worden, zoals nieuw huisraad of een hoge taxivergoe ding. Voor veel bejaarde Schiedammers is dat hun eer te na. Van Loenen vindt dat jammer. „Het is gewoon een recht." „Alleen al op het onderdeel huisvesting is nog plenty te doen. Ik noem concierges aanstellen in ouderenflats. Of meer huizen bouwen speciaal voor ouderen, al betwij fel ik of dat uit deze pot kan worden be taald. Wat wel kan: een soepeler door- stromingsbeleid bij Bureau Huisvesting. Ouderen die in grote huizen wonen en kleiner willen zouden een soort premie moeten krijgen op hun punten bij Huis vesting. Ze laten tenslotte een groot huis achter, waar een gezin met veel kinderen weer bij gebaat is. Het is onnodig oude ren lang op een ander huis te laten wach ten. Nog afgezien van het feit dat ze niet zoveel tijd meer hebben om te wachten." De sociale vernieuwing is bij uitstek het instrument om zulke situaties te verbete ren, denkt Van Loenen. Hij wil er zich graag voor inzetten: „Het touwtje hangt uit de deur. We hebben nu iets om aan te trekken. Laten we dat dus doen." p MMt

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 14