PROJECTEN VOOR PEUTERS O m CAMPAGNE "SCHIEDAMMERS KOMEN VAN OVERAL EN NERGENS" VROUWEN EN GEZONDHEID TAALTELEVISIE VOOR ANALFABETEN O OUDERS WEDERZIJDS BEGRIP ai Meer doen aan de begeleiding van peuters Wat voor cijfers kinderen op de basisschool halen, hoe „goed" ze zijn, wordt voor een belangrijk deel bepaald door de ontwikkeling in hun vroegste jeugd. Een kind dat in die periode achterblijft in zijn of haar ontwikkeling kan later op schooi niet goed meekomen. Dat is jammer. Want de schoolperiode drukt een belangrijk stempel op de toekomst van een kind. Daarom zijn in het ka der van de sociale vernieuwing door verschillende organisaties voorstellen gemaakt om meer te gaan doen aan de begeleiding van peuters. Wetten zijn vaak saai en onleesbaar. Toch is de Algemene Bijstandswet een belangrijke wet, omdat de overheid op deze wijze de middelen verschaft om iedereen een menswaardig bestaan te bieden. De wet wordt uitgevoerd door de Sociale Dienst. Een onderdeel van de Algemene Bijstandswet is de bijzon dere bijstand. De Sociale Dienst geeft voorat bijzondere bijstand voor medi sche kosten, maar ook voor scholing en voor deelname aan het maatschap pelijk verkeer wordt bijzondere bijstand verleend. Na 1 januari gaat er iets veranderen, want het kabinet heeft besloten de bijzondere bijstand helemaal over te laten aan de gemeente, in het kader van de sociale vernieuwing. Veel van de nu al jaren in Schiedam woonachtige Schiedammers hebben hun wortels elders-Uggen. In sommige families leeft dit nog heel sterk, bij anderen is dit ver in het bewustzijn weggezakt. Hoewel Schiedam een lange traditie van inburgering van vreemdelingen heeft kan het geen kwaad om dit thema nog weer eens opnieuw onder de aandacht te brengen. Hierdoor kunnen oude en nieuwe Schiedammers op verschillende manieren met elkaar kennis maken, elkaar beter leren begrijpen en daardoor beter samenleven. De cam pagne "Schiedammers komen van overal en nergens" is aangemeld als pro ject voor de sociale vernieuwing. De GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft voor de sociale vernieuwing een pro ject aangemeld over vrouwen en gezondheid. Het doei van dat project is de zorg voor de gezondheid van de vrouwen, zowel door de gezondheidszorg, als door de vrouwen zelf, te verbeteren. Aan vrouwen mogelijkheden bieden om zich gezonder te gedragen VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 'T STADSERF PAGINA 7 i peeën Een voorbeeld van zo'n voorstel is het uit breiden van „spelprojecten". In een spel- project wordt met peuters die een achter stand in hun ontwikkeling opgelopen heb ben spelenderwijs geprobeerd die achter stand in te halen. Meestal vinden die acti viteiten thuis plaats en wordt er met groepjes kinderen gewerkt. Kinderen uit lage sociale groepen, zoals relatief veel kinderen van migranten, blij ven vaker achter in hun ontwikkeling dan „doorsnee" kinderen. Om hier iets aan te doen is nog een project naar voren ge schoven: het op-stapproject. In het op-stapproject wordt niet alleen ge probeerd de ontwikkeling van het kind te stimuleren maar ook om de ouders meer bij het onderwijs te betrekken en het iso lement waarin veel buitenlandse moeders leven te doorbreken. Het kabinet wil ook dat de gemeente in speelt op de individuele situatie van de cliënt. Nu is dat laatste voor de Sociale Dienst niets nieuws, omdat we de afgelo pen jaren al heel actief zijn geweest op dit terrein. Zo werd er in 1987 in Schiedam iets meer dan een miljoen uitgegeven aan bijzondere bijstand en dit is in 1990 ge stegen naar meer dan twee miljoen. Dat wil de Sociale Dienst graag zo houden en zo mogelijk nog actiever worden. Met name wordt dan gedacht aan bijstand voor kinderopvang en cursuskosten voor herintredende vrouwen, maar ook aan een intensivering van de bijstandsverle ning aan ouderen voor sociaal-medische voorzieningen om ze zo lang mogelijk in staat te stellen zelfstandig te wonen. Probleem is echter dat de gemeenten vanaf 1991 elk jaar een bepaalde som geld krijgen van het Rijk voor bijzondere bijstand. Het is nog maar zeer de vraag of deze som geld net zo hoog is als wat men tot nu toe gewend was uit te geven aan bijzondere bijstand. Om er in ieder geval zeker van te zijn dat de Sociale Dienst actief kan blijven op het terrein van de bijzondere bijstand is een project ingediend om een actief minima beleid te voeren met deze bijstandsgel- den. In de ruim zevenhonderd jaar van het be staan van de stad Schiedam zijn verschil lende migratiegolven te onderkennen. Jo den, Vlamingen, Hugenoten, Duitsers en Brabanders hebben zich in de loop van de eeuwen met de oorspronkelijke Zuid- Hollanders vermengd tot wat nu de echte Schiedammers zijn. Meer recent zijn hier de Spaanse, Turkse en Marokkaanse stadgenoten bijgekomen. Volgens de ge meentelijke statistieken telt de gemeente thans zo'n 76 verschillende nationalitei ten; de niet Nederlanders vormen met bij na 7.000 personen zo'n 10 procent van de bevolking. Wederzijds begrip ontstaat door weder zijdse kennis van eikaars achtergronden. Dit kan op heel veel verschillende manie ren worden gedaan. Stamboomonder zoek, de feesten van de oude en nieuwe immigranten, hun bijdrage aan de plaat selijke economie (veel glasblazers waren bijvoorbeeld uit Duitsland afkomstig). Het is de bedoeling om een breed samenge steld platform van maatschappelijke- en overheidsorganisaties een campagne te laten ontwikkelen met als onderwerp: "Schiedammers komen van overal en nergens". Het project wil aan vrouwen mogelijkhe den bieden waardoor ze zich gezonder kunnen gedragen. Het gaat daarbij vooral om de volgende onderwerpen: het zelf beeld van vrouwen, sexueel geweld en medicijn- en alcoholverslaving. De GGD heeft voor het project al een plan klaar liggen. Het is de bedoeling om een netwerk op te zetten waarin alle betrok kenen (vrouwen, hulpverleners en beleid makers) op basis van gelijkwaardigheid samenwerken aan het slagen van het pro ject. Verwacht mag worden dat dit project een goede basis legt voor een goede ge zondheidszorg voor vrouwen. Hoewel het aanbod van basiseducatie sterk is toegenomen, blijkt dat nog steeds niet iedereen voldoende in staat is om de lessen te volgen. Ook zijn er groepen mensen die niet worden bereikt met het huidige aanbod. Door het inschakelen van de televisie bij de basiseducatie kan het bereik sterk toenemen. De Schiedamse Federatie heeft daarom het volgende pro ject aangemeld voor de sociale vernieu wing. Op het plaatselijke kabelnet zou een edu catieve omroep kunnen worden ontwik keld. Deze omroep kan dan programma's aanbieden gericht op alfabetisering Ne derlands en Turks/Marokkaans. Ook an dere informatieve programma's of voor- lichtings-boodschappen zouden via dit kanaal kunnen worden aangeboden op de televisie. «I

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 17