Iedere Nederlander moet er wel drie hebben. Eerste exemplaar 'Ju voor Commissaris van de Koningin m. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 PAGINA 19 DEN HAAG - Het bedrijf ver huist begin volgend jaar naar het industriegebied Kerketui- nen. Een gigantische operatie, maar eigenlijk heeft niemand bij Van Rijmenam tijd om erbij stil te staan. Het werk moet door. Dag in dag uit, worden er agendas vervaardigd, met een gemiddelde productie van 50.000 per werkdag. Al die boekwerkjes zijn terug te bren gen tot 50 hoofdsoorten, van bureau- tot zakformaat. Onder ling zijn er echter weer de nodi ge verschillen in bandmateria len, kleuren en voorwerk. Zo zijn er eigenlijk 400 tot 500 verschillende agenda's in pro- duktie. De speciale wensen worden daar nog buiten gela ten. De heer A. Nijmeijer is com mercieel manager van Van Rij menam, een onderneming van Bührmann-Tetterode. Hij ver telt: „In Nederland wordt 85 procent van de agenda's door relaties of bedrijven afgeno men. Slechts 15 procent van het totaal wordt via de winkels verkocht. Per dag maken wij zo'n 50.000 agenda's. Daarvan is een kwart voor de export, de rest blijft in eigen land. Mede door de relatiegeschenken krijgt men 2 tot 3 agenda's. In feite moet iedere Nederlander 3 agenda's hebben. Kijk maar naar de aantallen". De firma Van Rijmenam da teert van 1897. Het was Her- manus van Rijmenam die oor spronkelijk een linieerderij be gon. Dat groeide uit tot een boekbinderij. Van grootboeken tot de Dikke van Dale en niet te vergeten alle werken van dr. Lou de Jong zijn bij Van Rij menam gebonden. Tussendoor De heer Nijmeijer bij stapels voorbe drukte agendavetien voor... 1992. werden aantekeningenboekjes vervaardigd, de latere agenda's. De heer Nijmeijer vertelt: Je mag rustig stellen dat Van Rij menam in Europa en mis schien wel de hele wereld toon aangevend is voor de wat duur dere, kwalitatief hoogwaardige agenda. Wij zijn dè agendama ker van Europa, qua grootte een van de belangrijksten en qua kwaliteit een van de bes ten". Bij Van Rijmenam, nu nog ge vestigd aan de Haagse Fruit- weg, werken 180 mensen. Af hankelijk van de drukte wordt er in ploegendienst gewerkt. "Dit is het seizoen van de ver spreiding. Alle agenda's moeten nu bij de afnemers zijn" weet de heer Nijmeijer. „Dit werk is niet makkelijk te plannen. Je moet altijd wach ten op de orders, in verband met speciale wensen. Voorpro ductie kan natuurlijk wel. Bo vendien moeten de machines blijven draaien, omdat er in een kettingproces wordt ge werkt. Momenteel zijn we be zig met de voorproductie van 1992. Daarnaast zijn er nog speciale orders voor 1991 die deze weken afgewerkt moeten worden. De grote klanten be stellen hun agenda's een jaar van tevoren. Zo kun je het eer- Overal waar men kijkt, stapels agenda's. ste half jaar volmaken. Het tweede halfjaar is bestemd voor de specificaties." Modetrends Ook in de agenda-wereld is sprake van trends. „Dit jaar werken we bijvoorbeeld met een kleurtje op de pagina's", vertelt de heer Nijmeijer. „Je ziet leeslinten en koperen hoek jes. De tijd dat voor een agen da gold: hoe dikker, hoe mooi er, is een beetje voorbij. Verde re modificaties worden stapje voor stapje doorgevoerd. Ver geet niet dat een agenda iets heel persoonlijks is. Je raakt er aan gehecht, doordat je er het hele jaar mee werkt. Bovendien hoort een agenda tot de per soonlijke accessoires. Men kiest een agenda zoals men een horloge of een portefuille kiest. DEN HAAG - De commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, Mr. S. Patijn, heeft on langs het eerste exemplaar van de Grote Provincie-atlas van Zuid-Holland in ontvangst ge nomen. Deze atlas, een uitgave van Wolters-Noordhoff in Gro ningen, is vervaardigd in samen werking met de Topografische Dienst. Het boekwerk bevat alle topografische kaarten, schaal 1 25.000 van Zuid-Holland. Eerder zijn al dergelijke atlas sen van achttal andere provin cies verschenen. De nieuwe at- Commissaris van de Koningin Mr. Patijn krijgt de eerste atlas aangeboden uit han den van uitgever A.T. van Holten. las kost 99,75 en is in de boekhandel verkrijgbaar. De heer Patijn noemt de atlas onmisbaar in het provinciehuis. „Neem vragen als: mag er ge bouwd worden, waar ligt de grens van het groene hart en is dit een natuurgebied?" Hij be nutte zijn dankwoord voor een pleidooi voor actief landschap- beheer. Dus geen eilanden zon der akkerbouw, geen gebieden zonder koeien, maar ook geen provincie zonder voldoende huizen. Of zoals de heer Patijn het venvoordde: „Niet alleen mannetjes met hoedjes en groe ne veertjes, die staan te harken. Zo werkt het niet". Om vervol gens de uitgever een compli ment te geven voor de fraaie prijs van 99,75 die voor de bandje vaak duurder dan de agenda. Er zijn nu eenmaal verschillende smaakgroepen. En voor sommige mensen hoort een agenda bij het extro vert presenteren". De heer Nijmeier wijst kopers van een agenda graag op de aandachtspunten: "De agenda moet overzichtelijk zijn, men moet er makkelijk in kunnen schrijven en het boekje moet goed gebonden zijn, opdat het niet voor het eind van een jaar uit elkaar valt". Schoolagenda's Een aparte categorie wordt ge vormd door de schoolagenda's. Hoeveel mensen zullen in hun schooljaren hun Ryam-agenda hebben omgevormd tot com plete plakboeken? „De naam Van Rijmenam is van oudsher verbonden aan de Ryam schoolagenda", zegt de heer Nijmeijer. Maar door verschil lende fusies binnen het moe derbedrijf, is de redactie van onze agenda's tegenwoordig uitbesteed aan een .zusterbe drijf. Voor het overige worden de schoolagenda's hier vervaar digd. Had je vroeger één of twee soorten agenda's, tegen woordig hebben de scholieren keuze uit 60 k 70 modellen. De schoolagenda is een typisch li festyle product geworden. Door de keuze uit zoveel modellen, lopen de omzetten per agenda terug. Enerzijds is dat jammer, anderzijds is het opwaarderen van onze huidige agenda's even belangrijk. De jaaragenda is voor ons bedrijf een veel betere representant dan de schoola genda, waarvan wij overigens tien verschillende versies ma ken. De overige modellen ko men van andere bedrijven". Verhuizing In de technische afdelingen is weinig te merken van een na derende verhuizing. Waar men ook kijkt, overal worden vellen papier voor agenda's bedrukt, worden er reclameteksten inge bracht, krijgen agenda's een omslag met al dan niet een gouden opdruk en worden pa gina's van een zilver- of gouds nede voorzien om mooie ran den te krijgen.Werkelijk in ie dere hoek staan grote stapels agenda's. Bij de kantoren wijst slechts een enkele lege vitrine kast op inpak activiteiten. Toch is de komende verhuizing van minuut tot minuut in kaart gebracht. Een koud kunstje met zoveel agenda's in huis.... Op de pers de agenda's voor 1992. Daarom geldt dat het uiterlijk van de agenda, evenals het merk, bepalend is voor de aan schaf'. „Omdat 85 procent van alle agenda's als relatiegeschenk de wereld ingaan, zitten de smaak makers vaak op inkoopafdelin gen, of bij de mensen die daar invloed op uitoefenen. Bij de particuliere aanschaf, zie je dat de groep exclusieve kopers groeit. Bij hen is het lederen Gemeentenkaart van Zuid-Holland atlas berekend wordt. „Zo knap, dat dat kwartje eraf kan..". Eerder al had uitgever A.T. van Holten een profiel geschetst van de kopers van de atlas: „Twee derde van de mensen die deze atlas in huis halen, heeft min stens een middelbare opleiding, woont in een vrijstaand huis, is 40 plus en heeft een inkomen van dubbel modaal..." Om dat meteen te relativeren: „In dor pen wordt de atlas meer ver kocht. Daar hechten de mensen enorm aan de directe omgeving. De kaarten hebben zowel een intellectuele als een emotionele waarde." Hoe dan ook, de grote provin cie-atlas van Zuid-Holland is een indrukwekkend werk. Op 144 pagina's vindt men alle to pografische kaarten van de pro vincie. Het zijn de meest gede tailleerde kaarten die er in kleur zijn gemaakt. Ze geven afzon derlijke huizen weer, slootjes, voetpaden, hekken, windmolens enzovoort. „Het eerste dat ie dereen doet, is zijn eigen huis opzoeken. En vervolgens de huizen van familieleden, vrien den en kennissen. Dat is heel dankbaar werk, want alle vrij staande huizen staan er in prin cipe in", zegt de heer Van Hol ten. Vrijstaande huizen zijn in derdaad geregeld op de kaart te vinden. Woningblokken en flats zijn als blokjes gemarkeerd. Stafkaarten Topografische kaarten beogen een zo nauwkeurig mogelijke weergave van het landschap te geven. Daarom vindt men er de kleinste details op. Oorspronke lijk zijn de topografsiche kaar ten gemaakt voor militaire doeleinden. Vandaar ook de oude naam 'stafkaarten'. Inmid dels heeft de Topografische Dienst een veel ruimer werkge bied gekregen. De dienst is de officiële cartografsche instelling van ons land. Vrijwel alle kaar ten die hier verschijnen, zijn af geleid van de kaarten van de Topografische Dienst. V- 't mmB1 HPIKS m&<m Omdat heel wat mensen belang stelling voor topografsche kaar ten blijken te hebben, is uitge ver Wolters-Noordhoff begon nen de Nederlandse* provincies via atlassen in beeld te brengen. Met Zuid-Holland mee zijn er nu negen delen in omloop. Ook Groningen, Friesland, Drenthe, Noord-Holland, Utrecht, Zee land, Noord-Brabant en Lim burg zijn reeds in atlaskaarten gebracht. De beslissing wanneer de volgende delen verschijnen, hangt af van de belangstelling voor de reeds bestaande exem plaren. De verwachtingen bij Wolters-Noordhoff zijn in ieder geval hoog gespannen. Eenzelfde gevoel leeft bij de To pografische Dienst. De heer P.W. Geudeke van die dienst is ervan overtuigd dat naast gedi gitaliseerde- en andere informa tiesystemen, de oorspronkelijke kaart blijft bestaan. Getuige zijn woorden: „Naast deze nieuwe behoeften zullen papieren kaar ten nog in lengte van jaren ge drukt, uitgegeven, verkocht en gebruikt worden. Of deze de toets der kritiek en de vergelij king met de fraaie 17e eeuwse voorgangers kunnen doorstaan? Sla de nieuwe provincie-atlas maar eens open. En ontdek met hoeveel zorg en inspanning ook de anonieme kaartmakers uit de 20e eeuw hun werk hebben ver richt". Fraaie woorden, maar wie zou anders verwachten van iemand die voor eigen parochie preekt. De Grote Provincie-atlas van Zuid-Holland bevat tal van gedetailleerde kaarten. Van Rijmenam vervaardigt 50.000 agenda's per dag Grote Provincie-atlas brengt heel Zuid-Holland topografisch in kaart Schaal 1:550 000 v g Cc Umm öwkecm KarwuHik Öös#te*kBB X

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 19