Wedergeboorte van Porsche Carrera RS Een mijlpaal in de historie van Honda Auto-wegwijzer Schiedam vrijdag 7 december 1990 pagina 9 Het interieur van de Honda NSX De Honda NSX staat heel ver van het normale Honda personenauto programma en is ook niet bedoeld als een afronding van dat aanbod. Honda betreedt deze sportwagen topklasse als het rechtstreekse ge volg van haar filosofie over het bou wen van auto's. Honda kan auto's niet uitsluitend zien als praktische vervoermidde len. Niet alleen het feit dat met een auto van A naar B kan worden gere den is voor Honda als autofabrikant belangrijk, maar ook de wijze waar op dat gebeurt en het plezier dat de bestuurder aan elke rit beleeft. De NSX is Honda's meest extreme uit vloeisel van die filosofie tot nu toe. Die stelling leidt ook tot een diep gaande verfijning van elk onderdeel van de auto en de wijze waarop de NSX elke elementaire functie (rij den, remmen, sturen) uitvoert. Bru te kracht of ongekende laterale ver snellingen zijn voor de NSX nooii het doel van het ontwerp geweest. De harmonie tussen de bestuurder en de auto, de wijze waarop de enorme capaciteiten van de NSX zich laten beheersen genoten een hogere prioriteit dan de maximale prestaties op zich. Uiteraard moet een sportwagen van dit kaliber over een zeer hoog, maar niettemin be heersbaar, prestatievermogen be schikken. Daarbij genoot een com pacte constructie gezien de moto ropstelling eveneens grote prioriteit. Honda koos voor een V6 met drie liter cilinderinhoud, eveneens geheel uit lichtmetaal vervaardigd en voor zien van alle technieken die Honda inmiddels ook op andere modellen Honda NSX, veel meer dan gewoon een vervoer middel. toepast. Diverse constructies, zoals de toepassing van titanium drijf stangen, zijn rechtstreeks overgeno men uit de Honda Grand Prix-race- motoren. De motorcijfers zijn: 2977 cc, 20 kW/274 PK, 204 Nm, top 270 km/u, acc. 9-100 km/u in 5,9 sec. In concept en techniek betekent de NSX een mijlpaal in de historie van Honda. De NSX is naast een toon beeld van het technisch kunnen van Honda vooral een uiting van de wij ze waarop Honda over auto's denkt. Voor de produktie van de NSX is een aparte fabriek gebouwd, bij het Research Development centrum in Tochigi, Japan. Tweehonderd streng geselecteerde Honda-employ- ees bouwen de NSX hier met een maximale capaciteit van 25 auto's per dag. Deze produktiefaciliteit zal in de toekomst ook worden gebruikt voor andere bijzondere projecten, pilotprodukties enzovoorts. De tota le oplage van de Honda NSX is niet op voorhand gelimiteerd. Voor Ne derland betekent het niettemin een 15 a 20 auto's per jaar. de prijs ligt rond dc 230.000,-, de levering be gin 1991. De twee hoofdletters RS staan tradi tioneel bij Porsche voor lichte en vermogenssterke sportuitvoeringen. In het begin van de zeventiger jaren behaalden de, in kleine aantallen ge maakte en inmiddels legendarische, Porsche 911 Carrera RS 2.7 en 3.0, met zeer veel succes, de ene overwin ning na de andere in de race-wereld. Deze succesvolle sportmodellen leenden hun naam aan de technisch nieuwe Porsche 911 Carrera RS. In Duitsland en België is het 'vere delen' van Citroen automobielen enorm populair. De meest gangbare accessoires, die variëren van dubbele koplampsets voor de AX tot hout sets in notelaar voor het interieur van de XM, worden door Cituning - een divisie van de firma Car Equip ment bvba te Schilde - op de markt gebracht. Met het oog op een 'Vere nigd Europa' slaat deze firma haar vleugels internationaal uit. Cituning is de merknaam van een groot pakket accessoires voor de Ci troen rijder. Uit het geweldige aan bod op de internationale markt heeft men een evenwichtig assorti ment samengesteld waarbij kwaliteit voorop staat. Alle produkten die worden aangeboden zijn immers voorzien van een TUV-goedkeu- ring. Postert levert hoogwaardige carrosscriesets in PU-RIM. Ronal en Atiwc maken alu-velgen die per fect zijn afgestemd op specificaties van Citroen automobielen. Atiwe produceert de sportsturen die samen met hun naaf de nodige TUV crash- tests hebben ondergaan! Morette te kent voor de dubbele koplampen en dubbele ruitewisserarmen. De nieuwste ontwikkeling van deze Franse lichtspecialist is de integratie van de revolutionaire Surface Com plexe optieken van Cibië in de dub bele koplampen. Deze meervoudige reflectoren zorgen voor 80 procent meer kruislicht. Tenslotte betrekt men de houtsets voor het interieur (toepasbaar voor BX, CX en XM) uit de Ardennen, waarbij de kwali teit en vakkennis niet onderdoen voor soortgelijke produkten uit het Verenigd Koninkrijk. Info 03- 3831854. Deze nieuwe RS is nauw verwant aan dc. tijdens dc Carrera Cup inge zette. uitvoering van de Carrera 2. Voor meer dan gemiddelde rij-pres- latics zorgt dus ook in de jongste Carrera RS de bijzonder krachtige en over een buitengewoon prestatie vermogen beschikkende 3.6 liter benzinemotor, die in de Carrera- Cup zijn betrouwbaarheid in tal van wedstrijden kon bewijzen. Met een aangepaste motorelectronica heeft de soepel op het gaspedaal reageren de dubbcl-ontstckingsmotor een vermogen van 191 kW/260 pk en is natuurlijk voorzien van een lamb- da-geregelde metaal-katalysator. Via de uit dc Carrera 2 komende vijf- versnellingsbak en standaard ge monteerd spcrdifferenticcl wordt de aandrijving overgebracht op de ach terwielen. Dc afleiding uil dc racesport blijkt bij dc nieuwe Carrera RS vooral uit hel duidelijk teruggebrachte ge wicht. De sportuitvoering legt met zo'n 1230 kilogram ongeveer 10 procent minder gewicht in de schaal dan dc Carrera 2. Dit wordt vooral veroorzaakt door af te zien van niet direct noodzakelijk extra comfort zoals clcctrisch bcdienbare ramen, centrale vergrendeling, alarminstal latie. airconditioning, achterbank, isolatiemateriaal, stoel verwarming en servobcsturing. Het geringe gewicht zorgt in combi natie met het iets opgevoerde ver mogen (Carrera 2: 184 kW/250 pk) voor een nogmaals verbeterd accele ratievermogen. Het optrekken van uit stilstand naar 100 km/u doet de Carrera RS in 5.4 seconden (Carrera 2: 5.7 seconden). Bovendien is dc elasticiteit verbeterd, als topsnelheid wordt 261 km/u genoemd. Honda NSX meer dan sporta Cituning voor Citroen

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 23