Kinderen geven vorm aan het buurtbeheer APK K Het weer Spoorwegonderdoorgang Spaland-'s-Graveland We zullen Schiedammers met open armen ontvangen DANSLESSEN Schiedamse hulp Hongaarse molen Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 HJAh ii Geen partner Mmk. 'Het Nieuwe Stadsblad' niet ontvangen? VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 42e JAARGANG, NUMMER 98 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Complex 2430 van de Woningbouw vereniging Schiedam heeft afgelopen woensdag een der eerste vormen van wijk- en buurtbeheer in aktie gezet. Samen met de WBS, het I.O.B.S. en de ONS, zijn bewoners druk in de weer geweest om het binnenterrein van de Al- phons Ariënsstraat en de Jan van Zutphenstraat te ontdoen van zwerfvuil. Met name de kinderen uit de buurt hebben de handen flink uit de mouwen gesto ken. Malika (12), Mellin (10), Sandra (9). Jelle (12) en Anton (12) werden voor hun arbeid be loond met een kadobon, uitge reikt door de Kerstman. Zij hadden de woeste storm en har de hagelbuien getrotseerd om van 'hun' binnenterrein een leefbare omgeving te maken. Wethouder Aad Wiegman (fi nanciën, bedrijven, personeel en organisatie) toonde zich tevre den met dit gezamenlijk initia tief: „Goed wijkbeheer is alleen mogelijk als de bewoners eraan meewerken. Zij vormen de be langrijkste schakel. Ik ben voor nemens om kontakt te zoeken met de nabijgelegen scholenge meenschap Ter Schie om de leerlingen te vragen mee te hel pen aan het schoonhouden van deze omgeving." Ideeën Mevrouw F. A. de Graaf, direc teur van de Woningbouwver eniging Schiedam, noemde het belangrijk dat nu voor de eerste stap tot goed beheer is gezet. „Wij hebben ervoor gezorgd dat de woningen zijn opgeknapt en samen moeten we er nu voor zorgen dat de woonomgeving aantrekkelijk wordt en blijft. Mijn dank aan de medewerkers van de ONS, die hun medewer king hebben verleend en mate rialen ter beschikking hebben gesteld." Mevrouw De Graaf vroeg de aanwezige kinderen tenslotte na te denken over de inrichting van de binnenterreinen. Hun ideeën hierover zullen straks ze ker een rol spelen bij de defini tieve vaststelling van die inrich ting. REPARATIE ALLE MERKEN UWTHUISKRANT maakt uw postcode GOUD WAARD SCHIEDAM - De ge meente wil in 1993/1994 beginnen met de aanleg van een doorgang onder de spoorlijn Schiedam-Delft ten behoeve van het open baar vervoer. In het ont werp wordt reeds rekening gehouden met een toekom stige tweezijdige spoor baanverbreding in Schie- dam-Noord. Als gevolg hiervan komen te zijner tijd de overwegen Kande- laarweg en Joppelaan te vervallen. Voor het auto verkeer wordt de Joppe- laan-overweg vervangen door de nieuwe onderdoor gang, terwijl voor het lang zaam verkeer wordt ge streefd naar vervangende voorzieningen nabij de Poldervaart. De overweg Kandelaarweg verschuift naar het zuiden en wordt vervangen door een tunnel voor zowel auto- als lang zaam verkeer. Dit staat in een schrijven van de directeur Gemeentewerken 'Stand van zaken spoorwegon derdoorgang in verbindingsweg Spaland-'s-Graveland-Noord'. Eind 1987 kende de minister van Verkeer en Waterstaat een subsidie toe voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de woonwijk Spaland en het werk- gelegenheidsgebied 's-Grave- land-Noord. Eén van de pro jectonderdelen wordt gevormd door de ongelijkvloerse kruising met de spoorlijn Schiedam- Delft. De subsidietoekenning heeft betrekking op een ver keersweg met twee door een middenberm gescheiden rijstro ken met aanliggende voet- en fietspaden. In het kader van de stedebouw- kundige ontwikkelingen in Spa- land-Oost en 's-Graveland- Noord ligt het in de bedoeling ooit een nieuw NS-station Ke- thel te realiseren ter plaatse van deze ongelijkvloerse kruising. Bovendien zal met het afbou wen van Spaland de noodzaak toenemen om tramlijn 1 ten minste te verlengen tot het toe komstige NS-station Kethel. Om een goede afstemming tus sen de diverse vormen van openbaar vervoer te realiseren, is het noodzakelijk bij het sta tion een goede overstapmoge- lijkheid te creëren. Bussen en trams moeten daarom onder het station kunnen halteren. Zo ontstaan korte loopafstanden, die het gebruik van openbaar vervoer sterk stimuleren. In overleg met de NS en de RET is het ontwerp van de on derdoorgang aangepast aan deze toekomstige situatie en voor zien van een vrije openbaar vervoerbaan. Met steunbetui gingen van zowel NS als RET is inmiddels een subsidie-aan vraag ingediend bij het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Een beslissing hierover wordt begin 1991 verwacht. Eind vol gend jaar wordt ook een subsi die-aanvraag ingediend voor het verlengen van tramlijn 1. SCHIEDAM - „Tja, het liefst gaan wij natuurlijk een stedenband aan met Schiedam, maar ik heb be grepen dat men hier op zoek is naar een partner in Rusland. In ieder geval wil ik het Schiedamse bedrijfsleven duidelijk ma ken dat er voor hen in Hongarije en met name in mijn stad Kiskunhalas on gekende mogelijkheden liggen. In het voorjaar wil ik dat nog eens onderstre pen met een tweetal pro- dukttentoonstellingen: één in Kiskunhalas met Neder landse diensten en produk- ten en één in Schiedam met Hongaarse goederen". Schiedam heeft deze week hoog bezoek, dat vrijwel ongemerkt is gebleven. De kersverse burgemeester van de Hongaarse stad Kiskunhalas, de heer T. Zoltan (41) oriënteert zich op de mogelijkheden voor een eventuele samenwer king op bestuurlijk èn eco nomisch niveau. In hel bijzijn van wethouder Aad Wiegman (onder meer fi nanciën) heeft burgemeester Rei nier Scheeres afgelopen woensdag zijn Hongaarse colle ga ontvangen. Tijdens die bij eenkomst opperde burgemeester Zoltan de wens om op bestuur lijk niveau kennis uit te wisse len. „In Hongarije zijn grote hervormingen op gang gebracht op weg naar een democratie. We hebben echter nog te maken met oude wetten, die een snel proces in de weg staan. De in vulling van de democratie heeft tijd nodig. Intussen wil ik mij oriënteren hoe de democratie in de westerse landen is geregeld. Nederland geldt daarbij als een voorbeeld". Eerste burgemeester Burgemeester Scheeres en wet houder Wiegman hebben Zol tan een onderhoud toegezegd met een aantal Schiedamse be leidsambtenaren. Vrijdag kan de Hongaar zijn vragen afvu ren. Aan de orde komen dan za ken als infrastructuren, verant woordelijkheden, politie, ge zondheidszorg, onderwijs en de mogelijkheden om als gemeente inkomsten te verkrijgen. De heer Zoltan heeft een begroting van slechts 25 miljoen gulden. Zoltan begint in feite met niets. Hij is pas sinds een maand in functie en is de eerste burge meester in Kiskunhalas sinds 45 jaar. Het burgemeesterschap werd namelijk in 1945 in Hon garije afgeschaft en is pas na de omwenteling weer ingevoerd. Burgemeester Zoltan is er alles aan gelegen om van Kiskunha las (35.000 inwoners op een op pervlakte van ruim duizend vierkante meter) een stad van aanzien te maken. Daarom wil hij vooral de economie weer op poten zetten. Daarbij heeft hij SCHIEDAM - Wethouder Aad Wiegman reageert ge reserveerd ten aanzien van een partnerschap met het Hongaarse Kiskunhalas. „We zijn op zoek naar een stad in Rusland, dus schat ik de kansen op een band met Kiskunhalas erg klein. Maar het was wel interes sant om eens te horen hoe de situatie in Hongarije nu is. We voldoen dan ook graag aan het verzoek om ons bestuurlijk functioneren uit te leggen aan de heer Zoltan", aldus Wiegman. INTPANDl/AN Rotterdam, Binnenwegplein 2(>. _M£UB£L€N EU TARTTEN TOT D N H O O Inschrijving nieuwe Iedere avond tussen 19.00-21.00 uur behalve maandag. LANGE HAVEN 121 TEL. 4266262. de hulp van anderen nodig en die zoekt hij in Schiedam. Hij wil het Schiedamse bedrijfs leven in contact brengen met zijn stad om te laten zien welke mogelijkheden daar zijn. „Als de bedrijven elkaar weten te vinden, krijgen ze van ons alle steun", zegt hij toe. Om de Schiedamse onderne mers de kans te bieden hun pro- dukten en diensten in Hongarije te presenteren, en omgekeerd Hongaarse produkten in Neder land te introduceren, wil Zoltan in het voorjaar produktexposi- lies in beide landen organiseren. Deze exposities zullen worden georganiseerd door het bedrijf Holland Management Holding van de Hongaars/Schiedamse zakenman George Toth. „Kiskunhalas heeft een overwe gend agrarische industrie mt druiven- n fruitteelt en scharrel vee", legt Zoltan uit. „Met name bedrijven in de verpak- kings- en verwerkingsindustrie kunnen bij ons aan de slag met het leveren van kennis en ma chines. Aan koelhuizen bijvoor beeld is een grote behoefte". Verder zoekt Zoltan investeer ders voor het realiseren van een toeristisch kuuroord. „In onze omgeving hebben we de be schikking over een bijzonder geneeskrachtig water. Daar wil len we op inspelen met het oog op toerisme". In gezelschap van VVV-direc- teur Ruud Pillard heeft burge meester Zoltan een rondwande ling door Schiedam gemaakt en kennis gemaakt met de manier van leven. „Wat mij direct is opgevallen is de no-nonsens mentaliteit van de Schiedam mer. Er wordt hard, maar zake lijk gewerkt. En dat is precies wat we in Kiskunhalas nodig hebben. We zullen de Schie dammers met open armen ont vangen", aldus burgemeester T. Zoltan. SCHIEDAM - Jos Gunnewegh van de Stichting Schiedamse Molens gaat zijn medewerking verlenen aan de restauratie van de enige molen in het Hongaarse Kiskunhalas. Hij voldoet hier mee aan een verzoek van burgemeester T. Zoltan van deze stad en Csordas Jeno (70), de laatste molenaar, die in Kiskunhalas actief was. De molenaar, sinds 1938 in het vak en pas onlangs met pensioen gegaan, heeft zijn ogen uitgekeken naaf de Schie damse molens. „Wat met De Palmboom is gedaan, mag gerust een wonder worden genoemd", zo steekt hij zijn bewondering niet onder stoelen of banken. „Wij hebben in Kiskunhalas nog twee molens over van de 34 die er ooit hebben gestaan. Eén mo len is nog te restaureren en daarvoor willen we graag een beroep doen op de kennis van de Schiedammers. Niet alleen vanwege de bouwtechnische vaardigheden, maar ook om te weten hoe men aan de fondsen voor de restauratie is gekomen. De Hollanders hebben duidelijk meer respect voor hun tradities dan wij", aldus de bejaarde molenaar. f KERSTBAL J KORENBEURS l§Mss De Kerstman verblijdde niet alleen de kinderen. Hij ging ook de wijk in met een schaal oliebollen. Standbouw Dekoratie Letters, Schoolstraat 4 Schiedam Zelfklevende teksten Bedrijfslogo's Reklameborden Autoreklame 010-4268417 fax 010-4269009 Meestal klaar terwijl u wacht Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222. VRIJDAG 14/12 wisilend bew. droog min. -3°/ midd.temp. 1° wind: NO-4 ZATERDAG 15/12 wisselend bew. droog min. -5/ midd.temp. 1° wind: VAR-3 NATIONALE LOTERIJ KIJK ELKE DINSDAGAVOND NAAR RTL4 Hongaarse burgemeester zoekt contact met het bedrijfsleven De Schiedamse molens hebben de harten van de Hongaren gestolen. Van links naar rechts: burgemeester Zoltan, mole naar Jeno en Jos Gunnewegh. «statui» VERKOOP' vanRecuwijk w 1 i Burgemeester Reinier Scheeres ontvangt zijn Hongaarse collega T. Zoltan. m.m.v. Big Band Waterweg Noord Aanvang: 21.00 uur. Datum: 15 december '90. Sluiting: 00.30 uur. Prijs: 10,- Kinderen op boevenjacht C.O.S. geopend Reizen voor ouderen i Stadsblad

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 1