rij dens ludieke kookwedstrijd HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 PAGINA 17 SCHIEDAM - Politiecom missaris Piet van den Hen gel en oud-brandweercom mandant/huidig museum manager ad interim Arie Metaal zijn echte keuken prinsen. Dit bleek afgelo pen, zaterdag, toen beiden zegevierden in een ludieke kookwedstrijd, georgani seerd door restaurant La Duchesse en Het Nieuwe Stadsblad. Acht bekende Schiedammers kregen de opdracht gezamenlijk een exclusief kerstdiner te be reiden. De 'gelegenheids- koks' kweten zich uitste kend van hun taak. Op initiatief van Michael van Bruggen, eigenaar van La Du chesse, en Het Nieuwe Stads blad waren burgemeester Rei- nier Scheeres, wethouder Bart de Leede, politiecommissaris Piet van den Hengel, museum manager Arie Metaal, theaterdi- rekteur Carel Beke, Stedelijk Museummedewerker Pim Schenkelaars, LUK/UVG-hand- balster Ingrid Dulfer en SVV- voetballer Jimmy Simons zater dag naar de Maasboulevard ge komen om zich van hun beste culinaire zijde te laten zien. Michael van Bruggen had een exclusief vijfgangendiner op pa pier gezet, dat door de kandida ten moest worden bereid. Per tweetal namen zij een onderdeel van het diner voor hun reke ning. Het duo Van den Hengel moest de amuse en het tussen- Pim Schenkelaars (links) en Carel Beke moesten diep na denken over hun werkwijze. Hun vertrouwen in de eindover winning werd beschaamd De sporters ingrid Dulfer (rechts) en Jimmy Simons (midden) kwamen, ondanks de steun van Jimmy's vriendin Carol, niet verder dan de laatste plaats gerecht maken, Dulfer en Si mons (bijgestaan door vriendin Carol) zorgden voor het voorge recht, Scheeres en De Leede kregen het hoofdgerecht toebe deeld en het koppel Beke- /Schenkelaars mocht zich uitle ven op het dessert. Zelfverzekerd Carel Beke en Pim Schenkelaars toonden zich vooraf zeer zelf verzekerd. Zij zouden de hoofd prijs, de 'Gouden Koksmuts' wel even winnen. De 'cultuur- ploeg' kwam echter bedrogen uit. In de keuken van La Duchesse ging het achttal aan de slag, nauwlettend gadegeslagen door de vier juryleden Marcel Mus- tert, Werner Fortuin (beiden chef-kok), Karin Tukker (mede eigenaar van La Duchesse) en Het Nieuwe Stadsblad-redak- teur Nick van Dien. Zij moes ten letten op de bereidingswijze, presentatie en smaak van de cu linaire hoogstandjes. Iedereen ging serieus te werk, hoewel Beke en Schenkelaars al direkt veel plezier hadden toen zij burgemeester Scheeres de piepers zagen jassen. Op de op merking dat dit wel iets anders was dan de primitieve linzen soep in het IJzeren Tijdperk (Pim Schenkelaars is de man achter het educatieve Harga- dorpprojekt, dat afgelopen zo mer in het Beatrixpark plaats vond), reageerde Beke: „Dat moet je nog maar afwachten". De meeste deelnemers bleken zich prima thuis te voelen in de keuken. Slechts burgemeester Scheers („Ik sta thuis zelden in de keuken, alleen om zo nu en dan eens een brood te bakken of af te wassen. Daarom heb ik Bart meegenomen, die kan het wel") en uitgerekend de enige vrouw in het gezelschap, Ingrid Dulfer („Ik moet me altijd haasten: thuiskomen van mijn werk, snel een maaltijdje klaar maken en hup naar de trai ning") waren minder bedreven. Voetballer Jimmy Simons had ook niet zoveel ervaring en nam dan ook het zware werk - vlees snijden - voor zijn rekening. De sporters leken daarmee bij voorbaat al kansloos op de eindoverwinning. Patatpan De coryfeeën vermaakten zich uitstekend. Af en toe was het tijd voor een kwinkslag, vond vooral de burgemeester. Hij kreeg de lachers op zijn hand toen hij een frituurpan zocht: „Waar is die patatpan?" vroeg Scheeres in al zijn onschuld. Hij had al zijn hoop gevestigd op partner Bart de Leede, maar de wethouder wimpelde al te veel vertrouwen in zijn kunnen af met: „Ik heb me van de week in het college laten ontvallen dat ik het voorgaande weekein de thuis in de keuken had ge staan en prompt nodigt Schee res me voor deze wedstrijd uit. Maar zo ervaren ben ik niet, hoor". Toen Piet van den Hengel op merkte dat hij te weinig tong had om zijn creatie af te maken, luidde het laconieke commen taar van Scheeres: „Dan zal je nog even moeten gaan vissen, Piet". Beoordeling Tot bewondering van de juryle den haalde ieder koppel de vastgestelde bereidingstijd van anderhalf uur. Vervolgens moesten de deelnemers hun bij drage op creatieve en culinair verantwoorde wijze op de bor den draperen, waarna de jury zich likkebaardend op de smaaktest wierp. Op een paar schoonheidsfoutjes na, bleek ieder gerecht van hoge kwaliteit. De complimenten van de experts waren niet van de lucht. Maar de creaties van Me- Het complete gezelschap bijeen: van links naar rechts: Mi chael van Bruggen, Marcel Mustert, Werner Fortuin, Bart de Leede, Reinier Scheeres, Pim Schenkelaars, Nick van Dien, Carel Beke, Ingrid Dulfer, Jimmy Simons, Carol en Karin Tuk ker. Op de voorgrond zitten de keukenprinsen Piet van den Hengel en Arie Metaal taal en van den Hengel staken toch met kop en schouders bo ven de anderen uit. Zij wonnen dan ook de 'Gouden Koks muts'. „Ja, ook dit is beeldende kunst", karakteriseerde Metaal zijn geesteskind. Het dessert van Carel Beke en Pim Schenkelaars was goed voor de 'Zilveren Koksmuts', terwijl de stadsbestuurders Scheeres en De Leede de 'Bron zen Koksmuts' in de wacht sleepten. De sporters eindigden helaas als laatsten. Chef-kok Marcel Mustert deed nog even uit de doeken wat de schoonheidsfoutjes waren. Toen hij bij het hoofdgerecht van Scheeres en De Leede meldde dat de hazerug eigenlijk 'getran cheerd' had moeten zijn, rea geerde de burgemeester: „Tja, we vroegen elkaar nog wat dat zou kunnen betekenen. We wis ten het niet en toen hebben we het maar niet gedaan". Piet van den Hengel zei tenslot te niet zo erg blij te zijn met de eerste prijs. „Als ze dat huis ho ren, sta ik de hele kerst in de keuken". De lezers van Het Nieuwe Stadsblad kunnen zelf ook aan de slag met dit vijfgangendiner. De receptuur en bereidingswijze staat elders op deze pagina. port, 4 gram kleurzout, 1 dl room, l blaadje gelatine, peper, zout, Soezenbeslag voor het zwaantje: 1 dl water, 50 gram boter, 50 gram bloem, 2 eieren. Bereiding: Soezenbeslag: Water met boter aan de kook brengen. Van het vuur afhalen en bloem toevoegen, dit glad roeren. De eieren één voor één erbij onder voortdurend roeren. Snufje peper en zout erbij en nog steeds gladroeren. Van deze substantie met een spuitzak vier toefjes spuiten op een bakplaat en tevens vier zwanehalsjes spuiten: 2 Dit afbakken op 180 graden C in plusminus 10-12 minuten. Eendemousse: Sjalotje fijnsnijden, vetspek in blokjes snijden, de eendeborst in blokjes snijden. Deze drie in grediënten en het kleurzout in een pan aanzetten en afblussen met een scheutje port. De gelatine in een apart bakje met koud water zacht laten worden. Wanneer het slap is het water afgieten en de gelatine aan de massa in de pan toevoe gen totdat het is opgelost. Daar na alles in de keukenmachine en fijn malen. De substantie in een kom doen en op ijs zetten. De room half opslaan. Wanneer de massa bijna hangt de halfopgeslagen room erdoor spatelen. Op smaak maken met peper en zout. Het kapje van het soesje afsnij den en de bodem met een klei ne ijsknijper of spuitzak vullen met de mousse. Het kapje in tweeën snijden zodat dit de twee vleugeltjes kunnen vor men. Steek de vleugeltjes in de mousse en plaats hierop vervol gens de hals van de zwaan. Marbre van herteham, ganzelever en maiskip (voorgerecht) Ingrediënten: 4 maiskipborsten, 3 ons ganzele ver, 3 ons dungesneden herte ham, 4 dl bouillon, 2 dl rode port, 12 blaadjes gelatine, zout, peper. Benodigdheden: Cakeblik en aluminiumfolie. Bereiding: Bouillon met de rode port aan de kook brengen, zout en peper naar smaak toevoegen. In een apart bakje met koud water de gelatineblaadjes zacht laten worden. Wanneer deze zacht zijn het water afgieten en de slappe gelatineblaadjes bij de kokende bouillon met port voe gen. Roeren totdat de gelatine is opgelost. Dit mengsel lauw warm houden. Maiskip braden, daarna duns- nijden en laten afkoelen. Cakeblik met folie bekleden, de folie ruim over de rand laten hangen. Hierna de vorm met de herteham bekleden en ook de herteham ruim over de rand la ten hangen. Nu de dunne plak-1 jes kip (zo mogelijk de kip op de snijmachine snijden) op de bodem leggen. Een klein schepje gelei toevoegen totdat de kip onder staat. Hierop dunne plakjes ganzele ver. De ganzelever met een lauwwarme kaasschaaf snijden of op de snijmachine. Hierover dunne plakjes herteham en weer een beetje gelei erover totdat de herteham onderstaat. Dit (kip- ganzelever-herteham) vier keer herhalen. Daarna de herteham die over de rand hangt dicht klappen en hierover de folie vouwen, het geheel licht aan- met vetvrij papier met een lepel rondjes maken ter grote van een kofïieschoteltje (dun), afbakken op 180 graden C tot ze licht bruin zijn. In het karton waar U eieren in koopt de tuilles met een paletmes leggen en licht aandrukken zodat het bakjes worden. De tuilles laten afkoe len in deze vorm zodat ze hard worden. Deze vullen met het ijs. Hardewenerbakje met aardbei en: de bloem, basterdsuiker, roomboter, ei en zout vermen gen zodat het deeg vormt. Dit deeg verdelen over vier vormp jes. Hierover het spijs verdelen. Afbakken in 15 minuten op 175 graden C. Af laten koelen en uit de vormpjes halen. De bakjes vullen met de aardbeien. Even tueel bestrooien met poedersui ker. Chocolatine: voor de witte cho colademousse: de witte confitu re au bain marie smelten (in warm water bak). De room hall opslaan en de creme de cacac erbij voegen. Daarna alle luch tig door elkaar heen spatelen plusminus drie uur in de koel kast laten opstijven. Voor de chocolade lamellen: de chocola de smelten au bain marie er uitstrijken op vetvrij papier. Op laten stijven en rondjes van plusminus vijf cm. doorsnede met een steker uitsteken. Deze in de vriezer bewaren. U heefl 12 lamellen nodig. De chocolademousse in een spuitzak doen, en een rozetje op de onderste lamel spuiten, hiei weer een lamel opdrukken, hier weer een rozetje op spuiten en weer afdekken met de laatste la mel. De banaan in dunne ronde plakjes snijden en deze plakjes boven op de lamel dresseren. „Dit is beeldende kunst", vindt Arie Metaal. Jurylid Marcel Mustert is het daar mee eens. FOTO'S: UW THUIS- KRANT FOTODIENST/ HET NIEUWE STADS BLAD SCHIEDAM - Het exclu sieve diner, dat zaterdag door de deelnemers is be reid, vormt wellicht voor de lezers van UW THUISKRANT Het Nieuwe Stadsblad een aar dig idee voor de komende kerstdagen. Restaurant La Duchesse heeft daartoe de receptuur en bereidingswij ze op een rijtje gezet. Vol gens eigenaar Michael van Bruggen verdient het aan beveling om zeker een dag van te voren met de voor bereidingen te beginnen. De receptuur is gebaseerd op een diner voor vier per sonen. Wanneer men alle gangen wil bereiden, is men aan ingrediënten circa 250 kwijt. Maar men kan natuurlijk ook kiezen voor onderdelen van dit vijfgangendiner. De redak- tie van Het Nieuwe Stads blad wenst haar lezers een smakelijk Kerstdiner. drukken en in de koelkast laten opstijven, plusminus zes uur. Na de zes uur de marbré storten en het folie verwijderen. Met een kartelmes plakjes snijden. Eventueel garneren met lollo rosso en preiselberen. Paupiettes van zeetong en zalm (tussengerecht). Ingrediënten - 4 perso nen 4 kleine Noordzeetongen (plus minus 200 gram per stuk), 200 gram verse Noorse zalm, 1 pond verse Belgische spinazie, peper, zout. Voor de saus: 2 dl. droge witte wijn, 100 gram roomboter, 1 dl. room, 1 sjalotje, verse tuinkrui den: half bosje bieslook, half bosje peterselie, half bosje ker vel, half bosje basilicum, zout, peper. Voor de court bouillon: 1 Itr. droge witte wijn, 1 prei, 1 ui, 1 wortel, 1 laurierblaadje, 5 peper korrels, half theelepeltje tijm, zout, peper. Bereiding: De tongen fileren en plat slaan. Licht zouten. De spinazie was sen en een paar blaadjes op de tong leggen. De zalm verdelen in 16 stukjes en op de spinazie leggen. De tongfilet met de vul ling oprollen, een cocktailprik ker erdoorheen prikken zodat de uiteinden vast blijven zitten. Bereiding court bouillon: De prei, ui en wortel kleinsnijden. De witte wijn in een vispan op zetten en alle overige ingrediën ten voor de court bouillon toe voegen. Tien minuten laten re duceren (inkoken). De tongrolletjes met zalm ge vuld toevoegen en op een zacht vuurtje in plusminus 10 15 minuten pocheren (niet laten koken). De saus: 2 dl. witte wijn met een fijnge sneden sjalotje laten inkoken tot 1 dl. Daarna de koude boter al roerend toevoegen net zo lang totdat de saus gaat binden. Hierna 1 dl. room toevoegen. Op smaak brengen met peper en zout. De tuinkruiden indien mogelijk in een blender fijnma- len. Deze toevoegen en het ge heel niet meer laten koken. Voor de presentatie de tongrol letjes halveren zodat de vulling mooi tot uitdrukking komt. De saus eromheen napperen. Hazerug met een bosbes sensaus (hoofdgerecht) Ingrediënten - voor 4 personen: 4 hazerugfilets van plusminus 150 gram per stuk, 4 stoofpeer- tjes, l zakie cranberries, 4 ons suiker, 3 al. droge witte wijn, 1 ons zuurkool, 1 ei en 1 eiwit, 1 sjalotje, 1 laurierblad, 0,5 dl. droge witte wijn, 1 pakje paneer meel, 2 ons aardappelen, ci troen, 16 kastanjes, 2 dl. rode wijn, 50 gram bruine basterdsui ker, 1 laurierblad, 3 ons sprui ten, nootmuskaat, 50 gram roomboter, peper, zout, tuinkers. Voor de saus: 1 dl. rode port, 1 dl. rode wijn, 1 dl. creme de cas sis, 1 bakje bosbessen, 1 laurier blad, 1 sjalotje, 200 gram room boter, aardappelzetmeel. Bereiding: Stoofpeertjes schillen en halver en. Klokhuis verwijderen. Op zetten in 3 dl. witte wijn met 2 ons suiker en het citroensap tot dat ze beetgaar zijn. Voor de vulling van de stoofpeertjes: de cranberries in een pan met 3 dl. water en 2 ons suiker aan de kook brengen. Van het vuur af halen en laten afkoelen. De stoofpeertjes bewaren in zijn ei gen vocht. Met het doorgeven de peertjes uit hun vocht halen en vullen met cranberries koud of warm. Zuurkoolkroketjes: aardappels schillen en opzetten met wat zout. De zuurkool opzetten met 1 sjalotje, een laurierblad en 0,5 dl. droge witte wijn. Beiden gaar laten koken. Aardappels droog stomen en hier vervol gens puree van maken. Het ei toevoegen en het geheel gla droeren. De zuurkool afgieten en door de puree vermengen. Op smaak brengen met peper en zout. Het mengsel in een spuitzak doen en hiervan lange staven spuiten op een blad. Dit een uur in de koelkast laten afkoelen. Vervol gens in stukjes van plusminus vijf cm. snijden. Het eiwit los kloppen. De kroketjes paneren door ze eerst door het losge klopte eiwit te halen en vervol gens door de paneermeel. De zuurkoolkroketjes frituren op 18 graden C. 3 ons spruitjes schoonmaken en beetgaar afkoken in ruim water met zout. Voor het doorgeven in een pan 50 gram roomboter smelten, hierin de spruitjes doen en met een snufje peper, zout en nootmuskaat warm 'stoven'. Gekaramelliseerde kastanjes: in 16 kastanjes op de kop een kruisje snijden. De kastanjes in een hete oven plaatsen totdat de kruisjes openspringen zodat de schil verwijderd kan worden. De ontschilde kastanjes in 2 dl. rode wijn met 50 gram basterd suiker en 1 laurierblad doen, eerst koken en daarna plusmi- Burgemeester Reinier Scheeres spioneert even bij zijn concurrenten Arie Metaal (midden) en Piet van den Hengel (rechts) Dolle pret toen de jury zich aan de smaaktest zette. Scheer- ers en De Leede zien de lol er wel van in Amuse Bouche: zwaantje, gevuld met eendemousse (apéritief) Ingrediënten voor vier amuses Eendemouse: 1 ons eendeborst, 25 gam vet spek, 1 sjalotje, scheutje rode nus 15 minuten laten gaar prut telen. De bosbessensaus: 1 dl. rode port, 1 dl. rode wijn en 1 dl. creme de cassis met 1 sjalotje en 1 laurierblad tot 2/3 laten in koken. Dit afbinden met 200 gram roomboter. Eventueel de saus verder binden met wat aardappelzetmeel. Als laatste de bosbessen toevoegen. De hazerugfilet peper en zouten en rose bakken. De filet tranc heren en op het bord dresseren. Hierbij de gevulde stoofpeertje, de kastanjes en de spruitjes. Als laatste de saus onder het vlees napperen. Voor de garnering eventueel wat tuinkers. Dessert Surprise (nage recht) Tuille met ijs, hardewener bakje gevuld met aardbei en, chocolatine. Ingrediënten tuille voor 4 personen: 50 gram zachte boter, 50 gram kristalsuiker, 75 gram eiwit, 65 gram bloem, ijs naar keuze. Hardewenerbakje: 300 gram bloem, 100 gram wit te basterdsuiker, 200 gram roomboter, 1 ei, 4 gram zout, 50 gram spijs, 1 bakje aardbeien. Chocolatine: 120 gram witte confiture, 1 dop je witte creme de cacao, 1,75 dl. room, 150 gram bruine confitu re, 2 bananen. Bereiding: Tuilles: vermeng de boter, kris talsuiker, eiwit en bloem goed door elkaar. Op een bakplaat Opperste concentratie bij de winnaars Arie Metaal (links) en Piet van den Hen gel. Schiedamse coryfeeën tonen hun culinaire zijde Receptuur en bereidingswijze

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 17