Chrysler Voyager gemoderniseerd Nieuwe Mercedes S komt in april BandenservicebedrijfNooteboom bestaat 25 jaar Van hoefijzer tot autoband Opel Vectra uit Oost-Duitsland Attent Autolease in het pand van Vink en Co in Vlaardingen Pientere sleutel Actie van Lada Samara duurt tot 31 december Nieuw concurrerend automerk van GM Bij automobielbedrijf Van der Voorde HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 PAGINA 23 Eind oktober lanceerde General Motors in de Verenigde Staten een totaal nieuw automerk, met geheel eigen modellen. Onder de merk naam Saturn brengt GM in eerste instantie een dynamische sport-cou- pé, een sportief getinte sedan en een luxe touring sedan. De auto's zijn voorlopig alleen bedoeld voor de Amerikaanse markt. Bij de ontwikkeling van de Saturn- modellen is onder andere bijzondere aandacht besteed aan de wensen die de Amerikaanse kopers van buiten landse produkten ten aanzien van hun auto hebben. De auto's zijn, in tegenstelling tot veel andere mid denklassers in dit segment, niet ge baseerd op al bestaande modellen van een ander merk, maar moeten wel stevig concurreren tegen al die merken en vooral de buitenlandse merken. De nieuwe Saturns zijn extreem laag geprijsd, vanaf 7900 dollar omgere kend 13.500,-, krijgen door hun opvallende en aërodynamisch gun stige vormgeving een heel eigen uit straling mee en zijn ontwikkeld met De Chrysler Voyager is flink gemo derniseerd en met meerdere versies uitgebreid. Eén en ander vond zijn beslag op de Autosalon van Parijs begin oktober. De Chrysler Voyager is zeer popu lair, het is het meest verkochte mo del binnen Chrysler Europa. Het model wordt veelal aangezien als APV model, een all purpose vehicle, een multifunctionele ruime auto. Maar de Voyager maakt dat niet he lemaal waar. Het is inderdaad een ruime auto. Hij biedt plaats aan 5 tot 8 personen, er kan veel bagage in meegenomen worden, zeker als één of beide banken eruit gehaald worden. Echter veel meer is er van het interieur niet te maken. Losse fauteuils Anders is dat bij APV's, met losse fauteuils zoals de Chevrolet Lumina APV, de Pontac Trans Sport, de Re nault Espace, de Toyota Previa e.d. Daar kunnen stoelen gewisseld wor den, gedraaid worden, stoelen ku- nen als tafels dienst doen en alles apart uitgenomen worden. De auto krijgt zo meer funkties, er kan in ge picknickt worden want men kan te genover elkaar zitten met tafels in het midden enz. Men kan er enigs zins in kamperen, spelletjes doen, slapen enz. Bij de Chrysler Voyager met wel uitneembare maar vaste banken kan dat allemaal niet. Ech ter de nieuwe Voyager krijgt nu ook losse fauteuils en zal dus meer APV worden. Overigens op dat fauteuil model zal men nog wel even moeten wachten, mogelijk najaar 1991 of nog later. Het nieuwe gemoderniseerde model wordt begin 1991 in Nederland ver wacht. Dat heeft dan een moderner, gcstroomlijnder uiterlijk. Het is ech ter een flinke facelift, er is niet een totaal ander model geschapen, maar het kan weer wat concurreren tegen de zeer futuristische G.M. modellen, de diverse nieuwe Japanse modellen en de nieuwe Renault Espace, die begin 1991 wordt verwacht. Gemoderniseerd De Voyager heeft een vernieuwde voor- en achterzijde terwijl tevens het interieur is gemoderniseerd. Ook is de auto wat opgewaardeerd door luxere uitrusting wat echter ook in de prijs zal schelen. Tevens is er uitbreiding gekomen. We noemden al het fauteuil model, ook is er een 4x4 versie en een motoruit breiding, de 3.3i V6. Motoren Wat motoren betreft is er nu een keuze uit de 2.5i 4 cilinder, 2501 cc, 71 kW/97 PK, 179 Nm en stan daard een 5-bak, uit een 3.0i V6, 2972 cc, 104 kW/139 PK, 225 Nm, standaard een 4-automaat en uit een 3.3i V6, 3301 cc, 110 kW/148 PK, 241 Nm, standaard een 4-automaat. De laatste nieuwe motor is ook in combinatie te krijgen met 4x4, een 4 wielaandrijving van Steyr-Daimler- Puch. De uitvoeringsversies zijn LE, SE en Grand, de laatste als Grand Voyager heeft standaard de 3.3i V6, de 4-automaat, ABS, de lange wiel basis en veel luxe. Het zal tesamen met de 4x4 het duurste model wor den. De 2.5i SE 5-bak blijft het goedkoopste model, maar zal wel wat in prijs stijgen, mogelijk blijft hij toch nog onder de 50 mille, de 3.0i V6 4-automaat zal net onder de 60 mille blijven. De nieuwe Mercedes S-serie zal worden geïntroduceerd op de Auto salon van Genève in maart 1991. De Rai Amsterdam in februari krijgt ze ker niet de primeur. De dure model len worden meest in het eveneens dure Genève voorgesteld. De nieuwe S-serie van Mercedes zal geheel passen in de nieuwe Merce des style, een moderne earodynami- sche carrosserie a la 190 en 200-300 serie. De 'S' zal uiteraard groter zijn en tonen, het meest vergelijkbaar is hij nog met de 200-300, maar dan groter, ruimer en nog meer ge stroomlijnd.. Veel van de oude 'S' zal worden overgenomen, maar op tal van punten gemoderniseerd zo als de diverse motorversies. Nieuw is een 12 cilinder motor met 6 liter inhoud, mogelijk dus de 600 SE VI2. De motor heeft 48 kleppen en een vermogen van 300 kW/410 PK. Verder zal de niewe S-serie vooral op veiligheid zijn gebouwd, daar over berichtten wij U al in ons nummer van 28-30 november. het accent op rijplezier. Alle Saturns vallen in de Amerikaanse subcom- pact klasse, in Europa te vergelijken met de veel verkochte middenklas sers, en bieden door hun modern ontwerp en relatief lange wielbasis opmerkelijk veel interieurruimte. Zuinige motoren Voor de aandrijving is er een keuze uit twee motoren: een schone licht metalen 1.9-liter viercilinder met bovenliggende nokkenas en brand stofinjectie (63 kW/85 pk) en een uiteraard eveneens schone lichtme talen 1.9-liter met dubbele bovenlig gende nokkenas, vier kleppen per ci linder en multipont brandstof-injek- tie (92 kW/123 pk). Voor beide mo toren is een handgeschakelde en een automatische transimissie beschik baar. Recycling Ook de carrosseriestructuur is uniek te noemen. De basis bstaat uit een stalen raamwerk ('spaceframe') met dak en bodemplaat. Op het space frame worden de grote ruiten ge lijmd en de carrosseriepanelen van staalplaat en kunststof bevestigd. Dat biedt een groot aantal voorde len. Om te beginnen een enorme flexibiliteit bij de produktie en ont wikkeling van de verschillende mo dellen. Daarnaast stelt het GM in staat om op botsing-gevoelige plaat sen duurzame en na een schade makkelijk te vervangen kunststofde- len te monteren. Bovendien zorgt het er voor dat de Saturns een laag gewicht hebben. Uiteraard kiest GM waar mogelijk voor materialen die geschikt zijn voor recycling. Modellenlijn De basis van de modellenlijn is de sportieve sedan. De auto heeft een opvallende forse wielbasis van 260 cm. Dat levert net als bij de andere Saturns een unieke interieurruimte op. Hij staat op 14-inch wielen met 70-series banden. De wielophanging is rondom onafhankelijk: McPher- son veerbenen voor en een trillink wielgeleiding achter. Onder de mo torkap is een compacte 85 pk vierci linder gemonteerd. De touring se dan voegt aan dat comfort nog een v extra snufje sportiviteit toe. Hij krijgt onder andere de sterkere 123 pk krachtbron mee en is geschoeid met 15-inch banden. De sport coupé voert in principe de zelfde techniek als de touring sedan en is verder nadrukkelijker voorbe reid voor rijders met een nog dyna mischer rijstijl. Met zijn twee por tieren en aërodynamische vormge ving valt hij binnen de coupéklasse. Zijn wielbasis meet 252 cm. Alle Sa turns kenmerken zich door een uit gebreide basisuitrusting. Mochten de modellen nu naar Nederland ko men dan zouden ze rond de 30 mil le gaan kosten, startend mogelijk rond 29.950,- en dat is zeer con- currend. De eerste Opel Vectra die in Oost-Duitsland (in middels Verenigd Duitsland) is gebouwd, heeft vrij dag 5 oktober de assemblagelijn verlaten. Robert J. Eaton, president van GM Europe, sprak op de Pa- rijse Motorshow over deze gebeurtenis: 'General Motors wil deel uit maken van de veranderingen in Oost-Europa'. „Als de vrije markt economie wordt doorgevoerd, dan zien wij een toenemende vraag. Eisenach is tra ditioneel al Oostduitslands autostad. Daarom is het niet meer dan logisch dat Opel, met ruim 125 jaar historie in Duitsland, juist daar de Vectra produ ceert. Op dit moment hebben we al 340 Opel-dea- lers in wat tot nu toe Oost-Duitsland heette." De produktie-aantallen van de Vectra zullen in Ei senach oplopen tot 10.000 exemplaren per jaar. Er wordt nu bestudeerd of dit aantal kan worden ver groot. Opel en ook General Motors zijn al in ver schillende andere Oosteuropese landen bezig met het opstarten van produktiecentra. In 1992 zullen in Szentgotthard, Hongarije, 15.000 Opeis en 200.000 motoren worden gebouwd. De motoren zullen worden geëxporteerd naar West- Europa, de auto's zijn bedoeld voor de binnenland se markt. In Tsjechoslowakije staat GM op het punt een joint venture aan te gaan voor de produk tie van 250.000 transmissies. SCHIEDAM - De familie Noote boom zal tijdens de viering van het 25-jarig bestaan in het pannekoe- kenhuis in Schiedam ongetwijfeld hebben stilgestaan bij de enorme op gang die het bandencentrum van Nooteboom thans doormaakt. Een kwart eeuw geleden werd een bandenservicebedrijf opgezet als ne venactiviteit van het garagebedrijf Nooteboom dat zijn wortels in Ke- thel heeft. De naam Nooteboom komt men eind van de vorige eeuw al tegen toen grootvader Nooteboom een huis met smederij in Kethel kocht. Daar vestigde hij een grof-,hoef-, ka chel en rijtuigsmederij. De werk zaamheden bestonden destijds uit het vervaardigen van smeedijzeren beslag voor huizen, deuren en wa gens, het smeden van gereedschap pen en hekwerken, het beslaan van boerenpaarden uit de omgeving en het krimpen van ijzeren banden om houten wielen. In 1921 werd de smederij overgeno men door H.J. Nooteboom. Hij zag een duidelijke groei in het vervoer per wagen en ging zich bekwamen in het wagenmakersvak. A. Noote boom volgde zijn vader op maar zou een heel andere koers gaan vol gen. De automobiel zou wellicht brood op de plank brengen en hij ging zich bekwamen in de repara ties. Oorlogsjaren Garage De Toekomst in Kethel groeide gestaag en er kwam zelfs een loods bij. In de oorlogsjaren stortten echter alle toekomstplannen in. Benzine was nauwelijks meer te krijgen zodat paard en wagen weer tevoorschijn werden gehaald. Gara gehouder Nooteboom besloot echter zijn bedrijf voort te zetten en kwam op het idee om landbouwwagens te gaan maken. In 1945 had hij al tien medewerkers op de loonlijst staan. Een jaar later werd voor de eerste keer een partij nieuwe banden en wielen gekocht. Service J.W. Nooteboom besluit het garage bedrijf voort te zetten en in 1956 is zijn garagebedrijf een feit. Net als grootvader deed in de vorige eeüw, wordt in 1965 als nevenactiviteit een bandenservicebedrijf opgezet. Beide bedrijven hadden toen al ser vice hoog in het vaandel staan en het gevolg daarvan was dat uitbrei ding noodzakelijk was. In 1978 wordt aan de Zwaluwlaan in Schie- dam-Kethel een geheel nieuw be drijf gerealiseerd. Ruimtegebrek blijft echter een probleem en in VLAARDINGEN/SCHIEDAM - Het automobielbedrijf Vink en Co heeft zich teruggetrokken uit Vlaar dingen en is thans alleen nog maar in Schiedam gevestigd. Tot voor kort was het bedrijf ook gevestigd aan de Soendalaan in Vlaardingen. De verhuizing naar Schiedam moet niet als een aderlating voor Vlaar dingen worden gezien. Vink en Co is gelinieerd aan het Vlaardingse auto mobielbedrijf EVAG, zodat men in het vervolg ook terecht kan bij EVAG dat gevestigd is aan de Van Beethovensingel. In het pand aan de Soendalaan is sinds kort Attent Autolease geves tigd. Het bedrijf, dat een van de be kendste klanten is van het Fordbe- drijf van EVAG, is specialist in het leasen van auto's, waarbij men 365 dagen per jaar terecht kan. De bedrijfsfilosofie van directeur Fred van der Bilt is gericht op ser vice en vernieuwing. Attent Autole ase blijft constant bezig met het op timaliseren van het lease-aanbod, verhuur en wagenparkbeheer. Attent Autolease werkt met vaste contactpersonen, die uw gegevens altijd binnen handbereik hebben. Daardoor kan onmiddellijk actie worden ondernomen. VLAARDINGEN/SCHIEDAM - Het gonst van de geruchten in Vlaardingen en Schiedam. Het be kende automobielbedrijf Van der Voorde, dealer voor Lada en Honda, zou er nog een dealerschap bij gaan krijgen. Eigenaar Hank van der Voorde zegt echter van niets te weten, maar voegt er direct aan toe dat hij wel de ruimte heeft voor nog een ander merk. „Ik heb de afgelopen maan den de panden aan de vijfde Indus triestraat in Vlaardingen zo ver bouwd en weer ingericht, dat er best nog wat bij zou kunnen". Voorlopig richt Van der Voorde zich echter nog steeds op de Lada en de Honda. Dat zijn twee auto merken waarmee hij dit jaar in een rustig vaarwater heeft gezeten. „Ik kan niet zeggen dat ik meer auto's heb verkocht dan andere jaren, maar ben al blij dat ik hetzelfde aantal heb gehaald. De Lada en de Honda hebben ieder een eigen doel groep, dat staat zo vast als een huis. De Lada is het toonbeeld van dege lijkheid en de Honda staat voor een exclusief merk waarvan de model len het summum van Japanse auto techniek zijn". Samara De showrooms van automobielbe drijf Van der Voorde zijn overzich telijk en worden begrensd door de werkplaatsen van zowel de Lada als de Honda. Bij de Lada is de Samara nog steeds een blikvanger. Het is de eerste auto van een eigen Lada ont werp. De belangrijkste eigenschap pen zijn een lage aanschaffingsprijs en veel ruimte. Hank van der Voor de/ „Veel autokopers kijken alleen maar naar topsnelheid en accelera tie, maar uiteindelijk moet een auto ook betaald worden. En hij moet voldoende ruimte bieden, ook voor de vakantiereis met het hele gezin". Tijdens de actie heeft men voor de prijs van 14.795 gulden verder van binnenuit verstelbare buitenspiegels, gelaagde voorruit, volop ruimte voor vijf personen, vijf veiligheids gordels en een wis/was installatie achterruit. De kofferruimte bevat 330 liter en met een neergeklapte achterbank 940 liter. De actie duurt tot 31 de cember, maar Hank van der Voorde laat weten dat de voorraad bijna op is. 1986 is het bedrijf dan ook aan een grondige verbouwing toe. Expansie De kantoor- en magazijnruimte worden grondig gerenoveerd en ook de auto schowroom ondergaat een uitbreiding. In hetzelfde jaar wordt Alband Bandenservice in Rotter dam aan het bedrijf van Noote boom toegevoegd. De expansiedrift van de familie Nooteboom blijft maar toenemen en een jaar later krijgt een Goudse autobandenvesti ging gestalte van maar liefst 2100 vierkante meter". Op hoge prijs Autobandenservice Nooteboom is niet de grootste in Rijnmond, maar wel het meest gesorteerd in luxe en brede banden. Het bedrijf heeft doorgaans zo'n 10.000 banden in voorraad, verdeeld over de bedrij ven in Schiedam, Gouda en Rotter dam Kralingen, waar Alband is ge vestigd. Directeur Koos Nooteboom van de autobandenbedrijven: „Met de bandenservice zijn we ook inder daad 24 uur per dag bezig. Ons uit gangspunt is dat onze klanten geen minuut zonder vervoer mogen staan. Dat vereist van onze kant veel inspanningen, maar het wordt door de klanten op hoge prijs ge steld". Bandenmaten Dat de medewerkers van autoban denservice Nooteboom de klanten met raad en daad bijstaan in de keuze van het grote assortiment, laat zich raden. Koos Nooteboom: „Deskundig advies is onontbeerlijk, zeker nu de laatste jaren een aantal nieuwe bandenmaten op de markt zijn gebracht. Vaak lijken deze ma ten op het eerste gezicht identiek, maar schijn bedriegt. Iedere band is verschillend en twee maten zijn dan ook niet onderling verwisselbaar. In alle gevallen blijft het echter niet al leen bij de aankoop van een kwali teitsband". Bandenspanning "Onderhoud is minstens zo belang rijk. De juiste bandenspanning bij voorbeeld is van levensbelang. Bij een te lage spanning loopt de tempe ratuur in de band te hoog op. Het profiel zal hierdoor ongelijkmatig en veel te snel slijten. Ook een te hoge bandenspanning zorgt voor de nodi ge problemen. Er vindt dan een ge ringer contact met het wegdek plaats, zodat het middengedeelte van het loopvlak aanzienlijk sneller zal slijten. Slijtage en beschadiging van de band kunnen immers ramp zalige gevolgen hebben". Sneeuw en ijs „Sneeuw en ijs zijn eveneens riskan te weertypen voor de weggebruiker. Om die reden heeft men bij Noote boom ook een groot aantal winter handen in voorraad. Van het hoog ste belang is verder dat de banden op de juiste manier worden uitge lijnd. Wielen die niet in balans zijn, kunnen trillingen in het stuurwiel veroorzaken, wat gevaarlijk kan zijn tijdens het autorijden. Bij Noote boom heeft men echter de beschik king over een uitlijncomputer om de wielstand te controleren". Het automobielbedrijf van Noote boom, dat onder andere dealer is van de Seat, staat onder leiding van Henk Nooteboom. De bandenservi cebedrijven zijn in handen van Koos Nooteboom. De heer J.W. Nooteboom heeft de algehele leiding over de bedrijven. „Mag ik alstublieft uw sleutel" vraagt de receptionist aan de werk plaatsbalie. De contactsleutel wordt hem overhandigd. De sleutel gaat in een kleine computer en na enkele se conden verschijnt op het beeldscher een lange rij woorden, cijfers en kerngetallen... Het complete signalement van de auto is zichtbaar: basistype, chassis nummer, bouwjaar, versnellingsbak, lakcodering enz. Zo beschikt de werkplaats direkt over alle gegevens die mogelijk voor onderhoud nood zakelijk zijn. Zorgeloos „Met de Samara is het zorgeloos rij den", weet Hank van der Voorde. „Naast 2 jaar volledige fabrieksga rantie zijn bij aankoop tot 31 de cember de onderhoudsbeurten van 15.000 en 30.000 km geheel gratis. En verder krijgt men bij aankoop van een Lada Samara 6 jaar garan tie tegen corrosie van binnenuit. De auto is standaard voorzien van eerf katalysator en is gebouwd voor een ieders veiligheid. Het 1.5 type heeft een trekkracht geremd van 890 kg, men kijkt naar een overzichtelijk dashboard en de Samara is verkrijg baar in vier- en deurs". Technici van VW hebben de con tactsleutel van de toekomst op het oog. Een piepkleine chip ingebouwd in de sleutel. Het is nog niet zover, want het kost natuurlijk tijd om zo iets te realiseren, maar desondanks biedt deze blik op de toekomst posi tieve perspectieven, want het sy steem zou de dienstverlening aan de klant nog verder verhogen. I I?® Saturn

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 23