STADSGIDS1991 "IK HEB EEN VERSCHRIKKELIJKE HEKEL AAN ROTZOOI" BURGEMEESTER VERWELKOMT 'TWEEDE ZEVENTIGDUIZENDSTE INWONER ROTTERDAM WERK» UITVOERING WIM POULUS BRENGT WIJK- EN BUURTBEHEER IN DE PRAKTIJK BOOMPJE AANTREKKELIJK Wim Poulus uit de Klaas Katerstraat in Nieuwiand stopte een paar jaar gele den met werken, maar iaat zijn handen nog steeds wapperen. De voormalige chef technische dienst brengt sinds een jaar of drie wijk- en buurtbeheer in de praktijk. Een of twee keer per week ruimt hij het zwerfvuil rond zijn fiat op. ,,lk heb mijn hele leven al een verschrikkelijke hekel aan rotzooi gehad. Het zit in de aard van het beestje". J Begin deze maand heeft burgemeester Scheeres de tweede zeventigduizend- ste inwoner van Schiedam begroet. De eerste keer dat zoiets gebeurde was op 14 juii 1947. VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 'T STADSERF PAGINA 3 In januari verschijnt er weer een nieuwe Stadsgids. De Stadsgids staat vol met na men, adressen en telefoonnummers van organisaties en verenigingen die in de stad aktief zijn. Het is voor iedere Schie dammer een handig naslagwerkje. In de loop van januari wordt de Stadsgids gra tis huis-aan-huis verspreid. In januari zijn op de volgende plaatsen bestratings- en rioleringswerkzaamheden aan de gang: Buitenhavenweg: het bouwen van een nieuw rioolgemaal Oostfrankeland en de aansluiting van de riolering en persleiding op dit gemaal. Nassaulaan (vanaf Westerkade): riole- rings- en herbestratingswerkzaamheden. Ridderkerksestraat: bouwrijpmaken en bodemsaneringswerkzaamheden ten be hoeve van de woningbouw. Willem Pastoorstraat en omgeving: op peil brengen van kabels, leidingen, riole ring, bestratingen en groenstroken. Van 's-Gravesandestraat: herbestratings werkzaamheden. Singel: herbestratingswerkzaamheden voor de nieuwbouw. Parallelweg: afbouw van de bestrating van het voorplein aan de noordzijde van het NS-station. Kommiezenbrug: werkzaamheden ten behoeve van de bouw van een hefbrug over de Schie in het verlengde van de Kommiezenlaan. Spaland: grond-, riolerings- en bestra- tingswerken ten behoeve van het bouw rijp maken en de afbouw van de deelge bieden Harreweg, Kerkweg en Zwaluw laan, alsmede de bouw van een drietal fiets/voetbruggen.. Poulus woont al een jaar of vijfentwintig in de Klaas Katerstraat. Ooit speelde hij in het betaald voetbal en met zijn SVV- elftal werd hij in 1949 kampioen van Ne derland. Na jaren in de metaal gewerkt te hebben maakte hij drie jaar geleden ge bruik van een regeling om vervroegd uit te treden. „Daardoor kreeg ik tijd om an dere dingen te gaan doen. Met een paar buurtbewoners zijn we toen begonnen om de rotzooi rond de flat weg te halen. We hebben ook folders verspreid en zelfs in het Turks laten vertalen", vertelt Wim Poulus. „In het begin verklaren ze je voor gek. Maar je ziet nu dat het wel werkt. Het is rond deze flat een stuk schoner dan op andere plaatsen in Nieuwiand. Bij een flat hier in de buurt zijn ze nu ook begon nen", aldus Poulus. Vaak hoort hij de me ning dat de gemeente de omgeving van de flats schoon moet houden. „Maar ja, de gemeente kan ook niet alles. En als de gemeente het niet doet, dan moet je het zelf maar doen. Nieuwiand moet schoon en leefbaar zijn", vindt Wim Poulus. „In elke flat wonen wel een of twee men sen die gepensioneerd zijn of een uitke ring hebben en die de omgeving van hun flat een beetje bij kunnen houden. Wij doen het hier met z'n drieën. Fred Baris doet vooral de trappen, galerijen en gan gen. Aad Drooglever doet de klusjes zoals lampen vervangen. En ik doe vooral het buitenwerk: elke- week haal ik ongeveer twee zakken vuil rond de flat weg. Daar ben ik hooguit twee uur in de week mee bezig. Met kerst versieren we de hal met lichtjes en een boompje", vertelt Poulus. „Eigenlijk zou je gewoon werklozen moeten inzetten om de buurten schoon te maken. Het verbaast me dat jonge men sen niet wat meer doen". „Kijk, kinderen maken nu eenmaal rot zooi. Dat moet je opruimen. Maar je moet er ook voor zorgen dat kinderen hun blik jes en papier kwijt kunnen. Van de ONS krijgen we nu twee prullenbakken waar ze zelf hun papier en blikjes in kunnen gooi en". Over de eigenaar van de flats is Pou lus goed te spreken: "Van Woningbeheer hebben we verf, een roller en witkalk ge kregen om de hal op te knappen". Kritiek is er echter ook. Poulus vindt het onbegrijpelijk dat mensen hun woning als zij verhuizen in oorspronkelijke staat moeten achterlaten, en daarom soms kostbare verbouwingen ongedaan moeten maken. Ook is Wim Poulus niet erg te spreken over de invloed die hij en zijn mede-flatbewoners hadden bij de herin richting van het opgehoogde terrein rond Wim Poulus: "Ik hoop dat meer mensen proberen hun buurt schoon en leefbaar te houden. de flats. Of liever gezegd de invloed die ze niet hadden. „Je moet de mensen be trekken bij hun buurt door ze invloed te geven en op hun verantwoordelijkheden te wijzen. Je moest eens weten met wat voor mooie ideeën gewone mensen kun nen komen. Ik snap ook wel dat geld dik wijls een probleem is, maar ik vraag ook niet het onmogelijke." Wim Poulus is onlangs bij Adri Reijnhout, wethouder voor wijk- en buurtbeheer, ge weest om te praten over zijn ideeën. De twee bleken het voor een groot deel met elkaar eens te zijn, en Poulus heeft dan ook veel vertrouwen in Reijnhouts aan pak. Wim Poulus hoopt dat er de komende tijd door veel meer Schiedammers wat ge daan wordt aan hun buurt. „Zoveel werk is het niet. Het stelt helemaal niet zoveel voor. Een keer per week even met de be zem rond de flat. Da's alles. Maar als wat meer mensen dit doen, wordt de stad een stuk aantrekkelijker". De 'eerste' 70.000ste Schiedammer, Johannes Maria Collignon, geboren op 14 juli 1949, met zijn moeder. 0 Burgemeester Scheeres op bezoek bij de 'tweede' 70.000ste inwoner: Kees Wes- dorp. De vader van Johannes Maria Collignon herinnert zich nog goed hoe hij toen offi cieel op het stadhuis werd ontvangen om geboorte-aangifte te doen. De ouders van de eerste zeventigduizendste wonen thans aan de Burg. Stulemeijerlaan, de zoon zelf in Middelburg. Nadien steeg het inwonertal van de ge meente Schiedam- tot 83.000 in 1970. Vervolgens ging het bergafwaarts, om in 1985 een dieptepunt te bereiken van 69.000 personen. De afgelopen vijf jaar krabbelde het aantal inwoners weer lang zaam omhoog, totdat deze maand op nieuw de zeventigduizendste kon worden ingeschreven. Dit keer was het Kees Wes- dorp aan de Munterstraat, die volop in de belangstelling kwam. Burgemeester Scheeres zocht de baby en familie thuis op. Hij bracht enkele ge schenken mee, zoals een bloemen/fruit mand en de eerste inleg voor een spaar bankboekje voor Kees. „We hebben be sloten u namens iedere inwoner van Schiedam één cent te geven", vertelde Scheeres tot verrassing van mevrouw Wesdorp-van den Hoeven, terwijl de kraamzuster het feest met beschuit met muisjes compleet maakte. Ondertussen klikten de fotocamera's om opnieuw de zeventigduizendste inwoner vast te leg gen. 0 Voor informatie: Infotheek, 's-Grave- landseweg 567, tel.4732111.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 33