SCHIEDAMS ARCHIEF VERZAMELT ANTI-ALCOHOL UITGAVEN MAATSCHAPPELIJK WERK, OOK VOOR OUDEREN MISBRUIK VUURWERK SNEL GESTRAFT AANSCHAF TWEEDEHANDS GASAPPARATEN SOMS RISKANT ERKEND Spreuk. 23 vs. 34 en 35. Dat is verschrikk'Hjkziet eens hier! Het is een menseh maar 't lijk* een dier Ach! kan de drank ons zóó verlagen GodJ laat mij al mijn levensdagen, Van zulk bedriegeiijk venijn In Uwe vreezeafkeerig zijn; En steun de pogingen dier menschen Die van dien drank verbanning wenschen. A Het mag wat wonderlijk klinken, maar het Gemeente Archief verzamelt ook publikaties, die tegen het misbruik van alcohol zijn. „Ja, wij hebben ais Schiedams archief een hoop materiaal dat op de fabricage van alcohol en jenever betrekking heeft. Waarom zouden we dan niets verzamelen over drankmisbruik?", luidt de nuchtere redenering. LEERZAAM GASTECHNISCH INSTALLATEUR Oudere mensen durven vaak geen contact met een maatschappelijk werker op te nemen als zij problemen hebben. Ze vinden dat zij hun problemen zelf op moeten lossen en willen anderen daar niet mee lastig moeten vallen. Er kunnen echter problemen zijn waar zonder hulp heel moeilijk uit te komen is. En een familielid of kennis met een welwillend oor is misschien niet altijd be schikbaar. De hieronder beschreven voorbeelden uit de praktijk van een maatschappelijk werker laten zien dat oudere mensen wel degelijk baat kun nen hebben bij het maatschappelijk werk. VOORBEELD 1 VOORBEELD 2 Tot 7 januari 1991 zal de Schiedamse Politie verscherpt toezicht houden op het misbruiken van vuurwerk of het plegen van (andere) baldadigheid. Natuur lijk is het afsteken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling wei toegestaan. VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 'I b I AUbfcHh PAGINA 5 Een 140 jaar oude prent over de gevolgen van drankmisbruik. Alom bekend is, dat het Schiedamse ar chief een omvangrijke documentatie heeft over de jeneverindustrie en alles wat daarmee samenhangt. Aan de Korte Ha ven beschikt men onder meer over enkele archieven van oude distilleerderijen. Ook is er volop informatie te vinden over de nevenaktiviteiten van de gedistilleerd in dustrie,.zoals de graanhandel en de glas fabrieken. Sinds een aantal jaren verzamelen de ar chief-medewerkers ook materiaal dat het gebruik van alcohol juist afkeurt. Hiertoe behoren gedenkboekjes van de anti-alco holverenigingen of -instellingen. Zo liggen er ook uitgaven van de afdeling Schiedam Op rommelmarkten en in tweede hands goederenzaken zie je gasap- paratuur staan of liggen, zoals gei sers, c.v.-ketels, haarden en fornui zen. Het gaat dan meestal om afgedankte toestellen, waarbij de eventuele ko per niet bekend is in welke staat de apparatuur zich bevindt. Gasappara- ten moeten als ze 'hun werk' doen in goede staat zijn. Ze vragen om regel matig onderhoud. Gebeurt dat niet, dan kan dat leiden tot levensgevaar lijke situaties. De Openbare Nutsbe drijven Schiedam adviseren bij of na aanschaf het apparaat goed na te la ten kijken door een erkend installa teur. Bij deze vakman krijgt u een goed advies over de aanschaf, het plaatsen en het onderhoud van gas- apparaten. van de Vereniging tot Afschaffing van Sterke Dranken. Onlangs kon het archief enkele negen tiende eeuwse kinderprenten kopen, die als voorloper van het huidige stripboek mogen worden beschouwd. Het zijn een soort pamfletten, die van hand tot hand gingen. Ze worden ook wel 'cents-pren ten' genoemd, naar de toenmalige prijs van één cent per stuk. De vellen drukwerk, ongeveer ter grootte van deze krant, zijn afkomstig van de par ticuliere prentenfabriek D. Noothoven van Goor te Leiden. Zij dateren van om streeks 1850. De prenten handelen over beroepen, over spreekwoorden en allerlei andere onderwerpen, die men voor de jeugd leerzaam achtte. De aangekochte exemplaren hebben betrekking op de kwalijke gevolgen van het drankmisbruik. Elke erkende gas-vakman heeft dit muurschild. ,,0p een dag word ik gebeld door een ou dere dame die door haar huisarts naar het maatschappelijk werk is verwezen. Zij blijkt al enige tijd last te hebben van aller lei lichamelijke klachten. Nadat de huis arts haar heeft onderzocht, blijken er geen lichamelijke oorzaken te zijn voor deze klachten. In het gesprek dat wij heb ben, vertelt mevrouw dat zij al anderhalf jaar last heeft van deze klachten. Het is allemaal begonnen met de ziekte en het overlijden van haar man. Mevrouw vertelt dat zij eigenlijk met niemand meer over haar man praat en dat zij dit zo mist. 'Het is alsof hij er voor anderen nooit geweest is.' Desgevraagd zegt mevrouw ook bang te zijn dat mensen haar een zeur zullen vinden en 'ach meneer, je kinderen wil je ook niet steeds lastig vallen, die hebben hun eigen gezin. Wat heeft een ander aan al die tranen?' Verder pratend komen we er achter dat mevrouw zich de laatste anderhalf jaar steeds meer teruggetrokken heeft van an dere mensen, bang ze tot last te zijn. Na dat we enige malen met elkaar gesproken hebben en mevrouw meer over haar ge voelens gaat praten, krijgt zij minder last van haar lichamelijke klachten. Zij durft nu ook weer bij haar vriendinnen op be zoek te gaan." „Op woensdagmorgen belt mevrouw X mij op om een afspraak te maken. Wij spreken de volgende dag af. Mevrouw vertelt dat zij al enige tijd ruzie heeft met haar man. Als we verder praten, blijkt dat de sfeer thuis gespannen is geworden na dat haar man met pensioen is gegaan. Mevrouw kan nu niet meer doen wat ze wil want haar man is de hele dag thuis. 'Mijn vriendinnen komen ook nooit meer koffie drinken. Ik denk dat zij het niet ge zellig vinden omdat mijn man er altijd bij zit.' Verder zegt mevrouw dat zij haast niks meer te doen heeft omdat haar man nu ook veel klusjes in huis doet. 'Ik heb nu heel veel tijd over en ik verveel me zo.' Wij spreken af dat mevrouw vraagt of haar man de volgende keer mee wil ko men. Tijdens dit gesprek blijkt dat me neer denkt dat zijn vrouw het prettig vindt als hij haar werk uit handen neemt. Hij zegt dat hij eigenlijk zelf ook liever andere dingen zou doen. 'Biljarten in het dien stencentrum vind ik veel leuker dan stof zuigen en als jij je vriendinnen uit wil no digen hoef ik daar heus niet bij te zitten.' Tijdens dit gesprek wordt al snel duidelijk dat de ruzies die zij samen hebben steeds ontstaan omdat zij elkaar nooit verteld hebben wat zij van elkaar willen of ver wachten en ook niet wat zij zelf graag wil len." Natuurlijk zijn er ook andere problemen waarmee ouderen bij de Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam terecht kun nen. Bijvoorbeeld problemen met hun kinderen, ziekte, angst, financiële proble men en spanningsklachten. Het adres is: Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, Broersveld 142, 3111 LK Schiedam, telefoon: 4731033. Spreekuur: elke werkdag van 09.00 tot 13.00 uur. i In de afgelopen periode is het 'binnenwerk' van molen de nieuwe Palmboom aan de Noordvest genstalleerd. De drie molenmakers gaan nu verder met het maken van de overige onderdelen: de kap van de molen, de wieken en een aantal grote tandwielen en spillen. De Stichting De Schiedamse Molens hoopt in september 1992 de kap en het wiekenkruis te kunnen plaatsen. De Palmboom is dan weer maalvaardig. Als jongeren tot 18 jaar voor dergelijke zaken worden opgepakt, zal in nauwe sa menwerking tussen de politie en buro Halt de zaak worden afgehandeld. Jonge ren worden dan in principe naar buro Halt gestuurd voor het ondergaan van een z.g. alternatieve straf. Ook zullen zij voorlich ting krijgen over de gevaren van vuur werk. Zij zullen tijdens de kerstvakantie deze alternatieve straf ondergaan. Diege nen die niet voor een afhandeling bij Halt in aanmerking komen kunnen rekenen op een fikse boete, die al snel op kan lopen tot honderd gulden. Die boetes zullen zeer snel worden geïnd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 35