AANGEVRAAI BRUGGEN EISEN VEEL AANDACHT BUURTBEWONERS NIEUWLAND HOUDEN SCH00NMAAKAKTIE KLUSSEN IN HUIS ZOMERMAANDEN BLOKJES WAT MAG U ZELF? WAT HEEFT U NODIG? AANSLUITEN VAN DRADEN Op donderdag 6 december was de Koemarktbrug afgesloten voor alle ver keer in verband met een uitgebreide inspectiebeurt. Via omleidingsroutes moest het doorgaande verkeer zijn weg door de stad vinden. Het afsluiten van een brug is voor weggebruikers altijd vervelend. Toch moet dit zo af en toe gebeuren. Doe-het-zelf-werkzaamheden sparen geld, ook op het gebied van elektriciteit. Er mag misschien meer dan u denkt. De belangrijkste regel is dat u geen dingen aan uw installatie of elektrische apparaten moet doen, waar u geen verstand van hebt. Dat is werk van de erkende elektrotechnische installateur. Bewoners van de flatwoningen aan de J. v. Zutphenstraat, Alphons Ariëns- straat en een deel van de Burg. van Haarenlaan hebben woensdag 12 decem ber j.l. hun buurt een flinke schoonmaakbeurt gegeven. PAGINA 6 'T STADSERF VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. Belanghebben den kunnen nadere informatie krijgen bij Bouw- en Woningtoezicht in het Stads kantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur tst. 188/189. J. M. de Vos, 2 woningen verbouwen en samenvoegen; Wattstraat 70 a-b. J. van Boerum, woning verbouwen; West- frankelandsestraat 130. J. van der Tempel, woning verbouwen; Schiedamseweg 105. P. J. Stoop, schuur plaatsen; Boekweitak ker 7. F. Koelman, dakconstructie wijzigen; Oostsingel 53 (achter). A. J. M. van Vliet, dakkapel plaatsen; Carry Pothuisstraat 24. G. van Vooren, woning vergroten; Hooi land 2. Cockpa B.V., voorgevel wijzigen; Hoog straat 37. W. Post, berging wijzigen; Simon Stevin- straat 44. F. H. Tomesen, berging bouwen; Heel meesterstraat 97. Nederl. Coca-Cola Bottelmij. B.V., be drijfsruimte verbouwen; 's-Gravelandse- weg 391. Maij Timmerfabriek, voorgevel wijzigen; Hoofdstraat 36. C. M. de Vette, 2 woningen samenvoe gen; Jan van Avennesstraat 53 a/b. A. J. Villerius, woning verbouwen; Broersveld 131. Arch. Nol Heuvelhorst, woning verbou wen; Fabristraat 46. Arch. Nol Heuvelhorst, woning verbou wen; Fabristraat 48. C. J. van den Heuvel, garage vergroten; Stadhouderslaan 107. Arch. ir. Harry Nefkens BV, bedrijfsruim te bouwen; Mercuriusweg. Soerink adv. ontwerpbur., woning ver bouwen en vergroten; Lange Kerkstraat 74b. R. Sauer, woning vergroten; de Vlinderho ven 11. M. Rooyackers, schuur bouwen; Kerklaan 62. H. Post, afdak bouwen; Hoogstraat 76. Dienst Gemeentewerken Schiedam, 3 voet- fietsbruggen bouwen; Spaland. Arch. bur. Nol Heuvelhorst, 2 woningen samenvoegen en verbouwen; Fabristraat 42. M. M. M. v. Dorp, woning vergroten; Riet kraag 59. W. P. v.d. Plas, schuur bouwen; Jan Ver meerstraat 20. J. de Vette, bedrijfsruimte uitbreiden; Groeneweg 42. Nolet Distilleerderij B.V., bedrijfspand verbouwen] Hoofdstraat 8-14. J. Lemmen, schotel-antenne plaatsen; Van Swindenstraat 76. J. Boonekamp, dakopbouw plaatsen; Stoelenmatterhof 1. Arch. bur. Nol Heuvelhorst, woning ver bouwen; Dam 35. Schiedam telt vijftien grote beweegbare bruggen. Onderhoud hieraan gebeurt meestal in de zomermaanden. Ook de Koemarktbrug staat voor het volgend jaar op de rol. De inspectiebeurt van 6 decem ber was dan ook nodig om een goed in zicht te verkrijgen in de huidige toestand van de brug. Dit met het oog op een noodzakelijke renovatie. De Dienst Gemeentewerken heeft voor het werk aan bruggen helaas maar een korte periode van het jaar beschikbaar. Onderhoud van het electrisch en mecha nisch gedeelte kan het gehele jaar wel en levert het verkeer bovendien nauwelijks hinder op. Maar schilderwerk en onder houd van het brugdek kan het beste in de zomermaanden gebeuren. De droogtijd van de verf en de teerlaag op het brugdek is dan kort en de brug kan weer snel door het verkeer in gebruik worden genomen. Maar van deze zomerperiode valt de va- kantietijd af omdat er dan te veel plezier- vaart door Schiedam komt en de bruggen ..hiervoor dus normaal open en dicht moeten kunnen. In feite blijven er dan slechts drie maan den per jaar over om aan de bruggen te werken. In de regel wordt zo gewerkt dat afsluitingen tot een minimum worden be perkt. Juist omdat de meeste bruggen in belangrijke doorgaande verkeersroutes liggen. Sommige werkzaamheden kunnen echter niet worden uitgevoerd als er ver keer over de brug blijft gaan. Dit geldt bijvoorbeeld voor bepaalde klussen aan het brugdek of aan de onderzijde van de brug. Schilderwerk aan het stalen gedeelte van een brug, dat zich deels aan de onder kant bevindt, is over het algemeen om de vijf jaar nodig. Het brugdek moet om de vijf tot tien jaar onderhouden worden. Een dek bestaat bij een aantal bruggen uit een houten onderdek met daarop blokjes die voorzien zijn van een slijtlaag. Zowel deze slijtlaag als de blokken zelf heben veel te lijden onder het verkeer en moeten regelmatig vervangen worden. f Schilderen en herstellen van het brugdek zijn werkzaamheden die niet gecombi neerd kunnen worden, omdat voor de ene klus de brug open en voor de andere juist dicht moet. Zo kan het dus voorkomen dat dezelfde brug met korte tussenpozen van een of twee jaar aangepakt wordt. Bij het uitvoeren van werkzaamheden aan uw elektrische installatie of aan toestellen en snoeren is het beslist noodzakelijk dat u weet wat waar is toegestaan. Niet voor alle ruimten gelden dezelfde vei ligheidsvoorschriften. In vochtige ruimten, zoals keuken en badkamer, kan het ge bruik van elektrische toestellen gevaarlijk zijn, maar ook in de woonkamer is gevaar niet altijd uitgesloten. Daarom zijn er voorschriften, waar in de woning geaarde stopkontakten moeten worden aange bracht en waarvoor een aardlekschake- laar verplicht is. Om een voorbeeld te noemen: het installatiewerk in een badka mer mag alleen worden gedaan door een installateur die van alle bepalingen volle dig op de hoogte is. U mag best een aantal klussen zelf op knappen. De overkoepelende organisatie van elektriciteitsbedrijven VEEN heeft daarvoor met de UNETO (de installateurs) een handige doe-het-zelf-handleiding sa mengesteld voor kleine elektrische repa raties, 'Elektriciteit in huis' geheten. Een bonte weergave van de inhoud van deze handleiding: Deze eenvoudige doe-het-zelf-werkzaam- heden mag u zelf uitvoeren: - het aansnij den van snoeren en het monteren van stekkers; - het veilig ophangen van lamp fittingen; - het repareren van schemer lampen e.d.; - het vervangen van schake laars en stopkontakten; - en het zoeken van de 'fout' wanneer de installatie geheel of gedeeltelijk uitvalt. Om een karweitje goed te kunnen verrich ten is goed en veilig gereedschap nodig. We gebruiken schroevedraaiers, zijknip tang, punttang, mesje, liniaaltje en span ningzoeker. Daarmee kunnen we een stekker aan snoer monteren, een snoer- schakelaar of een snoercentrale monte ren, een verlengsnoer met randaarde ma ken, een enkel door een dubbel stopcon tact vervangen en inbouw-wisselschake- laars aansluiten, om eens wat te noemen. U kunt ook een elektrische storing opspo ren. Daarvoor is in de handleiding een handig schema opgenomen. Bedenk ech ter steeds: u kunt niet buiten elektriciteit; elektriciteit is overal in huis, maar elektri citeit kan gevaarlijk zijn. -De bewoners willen in samenwerking met o.a. de Gemeente zwerfvuil en ander on gerief in de toekomst uit de buurt verban nen. De woningen zijn onlangs opgeknapt, door een grote onderhoudsbeurt, en de bewoners willen het aanzicht van woning en omgeving graag goed houden. De be trokken bewoners voelen zich hiervoor medeverantwoordelijk en hebben de huis eigenaar, de Woningbouwvereniging Schiedam, gevraagd hen bij de uitvoering van de schoonmaakaktie te steunen. Het bewonersinitiatief is door de Woning bouwvereniging Schiedam enthousiast ontvangen en er zal regelmatig overleg met de bewoners plaatsvinden om het buurtbeheer zo goed mogelijk vorm te geven. De ONS en de Plantsoenendienst staan de bewoners met raad en daad ter zijde. De bewoners omlijstten de eerste aktie- dag met een luchtig programma waarbij vooral aandacht was voor de kinderen uit de buurt. het zwerfvuil in hun buurt op. Als u stopkontakten of schakelaars de monteert is het verstandig aan te geven welke kleur draad waar was gemonteerd, zodat u de schakelaar of het stopkontakt later niet verkeerd aanbrengt. Als u bij voorbeeld een aarddraad op een verkeerd punt aansluit is dat levensge vaarlijk. De wet stelt geen eisen aan de veiligheid van hobbygereedschap. Daar moet u bij de aanschaf zelf goed op letten. Het Kema-Keur waarborgt elektrische veilig heid. Bij het Veiligheidsinstituut en de Ar beidsinspectie is een lijst van goedge keurd gereedschap gratis verkrijgbaar. Maak eerst de installatie spanningsvrij, verwijder het afdekplaatje. Een stopkon takt zonder randaarde wordt aangesloten op een fasedraad of stroomdraad (bruin) en een nuldraad (blauw). De draden mo gen willekeurig op de twee aansluitklem- men worden aangesloten. Hierbij zijn voor de stekkerbussen plaat jes aangebracht, die pas weggedrukt kun nen worden als op beide plaatjes gelijk wordt gedrukt, zoals bij het recht inste ken van een stekker gebeurt. Kinderen kunnen zo niets in een stopkontakt ste ken. r i# De Koemarktbrug wordt uitgebreid geïnspecteerd. Bewoners van de wijk Nieuwiand ruimen

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 36