VERRASSENDE TENTOONSTELLING GRAFIEK IN SCHIEDAMS' STEDELIJK OOK CHAMPAGNEFLESSEN MOETEN IN GLASBAK BRANDWEER GEEFT TIPS OVER VUURWERK NIEUWE FOLDERS IN HET REK ESCHER Tot 20 januari 1991 is in het Stedelijk Museum Schiedam een overzichtsten toonstelling te zien van de grafiekverzameling van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Deze tentoonstelling, een gezamenlijk initiatief van de universiteit en het museum, geeft een beeld van de collectie grafiek die de Erasmus Uni versiteit in de periode 1963 tot heden heeft opgebouwd. December is traditioneel de maand waarin het meeste glas, vooral flessen, wordt weggegooid. Gelukkig verdwijnt de laatste jaren het meeste glas in de glasbak. In Schiedam zo'n 850 ton per jaar. December kan een bijzonder gezellige maand zijn. Vooral in de laatste week is het ook oppassen geblazen, want we lopen meer gevaar dan normaal. Denk aan het kaarslicht, de kerstboom, de oliebollen en het vuurwerk. Hier onder geeft de brandweer een serie tips voor het veilig omgaan met het fraaie, ontploffende en kleurrijke spui, dat rond de jaarwisseling met ontzet tende hoeveelheden wordt afgestoken. In de hal van het Stadskantoor aan de Emmastraat 1 staat naast de receptie een folderrek. U vindt daar gratis folders en brochures over uiteenlopende onderwerpen. VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 'I SlAUSbKh PAGINA 7 In het Stedelijk Museum is tot 20 januari de tentoonstelling "Erasmus Verzamelt Grafiek" te zien. In 1963 kreeg de toenmalige Nederlandse Economische Hogeschool (NEH) van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen toestemming tot het vormen van een grafiekcollectie. Mede door het grote inzicht van de initiatiefnemer en eerste voorzitter van de grafiekcommis sie, de Schiedammer prof. P. Sanders en van zijn opvolger drs. C.C. Vermeer, is deze collectie uitgegroeid tot een schitte rende verzameling van circa duizend ei gentijdse kunstwerken, waarop de Eras mus Universiteit met recht trots kan zijn. Het in 1963 gelanceerde plan om studen ten in aanraking te brengen met.kunst en de medewerkers van de universiteit in de gelegenheid te stellen hun werkruimte met kunstwerken te verlevendigen is ge slaagd. De ambities van Sanders, waren niet ge ring. Hij wilde specimina van belangrijke eigentijdse kunstenaars laten zien en noemde Picasso als voorbeeld. Omdat een universiteit doorgaans bevolkt wordt door jonge mensen dacht hij aan eigen tijdse kunst. De keuze om grafiek te ver zamelen werd bepaald op grond van fi nanciële overwegingen. Naast 'eigentijds' werd het criterium kwaliteit gehanteerd door de grafiekcommissie. Hierbij keek men zowel naar de techniek als naar kunstzinnige aspecten. De Picasso kwam er: een linoleumsnede uit 1959, getiteld 'Faunes et musicien'. Voorts omvat de collectie werk van be langrijke eigentijdse kunstenaars zoals Appel, Beuys, Penck en Warhol. Bij de sa menstelling van de verzameling werd geen stelling genomen pro of contra be paalde richtingen. Daardoor is een rijke schakering ontstaan. Naast grafici die op zichzelf staan, zoals Escher, zijn de be langrijkste stromingen uit de laatste vijf entwintig jaar vertegenwoordigd varië rend van COBRA tot Neue Wilden en van Pop-art tot Constructivisme. Een boekje met kleurenafbeeldingen on der de gelijknamige titel is aan de recep tie van het museum verkrijgbaar. Het Stedelijk Museum is van dinsdag tot en met zaterdag open van tien tot vijf uur; op zondag en tweede kerstdag van half een tot vijf uur. Op maandag, eerste kerstdag en nieuwjaarsdag is het museum gesloten. Was het aandeel glas in de vuilniszak in 1984 nog 12 inmiddels is het gedaald tot 4.6%. Een opmerkelijke stijging in het gebruik van de glasbak dus, maar er kan nog meer van deze succesvolle vorm van recycling gebruik worden gemaakt. In Schiedam gaat jaarlijks nog ca. 1000 ton glas met de vuilnisman mee, dus meer dan de helft van de totale hoeveel heid glas. Het streven is dit resterende deel ook in de glasbak te doen belanden. Schiedam was in 1973 een van de eerste gemeenten in Nederland waar een glas bak geplaatst werd en de Schiedammers dragen nu bij aan het wereldrecord glas- inzamelen, dat in Nederlands bezit is. In de toekomst komen er nog meer glasbak ken. Ook zullen er wellicht bakken voor verschillende soorten gekleurd glas ge plaatst gaan worden. Van gekleurd glas kan tot op heden geen wit glas gemaakt worden en het sorteren kost veel tijd. Burgemeester en wethouders hebben on derstaande bouwvergunningen verleend. Belanghebbenden kunnen hierover nade re informatie verkrijgen bij Bouw- en Wo ningtoezicht in het Stadskantoor, 8e eta ge, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur, telefoon 010-4260500 toestel 188, 189 en 398. V.D.M. b.v., verbouwen pakhuis tot wo ningen, Lange Haven 54 W. N. J. Thimister, plaatsen van schuur, de Akkers 91 A. Terwiel, plaatsen van berging, Boek weitakker 21 J. v.d. Tempel Zn. b.v., pand verbou wen, Conradstraat SSN Nieuwma B.V., verbouwen kantoor pand, van Deventerstraat 44 Architektenburo v. Rutte, woningen re noveren, Filips van Bourgondiestraat 39 A/B B.G.S. Schiedam, warenhuis (kas) vergro ten, Fokkerstraat 510 Amsen en Schram b.v., gevel wijzigen, Gerrit Verboonstraat 17-21 Nederl. Coca-Cola Bottelmij. B.V., be drijfsruimte verbouwen, 's-Gravelandse- weg 391 Gemeente Schiedam (gem. Woningbe- heer), fietsenberging plaatsen nabij flat, Burg. v. Haarenlaan 1246-1440 Maij Timmerfabriek, voorgevel wijzigen, Hoofdstraat 36 Architekenburo Nol Heuvelhorst, woning vergroten en aanpassen, lepenlaan 57 C. D. van Lith, woning verbouwen, Jan Steenstraat 59 M. Fabbro, woning vergroten, Kerklaan 40 Architektenburo v. Rutte, woning renove ren, Laurens Costerstraat 31 St. Liduinastichting, schoorsteen plaat sen, Sint Liduinastraat 10 H. J. van Breemen, schuur vervangen, Middelharnissestraat 17 A. Verwaal, bedrijfswoning vergroten, Nieuw-Mathenesserstr. 36 Applikon b.v., bedrijfsruimte vergroten, Nieuwpoortweg 12 H. de Jong, verbouwen slagerij, Mgr. No- lenslaan 606 R. J. A. van Slobbe, woning met autostal ling bouwen, Spaland/Harreweg Wilma Bouw b.v., 49 eengezinswoningen bouwen, Spaland/Zwaluwlaan A. Breur Zn. b.v., 14 vrije sector wonin gen bouwen, Spaland/Zwaluwlaan Wilma Vastgoed b.v., 21 eengezinswonin gen bouwen, Spaland/Zwaluwlaan Era Bouw b.v., autostalling bouwen bij woning, Spannerhof 1 Era Bouw b.v., plaatsen berging, Span nerhof 13 H. A. Boelens, berging plaatsen, Speltak- ker 26 H. G. Slotboom, plaatsen berging, Spelt- akker 36 N. Ramnandanlall, autostalling bouwen, De Vlinderhoven 91 J. M. de Vos, verbouwen woningen, Watt straat 70 A/B G. W. Kentie, woning vergroten, Weide 2 J. van Boerum, woning verbouwen, West- frankelandsestraat 130. Glas hoort in de glasbak. Koop vuurwerk alleen bij de officiële detailhandel. Deze winkels zijn herken baar aan een biljet waarop staat: 'Ver koop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verboden'. Let erop dat het vuurwerk is voorzien van een (wettelijk verplichte) duidelijke gebruiksaanwijzing in de Ne derlandse taal. Bewaar vuurwerk bij voorkeur in een metalen trommel of bus op een veilige droge plaats, zo mogelijk niet in huis. Lees de gebruiksaanwijzing rustig door, ruimschoots voor het afsteken van het vuurwerk. Hetzelfde geldt voor het klaarzetten van de te gebruiken hulp middelen, zoals de flessen voor het af steken van vuurpijlen. Zoek de plek waar u het vuurwerk gaat afsteken met zorg uit. Denk daarbij aan het brandgevaar: rieten daken, open opslagplaatsen van brandbare materia len e.d. Bepaal ook van tevoren waar de toe schouwers veilig kunnen staan. Houd daarbij rekening met eventueel optre dende gladheid. Vertel de toeschou wers dat ze hun ogen met de handen moeten bedekken wanneer het vuur werk onverwacht hun richting uitschiet. Maak ze eveneens attent op het neer komen van vuurwerk dat door anderen (b.v. de buren) wordt afgestoken. Voor het geval er toch iets mis mocht gaan: het binnen handbereik hebben van de telefoonnummers van brand weer, arts en politie kan kostbare tijd besparen. Zorg dat alle ramen en deuren gesloten zijn als het vuurwerk begint. Gebruik voor het afsteken geen luci fers, maar een gloeiende sigaret. Ga, zodra de lont brandt, een paar stappen achteruit. Probeer een 'weigeraar' (lont opgebrand, niet afgegaan) niet opnieuw aan te steken. Terugbrengen naar de verkoper is de juiste oplossing. Zet vuurpijlen in een met zand gevulde fles, of beter nog, in een fles die half in de grond staat. Het gaat erom dat de fles rechtop staat en niet om kan val len. Vuurwerk in de hand ontsteken is heel gevaarlijk. Met ontstoken vuurwerk gooien is nog gevaarlijker. Laat u niet verleiden, doe het nooit! Ga niet met vuurwerk experimenteren. Maak er geen bundels van ter verho ging van het effect, dat is levensgevaar lijk. Ontsteek elk stuk apart. Zorg dat steeds het deksel op de voorraadbus of -trommel zit. Bij het zelf maken van vuurwerk zijn al veel ongelukken gebeurd. Laat de fa bricage aan deskundigen over. Lees kritisch bij de beslissing of uw kin deren oud en wijs (dus voorzichtig!) ge noeg zijn om mee te doen aan het af steken van vuurwerk. Het is een hele verantwoording! Bereid ze in ieder ge val goed voor en blijf toezicht houden. De afgelopen maand zijn daar de volgen de titels bijgekomen: Het Broeikas-effect: oorzaken en oplos singen. Je denkt dat je werk anders kan? zeg 't dan!: over de wet Arbeidsomstandighe den. Eigen woning verbeteren met subsidie: over de nieuwe subsidieregeling voor huiseigenaren. Als elke seconde telt. Be! 06-11: over het nieuwe landelijke alarmnummer voor brandweer, politie en ambulance. Bureau Voorlichting kan u van dienst zijn als u een folder zoekt die niet in het rek staat of als u zelf niet in de gelegenheid bent om de informatie die u zoekt te ko men ophalen. Het telefoonnummer is: 4260500, toestel 250.

Het Nieuwe Stadsblad | 1990 | | pagina 37