Rover 200-serie ook in 3-deurs Audi met nieuw lakprocedé BVB teruggaaf bij export Mini Cooper in revival pagina 5j vrijdag 18 januari 1991 Auto-wegwijzer Schiedam kele nokkenas worden er hierbij twee bovenliggende nokkenassen toegepast. Daardoor» steeg het ver mogen tot 90 kW (122 pk), waar mee de Rover 216 GTi 16V Twin Cam indrukwekkende prestaties le vert. De acceleratie van stilstand tot 100 kilometer per uur kost slechts 9,5 seconden en de topsnelheid be draagt 196 kilometer per uur. sies. Met de introductie van deze ty- deurs Rover 200 uniek, want zijn Ja pen wordt het gamma naar boven èn panse schaduw, de Honda Concerto, beneden afgerond. Tevens is de drie- komt er niet in driedeurs. De driedeurs 214 Si wordt het meest gunstig geprijsde type, met behoud van de complete uitrusting en de stijlvolle styling. Hij gaat f 28.995,- kosten. De Rover 216 GTi Twin Cam daarentegen, is het Itiflr 'Cv. sportieve topmodel. Met zijn 90 kW M 122 pk) sterkte 1,6 liter motor is dit |Ptf|f^ - /j een geduchte concurrent in het seg- ment van sportieve middenklassers. Zijn prijs wordt 39.995,-. - De driedeurs versies van de Rover ■Bk m 200 ziin volledi8. gebaseerd op de SHH vijfdeurs uitvoeringen, maar hebben toch een ^eel e'gen, door de Rover design-afdeling ontworpen uiterlijk. De zijpanelen van de auto zijn bij- voorbeeld opnieuw gestileerd, om plaats te bieden aan grotere portie ren, die een ruime instap naar ach teren waarborgen. Een opmerkelijk styling detail is de voor driedeurs auto's ongebruikelij ke, derde zijruit, die de Rover 200 een extra sportief tintje geeft. De achterklep van de driedeurs 200 is exact gelijk aan die van de vijf- deurs-typen. De Rover 216 16V Twin Cam wijkt af van de driedeurs 214 Si door een sportievere uitvoering van in- en ex terieur. Zo zijn vóór en achter forse, in carrosseriekleur gespoten bum- perspoilers gemonteerd. Bovendien is de achterklep voorzien van een spoiler, terwijl de 216 GTi 16V Twin Cam standaard op fraaie, 15 inch lichtmetalen wielen met 'low profile' banden in de maat 185/55 VR 15 staat. Tevens is nieuw de motor van de Rover 216 GTi 16V Twin Cam. Deze is gebaseerd op de 1,6 liter krachtbron van de vijfdeurs 216 GSi, maar in plaats van één en- De in geheel Europa zo succesvol ontvangen Rover 200-serie wordt uitgebreid met twee driedeurs ver- Met volledig vezinkte carrosserieën is Audi in de bescherming tegen roest wereldwijd leidinggevend. Ook bij de oppervlaktebehandeling van de produk- ten neemt de autofabriek uit Ingolstadt een topposi tie in. Als eerste automobielfirma heeft Audi al in 1977 een electrostatische hoogroterende lakinstallatie (ESTA-HR) met snelle kleurwisseling voor uni-dek- lak en blanke lak ingezet in de serie-produktie. Thans heeft Audi als één van de eerste onderne mingen dit proces nog verder verbeterd. De eerste laag van de metallic-lak kan sinds september 1990 eveneens met het electrostatische, hoogroterende procédé opgebracht worden. Daarvoor heeft men een bedrag van DM 21 miljoen moeten investeren. De ESTA-HR installatie biedt twee grote voordelen ten opzichte van traditionele lakinstallaties: Door de automatiseringstechniek wordt rond 90 procent van de verspoten basis-lak op de carrosserie aange bracht; bij het handbediende lakspuiten is dat slechts 50 procent. Door de geringe lakhoeveelhe- den wordt op grondstoffen bespaard en kunnen der halve de kosten belangrijk verlaagd worden. Dat een dergelijke installatie milieuvriendelijker is zal duidelijk zijn. Door de gelijkmatige lagenop- bouw wordt de oppervlaktekwaliteit duidelijk ver beterd. hoorlijke kwaliteit. In Nederland zijn deze voertuigen beschikbaar, evenals in andere Westeuropese lan den. De Nederlandse auto's zijn echter te duur voor de export omdat ze een hoog aandeel belasting (BVB) bevatten. Nederland verkeert dus in een nadelige concurrentiepositie. Anders dan de BTW wordt de BVB bij export namelijk niet teruggege ven. De RAI acht een gedeeltelijke - d.w.z. naar rato van de waarde van de gebruikte auto - teruggaaf billijk omdat de bedoeling van de BVB is het binnenlands verbruik te belas ten. Auto's die worden geëxpor teerd, zouden dus niet meer onder de heffing moeten vallen. Uit on derzoek door deskundigen op het gebied van belastingwetgeving is ge bleken dat de maatregel wetstech nisch gemakkelijk is uit te voeren. Niet alleen de Nederlandse auto branche, maar ook de overheid en de maatschappij, zijn gebaat bij een te ruggaafregeling voor de Bijzondere Verbruikersbelasting (BVB) bij de export van gebruikte auto's. Zo n maatregel behoeft de staat geen geld te kosten. Bovendien draagt de grotere export van gebruikte auto's die zo mogelijk wordt gemaakt, bij tot een verbete ring van het milieu zowel hier als el ders in Europa. De regeling kan bij resolutie door de staatssecretaris worden toegepast; een wetswijziging is niet nodig. Dit is de kern van een brief die de RAI heeft gestuurd aan de staatssecretaris van Financiën, drs. M. J. J. van Amelsvoort. In de brief wordt er op gewezen dat er thans in Oost-Europa grote behoefte bestaat aan gebruikte auto's van be- Na 31 jaar produktie staat de Mini nog volop in de belangstelling. Zo zeer zelfs, dat een beroemde uitvoe ring van de Mini, de Cooper, weer in produktie is genomen. In een aan de huidige milieu-eisen aangepaste ver sie komt de Cooper-legende dus weer volop tot leven. door het extreem lage zwaartepunt van de auto. Lichtmetalen velgen met 145/70 SR 12 banden geven de Cooper de 'finishing touch'. Ver wacht wordt dat er zo'n 350 stuks in 1991 in Nederland worden ver kocht, de prijs van de Mini Cooper is f 19.995,--. Overigens is er al een Mini voor 13.495,-. De ontwikkeling van de huidige Mini Cooper kwam, net als bijna dertig jaar geleden, tot stand in sa menwerking met John Cooper. Als basis werd de laatste versie van de Cooper'S' genomen, met een gemo derniseerde versie van de 1.275 cm' motor. In combinatie met een kata lysator brengt die krachtbron het nu lot 45 kW (61 pk). Daarmee haalt de Mini Cooper een topsnelheid van rond de 150 kilometer per uur, terwijl de sprint van stilstand tot 100 slechts 11,5 seconden kost. Ook al is het niet erg spektalulair, de prestaties mogen er toch zijn en be denk. voor zo'n 30 jaar oude Mini, de charme stijgt uit boven de pres taties. Het onderstel van de Mini Cooper bestaat uit onafhankelijke wielop hanging rondom, met rubber veere- lcmcnten en telescopische schok dempers. Dat staat garant voor een uitstekend bochtengedrag, mede

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 17