Uitreiking 13 maart in Grote Kerk door Ruud Lubbers Sitton Partyhouse voor alle feesten Direkt leverbaar met geel kenteken! VARI SUZUKI onopvallend van start Arbeidsbureau in 1990 Harmonia Scam in Juïn Borstvoeding Weer raak bij Rovato Inbraak Vari - Schiedam houdt van 17 t/m 26 januari een: HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 25 JANUARI 1991 PAGINA 11 i Sitton Partyhouse SCHIEDAM - Sitton Partyhou se is de betere partylokatie voor recepties, diners dansant, brui loften, personeelsfeesten, be drijfspresentaties en andere fes tiviteiten. De accommodatie is aan te pas sen voor zowel een privé-diner dansant voor 30 personen als voor een bruiloft of personeels feest voor zo'n 225 personen. Bovendien is in beide gevallen volop gelegenheid tot dansen. Sitton Partyhouse heeft al tien tallen jaren ervaring met het or ganiseren van allerhande fees ten tegen betaalbare prijzen. Men betaalt geen zaalhuur en bediening, alleen de consump ties die worden gebruikt. In eigen keuken kan Sitton Par tyhouse ook het culinaire ge deelte van A tot Z verzorgen. Naast diners en lunches, ser veert Sitton Partyhouse ook een bittergarnituur, een hors d'oeu- vre of warme en koude buffet ten. Zelfs een barbecuefeest, compleet met koks, behoort tot de mogelijkheden. Aan de hand van een duidelijke prijsopgave vooraf weet men precies waar men aan toe is. Deze vrijblijvende prijsofferte kan gratis worden aangevraagd. Sitton Partyhouse is gevestigd aan de Hoogstraat 99 in de voormalige Monopole-bio- scoop. WATERWEG NOORD - De Geuzenpenning 1991 is toegekend aan Bernard IJ zerdraat (postuum) en aan de Roemeense bisschop Laszló Tökés. Reeds in mei 1940 schreef Ber nard IJzerdraat de eerste Geu- zenbrief en gaf daarmee de aan zet tot het verzet van 'de Geu zen'. De Geuzengroep werd door verraad eind 1940 door de Duitsers grotendeels opgerold; na een proces werden 18 van hen op 4 maart 1941 ter dood veroordeeld en op 13 maart 1941 werden 15 Geuzen samen met drie deelnemers aan de Fe bruaristaking op de Waalsdor- pervlakte gefusilleerd. Het ge dicht 'De Achttien Doden' van Jan Campert herinnert daaraan. Na de oprichting van de Stich ting Geuzen verzet 19401-945 in 1987 heeft deze stichting de Geuzenpenning ingesteld. Zij deed dat in de overtuiging dat de strijd uit 1940-1945 voor een menselijker wereld nog steeds voortgezet diende te worden. De Geuzenpenning is een on derscheiding voor hen die zich in die zin daadwerkelijk ingezet hebben. De penning is achter eenvolgens toegekend aan: Am nesty International Nederland SCHIEDAM - De spirituele vereniging Harmonia verzorgt donderdag 31 januari een avond, waarbij mevrouw Maria Plop uit Den Haag spreekt over psychometrie en helderziende waarnemingen. De avond begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wibautplein 165. De toegangspij s bedraagt 7,50. SCHIEDAM - De vereniging Borstvoeding Natuurlijk organi seert maandag 28 januari weer een informatieavond over borstvoeding. De avond is bedoeld voor aan staande en reeds voedende moeders. Er wordt informatie verstrekt, men kan onderling er varingen uitwisselen en er kun nen boeken en folders worden geleend of gekocht. De avond begint om 20.00 uur aan het Hargplein 11. Voor in formatie kan men bellen met Jeanet, telefoon 4157596. SCHIEDAM - De formatie Scam speelt zondag tussen 16.00 en 20.00 uur in het Juïn café, aan de Hoofdstraat 249. De band speelt rock-a-billymu- ziek. SCHIEDAM - Rovato is het Hof van Spaland heeft woens dag voor de zoveelste keer on gewenst bezoek gehad. Deze keer weer werden drie radiocas setterecorders, een videorecor der en een geldbedrag met een gezamenlijke waarde van circa 2.500,- ontvreemd. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een grillroom aan het Broers- veld zijn woensdagochtend vroeg de kassa en een gokkast gekraakt. De buit bedroeg vijf honderd gulden. Het schitterende Geuzenmonument op de aloude Vlaarding- se Markt moet de herinnering hoog houden aan deze aller eerste verzetsgroep uit de jaren 1940-1945. De Geuzen had den als bakermat Vlaardingen/Schiedam/Maassluis De stijl van een nieuwe generatie. De Suzuki Vitara. Robuust en eigentijds van vorm, veel meer dan zomaar vervoer. Kom naar de show van Vari - Schiedam. De Cabrio de Luxe en de Metal Top de Luxe leveren wij direkt uit voorraad met geel kenteken tegen zéér interessante prijzen...! de show: De Nijverheidstraat 14, Schiedam - Spaanse Polder telefoon 010-4624922 (1987), H.M. Koningin Wilhel- mina der Nederlanden (pos tuum) (1988), Stichting Februa ri 1941 (1989) en de Bondspre sident Richard von Weizsacker (1990). Duinen Om met name huidige en ko mende generaties er aan te her inneren dat direkt na de bezet ting van Nederland in mei 1940 principiële en moedige Neder landers opriepen tot verzet heeft de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 besloten aan Bernard IJzerdraat, 50 jaar nadat hij in de vaderlandse duinen werd neergeschoten, postuum de Geuzenpenning 1991 toe te kennen. De Stichting Geuzenverzet 1940-1945 stelt zich tot doel de instandhouding van de democra tie te bevorderen en dictatuur te bestrijden, ook en juist vandaag. Daarom heeft het bestuur in dit voor de Geuzen zo bijzondere jaar de lijn van toen naar het heden doorgetrokken en een tweede Geuzenpenning toege kend aan de Roemeense domi nee Laszló Tökés, hervormd bisschop van de Hongaarse minderheid in Roemenië. Het bestuur van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 heeft daarbij overwogen dat Bernard IJzerdraat en Ldszló Tökés - in voor hun land en volk moeilij ke tijden van onderdrukking en onrecht en op momenten die zonder uitzicht leken - de geest van het verzet hebben aange wakkerd en de vlam van de hoop hebben doen opleven. Beiden hebben door hun stel- lingname en moed anderen ge ïnspireerd en daardoor in de geest van de doelstelling van de Stichting Geuzenverzet 1940- 1945 bijgedragen aan de bestrij ding van onmenselijkheid. Door deze dubbele toekenning van de Geuzenpenning wil het bestuur ook hen eren die in Oost en West in een vroegtijdig stadium opgestaan zijn tegen dictatuur en zich verzet hebben tegen onrecht. Bernard IJzerdraat Bernard IJzerdraat stond vanaf de opkomst van het nationaal- socialisme in Duitsland er on verzoenlijk tegenover. Hij was een man met een fel en strijd baar karakter. Toen Nederland onder de overmacht moest ca pituleren was de keuze voor Dit is de Geuzenpenning die jaarlijks wordt toegekend hem niet moeilijk. "Tachtig jaar hebben we ons verzet tegen de Spanjaarden, dat kunnen we weer. Dat moeten we weer. Geuzen moeten we weer wor den..." In die meidagen van 1940 schreef hij zijn eerste Geuzen- bericht. En er volgden er steeds meer, waarin hij het Nederland se volk probeerde wakker te schudden en moed te geven na de nederlaag. De Geuzenberich- ten moesten in veelvoud wor den overgeschreven en ver spreid. Er moest een organisatie komen. IJzerdraat kreeg mede strijders. Er moest gespioneerd en gesaboteerd worden... Zo probeerden ze de naam Geuzen waardig te zijn. In een tijd dat velen in Nederland niet meer in de toekomst geloofden hield Bernard IJzerdraat de fakkel van de hoop brandend. Laszló Tökés Dat deed ook dominee Laszló Tökés in Roemenië in 1989. Als lid van de Hongaarse minder heid in Roemenië en als diep gelovig mens heeft hij ervaren wat het betekent onder een wre de communistische dictatuur te moeten leven. Tökés en zijn va der bekritiseerden reeds vanaf 1984 ook de leiders van de Hongaars-hervormde kerk in Roemenië vanwege hun mede werking aan het regime. Deze kritiek kostte senior zijn kerke lijke funkties en leidde voor ju nior tot schorsing en verban ning naar Timisoara. Daar ver zette hij zich met zijn gemeente tegen de wurgende greep van Ceaucescu en zijn handlangers. Dominee Tökés nodigde in zijn kerk dissidenten uit en protes teerde in het openbaar tegen de onderdrukking in Roemenië. Laszló Tökés, dit jaar 38 jaar, was de katalysator, die door zijn moedige en principiële houding de stoot gaf tot de re volutie van 15 december 1989. Deze revolutie begon in zijn standplaats Timisoara en breid de zich snel ook tot in Boeka rest uit. Maar ook vandaag nog roep Tökés de Roemenen op zich be wust te blijven van de democra tische waarden van de samenle ving. Laszló Tökés kreeg in mei 1990 de Freedom of Worship- medaille van het Franklin en Eleanor Roosevelt Instituut om dat 'hij de vonk van de revolu tie in Roemenië had doen over springen'. Uitreiking De beide Geuzenpenningen wor den op 13 maart om 15.30 uur in de Grote Kerk te Vlaardingen door de minister-president Drs. R. F. M. Lubbers, in het bijzijn van de vele oud-Geuzen, geno digden en belangstellenden, uit gereikt aan de dochter van Ber nard IJzerdraat (mevrouw Daja IJzerdraat) en aan Bisschop Laszló Tökés. Voorafgaande aan deze plech tigheid vindt om 13.30 uur de jaarlijkse herdenking plaats op de begraafplaats 'Emaus'. Van af het Stiltecentrum aldaar gaan de aanwezigen om ca. 14.00 urn- in een Stille Tocht naar het Geuzenmonument op de Markt te Vlaardingen, waar ook een korte plechtigheid zal worden gehouden. Bernard IJzerdraat, de allereerste Geus, 50 jaar geleden neergeschoten in de vaderlandse duinen, postuum de Geu zenpenning 1991 Dominee Lèszló Tökés, hervormer van het eerste uur in Roemenië, krijgt op 13 maart in Vlaardingen ook een Geuzen penning WATERWEG NOORD - Met nogal onopvallende werkzaamheden aan de oevers van de Nieuwe Wa terweg is onlangs de bouw WATERWEG NOORD - er zijn in de regio Waterweg Noord (Schiedam, Vlaardingen, Maassluis) 7046 personen die om ander werk verlegen zitten of werkloos zijn. Dat blijkt uit het decemberoverzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord. Uit de cijfers blijkt, dat het be stand zonder baan steeds licht dalend is. Het bestand, dat of werkloos of op zoek naar een andere baan, was in 1990 schommelend al dus het overzicht met een lichte neiging tot daling. De hoofdtendenties in het jaar 1990 zijn de volgende geweest: Het bemiddelingsbestand zon der baan als totaal daalde licht; de instroom van schoolverlaters op de arbeidsmarkt was kleiner; de gemiddelde duur van in schrijving per persoon nam ver der toe als gevolg van het geste gen aantal langdurig werklozen; de gemiddelde leeftijd van de ingeschreven personen nam iets toe om dezelfde reden als voor gaand; de relatieve positie van etnische minderheden verslech terde; vraag en aanbod zijn op de arbeidsmarkt steeds moeiza mer te verenigen. Mede als gevolg van de inspan ningen op het gebied van scho ling en bemiddeling van het ar beidsbureau 'Nieuwe Waterweg Noord' kon het bemiddelings bestand zonder baan verder da len. Daarnaast is ook veel werk op het gebied van heroriëntatie verricht, hetgeen vooral van be lang is voor langdurig werklo zen, of voor personen met een baan die een andere richting willen inslaan. In de komende tijd zal scholing een nog belang rijkere plaats in het werk van het arbeidsbureau gaan inne men, in een poging om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt be ter op elkaar te laten aansluiten. Additieve scholing (vaak speci fiek gericht) zal na het reguliere onderwijs een steeds belangrij kere plaats gaan innemen. Ver der zal er in de toekomst reke ning mee moeten worden ge houden dat als gevolg van de verdere individualisering en emancipering van de samenle ving mensen sneller van baan zullen veranderen dan vroeger. Dit vraagt om forse beleidsin spanningen die veel flexibiliteit vereisen. Ook de eisen die aan de vraag zijde worden gesteld, vragen om een creatieve instelling van zo wel de organisatie als de (poten tiële) werknemers. December De maand december kenmerkte zich evenals de maand novem ber door rust op de arbeids markt aan de vraagzijde. Dit is geen ongewoon beeld. Zowel in- als uitstroom van vacatures la gen in de afgelopen maand op een laag niveau. Verwacht wordt (op historische gronden) dat de beweging aan de vraag zijde van de arbeidsmarkt in ja nuari weer zal toenemen. De arbeidsmarkt was in 1990 iets meer in beweging dan in het jaar 1989. In 1989 stroom den 1918 vacatures in bij dit ar beidsbureau, terwijl er dat in 1990 2058 zijn geweest. Bij de uitstroom van vacatures consta teren we hetzelfde beeld: 1755 uitgestroomde vacatures in 1989 tegenover 1982 vacatures in 1990. Het feit dat de instroom van vacatures al een tijd hoger is dan de uitstroom doet vermoe den dat er naast een kwantita tieve, een kwalitatieve discre pantie bestaat tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Zoals in de aanbodcijfers al meerdere malen is weergegeven, bestaat het B.Z.B. voornamelijk uit laag-geschoolden, terwijl voornamelijk middelbaar opge leiden worden gevraagd. In de komende jaren zal dan ook een inspanning worden verricht om de bestaande lacunes op de ar beidsmarkt te dichten; m.a.w. de vraag zo dicht mogelijk bij het aanbod op de arbeidsmarkt te brengen. Gemeten naar de branches deed zich in het afgelopen jaar een aantal verschuivingen voor op de arbeidsmarkt. De detail- en de groothandel blijven koploper wat betreft het aantal vacatures. De gezondheidszorg gaf een be hoorlijke daling van ingediende vacatures te zien maar blijft een belangrijke sector. De bouw- en bouwinstallatiebe- drijven zijn op een stabiel ni veau gebleven. Een behoorlijke stijging in de instroom van vaca tures deed zich voor in de sector maatschappelijke dienstverle ning. In de machine-industrie verdubbelde het aantal vacatu res zich bijna (van 63 naar 114 vacatures). Voorts deed zich een aanzienlijke stijging voor in de elektrotechnische industrie (van 20 naar 51). komen met aan weerszijden van de Waterweg landhoofden. De van de stormvloedkering van start gegaan. Eind deze maand wordt begon nen met baggerwerkzaam- heden en in de zomer volgt het enorme heikar- wei. Het echte opvallende deel van de bouw volgt overigens pas in 1993, vanaf die tijd zal ook pas sprake zijn van enige overlast voor het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg. Het gigantische bouwwerk moet anno 1996 klaar zijn. De plan nenmakers van bouwcombina tie Maesland Kering (Holland Beton, Volker Stevin, Hollandia Kloos en Amstelland) gaan er vanuit dat de stormvloedkering in juli van dat jaar bedrijfsklaar is. De bouw omvat het aanleggen van een gigantische drempel waarboven twee sectordeuren :ijden )fden. kering kan bij storm worden ge sloten door het (computerge stuurd) afzinken van de deuren op de drempel in de rivier. Die sluiting vindt plaats als een wa terstand van 3.00 meter boven NAP in Rotterdam of 3 meter verhoging in Dordrecht wordt verwacht.In geval van nood is de Waterweg binnen tweeënhalf uur afgesloten. De bouw van de stormvloedkering vergt 688 mil joen (inclusief 5 jaar onder houd). Statenleden De leden van de Provinciale Staten werden vandaag, donder dag 17 januari, op de hoogte ge bracht van de laatste ontwikke lingen rond de bouw van de stormvloedkering. Deze nogal unieke presentatie is een initia tief van het Rotterdamse Sta tenlid Jaap de Wolf, die daar mee daadwerkelijk een aanvang maakte met de gesignaleerde 'informatieachterstand' van de Statenleden. Op uitnodiging van De Wolf kwam ir. Pruis- sens van de bouwcombinatie uitleg geven over het project. Als straks de eerste paal voor de stormvloedkering de bodem in gaat zijn de Statenleden in ieder geval uitstekend op de hoogte van de technische bijzonderhe den, becijferingen en werking van de hoogstmoderne vloed deuren. Geuzenpenning 1991 voor Bernard IJzerdraat en Laszló Tökés Grote Vitara Sh Samurai Cabrio de Luxe Vitara Cabrio JLX Vitara Metal Top JLX Auto's ook verkrijgbaar met grijs kenteken. Alles zolang de voorraad strekt. Bestand zonder baan daalde licht

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 11