f In april en mei Voorlopig programma co sc H, HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 30 JANUARI 1991 PAGINA 17 CO De historische vaartuigen vormen zaterdag 25 mei de ambiance voor het Havenmuziek- en Molenfestival Driemaster De Eendracht komt zaterdag 11 mei naar de Wilhelminahaven Voorhaven/Maasboule vard SCHIEDAM - Schiedam zal in de maanden april en mei als havenstad in een breder verband worden be licht. Daarvoor hebben, op initiatief van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), tal van gemeente lijke diensten, instellingen, stichtingen en het bedrijfs leven de handen ineen ge slagen. Tesamen presente ren zij de veelzijdige mani festatie 'Schiedam vaart wel'. Door het gehele programma loopt een historische rode draad: van Aleida tot Molens tot Haven. De manifestatie 'Schiedam vaart wel' loopt na melijk parallel aan de bestaande festiviteiten van de Aleida Fees ten op zaterdag 11 mei en het Molenfestival op zaterdag 25 mei. Binnen dit geheel zullen cultu rele, historische, economische, toeristische, educatieve en spor tieve aspecten de grondslag vor men voor dit unieke samenwer- kingsprojekt. Dit initiatief ligt in het verleng de van de tot nu toe genomen en ontwikkelde (haven)initiatie- ven. Het aantal jachthavens breidde zich uit. In 1987 wer den de openingstijden van brug gen en sluizen voor de recreatie vaart verruimd. Passanten kun nen afmeren in de Noordvest- gracht, de Schie, de Buitenha ven en de Nieuwe Haven. T)e Korte- en Lange Haven bieaen permanente ligplaatsen aan his torisch zeilende bedrijfsvaartui- gen, zoals tjalken en klippers. De aard van deze schepen past goed bij het historisch karakter van de binnenstad, waarin mo lens deels de contouren vormen van het stadshart. In toeristisch recreatief opzicht trekt Schiedam steeds meer aan. Schiedam is gunstig gesitueerd voor de recreatieve waterspor ter. Een en ander wordt nog eens extra onderstreept in de kleurrijke folder 'Schiedam een leuke aanlegplaats', die onlangs door de plaatselijke VVV is uit gebracht. Wilhelminahaven mmmim Ook grote schepen vinden moeiteloos hun bestemming in de gemeentelijke zeehaven, de Wilhelminahaven. Op dit mo ment zorgen talloze bedrijfstak ken rond de Wilhelminahaven voor een grote verscheidenheid van economische bedrijvighe den. De hoeveelheid lading, die in deze haven wordt verwerkt, groeit aanzienlijk. De gemeente vertrouwt op structurele ladin goverslag en op continuïteit van de bedrijven rond de Wilhelmi nahaven. Schiedam heeft als ha venstad, naast wereldhaven nummer één, altijd een zekere betekenis gehad. Schiedam is rond het water op gebouwd. Zeevaart, handel en industrie vormen de spil, waar op het economische leven draait. Door de eeuwen heen hebben schepen de Schiedamse havens, die straks tijdens de manifestatie 'Schiedam vaart wel' centraal zullen staan, aan gedaan. Door industrie, wel vaart en werkgelegenheid nam de bevolking sterk toe. Programma i Het programma 'Schiedam vaart wel' is opgebouwd rond bestaande aktiviteiten: Aleida- feesten, zaterdag 11 mei en Mo lenfestival zaterdag 25 mei. In het jaar dat Gravin Aleida Schiedam stadsrechten verleen de (1275), was Schiedam vooral havenstad, op het kruispunt van de belangrijke handelswe gen over Maas en Schie. In een periode van grote bloei, tweede helft van de 18e eeuw, verrezen reusachtige molens, die het aan zicht van de stad bepaalden. Een aantal molens is gebleven. Aleida, molens en havens vor men de kern van 'Schiedam vaart wel'. Elementen hieruit zijn terug te vinden in de les brief voor het basisonderwijs, de tentoonstelling in het Stede lijk Museum (van 19 april tot en met 2 juni) en het boek van de hand van historicus Hans van der Sloot. De zee- en bin nenhavens zullen respectievelijk op zaterdag 11 mei en 25 mei in een breder verband worden be licht. Op 11 mei staat het gebied rond de Wilhelminahaven bol van aktiviteiten. De meeste bedrij ven zetten hun poorten wagen wijd open om het Schiedamse publiek een kijkje te laten ne men in de keuken van hun or ganisatie en aktiviteiten. Meest al gaat dit gepaard met een rondleiding en een videopresen tatie. Sommige bedrijven pak ken spectaculair uit, andere doen iets extra's voor de kinde ren. Bedrijven langs de Wilhel minahaven streven ernaar sche pen voor de wal te hebben om zo de bedrijvigheid in de haven te accentueren. Popfestival imhh Gezien de bestaande behoefte aan arbeidskrachten, ook in het Schiedamse havengebied, speelt de Gemeentelijke Sociale Dienst in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau hier aktief op in door het orga niseren van een werkgelegen- heidsmarkt. De dienst toont zijn ontwikkelde werkgelegen heidsprojecten. Bedrijven met vraag naar arbeidskrachten bie den zich aan. Ook scholingsinstituten presen teren zich. Om werkloze jonge ren voor deze markt te aktive- ren, heeft de Stichting Musical Events Foundation het plan op gevat van 13.00 tot 23.00 uur een pop-festval te organiseren onder de titel 'Havenbeat Schie dam '91'. Diverse bands wor den hiervoor uitgenodigd. Ook in het water van de Wilhel minahaven is volop beweging te bespeuren. De grootste surf plank ter wereld heeft dan vol doende ruimte om zijn kunnen te tonen. In de haven liggen bij zondere schepen afgemeerd. Naar verwachting zullen vracht en vissersschepen, een bagger- vaartuig, een loodsboot, zeil- vletten, schepen van Zeekadet- korpsen en zeeslepers het beeld van de Wilhelminahaven gaan bepalen. De authentieke stoomslepers 'Finland' en 'Hercules', de nos talgische blusboot 'Jan van de Heijde', een stoomgraaneleva- tor, maar vooral de 3-mast zeil- schoener 'De Eendracht' zullen veel bekijks trekken. De Rode Valken, de Hercules en het Zeekadetkorps 'Jacob van Heemskerck' verzorgen rond vaarten door de Wilhelminaha ven. Deze haven is tevens het. startpunt voor de Schiedamse Haventocht met zeewaardige kano's. Deze tocht is opgeno men in de vaarkalender van de Toeristische Kanobond Neder land. Om het programma tijdig te kunnen afwerken en de afstan den van 'Open Havendag' en Aleidafeest te overbruggen, wor den bussen en een paardetram ingezet. Havenmuziekfestival Zaterdag 25 mei werken de Stichting Schiedamse Molens, de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord, Amos, secr. afd. CSJ, de Havendienst en vele andere instanties nauw sa men om een aantrekkelijk cul tuur-historisch programma te bieden. Historische vaartuigen, waaronder klippers en tjalken bepalen die dag het beeld in de Lange Haven. De schepen vor men tevens de ambiance voor de optredens van koren, harmo nie-orkesten en drumbands. Vele leerlingen van de Streek muziekschool Nieuwe Water weg Noord tonen hun beste kunnen. De fraaie historische gebouwen aan de Lange Haven vormen het decor voor hun pre mière. Heel bijzonder die dag zijn de optredens van een folkloristi sche zang- en dansgroep uit Pe- reslavl, Rusland, speciaal voor deze gelegenheid door de Streekmuziekschool naar Schie dam uitgenodigd, het circa 150 man grote mammoetorkest (Lange Havenconcert, 21.30- 22.30 uur) en de Big Band Nieuwe Waterweg Noord (nachtconcert 22.30-01.00 uur). Al deze aktiviteiten sluiten aan op het aantrekkelijke program ma van het Molenfestival. Naar verwachting zullen de Horeca en. Winkeliersverenigingen hun Het beeld van de havens is door de jaren heen flink veran derd. In 1941 zagen de Buitenhaven en Wilhelminahavenbrug er zo uit De Schiedamse havens zijn al eeuwenlang een toonbeeld van bedrijvigheid steentje bijdragen om van de binnenstad een bruisend geheel te maken. De Landelijke Open Dag Wa terrecreatie valt eveneens op 25 mei. Een aantal watersportvere nigingen heeft besloten deze dag op eigen lokatie te vieren. Wel wordt er met pleziervaartuigen gependeld van de jachthaven naar het stadscentrum (Noord- vestgracht). Havencongres hmh Woensdag 29 en donderdag 30 mei is Schiedam gastheer voor zo'n 40 havenmeesters. De ha venmeesters van Nederland zijn verenigd in de 'Vereniging van Havenmeesters in Nederland' VHN), die in 1949 is opgericht. Van de VHN zijn lid de haven meesters van zee- en binnenha vens en de inspecteurs voor de scheepvaart van vele rijks- en provinciale vaarwegbeheerders. Het gezelschap wordt de eerste dag officieel ontvangen in het Stedelijk Museum. Terwijl de havenmeesters vergaderen, wor den hun partners rondgeleid in het Nationaal Gedistilleerd Mu seum en het Stedelijk Museum, 's Middags wordt na een kort bezoek aan Molen de Palm boom een rondvaart door histo risch Schiedam gehouden. De tocht eindigt bij Dok- en Werf- mij. Wilton-Fijenoord, waar de direktie de groep ontvangt en toespreekt. De tweede dag van het congres staat in het teken van het sym posium 'De Havenmeester tus sen Vervoer en Toerisme'. In de afgelopen jaren is in vele ha vens in Nederland de toeristi sche funktie aan het van ouds her reeds bestaande gamma van handels- en industrieaktivitei- ten toegevoegd. Geconstateerd kan worden dat het toerisme vaak geheel anders (rand)voorwaarden aan het ha vengebied stelt, dan de veelal reeds aanwezige overige takken van industrie. Deze tegenstellin gen veroorzaken een sterke druk op de havenbeheerder en daardoor ook op de havenmees ter. Het VHN bestuur heeft in samenspraak met de ONS/Ha- vendienst besloten haar jaarlijk se congres in 1991 te wijden aan het probleem van de haven meester tussen vervoer en toe risme, waarvoor gastsprekers worden uitgenodigd. Tijdens het symposium verken nen de partners de stad en bren gen ze een bezoek aan de Veree- nigde Glasfabrieken, alsmede aan de nieuwste wijken in het bijzonder vanwege de energie zuinige woningen. Dit is een publikatie van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Een staaltje van goede samen werking. moet zaterdag 1 juni leiden tot een aantrekkelijk pro gramma van het jubilerende Schiedamse Zeekadetkorps en de Bewonersvereniging Schie dam (werkgroep VAGE). Het 40-jarige korps organiseert in de Voorhaven Landelijke Roeiwedstrijden. Aan het Hoofd ligt een fiks aantal korps schepen afgemeerd, die voor het publiek vrij toegankelijk zijn. Aansluitend organiseert Bew. Ver. Zuid (werkgroep VAGE) een groot feest aan de Maasbou levard, waarin bijvoorbeeld ma ritieme spelletjes en muziek zijn terug te vinden. Toerclub Rijn mond heeft het voornemen om vanaf deze plek de Haven-fiets- puzzeltocht van start te laten gaan. De Havendienst houdt in de Buitensluis Open Huis. Deze sluis is een onderdeel van de Deltawerken. Jaarlijks passeren meer dan 2500 schepen deze sluis. Vanaf het bedieningshuis van de sluis wordt het gehele systeem van bediening van bruggen en sluizen gecoördi neerd. Delen van de oude bui tensluis zijn bewaard gebleven en hebben een plaats gevonden aan de Maasboulevard. De me dewerkers van de havendienst geven 1 juni belangstellenden graag uitleg over de bediening en werking van de Buitensluis en andere Havendienst-werk zaamheden. Het omvangrijke programma kent praktisch voor elke Schie dammer vele aantrekkelijke programma-onderdelen. Zeer gewaardeerd wordt het initiatief van de jubilerende Stichting Lentefeest Schiedam om voor Lichamelijk Gehandicapten vaartochten te houden met het historische vaartuig (zeilclipper) Lutgerdina. Er staat onder meer op het pro gramma: 3-daagse zeiltocht over IJsselmeer en Hollandse kana len naar Schiedam; dagtochten vanuit Schiedam over de Nieu we Maas naar Maassluis, Vlaar- dingen, Rotterdam, of via Oude Maas naar Oud-Beijerland; een 6-daagse zwerftocht over de Zuidhollandse en Zeeuwse wa teren te beginnen en te eindigen in Schiedam; een 7-daagse werf- tocht naar Zeeland/België; een 2-daagse tocht van Schiedam naar Amsterdam. De Lutgerina wordt eveneens verwacht tijdens de Open Ha vendag in de Wilhelminahaven en het Havenmuziekfestival in de Lange Haven. Watersportvereniging de Schie heeft het voornemen om voor Schiedamse ouderen een dag tocht te organiseren. Door de inzet van gemeentelij ke diensten, instellingen en be drijven kan 'Schiedam vaart wel' uitgroeien tot een uniek sa- menwerkingsprojekt, waarvan Schiedam in de komende jaren zijn vruchten kan plukken. In die zin krijgt deze aansprekende titel een driedubbele betekenis: in het verleden, heden en de toekomst. i -va I Tijdens de onlangs gehouden perspresentatie waren ook de vele participanten aan de manifestatie aanwezig De historie van de Schiedamse havens wordt uit de doeken gedaan tijdens een expositie in het Stedelijk Museum. Hier een oude opname van de Vlaardingerdijk, waar het personeel van de scheepswerven moe maar voldaan huiswaarts keren f'MLf Schiedam vaart wel Maart. Lesbrief voor het basisonder wijs: na rondvaart excursie naar Mu seum; historisch overzicht van Schie dam als Havenstad; gevolgen voor economische ontwikkeling; de haven dienst door de eeuwen heen; gevolgen stadsbeeld; doe-opdrachten. April. Tentoonstelling in het Stedelijk Museum van 19 april tot en met 2 juni 1991: historisch overzicht van Schiedam als Havenstad; foto-impres sie van Schiedam als Havenstad rond 1900, 'Opkomst van de werven'; ge volgen van de ontwikkeling na 1900, 'De funktie en de invloed van de wer ven'. April/mei. De gemeentelijke Openbare Bibliotheek besteedt thematisch aan dacht aan de manifestatie 'Schiedam vaart wel'. Mei. Boek over de historie van 'Schie dam als Havenstad'. Verdeeld in ze ven hoofdstukken worden behandeld: de handel op de Beneden Maas. Het graafschap Holland in de middeleeu wen en de betekenis daarvan voor Schiedam als handelsstad; de Bour gondische tijd - Schiedam en de han del op Engeland en Vlaardingen - Re ders en handelaars, de opkomst van de visserij; De Gouden Eeuw - De Visserij, Schiedam als bescheiden maar gekende havenstad - De Bene den Maas, de invloed van het nautisch bedrijf in deze stad, touwbanen, scheepswerven e.d.; Schiedam als han delsstad en centrum van wereldhan del. Gedistilleerd en scheepvaart; Her nieuwd contact met het water, de op komst van de Scheepsbouw in Schie dam in de negentiende eeuw; Schie dam kiest voor het water. De scheeps- bouwnijverheid, de off-shore industrie en bedrijvigheid rond de Wilhelmina haven, de 20ste eeuw tot heden. 11 mei. Open Havendag in en rond Wilhelminahaven. Open huis ca. 25 bedrijven en Zwembad Zuid. Over slag-, milieu-, op scheepvaart gerichte bedrijven en industriële bedrijven; Popfestival 'Havenbeat '91' Wilhelmi nahaven, optredens van diverse bands; Werkgelegenheidsmarkt pre sentatie, informatiestand, bedrijven en scholingsinstituten, werkgelegenheid- sprojekten; bijzondere vaartuigen zo als de 'Eendracht', vracht- en vissers vaartuigen, baggerschip, loodsboot, Piet Hein, schepen van Zeekadetkorp- sen, stoomslepers, stoomgraaneleva- tor, zeilvletten, grootste surfplank ter wereld, blusboot 'Jan van der Heijde' enz.; Rondvaarten; Schiedamse ha ventocht voor zeewaardige kano's - opgenomen in vaarkalender van de Toeristische Kanobond Nederland (T.K.B.N.); rondritten met paarden tram en bus. Aleidafeesten aansluitend op de Open Havendag, onder andere met braderie, muziek, heteluchtballonnen, show old timers, wielerwedstrijd, Aleida-cup voetbaltoernooi, straatmuzikanten, Coca Cola Ski-team, Holiday on Wheels, kinderspelen, helikopter- vluchten. 6-26 mei. Vaartochten voor lichame lijk gehandicapten van en naar Schie dam. Met eventueel bezoek aan de Open Havendag op 11 mei en Haven muziek- en Molenfestival op 25 mei. Er wordt gevaren met het historisch vaartuig Lutgerdina (zeilclipper). 25 mei. Havenmuziekfestival in en rond Lange Haven. Historische vaar tuigen met maritieme markt; varend Museumschip; optredens Schiedamse drumbands,, harmonie-orkesten, man dolinegezelschap, seniorenorkest. Shanty koor met onder andere vissers liederen; optredens leerlingen van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord; gastoptredens leerlingen van muziekschool uit Pereslavl, Rusland; Lange Havenconcert, optreden Schie dams mammoetorkest, met voorpro gramma en intermezzo; nachtconcert Big Band NWN bij Koemarktbrug in Lange Haven. Schiedams molenfestival. Bezichtiging molens, muzikale optredens, vrij markt, demonstraties stoom- en bewe ging, molenbroodbrunch, open huis Branderij 'De Tweelingh', Zakkendra- gersgilde, stadsveerdienst, oude am bachten. Open dag waterrecreatie. Open Huis Watersportvereniging De Schie, De Vrije Liggers en de Nieuwe Haven (o.v.b.) op lokatie; pendeldienst w.s.v. De Schie - Jachthaven naar w.s.v. De Vrije Liggers v.v. 29-30 mei. Congres van Vereniging van Havenmeesters in Nederland. Thema: 'De Havenmeester tussen ver voer en toerisme'. Officièle ontvangst in Stedelijk Museum, rondvaart door Schiedam, ontvangst Dok- en Werf- mij. Wilton Fijenoord, congres met gastsprekers in Roo Roosenzaal, be zoek aan Vereenigde Glasfabrieken. Sight-seeing bezoek aan woningbouw. 1 juni. Landelijke roeiwedstrijden Zeekadetkorpsen in Voorhaven; open huis Havendienst Buitensluit. Volksfeest Maasboulevard: kinderspe len, maritieme vrijmarkt, sportwed strijden, havenspeurtocht, maritieme spelletjes; haven-fietspuzzeltocht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 17