wegwijzer voor Schiedam Veel nieuws, maar weinig échte primeurs Golfcrisis maakt verwachtingen somber 7tml7FEBR, Yue Loong Feeling, een primeur. Auto van 't jaar: Renault Clio. vrijdag-4 5- le jaargang, nummer 4 De Auto-Rai 1991 biedt veel nieuws, maar in feite zijn er maar drie echte primeurs. Op vele stands kom je aanduidingen als primeur, zelfs we reldprimeur, tegen. Maar die termen zijn betrekkelijk want duiden dan op tentoonstellings primeur, dus de eer ste keer dat deze auto op een ten toonstelling staat en soms gaat het zo ver dat bedoeld wordt de eerste keer dat deze auto op een Neder landse tentoonstelling staat. Voor ons (autoredakteur Leo de Ruiter bezocht de Rai) waren er eigenlijk maar drie echte primeurs en dan denken wij aan auto's die geheel nieuw (als poduktie-model) en voor het eerst (tenminste in Europa) ge toond worden: de Hyundai Lantra, de Honda Aerodeck en de Yue Loong Feeling. editie 7 oplage 40.000 totaal oplage 251.000 Maar natuurlijk zijn nieuw dan wel vernieuwd en voor velen voor het eerst te zien: de Alfa Sportwagon (stationcar op basis van de 33), de Audi 100 (vernieuwde meer ronde aerodynamishe versie met nieuwe motoren), de BMW 3-serie met name dan nog de 316i en 320i, de Chrysler Voyager (ronder en moder ner), de Daihatsu Feroza en Rocky (vernieuwde in detail gemoderni seerde 4x4's), de Fiat Tempra (se dan en stationwagon) en Croma (modernere versie), de Lancia De- dra (uibreiding motoren), de Land Rover (o.a. de Defender en de Dis covery 5-deurs), de Mazda 121 (nieuw eigenzinnig model), de Mit subishi Sigma (nieuwe topklasse), de Nissan Primera en Sunny (eind vorig jaar, begin dit jaar geintrodu- ceerd), de Rover 200 (althans de 3- deurs) en 400 (de nieuwe sedan), en de Skoda Favorit Stationwagon (sta tioncar op basis van de Favorit). Echter sommigen zijn elders eerder getoond, staan al bij de dealer, zijn uitgebreid in de pers, ook deze krant, besproken, dan wel zijn slechts zeer detail gewijzigd. Aardig is ook nog dat, althans voor Neder land een primeur zou mogen heten, de Lada Samara Sedan en de Ta- vria, maar deze Russische modellen zijn ondanks aanmelding bij de au topers en in de Rai-catalogus, niet op de stand te zien. Ze zijn wat ver laat is het excuses, echter in 1988 zouden de modellen Samara Sedan, Tavria en Oka al komen, er is wat die Oostblok-merken aangaat dus nog heel weinig veranderd. Het wes terse economische systeem van con currentie, vlug inspelen op de markt, het beter willen doen (kwali teit brengen) staat daar nog altijd in de kinderschoenen. Maar even afge zien van deze Russische belofte is er dus wel veel nieuws op de Rai te zien, eigenlijk kent ieder merk wel een vernieuwd model, ook al zijn de vernieuwingen in detail. Echter voor de meeste van ons toch voor het eerst te zien zijn de Hyndai Lan tra, de Honda Aerodeck en de Yue Loong Feeling. Daarbij moet men 'Echte' PK's op ook nog even wachten voordat de modellen in de showroom staan. De Lantra is waarschijnlijk het eerst, eind maart/begin april, de Aerodeck volgt medio april (overigens heeft Honda ook nog een vernieuwde Le gend die zijn debuut in Genève krijgt en die in juni/juli in de show room zal staan), de Feeling tot slot van Yue Loong zal in september naar Nederland komen. Taiwan Over de Hyundai Lantra en Honda Aerodeck hebben wij al het één en ander gepubliceerd, de Yue Loong was echter een verrassing. De auto pers kreeg enkele dagen voor de Rai wat gegevens, voor onze Autokran ten (de Auto-Wegwijzer) hebben we dat nog verwerkt, voor de andere Thuiskranten kon dat niet meer. De yu Loong is een Taiwannese auto. Uiteraard rijdt hij in Taiwan rond, ook hier geldt dus wat is nieuw, wat is een primeur. Yue Loong Motor Co. is in 1953 opgericht en behoort inmiddels met 4000 werknemers tot de grootste ondernemingen in het land. In het begin werd er veel in li centie gebouwd, o.a. Nissan, de Feeling is het eerste in eigen huis ontworpen model met natuurlijk veel Nissan know how. Er zijn in Taiwan al ruim 20.000 Feelings op de weg verschenen, Nederland wordt het eerste exportland. De Feeling is een moderne, wel wat Oosters gestylde, sedan. De Cw is 0,29, dus een redelijk aërodynami sche auto. De binnenruimte is vol doende voor 4 volwassen personen, het geheel is netje? afgewerkt en compleet. Er is een motorkeuze in 1,6 en 1,8 liter, beide carburateur- versies met katalisator. Standaard is een 5-bak, maar er is ook een 4-au- tomaat leverbaar. De Feeling start met de 1600 LS, hij gaat rond de 30 mille kosten, verder is er een 1800 LSX en een 1800 GSX (beiden luxer en completer dan de LS en dus duurder) Vooalsnog lijkt ons de prijs voor een binnenkomer aan de hoge kant. Golfcrisis En het zal dit jaar toch moeilijker Een nog ingepakte primeur: de Honda Aerodeck. worden dan vorig jaar. Voorlopig ziet de auto-industrie geen vooruit gang meer in verkopen. Vooral het Nederlandse regeringsbeleid, het anti-autobeleid, is daar debet aan. Ondanks dat de auto maar een heel kiene vervuiler is (hoogstens 2Q% van het totaal, maar 10% is veel reeëler) en de industrie heel veel doet en investeert in schone auto's, schone technieken e.d. blijft de overheid de auto als grootste ver vuiler maar meer nog als enige (en perfecte) melkkoe zien. Last but not least komt daar nu de Golfcrisis nog eens bovenop. Niemand kan zeggen wanneer en hoe het afloopt, maar er is al flinke schade aan de economie toegebracht en de auto-industrie, meer de vervoers-industrie in het al gemeen, krijgt de grootste klappen. tcijJUIUU*. CONCERTO accord prelude

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 13