Vrijdag 8 maart in Sitton Partyhouse Toekomst Barrika Gevestigd: Mevr. A. M. Walczyiiska Met rood kun je delen PvdA lijst 1 Aanhouding Overval KRUISGEBOUW BACHPLEIN HEROPEND!!! J Vrouwen en mensenrechten Naailes voor Hindoestanen Golf van auto-inbraken Voorzitster Huisvrouwen StemWijzer verkiezingen Zo beheers je je huishoud-budget Ouderen en gezondheid VEEL VAN UW WENSEN ZUN VERVULD! Rondvaarten op Open Havendag Adviescommissie homo-emancipatie huisarts Werkzaamheden Troelstralaan HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 27 FEBRUARI 1991 PAGIN SCHIEDAM - In verband met de Internationale Vrouwendag op vrijdag 8 maart, organiseert de Amnestygroep Schiedam een actie rond het thema 'Vrouwen en mensenrechten'. Diverse vrouwenorganisaties verlenen hieraan hun medewerking. Er wordt actie gevoerd voor vrouwen uit onder meer Ethio pië, El Salvador, India, Turkije, de Filippijnen, Syrië en de Ver enigde Staten. In dit laatste land zitten tientallen vrouwen vast, omdat zij familiebanden heb ben met mannen, die door de veiligheidstroepen worden ge zocht. Voor de vrouwen in genoemde landen heeft Amnesty Interna tional kaarten beschikbaar, waarop de betreffende regerin gen wordt verzocht de vrouwen vrij te laten of een correcte be handeling te geven. De kaarten zijn zaterdag 9 maart verkrijg baar bij de Amnesty-stand in winkelcentrum Spaland, vanaf 12.00 uur. SCHIEDAM - Tijdens de Open Havendag, die zater dag 11 mei in en rond de Wilhelminahaven wordt ge organiseerd, is uiteraard een groot aantal vaartuigen aanwezig. Daaronder bevin den zich ook enkele bijzon dere schepen, zoals de au thentieke stoom-zeeslepers Finland en Hercules, de blusboot Jan van der Heide, diverse oude loods-, vracht en vissersschepen en de schitterende driemaster De Eendracht. De mogelijkheid bestaat om met een aantal van deze schepen een rondvaart door de Schiedamse havens te maken. De Hercules ligt hiervoor afgemeerd bij Smit Havensleepdiensten aan de Havenstraat, terwijl ook de Rode Valken een schip voor rondvaarten beschikbaar hebben gesteld. Voor het varen met de Na tionale Zeiltrots De Een dracht schrijft de O.N.S. binnenkort een prijsvraag uit, die wordt gepubliceerd in Het Nieuwe Stadsblad. UW THUISKRANT Enkele leden van de werkgroep '8 maart'. Tweede van links emancipatiewerkster Vera Wijnker. SCHIEDAM - Het is hoogstwaarschijnlijk dat de Internationale Vrouwendag dit jaar voor het laatst is georganiseerd vanuit het vrouwenontmoetingscen trum Barrika, aan de Lange Kerkstraat 62. Dit pand moet nog dit jaar plaatsma ken voor de komst van het veelbesproken ABC-com- plex. Over de toekomst van het vrouwenontmoetingscen trum bestaat nog weinig ze kerheid. Binnen de gemeen te wordt naarstig gezocht naar een andere onderko men in het stadscentrum. Volgens Vera Wijnker heeft men al een pand op het oog, maar moet eerst worden be keken hoeveel geld er is ge moeid met het opknappen van dat pand. Maar de tijd dringt. Vol gens een onlangs door wet houder Chris Zijdeveld ge presenteerde nota wil de ge meente al na de zomer in de Lange Kerkstraat aan de slag. Dan moet er dus dui delijkheid zijn over de nieu we huisvesting van het vrouwenontmoetingscen trum. „Wij voelen niet veel voor een tijdelijke oplos sing. Laten we nou meteen een definitieve oplossing zoeken", aldus Vera Wijn ker. SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeenteraad verzocht in te stemmen met de aanstel ling van een adviescommissie inzake homo- en lesbisch eman cipatiebeleid. Het initiatief hier toe is eind vorig jaar genomen door de PvdA-Schiedamse Overleggroep Homo-emancipa- tiebeleid. De nieuw te vormen adviescommissie krijgt, indien de raad met het voorstel ak koord gaat, een budget van vijf duizend gulden. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost start binnenkort weer een naaicursus voor Hindoestaanse vrouwen. De lessen worden ook gegeven door een Hindoe staanse docente en vinden plaats in de moedertaal Hindi. Men leert werken met bestaan de patronen, maar ook hoe men zelf patronen moet maken. In het Kluphuis zijn naaimachines en patronen aanwezig. De cursus wordt gegeven op woensdagen van 9.15 tot 11.15 uur. Tot juni bestaat de cursus uit zes lessen per blok, waar voor men 25,- betaalt. Voor kinderopvang kan worden ge zorgd. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, telefoon 4735435. SCHIEDAM - De politie is het afgelopen weekeinde weer ge confronteerd met-egjt golf van auto-inbraken. Op een bedrijfsterrein aan de Van Heekstraat '<we[d vorige week een autó opengebroken. Men ging ervandoor met een fotocamera, een flitser en een fototas. Vermoedelijk is gebruik gemaakt van een valse sleutel. Vrijdagmiddag was het raak aan de Buitenhavenweg, waar uit een auto de radiocassetterecor der werd weggenomen. De da der had het deurslot geforceerd met een schroevedraaier. Aan de Havendijk werd zater dag de ruit van een personenau to ingegooid. Ontvreemd wer den een cd-speler en twintig cd's. In alle vroegte zijn zaterdag aan de Lange Nieuwstraat - vermoe delijk met een reddingshamertje - de ruiten van een vijftal gepar keerde auto's ingetikt. Er wordt echter niets vermist uit de au to's. In de nacht van zaterdag op zondag was een auto in de St. Liduinastraat aan de beurt. Hieruit werd een gereedschaps kist met inhoud gestolen. SCHIEDAM - Tijdens de Internationale Vrouwen dag, die vrijdag 8 maart overal ter wereld wordt ge vierd, besteden de Schie damse vrouwenorganisa ties aandacht aan het the ma 'Vrouw en cultuur'. In het Sitton Partyhouse aan de Hoogstraat 99 worden in dit kader allerlei activi teiten georganiseerd. Tijdens de Internationale Vrou wendag wordt het feit herdacht dat op 8 maart 1908 de eerste Vrouwenconferentie voor vrede, betere arbeidsomstandig heden een een menswaardig be staan werd gehouden. Vanaf dat moment werd de datum 8 maart vastgesteld als jaarlijkse Internationale Vrouwendag. Aan de manifestatie wordt ieder jaar een thema verbonden. Vroeger gebeurde dat landelijk, maar tegenwoordig verzint iede re gemeente haar eigen thema. In Schiedam is dit jaar gekozen voor het thema 'Vrouw en cul tuur'. V rouwenemancipatiewerkster Vera Wijnker legt uit waarom: „Vrouwen hebben zich in de loop der jaren nooit goed kun nen manifesteren als kunste naar. In de rijke schilderhistorie van Nederland komt slechts sporadisch een vrouwennaam voor en zelfs tegenwoordig krijgt nog zelden een vrouw een kunstopdracht voor bijvoor beeld een beeldhouwwerk. Het heeft er zelfs ooit toe geleid dat vrouwen onder een mannen naam gingen werken". Tijdens een bijeenkomst in het Sitton Partyhouse komen de di verse kunstuitingen van vrou wen wel aan bod. De manifesta tie 'Vrouw en cultuur' wordt om 13.30 uur geopend door de Haagse wethouder voor cultuur, mevrouw A. van den Berg. „We hadden eerst minister Hedy d'Ancona gevraagd, maar die had het te druk", aldus Vera Wijnker. Bruidsuitzet Vervolgens geven tal van vrou welijke kunstenaars op allerlei gebied acte de présènce. Achter eenvolgens treden op fluitiste Ellen van den Berg, de Suri naamse schrijfster Astrid Roe mer en de Utrechtse salsaband 'Lanedia Naranja'. Tussendoor plaatst Alie Kuijper het thema in een historisch perspectief en verzorgt Stedelijk Museumme dewerkster Karin Bakker een workshop over de kunstklassen. Voorts is er een Open Podium voor iedere vrouw, die haar ta lenten wil tonen en wordt een expositie van kunst tot kunst nijverheid gehouden. Hierin zijn onder meer de bruidsuitzet van een Turks meisje te bewon deren, alsmede de illustraties van Dea de Vries. Tenslotte wordt een kledingshow van Ma rokkaanse vrouwen gehouden, met traditionele Marokkaanse kleren. „We zijn bezig om ook een expositie over de geschiede nis van de hoofddoek naar Schiedam te halen. Of dat lukt is nog niet zeker", zegt Vera Wijnker. Voor een beperkt aantal vrou wen bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan een gezamen lijke maaltijd. Hiervoor dient men zich telefonisch aan te melden bij Thea Bakker (4267283 tussen 9.00 en 10.00 uur). De kosten bedragen 12,50. Stadskantoor Voor het eerst wordt dit jaar ook in het Stadskantoor aan dacht besteed aan de Internatio nale Vrouwendag. Het thema luidt hier 'Vrouw en werkcul tuur'. Vrijdag 8 maart kunnen alle werkneemsters van het Stadskantoor deelnemen aan een gezamenlijk ontbijt (van 9.00 tot 10.00 uur), terwijl Gon van der Berg van de dienst Per soneel en Organisatie het thema inleidt. Vervolgens zal een aan tal vrouwelijke raadsleden met de aanwezigen in discussie gaan over het personeelsbeleid van de gemeente, waar het gaat om aanstelling van vrouwen. Alle activiteiten voor de Inter nationale Vrouwendag in Schie dam zijn tot stand gekomen in de '8 maart werkgroep'. Aan deze werkgroep namen tien Schiedamse vrouwenorganisa ties deel. Zij zijn voornemens om deze samenwerking in de toekomst voort te zetten. Pruimengaarde 23 Schiedam-Spaland Tijdelijke vestiging: Schakelunit naast toekomstige praktijk aan de Verlengde Zwaluwlaan/ hoek Kerkweg, Schiedam-Spaland Telefoon: 010-4704842 Voor belangstellenden, patiënten en vrienden ben ik op zaterdag 2 maart a.s. tussen 10.00 en 16.00 uur aldaar aanwezig. 6 maart Provinciale verkiezing Qe bewuste oversteekplaats aan de Churchillweg. Duidelijk is de gebroken en verzakte be tonnen tegel te zien. In de loop van deze week wordt de tegel vervangen, zo heeft de RET eindelijk toegezegd. SCHIEDAM - De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Schiedam heeft een nieuwe voorzitster. Tijdens de laatste ledenvergadering werd mevrouw Gré Ölthof-Visscher benoemd tot de nieuwe praeses, terwijl mevrouw Nel Tieman- van Schie als nieuwe penning- meesteresse werd eekozen. SCHIEDAM - De politie heeft maandagmiddag in het Beatrix- park twee jonge Vlaardingers van 16 en 17 jaar aangehouden. Het duo had even tevoren een greep gedaan in de kassa van de Carwash, aan de 's-Graveland- seweg. De jongens werden hij gend en drijfnat in het Beatrix- park aangetroffen. Zij werden door de politie van droge kle ding en een proces-verbaal voorzien. SCHIEDAM - De openbare bi bliotheek aan de Lange Haven heeft de oplossing voor ieder een, die niet weet op welke par tij hij of zij moet stemmen tij dens de komende provinciale verkiezingen. In de studiezaal staat een computer opgesteld met de 'StemWijzer Zuid-Hol land'. Het programma is een vraag- en antwoordspel, dat is uitgegeven door de provincie Zuid-Holland, in samenwerking met de Stichting Burgerschaps kunde. De computer vraagt de mening over ongeveer veertig uitspra ken uit de verkiezingsprogram ma's van de politieke partijen, welke in de Provinciale Staten SCHIEDAM - Nadat enkele ja ren geleden al het wijkgedeelte Nieuwland-West aalt beide zij den van de P.J. Troelstralaan op peil is gebracht, is het nu de beurt aan de Troelstralaan zelf. Het werk omvat het in orde brengen van de rioleringen en de daaruit voortvloeiende werk zaamheden aan bestrating en beplanting. Met deze werk zaamheden is een bedrag van 1.150.000,- gemoeid. Het colle ge heeft bij de raad om een kre diet van deze grootte gevraagd. zijn vertegenwoordigd. Aan het eind van het programma wordt de socre bekend gemaakt. Men kan dan zien met hoeveel uit spraken van iedere partij men het eens is. Hieruit volgt dan het stemadvies. Men krijgt vooraf een instruc tie, waarna men in alle rust en privacy zelf met de computer aan de slag kan. Overigens be vat het programma ook aller hande informatie (feiten en cij fers) over de provincie. De stu diezaal bevindt zich op de eer ste etage en is vrij toegankelijk gedurende de openingstijden van de bibliotheek. SCHIEDAM - Een circa 17-jari- ge jongeman heeft maandag avond omstreeks 19.30 uur een overval gepleegd op een benzi nestation aan de Zwaluwlaan. De jongen kwam binnen en vroeg om een pakje sigaretten. Toen de pompbediende zich omdraaide om de sigaretten te pakken, trok de jongeman plot seling een op een pistool gelij kend voorwerp. Hij bedreigde de pompbediende en eiste geld. Nadat zijn verzoek was ingewil ligd, vluchtte de dader in onbe kende richting. Het signalement van de dader luidt: lengte 1.65 1.70 m„ een vlassig snorretje en een stop pelbaard. Hij droeg een oorbel letje in de rechter oorlel. SCHIEDAM - Een gebroken te gel in de fietsers- en voetgan gersoversteekplaats aan de Churchillweg, tussen de rails van tramlijn 1, zorgt bij veel in woners van Schiedam-Noord voor een flinke ergernis. Door de breuk is de betonnen plaat zodanig verzakt dat er een ge vaarlijke situatie is ontstaan voor de voetgangers en fietsers. Schiedammer de heer Boer heeft al meermalen de RET hierop opmerkzaam gemaakt en het openbaar vervoerbedrijf verzocht maatregelen te nemen. De ene keer werd het hem toe gezegd, maar een andere keer werd hem medegedeeld dat dit onder de verantwoordelijkheid van de Dienst Gemeentewerken in Schiedam valt. De heer Boer moest daar maar eens informe ren. Navraag bij de RET leert inder daad dat men de verantwoor ding bij de Schiedamse gemeen tewerken legt. „Zij dienen deze tegel te vervangen", aldus een woordvoerster. Maar de Dienst Gemeentewerken reageert fu rieus, wanneer zij met deze af faire wordt geconfronteerd. „Hoe kunnen wij die betonnen platen nu vervangen als wij die niet eens in ons bezit hebben. Alleen de RET heeft die platen, dus zij zijn verantwoordelijk. Wij zijn ook op de hoogte van die kapotte plaat en hebben dat al weken geleden aan de RET doorgegeven. Schandalig, dat zij er nog niets aan hebben ge daan". Afgelopen maandag is er op nieuw contact geweest tussen de RET en de Dienst Gemeente werken. De Rotterdamse open baar vervoeronderneming is hierbij overstag gegaan en heeft toegezegd de kapotte plaat op korte termijn te zullen vervan gen. Straks kunnen de heer Boer en alle andere gebruikers van deze oversteekplaats nabij be jaardencentrum De Harg einde lijk met een gerust hart weer de trambaan aan de Churchillweg oversteken. Van een ding is mevrouw Doolhof overtuigd als we haar aan schieten om een eerlijke mening over Bas van der Heijden te geven. „Jullie maken waar wat je zegt. Elke dag 4000 aanbie dingen". Dat aspect vindt zij belangrijk. „Levensmiddelen, vlees, groenten en wat je elke dag nog meer als gezin nodig hebt, maken een belangrijk deel uit van je huishoud-budget. Heb ik een bepaald bedrag in m'n hoofd, dan is het voor mij een sport om daar niet boven uit te gaan. Ik lig er echter niet wakker van als dat wel gebeurt, maar ik houd het allemaal wel zo goed mogelijk in de hand. Nou, bij Bas van der Heijden weet Eerlijke mening van mevrouw je juist op dit punt bij de beste supermarkt je spullen te halen". Doolhof over Bas van der Hoe de kwaliteit haar bevalt? „Uitstekend. Neem nou de mues- Heijden: „Jullie maken waar libollen, die m'n dochters voor tussen de middag mee naar wat je zegt". school nemen. Wat je noemt bakkersvakwerk van de Versshop. Een blijvende attractie in deze zaak vind ik de hoek met die koopjes. Ik bezwijk echter niet altijd voor de verleiding als be paalde dingen daar super-goedkoop zijn, maar dat verrassings element zou ik niet meer willen missen". ADVERT0RIAI kruiswerk NIEUWE WATERWEG SSSï. i. noord Balie: de balie is door verbouwing verbeterd. De re ceptionist/telefonist van het Kruiswerk/Gezinsverzor ging kan u nu veel prettiger te woord staan. Bloedprikken: door verbouwing is de kamer waar bloed wordt geprikt groter geworden. Met meer ruim te kunnen de mensen die bloed komen prikken mak kelijker worden geholpen. Spreekkamer verloskundige: de spreekkamer is rui mer geworden. De verloskundige kan aanstaande ou ders nu veel beter van dienst zijn. Consultatiebureau: voedingsadviezen krijgen ouders met baby's, peuters en kleuters van de wijkverpleeg kundige in een aparte ruimte. Nu meer rust en priva cy. Uitleenbureau: u kunt weer terecht op het uitleenbu reau voor het lenen of kopen van verpleegartikelen en hulpmiddelen. Openingstijden: van 9.00-13.00 uur. En verder kunt u in het vernieuwde kruisgebouw als vanouds terecht voor yoga; herentrim; bespreken Kraamcentrum; trombosedienst en de EHBO-cursus. Telefonische informatie: heeft u vragen? Belt u dan gerust naar het bekende telefoonnummer: 4706117 TOT ZIENS IN HET VERNIEUWDE KRUISGEBOUW BACHPLEIN. SCHIEDAM - In de week van 15 tot en met 21 februari. Geboren: Zeynep d.v. Ergülcan- Ergülcan; Yourdi z.v. Van der Raaf-van Hattem; Nynke d.v. Klop-Deenen; Amanda J. d.v. Paffen-van Eekelen; Enes z.v. Gene; Carmen M. d.v. Tuasela- Hamerslag; Liza N. d.v. Huijer- Klarenbeek; Anouschka d.v. Rops-Burger; Sanne E. d.v. Van der Touw-Tiedink; Muhsin z.v. Yildirim-Yildirim; Mandy d.v. Soekar; Lizzy S. d.v. Van den Berg-van Gerven; Rob z.v. De Kan-van Meurs; Komal M. A. D. d.v. Ajodhia; Tessa d.v. Kukler-de Jong; Lesley J. z.v. Dröge-van Borsum Waalkes; Iris D. d.v. Bloot-Oomkes; Wil fred z.v. Koppe-van der Waal. Ondertrouwd: J. F. Florussen 36 jr. en A. A. H. Saadhoff 30 jr.; J. Rietveld 56 jr. en L. J. den Boestert 47 jr.; J. W. M. de Rooy 33 jr. en H. A. W. Hage- man 28 jr.; Ft. L. F. M. Schil- peroort 23 jr. en E. W. Treur niet 22 jr. Gehuwd: A. A. T. M. Vlek 46 jr. en M. M. Heeren 33 jr. Overleden: M. Bremer, man, 79 jr.; J. J. Bouman, vr., 84 jr., geh. gew. met L. van Sijll; J. S. Sonneveld, vr., 91 jr.; J. P. Houthuijsen, man, 81 jr.; J. M. Freeling, vr., 68 jr., geh. gew. met G. van der Gaag; C. Prins, vr., 90 jr., geh. gew. met G. Goedhart; J. H. H. Voogt, vr., 79 jr., echtgen. van T. Konings; A. H. Hennig, vr., 85 jr., geh. gew. met T. Kooijman; C. de Graaft, man, 89 jr.; A. van Ga len, man, 72 jr.; G. Ramaker, man, 76 jr.; W. L. de Gier, vr., 82 jr. geil. gew. met J. M. ten Hout; J. L. J. Bosch, man, 69 jr.; A. Brouwer, vr., 81 jr. geh. gew. met S. K. Hammer; P. J. F. Dolleman, man, 88 jr.; C. Muis, vr., 85 jr., geh. gew. met W. Plokker; T. C. de Vries, vr., 88 jr., geh. gew. met C. E. Luij- ten. SCHIEDAM - In het kader van de activiteit 'De ANBO komt naar u toe' wordt donderdag 28 februari een bijeenkomst geor ganiseerd in dienstencentrum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766. Aan deze bijeen komst wordt medewerking ver leend door de Patiënten Belan gen Vereniging Schiedam, die informatie geeft over de fusie tussen het Kruiswerk en de Ge zinsverzorging. Inleidsters zijn mevrouw M.M. van Mil, hoofdwijkverpleegkun- dige van het Kruiswerk, en me vrouw A.H. van der Berg, direc teur van de Gezinsverzorging. De bijeenkomst begint om 10.00 uur en de toegang is vrij. VERSCHIJNT JN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER. Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 Cultuur centraal tijdens Internationale Vrouwendag Kapotte tegel zorgt voor veel ergernis

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 3