De havendiensten door eeuwen heen Gorzenhavens in foto-expositie Geschiedenis in vogelvlucht Eerste lesbrief voor basisschool De Gorzen Historisch boek Schiedamse havens 1 4|?T >9* HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 15 MAART 1991 PAGINA 5 De mensen van de Havendienst staat weer een druk seizoen e wachten. Op de foto ontbreekt medewerker Wout Pols. SCHIEDAM - Zolang Schiedam havens heeft, kent de stad toezichthou dende medewerkers voor de scheepvaart. Men heeft ongetwijfeld wel eens ge hoord van de havendienst. Maar wat houdt zo'n ha vendienst nu eigenlijk in. Waaruit bestaan de werk zaamheden en wat doet nen daar dan precies? De havendienst is een onder ceel van de Openbare Nutsbe- crijven. In een bijkantoor aan de Havenstraat zetelt het hoofd *an de dienst: de havenmeester, '/anuit het havenkantoor heeft inen zicht op de Wilhelminaha- >en. In het kantoor zorgen en- tele medewerkers voor de fi- lanciële aspecten van de dienst. Zij leggen aanslagen op en in- ïen havengelden. Havengeld is :en belasting. Tevens worden lier alle zeeschepen aangemeld, lie het Schiedamse havengebied billen binnenlopen. Als over slaghaven (granen) krijgt de Wilhelminahaven steeds meer betekenis. Ook de drukte in de Wiltonhaven neemt nu weer toe. Wilton-Feyenoord heeft in ternationale bekendheid. Sche pen uit alle delen van de wereld komen daar om te worden gere pareerd. Loodsen zorgen ervoor cat de schepen van zee, over de rivier de Nieuwe Maas, de Schiedamse havens binnen kun nen varen en weer terug naar zee. Jaren terug had Schiedam zelf loodsen in dienst. Bij de ha vendienst werkt ook team van sluis/brugwachters, die zorgen voor de bediening van bruggen en sluizen in Schiedam. Sluizen In de Voorhaven ligt de Buiten- sluis. Deze sluis, een onderdeel van de Deltahaven, is in 1978 in gebruik genomen. Per jaar passeren meer dan 2.500 sche pen deze sluis. Vanaf het bedie ningshuis van de sluit wordt het gehele systeem van bediening van bruggen en sluizen gecoör dineerd. Van veertien bruggen worden er ng zeven met de hand bediend: de overige elek trisch. Delen van de oude buitensluis zijn bewaard gebleven en heb ben een plaats gevonden aan de Maasboulevard: binnenschepen passeren nog steeds de Buiten- sluis, meestal om zand te lossen bij de Glasfabriek aan de Bui tenhavenweg. De schepen wor den dan eerst in de Buitensluis geschut. Vroeger was het openen van bruggen en sluizen voor de toe schouwer een boeiend schouw spel. Er werd aan ouderwetse slingers gedraaid, aan kettingen getrokken en met Kaapstanders uit een ver verleden gewerkt. Het duurde toen lang voordat een brug op of dicht was. Nu gaat dit veel sneller. Een andere poort van aankomst voor de scheepvaart in Schie dam is de brug 'Huis te Riviere' over de Schie. De brugwachter registreert de aankomende sche pen en begeleidt deze zonodig door een aantal volgende brug gen. In het zomerseizoen is hier veel extra drukte door de ple- ziervaart. Vele jachten maken een dankbaar gebruik van de rustige vaarweg door Schiedam met onderweg een aantal be zienswaardigheden. SCHIEDAM - De Open bare Bibliotheek aan de Leliestraat 10 heeft van maandag 18 maart tot en met vrijdag 12 april en tentoonstelling ingericht met foto's over het heden en verleden van de havens, die de Gorzen doorsnijden of omringen. Aan deze tentoonstelling is ook een prijsvraag verbonden. Een en ander is georganiseerd in verband met de start van de manifestatie „Schiedam Vaart Wel". Maandag 18 maart wordt namelijk op de Gorzenschool SCHIEDAM - Als we het hebben over de Gorzen als omschreven wijk van Schiedam, praten we toch ook al weer over een ge schiedenis van zo'n vier eeuwen. Die, merkwaardig genoeg, over die volle vier eeuwen gekenmerkt wordt door een bijzondere band met scheepvaart en scheepsbouw. Vierhonderd jaar geleden veror donneerde het Schiedamse stadsbestuur dat de werven uit de binnenstad zich maar moes ten vestigen aan het Hoofd. Daar was ruimte, daar bevond zich een uitstekende haven en allerwegen naar het water glooi end land. Bovendien was er geen brandgevaar te duchten en nog minder overlast vanwege het roken en tanen en de herrie die timmerlui en breeuwers, ij zerwerkers en tuigers veroor zaakten. De enige buren van de scheeps werven waren -maar dat slechts zelden- de misdadigers op Gal goord, aan de overzijde van het water. Maar die waren al dood als ze ter plekke arriveerden en hadden nergens last van, al wer den ze bij wijzé van spreken met hun neus bovenop het werk gehangen. Daarna wordt het echter weer stil in de tijd. Een enkele maal wordt melding gemaakt van de buitendijkse gorzen als stadsge bied waar vee te grazen werd gezet. En natuurlijk zijn er met enige regelmaat berichten be treffende de Voorhaven en het Hoofd. Hier manifesteerde zich de grote vaart, stonden lichten en werd wacht gelopen. Hier ontstond ook langzaamaan iets van een handelshaven, waar wat loodsen en huizen willekeu rig dooreen hebben gestaan, zo als we dat ook kennen van de einden van de dijkdorpen langs de Zuidhollandse rivieren. Een vleug bebouwing, van net vol doende betekenis om een weg erheen te rechtvaardigen, maar altijd te dun om indruk te ma ken in het omringende land schap. Zeker met de majestueu ze Maas terzijde en de> wilde griendvegetatie op de achter grond. Bordelen Toch ontstond er stedelijk leven en meer dan we denken. Als in de jaren zeventig van de vorige eeuw zich twee bordeelhouders in Schiedam willen vestigen, krijgen ze daartoe alleen toe stemming aan de Voorhaven. Zijnde de meest mercantilisti- sche, op scheepvaart en vreem de matrozen gerichte buurt; het Port au Prince van Schiedam. Alweer is het de zeevaart, die het karakter bepaald. En inder daad ontving de Voorhaven op §v. De Willemskade in lang vervolgen tijden dat moment honderden schepen per jaar, afkomstig uit Engeland en de Skandinavische landen. Uit die tijd stammen ook de verhalen van Fort Lillo, waarin de Gorzen -al was die naam nog lang niet gevallen- z'n onafhan- kelijheid van het oude Schie dam beleed. De politie was niet welkom op Fort Lillo en Schie dammers werden zelfs niet ge duld. Lillo werd bevolkt door pioniers, 't Schorriemorrie', zei Schiedam 'de Vrijbuiters' von den de Lillo-ers zelf. De band met het water, de koopvaart, het sleepbedrijf op de Nieuwe Waterweg dat een komen en gaan van sleep- en werkboten aan het Hoofd bracht, tekende het karakter van de buurt, Scheidslijn De scheidslijn tussen de bewo ners van het buitengebied en Schiedam werd op dat moment getrokken en is nooit helemaal vervaagd. Ook niet toen Schie dam dit gebiedje langs de Voor haven voorzichtig inkapselde in de stedelijke ontwikkeling en onderdeel maakte van de woon wijk die we kennen als de Gor zen. Een wijk ter grootte van een kleine stad. Het groeiproces dat de Gorzen als woonwijk deed ontstaan, verliep schoksgewijs. En telkens weer viel de stimulans tot bou wen en uitbreiding te herleiden tot Schiedams bemoeienis met het water. Zoals bijvoorbeeld met de stich ting van de werf De Nijverheid aan de Dwarsstraat de eerste lesbrief over Schiedam als ha venstad officieel gepresenteerd. De lesbrief beschrijft de geschie denis van 1275 tot heden. De Gorzen neemt in de geschie denis daarvan een bijzondere plats in. De scheepsbouw, de Nieuwe Waterweg en de havens hebben altijd een grote beteke nis gehad voor de wijk. Wie herinnert zich nog de tijd van de vloedplanken aan de Hoofd straat? De hoge waterstand van februa ri 1953 tegen de oude sluis staat nog steeds als herinnering aan gegeven op de Maasboulevard. Kortom, de Gorzenhavens te kijk in de bibliotheek! Onderdeel van de tentoonstel- Basisschool De Gorzen is de eerste school, die met de lesbrief aan de slag kan. Jing is een uitstalling van boe ken, die betrekking hebben op de Schiedamse havens en wer ven. De expositie wordt georga niseerd in samenwerking met het Archief van de gemeent Schiedam en de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. De openingstijden zijn: maan dag van 14.00 tot 17.00 uur; woensdag van 14.00 tot 17.00 uur; donderdag van 18.30 tot 21.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. In de bibliotheek aan de Leliestraat vliegen de eerste boeken over schepen en havens over de balie. SCHIEDAM - De Gorzen heeft een bijzondere band met de scheepsbouw en dus met de manifestatie 'Schiedam vaart wel'. Re den om deze school, die ook ingeschreven heeft voor de excursie naar het Stedelijk Museum, uit te kiezen voor het uitreiken van de eerste lesbrief aan de directeur van de Gor zenschool de heer R. van der Mark. Deze handeling vindt maandag 18 maart om 10.00 uur plaats in de Gorzenschool aan de Dwarsstraat 2-4. Voor deze officiële gelegenheid komen de wethouders van het Onderwijs en het Havenbedrijf respectievelijk Hans van Kleef en Aad Wiegman, op een bij zondere wijze naar de school om de handelingen te verrich ten. Leerlingen van de school zullen verkleed als de Schiedamse his torische figuren Dirk van Bokel, Gravin Aleida, Brandersknecht, Haringvisser, Brander en 'wet houder Wiegman', beide wet houders met de havendienst boot inhalen. Om 9.15 uur zllen de hoogwaardigheidsbekleders zich inschepen in het hart van havenstad Schiedam bij het Zakkendragershuisje. Aan een kade van de Buitenha venweg, ter hoogte van de Bui tensluis, het gezelschap ontvan gen door 'tijd' en klasgenoten, waarna op school een kort his torisch spel wordt opgevoerd. In dit spel met zang is de offi ciële uitreiking van de lesbrief opgenomen. Een spectaculaire, historische en kleurrijke ope ning van de manifestatie 'Schie dam vaart wel'. Lesbrief In de lesbrief wordt de geschie denis van Schiedam als haven stad, van 1275 tot heden, be schreven en onder de titel 'Schiedam vaart wel' uitgege ven. De lesbrief heeft een direk- te relatie met de tentoonstelling in het Stedelijk Museum, die van 20 april tot en met 2 juni zal worden gehouden. Aan het bezoek gaat een korte vaartocht door de historische grachten van Schiedam vooraf. Voor de excursie hebben 17 scholen in geschreven. De lesbrief is tot stand gekomen in samenwerking met het Stede lijk Museum. Gemeente Archief Schiedam, Dienst Educatie, Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (O.N.S.). De Bondsspaarbank Schiedam-Vlaardingen heeft de uitgave van de lesbrief mede fi nancieel mogelijk gemaakt. De Stichting Schiedamse Theaters en de Streekmuziekschool N.W.N. verlenen eveneens me dewerking aan het historisch spel op school. in 1835. Een gebeurtenis, waar aan bijzonder veel gewicht werd gehecht. De werf De Nijverheid leek ook een periode van bloei in te luiden. Tientallen schepen liepen de eerste jaren van sta pel. Barken, brikken en schoe ners en zelfs enkele malen een clipper, zijnde het grootste zeil schip dat in de vaart kon wor den gebracht en feitelijk iets te groot voor het Schiedamse be drijf. De activiteiten van de werf De Nijverheid waren geen lang le ven beschoren. Nauwelijks vijf entwintig jaar, nadat het eerste fregat De Stad Schiedam in de Voorhaven was gegleden, lag de werf er alweer verlaten bij. Statig Toch was het wederom een ha ven, die de ontwikkeling van de Gorzen zo inluiden. Ditmaal ten noorden van de wijk. Op de grens van een gebied, dat het stadsbestuur voor een prik had gekocht van de Frankelandpa- rochie. In dit gebied zou de fraaie landen worden aangelegd, gelardeerd met statige bomen om de nog statigere huizen van schaduw te voorzien. En in dat plan paste een breed aangelegde haven, waar zich en industrie zou vestigen en het aangenaam wandelen zou zijn. Van die statige laan is alleen de Warande er gekomen. Toen was het geld op. Maar de Westerha ven werd inderdaad die indus triehaven zoals alleen Schiedam zich maar kon dromen: Een kom water, omringd dóór bran derijen en distilleerderijen met kaden vol karren, spoelingbak- ken, slangen, buizen en fusten. Uit die tijd dateren ook de klei ne woningen in de omgeving van de Westerhaven, het oude gedeelte van de Gorzen dat in leeftijd een eenheid vormde met de Hoofdstraat en Voorha ven. De tweede impuls voor het ge bied was de stichting van de Gasfabriek in 1863. Hiervoor zocht de gemeente een terrein waar een blind paard geen scha de kon doen, ver buiten de stad om de overlast van gasstoken zoveel mogelijk te beperken. Maar de doorslag voor de uit eindelijke keuze van het oude terrein van de gasfabriek was de ligging vlak aan het water. Op die manier kon Schiedam op de goedkoopste manier de aanvoer van kolen en materialen rege len. Ook de oprichting van de gasfabriek maakte huizen nood zakelijk. Deze werden rondom het terrein gezet en brachten de Gorzen als woonwijk opnieuw wat dichterbij. Alleen nog niet met dat echt stedelijke karakter dat de latere Gorzen ging ken merken, zoals aan de Groene- laan nog goed valt te zien, maar het begon er toch al aardig op te lijken. Gusto De grote stoot tot het bebouwen van de Gorzen werd gegeven na vestiging van de Gusto in Schiedam. Dit maakte na 1905 de bouw van woningen drin gend noodzakelijk. En toevallig had Schiedan hiervoor terrein voldoende beschikbaar. Het gorzengebied buiten de Westfrankelandsedijk had zo juist een belangrijke verande ring ondergaan. Sedert 1907 werd hier grond gestord, afkom stig uit de -nog niet vervuilde- Rotterdamse havens. Grond, waarmee de gemeente voorlopig niets anders wist te doen dan te beplanten met populieren en griendhout, wat een matige ren te opleverde en een niet onaar dig bos, dat door de Schiedam mers ook als een echt natuurge bied werd gezien. Eigen karakter Van meet af aan bezat de Gor zen een eigen karater. Ook in het gedeelte dat tussen 1910 en 1930 planmatig door de wo ningbouwverenigingen tot stand was gebracht. Met beperkte wo ningafmetingen, maar wel -was men tot aantrekkelijke planolo gische oplossingen gekomen- voorzien van poorten en verras sende krommingen, pleinen en zicht op de tuinen waar het stadsgroen even ontbrak. De Gorzen was met dat alles wel een uitgesproken arbeiders buurt. Zeker toen aan de West kant Wilton Fijenoord werd ge vestigd en de Gorzen eens zo sterk verbond met het water. In De Gorzen betrof elk schip het werk van alle handen, van hele families, die volkomen ver knocht waren aan hun vak en hun werf. En er was ook heel wat om trots op te zijn. De op- drachtenlijsten van beide grote werven telden in de vijftiger en zestiger jaren kielleggingen bij tientallen. Wilton Fijenoord moest zelfs als hoofdaannemer fungeren voor de bouw van tweeëndertig kustmij nen vegers, omdat de werf de opdracht zelf niet kon verwerken naast de bouw van kruisers, onderzee bootjagers, dieselmotoren voor de onderzeedienst, pantserto rens en andere marine-opdrach ten. Dit buiten de tankers, vracht- en passagiersschepen voor de civiele sector en een voortdurende stroom van repa ratie-opdrachten van elke dank bare aard en een gigantische vloot baggervaartuigen en -in stallaties. De lijst van grote baggerw^rken, waarvoor Busto het noodzake lijk materieel had geleverd, om vatte rond de helft van de jaren zestig 178 namen, variërend van het steekhaventje van Zalt- bommel tot de havens van New York, Balik Papan, Hong Kong, Suez, Pernambuco, Moermans en Marseille met daarnaast sta len ommantelingen voor tun nels, zoals de Maastunnel in Rotterdam, en schachten voor de staatsmijnen, gasboten, exca- vateurs, dokken en dokdelen, vaste en 'wandelende' boorplat- forms waarmee Gusto en niet minder de Gorzen een wereld primeur had. Levenslust Het zelfvertrouwen, dat de be woners hieraan ontleenden, deed de wijk nog het sterkst verschillen van de rest van Schiedam. De Gorzen was wat Schiedam bij tijd en wijle zo graag helemaal had willen zijn. Een stad aan het water vol be drijf, omgeven door een bloei ende industrie en toch tegelijk een gezellige gemeenschap, overzichtelijk en opgewekt van aard. Een wijk, die z'n arbeidersafkomst allerminst verloochende. Integendeel, er alles van maakte wat ervan te maken viel, met een sterk besef van saamhorigheid en levens lust genoeg om voor elkaar de straat en de buurt op te fleuren. SCHIEDAM - Naar verwachting zal begin mei van dit jaar een boek verschijnen, waarin Schiedam als havenstad centraal wordt gesteld. Het boek wordt geschreven door historicus/publicist Hans van der Sloot, uitgebracht door de Hollandse Onderne ming en gedrukt bij drukkerij Roelants aan de Lange Haven. Opdrachtgever is de O.N.S. Het boek wordt mede financieel mo gelijk gemaakt door het bedrijfsleven en het Fonds Historische Publikaties Schiedam. Van de hand van Van der Sloot verschenen meerdere boeken. De meest bekende van hem zijn: Schiedam rond de eeuwwisseling; Schiedam verleden tijd; De Nederlandse Sleepvaart en Het echte Schiedamse Jenerverboek. In de afgelopen tien jaar heeft Van der Sloot ook de geschiedenis van de Nutsbedrijven vanaf 1857 tot nu op papier gezet en in beeld gebracht. Het boek over de havens gaat over vissers en kooplui, over geld wisselaars, dichters, zeelui, scheepbouwers, burgemeesters en volkswijken. Kortom over al degenen, die in hun dagelijkse ar beid in, op en met het water kleur en vorm hebben gegeven aan Schiedam. Dit is een publicatie van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam en Het Nieuwe Stadsblad, met medewer king van Hans van der Sloot. De oude gasfabriek. De Gorzen ...juist

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 5