VANDAAG II KOPENHAGEN ■KTRA In brief aan college CDA hekelt voortgang van sociale vernieuwing Voor verbreding van deuropening één bèta' PCARLC 1 ALBERT HEIJN C 98 O 90 Hoogstraat gaat door Inbreker aangehouden Stadsblad Pearle maakt z'n wereldnaam m Schiedam op televisie Gewonden na vechtpartij Geen schot in baby-onderzoek H.O.H. gehakt Jonge kaas Ou GEBR. DE BLOCK Ui WOENSDAG 3 APRIL 1991 43e JAARGANG, NUMMER 27 OPLAGE 40.676 Een toevallig(?) passerende voetganger was bereid te poseren met het bord met de tekst '1 april', terwijl de fakkel voor de 'sfeervolle' verlichting zorgt. O O SCHIEDAM - Of het herfst achtige weer zat tegen of de Schiedammer laat zich niet zo snel in de maling nemen. Feit was echter wel dat maar heel weinig mensen afgelopen maan dagavond een kijkje kwamen nemen toen Havenmeester Theo Sabel de verlichting op de Ap- pelmarktbrug weer in ere zou herstellen. Immers, in het verle den was deze pittoreske brug over de Lange Haven jarenlang voorzien van sfeervolle verlich ting, maar deze voorziening viel in de zeventiger jaren ten prooi aan de bezuinigingswoede. Ter gelegenheid van de verzelf standiging van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam per 1 april wilde de O.N.S. als ge schenk aan de burgerij deze sfeer doen herleven. Haven meester Sabel zou maandag de nieuwe verlichting ontsteken en daarvoor werd de hulp van de Schiedamse booteigenaren inge roepen. Hen werd verzocht massaal met hun vaartuigen naar de Lange Haven te komen om als decor voor deze feestelij ke gebeurtenis te fungeren. De Havendienst was bereid gevon den hiervoor alle bruggen open te zetten. Wind Maar behoudens een enkele (toevallig?) passerende voorbij ganger werd maandagavond niemand gesignaleerd. Om van bootbezitters helemaal maar te zwijgen. „Toch hebben we vrij dag en zaterdag een tiental tele foontjes van schippers gehad, die hun komst aankondigden", vertelt de heer Boom van de Havendienst. „Maar toen de weersverwachtingen voor maandag een stevige wind voor spelden, belden ze weer alle maal af'. In ieder geval kregen de thuis blijvers het gelijk aan hun zijde. Want het ontsteken van de nieuwe verlichting was uiter aard een 1-aprilgrap. De ver lichting bestond louter uit een fakkel. Maar de grap deed ha venmeester Sabel wel verzuch ten: „Eigenlijk zou die verlich ting inderdaad moeten terugke ren. Misschien moet daarvoor maar eens een actie op touw worden gezet". Ouderen beoordelen lokale pers SCHIEDAM - In een brief aan het college van burgemeester en wethouders haalt de Schiedam se CDA-fractie fors uit naar het sociale vernieuwingsbeleid van coördinerend wethouder Hans van Kleef (PvdA). De oppositie partij verwijst hierbij naar de vorige week gehouden vergade ring van de betreffende raads commissie, waarin de problemen bij de aanpak van de sociale vernieuwing aan de orde kwa men. Wethouder Van Kleef zei toen dat het college „weer terug is bij af". Het CDA schrijft al eerder tot deze conclusie te zijn gekomen. „De voorstellen, die in dit ka der zijn geagendeerd, vertonen geenszins het vernieuwende en frisse karakter, zoals dit in de samenwerkingsovereenkomst en het collegewerkprogram is ge projecteerd", staat in de brief. „De vele woorden, die er raads- breed zijn gewijd aan de niet op gang komende sociale vernieu wing (de samenwerkingsove reenkomst beloofde een snelle start...) en voorts de kritiek op Jeugd helpt kinderboerderij LEZERSSERVICE VAN UW THUISKRAJ leen 3-daagse bus-/bootreis V iaf inlichtingen en boekingen 010-4532201 de rol van de coördinerend wet houder tijdens de Algemene Be schouwingen, bevestigen ons in de conclusie dat het sociale ver nieuwingsbeleid niet in het goe de spoor zit". Volgens de brief is het slagen van sociale vernieuwing afhan kelijk van drie factoren: de be trokkenheid van het politieke circuit, de betrokkenheid van de Schiedammers (individueel en via maatschappelijke organi saties) en het goed mobiliseren van de ambtelijke capaciteit. En daar zit 'm, volgens het CDA, nou net de kneep. „Wet houder Van Kleef slaagt er ken nelijk niet in om aan de werk groepen die impulsen te geven, die nodig zijn voor het uitwer ken van een aansprekend be leid". De CDA-fraktie verwijst naar een eerdere uitspraak van Van Kleef, waarin hij stelt: „So ciale vernieuwing is niet een zaak voor één of een aantal wet houders, het is een verantwoor delijkheid voor het hele college, sterker nog, voor alle gemeente raadsleden". De briefschrijvers kunnen zich geheel in deze stelling vinden en willen die medeverantwoor delijkheid ook waarmaken. Maar gedane voorstellen von den bij het college geen gewillig oor, klaagt het CDA in haar brief. Wat het CDA vooral stoort, is het feit dat er omtrent te nemen maatregelen in het kader van de sociale vernieuwing overleg is gevoerd tussen de fractievoor zitters van de 'collegegebonden partijen'. „Dit strookt geenszins met de opmerking van de wet houder dat sociale vernieuwing een verantwoordelijkheid is voor het hele college, sterker nog voor alle gemeenteraadsle den", aldus de Christendemo craten. Fractieberaad Het CDA heeft naar aanleiding van de mededeling dat 'het col lege terug is bij af, vorige week fractieberaad gehouden. Hieruit is een aantal wensen naar voren gekomen: het CDA wenst op korte termijn meer informatie over de trage ontwikkeling in het proces van sociale vernieu wing en de ontstane impasse in het ambtelijk circuit; de beloof de noodzakelijke betrokkenheid van de gehele raad moet eens in daden worden omgezet en over leg dient zich niet te beperken tot een 'clubje van een paar fractievoorzitters'. „De CDA-fractie vindt het dieptreurig dat uiteindelijk de doelgroepen, die sociale ver nieuwing zo hard nodig hebben, door het falen van de organisa torische opzet en het daardoor uitblijven van een daadkrachtig beleid door het college, hiervan de dupe zullen zijn", zo besluit de brief van het CDA. SCHIEDAM .Het is schandalig. Mijn vrouw heeft een electrische rol stoel, maar daarmee kan zij bij ons niet eens de deur uit. De deuropening is te smal. Anderhalf jaar geleden hebben wij de ge meente verzocht om die deuropening te verbreden, maar tot nu toe zonder re sultaat. En nu rijdt mijn vrouw dus in huis rond met een rolstoel van tien duizend gulden". De heer Groeneveld uit de Rozen- burgsestraat is woedend op de gemeente Schiedam. Hij is het wachten meer dan beu. Mevrouw Groeneveld (58) lijdt aan Multiple Sclerose. Door deze ziekte is zij invalide ge worden. Zij kan zich niet voort bewegen zonder hulpmiddelen als een wandelrek of rolstoel. „Toen ik ziek werd woonden wij éénhoog aan de Nieuwe Maasstraat. Maar het trappenlo pen werd mij teveel, dus vroe gen we de gemeente om een an dere, aangepaste woning. We kregen daarop wel een paar wo ningen aangeboden, maar die waren ongeschikt. Er zaten bij voorbeeld drempels in. Daar kan ik met mijn rolstoel niet overheen", vertelt mevrouw Groeneveld. Aangepast De familie Groeneveld kon toen een woning aan de Rozen- burgsestraat huren van een par ticuliere huiseigenaar. Omdat men niet kon wachten op een woning van de gemeente, beslo ten de heer en mevrouw Groe neveld deze woning te betrek ken. Met hulp van de zonen werd de woning voor circa 25.000,- verbouwd en aange past. „Maar de gemeente toonde zich zeer verbolgen over het feit dat we zelf actie hadden onderno men. Want volgens hen was deze woning ongeschikt voor bewoning door een gehandicap te. Toen ze later zagen hoe wij de woning hadden verbouwd, waren ze zeer verbaasd", aldus de heer Groeneveld. Voordeur De woning was nu geschikt ge maakt voor bewoning door me vrouw Groeneveld, maar de toegang tot de woning nog niet. „Omdat we door de verbou wing geen geld meer hadden, verzochten we de gemeente om hulp bij het aanpassen van de voordeur. Er moest een oprit komen, de deuropening moest worden verbreed, we wilden een deurbeantwoorder en -opener en graag een terras, zodat mijn vrouw ook eens onze tuin in kan. In de anderhalf jaar dat we hier wonen, is zij daar nog nooit geweest", vertelt de heer Groeneveld. „De gemeente ging met ons ver zoek akkoord. Eerst kwamen we zelf met een aannemer, die bij de gemeente een offerte moest indienen. Maar dat is volgens de gemeente nooit gebeurd. Vervolgens kwam de gemeente met een aannemer op de prop pen. Die heeft hier de boel op gemeten en daarna een offerte gestuurd. Maar die was weer niet compleet, aldus de gemeen te. Daarop heeft de aannemer vorig jaar september een nieu we offerte ingediend en toen werd het stil". Kabel Sindsdien heeft de familie Groeneveld, behoudens een be zoekje van een ambtenaar die even kwam melden dat ze 'er mee bezig waren', niets meer van de gemeente gehoord. „Ten einde raad hebben we toen de plaatselijke MS-vereniging be naderd, die vervolgens contact zocht met de gemeente. Daar werd gezegd dat in de grond een kabel in de weg lag om de oprit te kunnen maken. Bovendien zou er nog een offerte ontbre ken. Maar ons werd niets ver teld en wij weten niet hoe lang we nu nog moeten wachten". Voorlopig zit mevrouw Groene veld nog steeds binnen. Om af en toe naar buiten te kunnen, heeft ze de beschikking over een opvouwbare rolstoel, maar dan moet ze eerst met veel moeite met behulp van een looprek naar buiten lopen om vervol gens in de rolstoel te kunnen plaatsnemen. „Dat is toch geen doen. We be ginnen het wachten aardig zat te worden na anderhalf jaar", zegt de heer Groeneveld kwaad. Het echtpaar Groeneveld toont de smalle deuropening, die onvoldoende ruimte biedt voor de electrische rolstoel. Tegen inlevering van deze bon De vakman in huis ^N|iINTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - Het televi sieprogramma TROS-Ak- tua besteedt vanavond om 22.10 uur aandacht aan het onderwerp 'Energiebespa ring in woningen'. Waar schijnlijk worden hierbij ook beelden van een Schie dams project in Spaland ge toond. SCHIEDAM - De Turkse be stuurder van een personenauto is zondagavond in de Morse- straat slaags geraakt met enkele bewoners van dit woonerf. De man, een 48-jarige Schiedam mer, kwam de straat inrijden, terwijl een aantal kinderen daar liep te voetballen. Volgens de bewoners reed de man veel te hard, waarna een woordenwisseling ontstond. Deze ontaarde echter in een vechtpartij tussen de bewoners enerzijds en de automobilist en zijn kennissen anderzijds. Het gevolg was dat twee mensen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De automobi list werd daar behandeld aan Rotterdam •Vlaardingen Schiedam Spijkenisse SCHIEDAM - Het politie-on- derzoek naar aanleiding van de vondst van het babylijkje heeft nog weinig resultaten opgele verd. Inmiddels zijn her en der formulieren verspreid, waarin de Schiedammers wordt gevraagd naar de herkomst en mogelijke symboliek van het kleedje met de beeltenis van Christus. Bo vendien wordt in dit formulier gevraagd of men wellicht een vrouw kent, die kort geleden zwanger is geweest, maar plot seling is verdwenen of van wie onbekend is of zij inmiddels een kind heeft. „Naar aanleiding van ons on derzoek komen de tips druppels gewijs binnen en die worden nu nagetrokken", zegt adjudant Henk Visser, die het onderzoek leidt. De politie heeft tien man op het onderzoek gezet. Wie de politie over deze zaak nog in lichtingen kan verschaffen, wordt verzocht te bellen, tele foon 4494499. ÜIIIII1 1 kilo 1 kilo SCHIEDAM - Na een bijna drie uur durende vergadering heb ben de winkeliers van de Hoogstraat afgelopen dinsdagavond unaniem besloten dat de winkeliersvereniging moet blijven be staan. „Het was een uitstekende vergadering met een vrij grote op komst", vertelt voorzitter ad-interim Maarten Lugtenburg. „Cir ca vijftig winkeliers waren aanwezig. Uit dat gezelschap hebben zich zestien mensen bereid verklaard om hand- en spandiensten voor de winkeliersvereniging te gaan verrichten. Maar nieuwe bestuursleden zijn dinsdagavond nog niet gekozen". Onder de zestien bevinden zich ook oudgedienden van de winke liersvereniging als Gerard Verhulsdonk en Chris Coppens. Voorlopig heeft de vergadering drie hoofdpunten aangewezen: met de ontwikkeling van de binnenstad gaan het bestuur en Ver hulsdonk zich bezighouden; de bovenlokale evenementen zoals de Brandersfeesten worden gecoördineerd door de heren Mak, Coppens en Van Buuren in overleg met gemeente en VW; de straatevenementen als moeder- en vaderdag en Sinterklaas ko men voor rekening van het bestuur en ad-hoc vrijwilligers. Het bestuur bestaat vooralsnog uit Maarten Lugtenburg (voorzit ter ad-interim), Ingrid Lugtenburg en Marian Lakerveld (beiden secretariaat), Harry Verwaayen (penningmeester) en Ton Leus den (pr-activiteiten). Marian Lakerveld gaat de winkeliersvereni ging echter per 1 augustus verlaten. „We zijn op zoek naar een voorzitter, want die functie wil ik niet permanent vervullen", zegt Lugtenburg. „We hebben al wat kan didaten op het oog. Al met al gaf de vergadering hoop voor de toekomst". een pijnlijke hand, maar het an dere slachtoffer is ter observatie opgenomen. Hij had een klap op het hoofd opgelopen. De politie heeft zondagavond een aantal mensen aangehouden voor verhoor. Het onderzoek loopt nog. SCHIEDAM - Na een melding heeft de politie maandag een 22-jarige Rotterdammer aange houden, die bezig was in te bre ken in een bedrijf aan de Bui tenhavenweg. Hij had al een ruit vernield, maar er wordt niets vermist. niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.0C tot 17.00 uur Geen publiek, geen verlichting Gehandicapte vrouw wacht al anderhalf jaar op de gemeente (geldig t/m 29 juni 1991) De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goed koper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met OPTIC het rode driehoekje 11,11 11 rr Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren SraLonn Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kor tingen te zelfder tijd. I E N S Op beide brillen 1 jaar mil'lll garantie. uic u vvci mill u IIICCI mm anti-kras, kli Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). L mg"forf liTfH t A P.T.T.-postagentschap 's zaterdags tot 13.30 uur open GROENELAAN (SCHIEDAM-ZUID) Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1