Het Nieuwe n BOUMAN ff BOUMAN EXTRA Renovatie Roêllstraat in financiële problemen f: [L Koperwerk in aula Schoolvoorbeeld van collectieve aanpak Spelmiddag Heemtuin- excursie Skaters gezocht Jazz in De Unie Diefstal uit winkel 10 Stadsblad 'AwwELjpromjt BVSO zoekt een werkloze VRIJDAG 5 APRIL 1991 43e JAARGANG, NUMMER 28 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Het St. Antho nisgilde viert zaterdag 6 april de naamdag van haar patroon, de Heilige Anthonius. In de tijd, dat het Gilde nog werkelijk ac tief was, werd deze dag ieder jaar gevierd. Het huidige St. Anthonisgilde wil die traditie in ere herstellen. Zaterdag begint het gilde om 13.30 uur aan een wandeling door het stadscentrum, waarbij al het gildemateriaal, inclusief het vaandel dat vorig jaar bij het eerste lustrum werd aange boden, wordt meegevoerd. On derweg zullen de gildeleden en kele liederen door het centrum laten schallen, terwijl bij een aantal etablissementen (onder meer het Weeshuis) wordt halt gehouden. De wandeling start vanuit het Zakkendragershuisje. Tijdens de wandeling worden nietsvermoedende voorbijgan gers uitgedaagd voor een hard loopwedstrijd met een gildelid. Het gaat erom wie het snelst een zware zak kan verplaatsen. Voor de winnaars staat een fles je wijn te wachten. Omstreeks 15.00 uur keert het St. Anthonisgilde terug bij het Zakkendragershuisje, waar in de Schie - tussen de Oude Sluis en de Ooievaarsbrug - roeiwedstrij- den worden georganiseerd. Ie dereen mag hieraan meedoen. Het is een afvalrace, waarin uit eindelijk één winnaar overblijft. Het St. Anthonis- of Zakken- dragersgilde kent dit jaar een druk programma. Allereerst wordt zaterdag 25 mei deelge nomen aan het Schiedam se Mo lenfestival, waarbij de Gildele den tussen de Schie en de Noordvest heen en weer lopen. Vervolgens is het Gilde uitgeno digd tijdens Reünie van de Ver eniging het Zeilend Bedrijfs- vaartuig (eind juli te Dor- WOONNIEUWS - iiüiMUE SCHIEDAM - Bewoners van het complex van 412 woningen aan de Roêllstraat en omgeving moeten samen met de gemeente en het I.O.B.S. rond de tafel gaan zitten om te onderzoeken op welke manier kan worden be zuinigd op het hoogwaardige re novatieplan, dat vorig jaar voor deze woningen is ontwikkeld. Bovendien ontkomt men niet aan een iets forsere huurverho ging dan aanvankelijk was afge sproken. Dit staat in een brief, die de ge meente Schiedam vorige week heeft verzonden aan de betrok ken bewoners. De gemeente komt voor de renovatie een be drag van 2,7 miljoen tekort. Binnen de gemeentebegroting is geen mogelijkheid om dit gat te dichten. Wanneer hiervoor geen oplossing kan worden gevon- den, kan het renovatieplan niet bij het Rijk worden ingediend om in aanmerking te komen voor de benodigde subsidies. De gemeente herinnert zich de afspraak met de bewoners, dat de renovatie een huurverhoging van maximaal 133,- met zich mag meebrengen. Wanneer het financieringstekort nu moet worden toegevoegd aan het to tale renovatiebedrag, zullen de huren echter gemiddeld met J50,- omhoog moeten gaan. Om deze extra verhoging zoveel mogelijk te beperken, wil de ge meente nu samen met de bewo ners en het I.O.B.S. gaan onder zoeken of er wellicht bezuini gingen in het renovatieplan mo gelijk zijn, zonder dat teveel van de kwaliteit wordt ingele verd. Dit overleg zou binnen twee weken moeten worden af gerond. Ofschoon de gemeente in haar brief schrijft, dat waarschijnlijk niet het hele tekort van 2,7 mil joen hoeft te worden bezuinigd, stelt zij de bewoners toch alvast een iets forsere huurverhoging in het vooruitzicht. Overleg Afgelopen donderdagmiddag heeft Wijk- en Bewonersvereni ging Wonen en Leven, samjen met het I.O.B.S., overleg ge voerd met het Gemeentelijk Woningbeheer over de te ne men maatregelen. De bewoners hebben een duidelijk standpunt ingenomen over de bezuinigin gen: die mogen beslist niet ten koste gaan van de kwaliteit van de renovatie en de huurverho ging mag absoluut niet meer dan de afgesproken 133,- be dragen. „We hebben afgesproken dat zowel het GWB als wij voorstel len zullen ontwikkelen om de bezuiniging te realiseren. Wij denken daarbij aan de bijzonde re woningtypen, die in het plan worden genoemd. Daarin kan ons inziens best worden bezui nigd", zegt de heer Elgers, secre taris van de wijk- en bewoners vereniging. Donderdag 11 april komt er een vervolgoverleg, waarin alle par tijen hun voorstellen op tafel zullen leggen. De nieuwe plan nen worden vervolgens op woensdag 17 april voorgelegd aan de bewoners. drecht), de Furiade (in oktober te Maassluis) en de Haring- en Bierfeesten (in september te Vlaardingen). Wellicht brengt het St. Anthonisgilde dit jaar ook nog een bezoek aan Delft en Amersfoort. Tenslotte wordt in oktober de jaarlijkse Gilde- dag georganiseerd bij het Zak kendragershuisje. SCHIEDAM - Bejaardenverzor gingscentrum De Mathenesser Bogert, aan de Franselaan 110, organiseert dinsdag 9 april een sport- en spelmiddag. Het eve nement is bedoeld voor de be woners van het centrum en uit de wijk. Men kan kiezen uit on der meer sjoelen, kegelen, ring- werpen en darts. Ook is een poffertjeskraam van de partij. De sport- en spelmiddag begint om 13.30 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - De Heemtuinex- cursie in het Prinses Beatrix- park staat zondag 7 april in het teken van boomfeestdag. Het thema van boomfeestdag was dit jaar: 'bomen in je buurt'. Dit was voor de vrijwil ligers van de heemtuinexcursie- groep aanleiding om samen met de deelnemers nog eens 'stil' te staan bij het belang van bomen in de leefomgeving. Tijdens de wandeling wordt onder meer in gegaan op de techniek van het boomplanten. Voorts vertellen de gidsen een en ander over de grote variatie aan bomen in pn rond de heemtuin. De excursie begint om 14.00 uur bij de ingang van de heem- tuin, op het eiland ten noorden van de kinderboerderij, deelname is gratis. SCHIEDAM - In het complex van 48 woningen aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan, Van Swinden- straat en Franklinstraat gaat binnenkort een collec tief groot-onderhoudsplan van start. Hiermee heeft de Vereniging van Eigena ren (WE) eindelijk suc ces, want eenzelfde initia tief mislukte vier jaar eerder. Maar intensief overleg met Bouw- en Wo ningtoezicht en de Bewo nersvereniging Schiedam Oost en het besef dat 'er inderdaad snel iets moest gebeuren om verpaupering van de buurt tegen te gaan, heeft ervoor gezorgd dat de eerste werkzaamheden volgende week van start kunnen gaan. „Het plan van vier jaar geleden mislukte, omdat dit gebied toen geen aanwijzingsgebied voor sti mulering van particuliere wo ningverbetering was. Daarom waren er ook geen subsidiemo gelijkheden", legt Frans Klijzen, opbouwwerker namens het In stituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieuwing (I.O.B.S.) uit. „Het was dus voor de eigenaren een te kost bare zaak". Maar toen twee jaar later één van de eigenaar/bewoners, Sjaak Lagendijk, bij de' bewo nersvereniging binnenstapte met de mededeling dat er nu toch snel iets moest gebeuren, waagde men een nieuwe poging. Na overleg met Bouw- en Wo ningtoezicht werden de wonin gen in het blok PKO-laan, Van Swindenstraat en Franklinstraat alsnog bestempeld tot aanwij- zingsgebied. „Met name de in zet van Giselle Rondel en Hans van Wilsteren van BWT heb- SCHIEDAM - Bewoners vereniging Schiedam Oost is op zoek naar een kandi daat voor de werkervarings plaats in het kader van de groot-onderhoudsbeurt aan het complex PKO-laan/Van Swindenstraat/F ranklin- straat. Men dient minstens drie jaar zonder werk te zijn, enige technische 'feel ing' te hebben (men hoeft niet volleerd te zijn) en vooral graag en goed met mensen om te gaan. De werkzaamheden bestaan uit behangen en andere af werkingsklusjes in wonin gen, maar eerst loopt men. onder begeleiding, enkele maanden mee in het groot onderhoudswerk. Voor meer informatie kan men bellen met Sjaak La gendijk, telefoon 4737195 (overdag) óf 4737773 ('s avonds). ben hierin de doorslag gege ven", meent Sjaak Lagendijk. Planteam Alle betrokken partijen kwamen rond de tafel en er werd een planteam geformeerd. Hierin zat naast een delegatie van de huiseigenaren, de bewonersver eniging en Bouw- en Woning toezicht ook de aannemer (Am- stelland Stadsherstel), zodat meteen spijkers met koppen konden worden geslagen. „Ge lukkig kregen we iedereen van de V.V.E. op één lijn. Ook de grootste eigenaar/verhuurder, die een vijftiental panden bezit. Uiteindelijk ging iedereen ak koord met een gemiddeld on derhoudsbedrag van 70.000,- per woning", aldus Frans Klij zen. Van dit bedrag wordt minstens zestig procent gesubsidieerd, terwijl de meeste eigenaar/be woners nog eens kunnen reke nen op een bijdrage van vijftien procent uit het particuliere T- Fonds. „Het wordt een zeer ingrijpende onderhoudsbeurt", weet Sjaak Lagendijk. „Vrijwel alles wordt vervangen: leidingen, dak, vloe ren, plafonds, kozijnen en zelfs hier en daar de erkers. Boven dien wordt overal isolatie en dubbele beglazing aangebracht. Desondanks blijft de huurver hoging beperkt". Het complex omvat 21 huurwoningen van particuliere huiseigenaren, 24 woningen van eigenaar/bewo ners en voorts een slagerij, su permarkt en fietsenstalling. Werkervaringsplaats Het groot-onderhoudsproject kent ook een experiment, dat wordt gesubsidieerd door de provincie. Klijzen: „De werk zaamheden zijn zo ingrijpend, dat de afwerking van de meeste huizen te lijden krijgt. Behang, wandbetimmeringen en dergelij ke zullen moeten worden ver wijderd. Om de bewoners na de onderhoudswerkzaamheden niet met deze problemen op te zadelen, is een werkervarings plaats gecreëerd, waarin een werkloze na het onderhoud de afwerking van de woningen voor zijn rekening neemt. Hij gaat dus behangen en andere soortgelijke werkzaamheden uitvoeren. Voordat hij daarmee begint, loopt hij eerst echter mee in het groot-onderhoud om ervaring op te doen". Schoolvoorbeeld Het sloopwerk begint over twee weken, maar volgende week starten de voorbereidende werk zaamheden. De Van Swinden straat wordt het eerst aange pakt, waarna men via de PKO- laan eindigt in de Franklin straat. In december moet het groot-onderhoudsproject gereed zijn. „Dat is vrij snel, maar dit project geldt dan ook als een schoolvoorbeeld van hoe een collectieve aanpak moet worden uitgevoerd", meent Frans Klij zen. Per woning zullen de werk zaamheden vier tót zes weken duren. „In principe kan men tij dens de werkzaamheden in het huis blijven wonen, maar er zijn ook enkele wisselwoningen beschikbaar. Bovendien kunnen oudere bewoners tijdelijk te recht in Huize Frankeland", zegt Sjaak Lagendijk. Het groot-onderhoud wordt uit gevoerd aan de Prof. Kamer lingh Onneslaan 75 tot en met 101, de Van Swindenstraat 40- 42 en de Franklinstraat 16-18. SCHIEDAM - Kluphuis Oost en Bewonersvereni ging Schiedam Oost zijn op zoek naar jongeren, die wil len meewerken aan de voor bereidingen voor het plaat sen van een mini-ramp of halve pijp ten behoeve van skaters. De gemeente heeft hiervoor geld beschikbaar gesteld onder voorwaarde dat er een goed plan op ta fel komt. In dat plan moet onder meer de zelfwerkzaamheid in de aanleg en het onder houd van de skatebaan zijn geregeld. Kluphuis Oost en de bewonersvereniging zoe ken daarom skaters in de wijk, die hieraan willen meewerken. Belangstellen den kunnen zich wenden tot de heer R. Pil van het klup huis (telefoon 4735435) of de heer C. Kroone van de BVSO (telefoon 4737195). SCHIEDAM - In Café De Unie aan de G. Verboonstraat treedt zondag 7 april jazztrio Rob van Bavel op. Het trio bestaat uit pianist Rob van Bavel, bassist Harry Emery en drummer Kees van Krugten. Het optreden be gint om 16.00 uur. De SCHIEDAM - Het brassquintet Full House speelt zondag 7 april in de aula van het Stede lijk Museum. Het vijftal bestaat uit Willem Stoops (trompet), Frieda van Bueren (trompet), Jozé Kooijman (hoorn), Karin Snel (trombone) en Ton Maes- sen (tuba). De musici hebben allen een conservatoriumopleiding achter de rug en werken als docent(e) aan verschillende muziekscho len. Het concert begint om 14.30 uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden voor leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en CJP-houders en vijf gulden voor niet-leden. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een winkel aan de Mgr. No- lenslaan is in de nacht van dins dag op woensdag een envelop met daarin honderd vijftig gul den gestolen. SERVICELIJN 010-4184599 Stadsblad Anthonisgilde viert naamdag van patroon deze komplete kamer van 1395,- voor (zolang de voorraad strekt) Usselmondselaan 175 Rotterdam-Kralmgseveer 010-45.08.033 Openingstijden: Maandag 13-17.30 uur. Dinsdag t/m Donderdag 9.30-17.30 uur. Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9-17 uur. Uniek groot- onderhoudsproject aan de PKO-laan en omgeving r Dit blok woningen aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan maakt deel uit van het groot-onderhoudsproject, dat binnen kort van start gaat in Oost. MET RUIM 30.000 m2 SHOWROOM EN MAGAZIJN! DE GROOTSTE KOLLEKTIE MEUBELEN EN TAPIJTEN MET ZOVEEL MEER VOORDELEN Brassquintet Full House HOOFDWEG '8 CAPELLE A/0 IJSSEL TEL. 010 451 88 44 HILLELAAN 30 T 0 METROSTATION RIJNHAVEN ROTTERDAM 2010 TEl. 010 - «B5 22 73 TARUTENAEOEUNG HILLELAAN TEL 010 485 08 53 Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1