ZEEMAN'S IJZERHANDEL Geen auto's over deel van Kerkweg ORANJE Geen rassenhaat bij vechtpartij Jubilerende directeur Albertus Magnus school: De grootste keuze Sieraden weg Auto-inbraak Radio Schiedam in stereo Informatie over geheugentraining nZk Burgerlijke Stand Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - De Kerkweg, tussen Kethel Dorp en de Slimme Wetering (de ringweg door Spaland) is vanaf maandag 15 april permanent afgesloten voor motorvoertuigen. Alleen langzaam verkeer mag nog van dit deel van de Kerkweg gebruik maken. Het besluit voor deze maatregel is al vorig jaar genomen om een einde te maken aan het sluipverkeer over de Kerkweg en door de oude dorpskern van Kethel. In plaats hiervan ontstaat nu een veilige fietsroute. Sinds de aanleg van de Slimme Wetering heeft het autoverkeer een alternatieve route via deze weg en de Zwa luwlaan. De winkeliers van Kethel en de bewoners van de Polderweg en Groeneweg zijn weinig gelukkig met de maatregel. Gezamenlijk hebben zij een beroepsschrift ingediend, dat momenteel bij de Raad van State in behandeling is. Onlang zijn echter aan de Kerkweg enkele nieuwbouwwoningen gereed gekomen, waarbij ook de weg enigszins werd aangepast. De nieuwe bewoners heb ben geklaagd over de hoge snelheid, waarmee over dit wegge deelte wordt gereden. Dit is voor de gemeente aanleiding om - vooruitlopend op de uitspraak van de Raad van State - de afslui ting toch uit te voeren. In de Kerkweg, nabij de aansluiting op de Slimme Wetering, wordt een kleine middengeleider aangebracht. Bovendien wordt aan beide zijden van het afgesloten weggedeelte het bord 'Geslo tenverklaring voor alle motorvoertuigen' geplaatst. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL Jonge Smeets 35% Vieux Touron 35% SCHIEDAM - Radio Schiedam gaat vanaf zater dag 13 april in stereo uit zenden. Wethouder Aad Wiegman (financiën, bedrij ven, personeel en organisa tie) en O.N.S.-directeur ing. H. Eikenbroek verrichten zaterdag de omschakeling van mono naar stereo. Dit gebeurt in theatercafé de Tender in het Passage The ater. Radio Schiedam zendt uit op donderdag en vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur, zater dag van 9.00 tot 20.00 uur en zondag van 9.00 tot 21.00 uur. De zender is te ontvangen via de kabel op 94.1 MHz en via de ether op 106.7 MHz. Overigens is Radio Schiedam alleen via de kabel in stereo te ontvangen. De etherfre quentie blijft in mono uit zenden. SCHIEDAM - In Trefpunt Oost, aan de Celsiusstraat 2, wordt woensdag 17 april een in formatiebijeenkomst voor ou deren georganiseerd. Hierbij wordt één en ander verteld over de werking van het geheugen en hoe men dit geheugen kan ver beteren aan de hand van een speciale training. De informatie wordt verzorgd door mevrouw Schouten, do cente geheugentraining. De bij eenkomst begint om 10.00 uur en de toegang is vrij. Voor meer inlichtingen kan men bellen met Anneke van Gurp, telefoon 4264195. SCHIEDAM - Een politie-on- derzoek naar de vechtpartij, die zondag 31 maart plaats vond in en rond de Morsestraat, heeft uitgewezen dat hier beslist geen sprake was van discriminerende achtergronden. Terwijl een groepje jongeren daar liep te voetballen, kwam een Turkse automobilist de be wuste zondag de Morsestraat inrijden. De jongeren maakten te weinig ruimte om te passeren en er ontstond een woordenwis seling tussen de bestuurder en de jongeren. Daarbij verdween een valhelm door de voorruit van de auto. De bestuurder probeerde weg te rijden, maar reed zich vast, ach tervolgd door de groep jongeren en enkele andere straatbewo ners. Er vielen wat rake klap pen, waarna de dochter van de automobilist hulp ging halen. Het gevolg was een massale vechtpartij, waarbij enkele tien tallen personen waren betrok ken. De politie was snel ter plaatse, maar kon niet voorko men dat een Turkse Schiedam mer zwaar gewond raakte. Hij is met een hersenschudding en een scheurtje in de schedel op genomen in het ziekenhuis. Er vielen ook enige lichtgewonden. De politie heeft in verband met deze zaak elf getuigen verhoord, onder wie twee mensen, die er van worden verdacht het letsel aan de zwaargewonde te hebben toegebracht. Uit het politie-on- derzoek is echter gebleken dat er geen discriminerende rede nen voor de vechtpartij waren. „Als een Nederlandse automo bilist de straat was ingereden, was hetzelfde gebeurd", aldus een politiewoordvoerder. Computercursussen ''HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 10 APRIL 1991 PAGINA 5 SCHIEDAM - In de week van 29 maart tot en met 4 april: Geboren: Arie z.v. Romijn-de Hoog; Koen z.v. Pijpers-Pronk; Thijs J. z.v. Boerrigter-Agasi; Alexander F. H. z.v. Wiering- van der Windt; Vinnie z.v. Dekker-van der Raaf; Kirsten d.v. Vredenbregt-Jansen; Suzan ne d.v. Heesbeen-Camphuis; Lieske d.v. Van der Heijden- Schouten; Erwin z.v. Reekers- van der Linden; Jeffrey z.v. Vermaat-Planken; Robin J. z.v. Van der Waarde-Bernsen; Da- niëlle d.v. De Vos-van Klinken; Shirley d.v. Schaper-Suttorp; Kevin S. z.v. Schuurhuis-Lus- senburg; Denilsson z.v. Dos Santos-Duarte. Ondertrouwd: R. A. P. Maarle- veld 34 jr. en M. A. Veen 32 jr.; W. Bexterman 30 jr. en G. Ór- hue 27 jr.; P. J. B. Friederich 44 jr. en I. M. Corveleijn 35 jr.; E. M. van den Haak 25 jr. en T. Meuldijk 22 jr.; F. Jansen 25 jr. en I. G. A. Guis 25 jr.; J. Leli- veld 28 jr. en Y. Dijksma 26 jr.; R. J. Snijders 26 jr. en M. J. M. de Jong 25 jr.; R. Tertoolen 27 jr. en R. van Delft 22 jr.; D. Zwaan 21 jr. en M. Weergang 21 jr. Gehuwd: I. J. Monhemius 29 jr. en I. C. van der Veen 29 jr.; R. Kop 21 jr. en I. S. Gaal 19 jr.; F. Sagarra 46 jr. en M. M. Diks 26 jr.; K. Spyropoulos 36 jr. en D. Serraarens 32 jr. Overleden: J. M. van Dorp, vr., 85 jr., geh. gew. met H. M. Wil- lemse; P. Bult, man, 62 jr.; F. Kruidenier, man, 59 jr.; J. W. H. Maissan, man, 77 jr.; W. van der Linden, man, 66 jr.; C. den Ouden, vr., 91 jr., geh. gew. met D. Mulder; N. Worseling, vr., 76 jr., echtgen. van F. van Oeveren; K. M. Rietveld, vr., 89 jr., geh. gew. met C. T. H. M. van Leeuwen; L. van Noord, vr., 71 jr., geh. gew. met H. van Riet; J. C. Vroon, vr., 78 jr., geh. gew. met J. Gouka. SCHIEDAM - Met man en macht is dinsdagmiddag en woensdagochtend gewerkt aan het opbouwen van de traditio nele voorjaarskermis op het Bachplein. Dit jaar biedt de ker mis nog meer attracties dan voorheen. Nieuw zijn de 'Breakdance' - een wildbewegende molen - en het Vliegend Tapijt, een toestel dat draaiende bewegingen om hoog en omlaag maakt. Voorts zijn onder meer de gebruikelijke botsauto's, schiettent en spook huis van de partij. De kermis duurt van woensdag middag tot zondagavond. De openingstijden zijn: woensdag van 13.00 tot 23.00 uur, don derdag van 15.00 tot 23.00 uur, vrijdag van 15.00 tot 23.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 23.00 uur en zondag van 13.00 tot 23.00 uur. SCHIEDAM - Sieraden en geld vormden de buit bij een in braak, die zondagnacht werd ge pleegd in een woning aan de Dr. Zamenhofstraat. Men was binnengekomen via het keuken raam, waarna de woning werd doorzocht. SCHIEDAM - Uit een auto, die stond geparkeerd aan het Edi- sonplein, is vorige week een ra dio-cassetterecorder gestolen. De dader had de ruit van het linker voorportier vernield. SCHIEDAM - De leden van het St. Anthonis- of Zakkendragers- gilde vierden afgelopen zaterdag de naamdag van haar patroon, de Heilige Anthonius. De vie ring bestond uit een luidruchti ge wandeling door het centrum, die werd afgesloten met roei- wedstriiden in de Schie. Tijdens de wandeling daagden gildeleden het publiek uit om mee te doen aan een wedstrijd je. Wie het snelst de zware zak wist te transporten, had gewon nen. De gildeleden rekenden op een 'makkie', maar dat viel knap tegen. Menig Schiedam mer bleek de 'ervaren' zakken dragers goed partij te kunnen geven. De roeiwedstrijd in de Schie was eigenlijk bestemd voor ie dereen. Maar er bleek weinig belangstelling voor te zijn, zo dat de leden van het St. Antho nisgilde maar een onderling wedstrijdje hebben gehouden. De hoofdprijs, een fles geestrijk vocht, werd broederlijk gedeeld. 2-rij kostuum voor zakendoe met flair. Kleur: mauve of' Normaal Eindeloos com bineren met kleurrijke das sen. Nu tijdelijk 2e das halve prijs. SCHIEDAM - De Alber tus Magnus basisschool in Nieuwland viert deze week een vrij uniek jubileum. Directeur Hans van Deyk is namelijk 25 jaar aan de school verbonden. De eer ste vijftien jaar als leer kracht en sinds 1980 als schoolhoofd. In een tijd, waarin veel basisscholen met moeite het hoofd bo ven water kunnen houden, is een dergelijk jubileum niet alledaags. Donderdag 11 april wordt het feest gevierd met allerhande ac tiviteiten voor de leerlin gen, terwijl 's avonds een receptie plaatsvindt. Hans van Deyk, geboren en ge togen Schiedammer, was 22 jaar toen hij als leerkracht werk zaam werd op de Albertus Mag nus. De school was nog maar enkele jaren daarvoor gestart in de splinternieuwe wijk Nieuw land. In de hoogtijdagen telde de school maar liefst 660 leer lingen, verdeeld over twee ge bouwen aan de Parkweg. Maar ook de Albertus Magnus heeft niet kunnen ontsnappen aan de gevolgen van een teruglopend aantal kinderen en de nietsont ziende bezuinigingen in het on derwijs. Momenteel telt de school zo'n 130 leerlingen. Eén van de twee schoolgebouwen, het pand aan de Parkweg 195, is afgestoten. Hierin is al enkele jaren het Migrantencentrum 't Parkweg gevestigd. „Er is in de afgelopen 25 jaar natuurlijk enorm veel veran derd in het onderwijs", vertelt Hans van Deyk. „De kinderen worden tegenwoordig overal nauw bij betrokken en zijn ook veel mondiger geworden. Ook de contacten met de ouders is heel anders. Vroeger stonden de ouders in principe achter de school. Als een kind straf kreeg, waren de ouders het daarmee eens. Sterker nog, vaak kreeg het kind thuis nog eens de wind van voren. Tegenwoordig is dat heel anders. Als een kind straf krijgt, moet de leerkracht vaak met een ouder in discussie over het hoe en waarom. Soms ko men dan ook de oorzaken van het gedrag van het kind boven water en die blijken dan in huiselijke kring te liggen. Dan fungeert de leerkracht weer als een soort sociaal werker". Opzoeken „In het verleden werd het ad vies van de schoolleiding over het te volgen voortgezet onder wijs ook klakkeloos door de ou ders overgenomen. Nu wordt dit besproken in het bijzijn van de leerlingen. Zij krijgen steeds meer verantwoording, maar kunnen die niet altijd aan", al dus de schooldirecteur. Ook de wijze van lesgeven is sterk gewijzigd. „Het huidige onderwijssysteem houdt in dat de parate kennis van de kinde ren minder wordt. Maar ze we ten wel precies waar ze het moeten opzoeken. Als je vraagt waar een bepaald land ligt, we ten ze het vaak niet, maar in een atlas hebben ze het zo ge vonden". Hans van Deyk vindt het beroep van leerkracht er beslist niet makkelijker op geworden. „In de eerste plaats zijn de vele wijzigingen in het onderwijsbe stel soms flink frusterend voor de leerkracht. Als de overheid vindt dat er op de basisschool Engelse les moet worden gege ven en je zorgt voor een goede leerkracht, dan lees je ineens weer in de krant dat een staats secretaris zich afvraagt of Engel se les nu wel zo nodig moet". „Het is allemaal veel zwaarder en complexer geworden. Vroe ger had je alleen de rapporten voor de kinderen, tegenwoordig hebben we hele dossiers bij te houden. Het vereist veel meer inzet van de leerkracht, mis schien wel te veel", meent Hans, die eerlijk bekent dat hij dit vak wellicht niet meer zou kiezen als hij het allemaal nog eens mocht overdoen. Katholiek De Albertus Magnus school is een katholieke school. In de wijk Nieuwland krijgt de school echter veel te maken met bui tenlandse kinderen, die een ge heel ander geloof hebben, voor al islamieten. „Ondanks dat ge loofsverschil kan je die kinde ren natuurlijk niet weigeren", vindt Van Deyk. „Maar we wij zen de ouders wel altijd op het feit dat we een katholieke school zijn. Als we bijvoorbeeld het kerstfeest vieren, verwach ten we dat iedereen daaraan meedoet. Alleen houden we dan wel rekening met de islamiti sche kinderen. Er komt dan geen varkensvlees op tafel. Aan de andere kant zijn we weer soepel, wanneer de Islamieten hun Ramadan vieren. Het voor deel van zo'n gemengde school is dat er tussen de kinderen on derling discussies ontstaan over het geloof en dat is vaak heel interessant". Generatie Een kwart eeuw bij dezelfde school. Dat is meer dan een ge neratie. Hans van Deyk maakt het nu dan ook al mee dat hij kinderen van oud-leerlingen in de klas krijgt. „Je moet dan enorm oppassen, dat je het kind niet dezelfde streken toekent als de ouders vroeger hebben uitge voerd. Als ik me de vader her inner als een vervelend jochie, moet ik ervoor waken dat ik ex tra streng wordt tegen zijn kind". Hans van Deyk heeft alle 'ups en downs' van het onderwijs meegemaakt. Het is hem niet altijd meegevallen. Zwarte blad zijden in zijn boek zijn in de eerste plaats het overlijden vo rig jaar van zijn echtgenote Ma rion, die eveneens als leerkracht aan de Albertus Magnus was verbonden. Om die reden is zijn jubileumfeest ook een half jaar uitgesteld. „De leerlingen missen haar nog steeds", weet Hans. Wat hij ook niet licht zal verge ten is het jaar 1987, toen de bo venverdieping van zijn school door brand werd verwoest. Ne gen maanden heeft hij zijn leer lingen moeten onderbrengen in andere scholen. „Een scholier zegt weieens: ik wou dat de school eens afbrandde. Maar daar menen zij niets van. Toen onze school in brand vloog, stonden de kinderen erbij te huilen. En ze waren maar wat blij toen ze negen maanden la ter eindelijk weer naar hun ei gen school mochten". Op de vraag wat nu het hoogte punt in zijn carrière was, ant woordt Hans van Deyk: „Dat keert ieder jaar terug, want dat is de afsluiting van het school jaar. Dan organiseren we altijd iets leuks. Vroeger, toen we nog een grote school waren, speel den we een musical. Dat lukt nu niet meer, maar de sfeer is er beslist niet minder om". Hans van Deyk krijgt van zijn elf leerkrachten en 130 leerlin gen donderdag een spetterend programma voorgeschoteld, hoewel het feest voornamelijk voor de kinderen wordt gevierd. „Het is voor mij een verrassing, want ik ben overal angstvallig buiten gehouden". SCHIEDAM - De paasactivitei- ten van Buro Jeugdland zijn af gelopen vrijdag afgesloten met een zeer leerzame wandelpuzzel tocht door het Prinses Beatrix- park. Zo'n veertig kinderen met ouders en begeleiders namen en thousiast aan de puzzeltocht deel. Start en finish waren in de kan tine van voetbal- en cricketver eniging Excelsior'20, waar de deelnemers een uitgebreid boek je met routebeschrijving en vra gen over de natuur meekregen. Deze vragen moesten onderweg worden ingevuld. Zo moesten namen van loofbomen en krui den in het Prinses Beatrixpark worden genoemd, terwijl ook veel vragen betrekking hadden op de kinderboerderij. Tenslotte moest een rebus worden opge lost. Deze luidde: 'na de lente komt de zomer'. Na afloop van de wandelpuzzel tocht stond in de kantine van Excelsior'20 koek en limonade klaar. Veel deelnemers hadden de vragen goed beantwoord, zo dat loting de winnaars moest aanwijzen. De winnaars zijn: Adam van Holten (9), Annema- rie van der Kruyt (10), Maaike van der Dood (11), Sylvia Vis ser (11Marjolein van Loenen (13) en Sylvia van Oort (12). Zij kunnen hun prijzen donder dag 11 april tussen 12.00 en 13.00 uur afhalen bij Buro Jeugdland, kantoorgebouw 's- Graveland, aan de 's-Grave landseweg 567, tweede verdie ping. In totaal hebben 648 kinderen aan de paasactiviteiten meege daan. Het spelcircuit aan het Dr. Wibautplein leverde zelfs een recordaantal van 130 deel nemers op. Van maandag 22 juli tot en met vrijdag 9 augus tus volgen de zomeractiviteiten van Buro Jeugdland. in sloten, sleutels, bouwbeslag en beveiliglngsartikelen? Plaatsen en/of vervangen van cylinders, sloten en veiligheidsbeslag door vakmensen? Natuurlijk bij 's-Gravelandseweg 958, telefoon 4267594 naast Dirk III aan de Schie t/o de ANWB. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 COMMERCIËLE LEIDING: Mevr. 1. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4184599 van 09 00 - 17.00 uur 01-06-90 'n borrel van klasse voor een lage prijs per liter 17.50 bij 12 flessen AC per literIvivv per liter 17.50 bij 12 flessen 4C QC per literI0i9v U belt - wij bezorgenI Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Wijkcentrum De Erker Jon van Avenneeetraat 32 3117 PR Schiedam 010 - 4267767 Ms-Dos Introduktie W.P. Tekstverwerken Met certificaat Kosten ƒ110,00 voor 8 lessen. Overdag en 's Avonds Op het Bachplein staat tot en met zondag de jaarlijkse voorjaarskermis. Kermis op Bachplein „Onderwi jzer is zwaar beroep. misschien zelfs wel te zwaar" St. Anthonisgilde Met de vragenlijst in de hand bestuderen de deelnemers Moeder schaap en haar lammetjes in de kinderboerderij. Wandelpuzzeltocht sluit Jeugdland af De jubilerende schooldirecteur van de Albertus Magnus, Hans van Deyk: „Er is in de afgelo pen jaren veel veranderd in het onderwijsbestel. Dat is soms weieens frustrerend". De leden van het St. Anthonisgilde maakten in een onderlinge wedstrijd in de Schie uit wie de snelste roeier van het Gilde is. 1 V

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 5