Grote internationale belangstelling voor Fioriade ygsii Nog zo'n 3 miljoen bollen moeten in de grond Na aanplant Fioriade ook met bebouwing begonnen WMÊ&éÊ. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 APRIL 1991 PAGINA 6 Een van de modeltuinen langs de 'Le- vensbrug', een gezamenlijke inzending van Hoveniers Informatie Centrum, Ver eniging van Hoofden van Gemeentelijke Beplanting en van de Nederlandse Vere niging van Tuin Landschapsarchitec ten. De modeltuinen tonen praktische toepassingen voor consumenten met kleine en middelgrote tuinen. Het kassencomplex in het themage bied productie en de tuinbouw. Het energiepaviljoen wordt ondergebracht in de experimentele boogkas, een van de veie overdekte locaties die er voor zor gen dat het altijd Fioriade weer zal zijn. Waren de succesvolle Floriades in 1960, 1972 en 1982fraaie afspiegelingen van alles wat de producenten van de Nederlandse sierteelt en voedingstuinbouw te bieden hebbende Wereldtuinbouw tentoonstelling Fioriade 1992 belooft een nog veelzijdiger en internationaler spektakel te worden. Het opvallende verschil tussen Horiade 1982 en Fioriade 1992 ligt in hetgewijztgde concept van deze, een halfjaar durende, tentoonstelling, waarbij naast de tuinbouw in 1992 ook de toeleveranciers, afnemers en dienstverlenende bedrijven van deze b*>d; Ijjstilk participeren. diverse overheidsintanties zoa ls de gemeenten Den Haag en Zoetermeer, Provincie Zuid-Holland, het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordeningen Milieu beheer en de raadschappen acte de présence, waardoor deze tentoonstelling een breder draagvlak krijgt. De veelzijdigheid van Fioriade 1992, die van 10 april tot 11 ok tober wordt gehouden, wordt nog eens benadrukt door de 7 thema's waarin het 70 ha grote tentoonstellingsgebied is opge deeld. Thema-gebieden zoals handel/transport en distributie, produktie en energie, consu ment, milieu, toekomst en we tenschap, de wereld en recreatie met 30.000 m2 overdekte ten toonstellingsruimten zorgen er voor dat onder alle weersom standigheden een dagje uit naar de Fioriade meer dan de moeite waard is. Internationaal Dat Fioriade 1992 internatio naal gezien belangstelling ge niet, wordt nu reeds onder streept door toezeggingen uit België, Duitsland, Canada, Chi na, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, India, Indo nesië, Italië, Japan, Kenia, Oos tenrijk, Polen, Sovjet-Unie, Spanje, Thailand en de Verenig de Staten tot deelname, waar door Fioriade 1992 zich met recht het predikaat „Wereld Tuinbouw Tentoonstelling" kan aanmeten. De opzet van Fioriade 1992 om in het jaar van de Europese een wording tevens te fungeren als ontmoetingsplatform voor het internationale bedrijfsleven is terug te vinden in de goed geou tilleerde ontvangst- en presenta tie-ruimten. Vele reserveringen zijn reeds gemaakt voor ont vangsten, vergaderingen en pro- duktpresentaties voor 25 tot 2500 personen. Om een zo groot mogelijk aan tal bezoekers in 1992 waar voor hun geld te bieden, zal worden geïnvesteerd in hoogwaardige attracties met zowel ontspan nende als educatieve elementen. Zo zijn o.a. een monorail en een uitzichttoren van 76 meter hoogte aangekocht. De toren vormt reeds een markant her kenningspunt van de tentoon stelling langs de A12 tussen Den Haag en Zoetermeer. Reeds in 1988 werd begonnen met het samenbrengen van 14 organisaties die belang zouden hebben bij het (inter)nationaal „verkopen" van Fioriade 1992. Dat initiatief van 2 jaar geleden resulteert nu reeds in de geza menlijke promotie van Fioriade 1992 door o.a. het Nederlands Bureau voor Toerisme, stich ting Toerisme Den Haag, Ko ninklijke Luchtvaart Maat schappij, Nederlandse Spoorwe gen, Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land, Bloemen Bureau Holland, Internationaal Bloembollencen trum, Plant Publiciteit Holland alsmede het Ministerie van Bui tenlandse Zaken. Toewerkend naar voorjaar 1992 en geduren de de gehele tentoonstellingspe riode zullen deze publicitaire inspanningen worden aange vuld door promotionele activi teiten door hoofdsponsors van de Fioriade zoals Rabobank Ne derland, PTT Nederland, Daf, Alcoa, Interpolis, Sony en Jar- din. De nieuwe formule zal meer be zoekers uit binnen- en buiten land aantrekken. De organisatie verwacht dan ook, in vergelij king met de 1,7 miljoen beta lende bezoekers van Fioriade 1982, nu minimaal 2,5 miljoen betalende bezoekers te treklcen, waarvan meer dan 1 miljoen buitenlanders. Voor promotie is 10 miljoen gulden uitgetrokken. Investeringen De nieuwe opzet van deze we reldtuinbouwtentoonstelling ge niet zoveel vertrouwen, dat zo'n 200 miljoen gulden zal worden geïnvesteerd door alle betrokke nen. Naast de gemeenten Den Haag en Zoetermeer en de Pro vincie Zuid-Holland die finan cieel betrokken zijn bij de aan leg van het terrein en de ver schaffing van het werkkapitaal, investeren enerzijds het tuin bouwbedrijfsleven en anderzijds het algemene bedrijfsleven en (semi-)overheid respectievelijk 46 en 80 miljoen gulden in het project. Garanties voor de ver wachte inkomsten die zijn gege ven door Rabobank Nederland en het Nederlandse tuinbouw bedrijfsleven dragen er toe bij dat het financiële draagvlak zeer solide is. De geschatte om zet op het Floriade-terrein uit kaartverkoop, attracties, horeca en winkelverkoop zal liggen in de orde van grootte van 85.000.000,-. Daarnaast wordt verwacht dat de bezoe kers aan de Fioriade buiten het Floriade-terrein een extra omzet in de regio Den Haag/Zoeter- meer zullen genereren ad 140.000.000,-. Entreeprijs De entreeprijs voor volwasse nen is gesteld op 20,- per per soon. Daarnaast zijn er geredu ceerde tarieven voor 65+bezoe- kers, kinderen en groepen. In vergelijking met de entreeprijs van Fioriade 1982 zijn, behalve de uitzichttoren, thans de mees te attracties op het terrein gratis toegankelijk of voor een symbo lisch bedrag van 1,- te gebrui ken. In 1982 moest naar de en treeprijs k 10,-, voor de uit zichttoren 4,- voor de trein 5,- en voor de boot 5,- wor den betaald. Gezamenlijke inzending van het Proef station Boskoop en de Cultuurgroep Bos- en Haagplantsoenen in het thema gebied productie en de tuinbouw. Hier worden voor de bezoeker praktische toepassingen van boomkwekerijproduc ten in eigen tuin getoond. Bijenhuis waarin wetenswaardigheden over de levensloop van bijen, bijenpro ducten en imkers getoond worden. Ge situeerd temidden van de historische tuinen en omringd door wit en roze bloeiende bloesembomen. Dit gebouw is een blijvende voorziening en zal na af loop van de Fioriade als onderdak voor de schooltuinen van Zoetermeer gaan dienen. Mi SP* s Koningin Beatrix zal op 10 april 1992 de Wereld tuinbouwtentoonstelling Fioriade officieel ope nen. Er resten nog 365 dagen van voorbereiding voor de Fioriade Den Haag-Zoetermeer 1992 haar poorten voor een miljoenenpubliek opent. De groei en bloei in het 68 ha. grote park ontwik kelt zich volgens plan. De vele werkzaamheden tussen nu en 10 april 1992 worden volgens strak ke draaiboeken uitgevoerd. Het gaat daarbij vooral om de laatste 10% aan plant, bouwkundige werken zoals bruggen, de monorail, de afwerking van het tracé van de an tieke Haagse trams en de bouw van de binnen- tentoonstellingshal en de verschillende pavil joens. Bovendien moet er in totaal 35 km paden en wegen worden aangelegd, waarvan zo'n 4.0 ha wordt geasfalteerd, 3.5 ha wordt bestraat met be- tonstraatstenen en 2.5 ha wordt uitgevoerd in sierbestrating. Vervolgens moet er voor de dui zenden auto's en honderden bussen 15.5 ha par keerterrein worden aangelegd. Particuliere inzenders De laatste beplanting omvat met name het in richten van de buitenlandse inzendingen, de aan plant van zo'n 3 miljoen bollen en bolgewassen. Ook tientallen particuliere inzenders leggen dit jaar de laatste hand aan hun buitenpresentaties in het themagebied de consument. De bezoekers zullen hier ogen en opschrijfboekjes tekort komen om de ideeën voor hun eigen tuinen te registre ren. T entoonstellingshal Er is inmiddels gestart met de bouw van 2 brug gen en ook met de fundering van de monorail is begonnen. Aan het tracé van de antieke Haagse trams wordt de laatste hand gelegd om op korte termijn de proefritten te kunnen maken. De ruw bouw van de twee voetbalvelden grote binnenten- toonstellingshal zal binnenkort beginnen. De bouw van deze hal vergt drie maanden, waarna de inrichting binnen kan beginnen. Met name het handelscentrum, waar de internationale vakwe reld elkaar zal ontmoeten, waar het perscentrum is gedacht en waar de ontvangstruimte en voor de sponsors en de tuinbouwpromotie-organisaties zijn gepland, zal de nodige afbouwtijd vergen. In dit gebouwencomplex is ook een permanente ra diostudio ondergebracht waarvandaan 60 uur per week, programma's van Radio West „Live van de Fioriade" zullen worden uitgezonden. De stu dio is bovendien geschikt voor gebruik van alle nationale en internationale radio-omroepen in de tijd dat Radio West niet uitzendt. Het perscen trum van de Fioriade is ook in deze hallen geves tigd. Themapaviljoens Ook de bouw van de verschillende themapavil joens zoals het Nationaal Milieu Paviljoen van het Ministerie van VROM; het Ecodroom, het overheidspaviljoen van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, het Haagse pa viljoen en de wonderlijke bouwsels of follies van de Gemeente Zoetermeer moeten allemaal dit jaar hun beslag krijgen. Voeg daarbij de inrich ting van het Fioriade Kindeiparadijs, de restau rants en de tientallen winkeltjes en toiletvoorzie ningen, dan wordt duidelijk dat met heel nauwge zette planningen moet worden gewerkt. Onderhoud Ondertussen worden de 4000 bomen, de 75.000 struiken, de 13.000 strekkende meter hagen, 134.000 vierkante meter gazon, 1880 vierkante meter rozen en de 4000 vierkante meter vaste planten met alle zorg onderhouden om de schitte rende ambiance van de Fioriade te garanderen. Ruim 2.5 miljoen bezoekers, waarvan ruim 1 miljoen uit het buitenland, zullen er over 365 da gen van kunnen genieten; drie seizoenen lang, ze ven dagen per week. 'Nederland Waterland' gefotografeerd vanuit de 76 m hoge 'Fleuromast'. i£]»Iܧfi Wereldtuinbou w- tentoonstelling ontwikkelt zich volgens plan r* '<V* v v

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 6