Schiedam-Zuid wil inspraak in discussie jongerenwerk Insektendag bij 90-jarige Natuurhistorische Vereniging m Citaat «IcZïwWSter Uiterste limiet IJs-scenario is in de maak Vrouw en publiciteit Stadsblad Drie maanden gratis bloemen voor moeder 43e jaargang, nummer 32 ,,Problemen beginnen nu pas echt DEPITRON de betere bouwmarkt. Zie pagina 4 Onderzoek naar baby gestaakt fff"1 Wmüm Programma Open Havendag 'MS Bitter II'vaart uit MOEDERDAG- WEDSTRIJD Deze week in SCHIEDAM - Bewonersvereni ging Schiedam-Zuid is woedend op de gemeente. Aanleiding is de onaangekondigde sloop van het jongerencentrum De Dijk, aan de Westfrankelandsedijk. In een open brief aan het gemeen tebestuur uit voorzitter Albert Bons felle kritiek op de handel wijze van de gemeente. Wij zijn kwaad om verschillen de redenen. Bij de sluiting van het jongerencentrum in oktober vorig jaar hebben wij de ge meente laten weten wat onze ge dachten zijn inzake het jonge renwerk en daarbij gevraagd De Dijk nog niet te slopen. Wij wil den eerst de discussie rondom het jongerenwerk afwachten en hierin worden betrokken. Maar sinds oktober hebben we geen enkele reactie van de gemeente gehad". De bewonersvereniging stelt dat met de sloop van De Dijk aan kapitaalsvernietiging is gedaan, zonder dat de gemeente weet wat men aan het jongerenwerk faat doen. „Er zijn schepen ver- rand zonder dat er aan een nieuwe toekomst is gedacht", al dus Bons. „De problemen in de wijk zijn dan ook alles behalve opgelost. Op verschillende plaat sen scholen nu jongeren samen en geven daarbij overlast aan omwonenden". De bewonersvereniging is ook zeer verbaasd over de telefoni sche mededeling van wethouder Bart de Leede, dat zij niet als de eerste gesprekspartner wordt be schouwd. ,,Wii vragen ons echt af wie dan wel. We wachten met angst af hoe dit college handen en voeten gaat geven aan de So ciale Vernieuwing en zeker ten opzichte van het Wijk- en Buurtbeheer. Want wij zijn al zolang wij bestaan de eerste ge sprekspartner in onze wijk en dit zullen wij ook blijven. Als het college daar anders over denkt, zullen wij weer moeten teruggrijpen naar het aloude ak- tiemodel", schrijft de voorzitter. „Bij het voornemen van de sloop van De Dijk is wel het kluphuis- werk Schiedam-Zuid ingelicht; de heer Wouterse (coördinator Klubhuis Schiedam-Zuid) schijnt hierbij aan de betrokken ambtenaar te hebben gevraagd om ons hierover vooraf in ken nis te stellen. Ook hierbij is ze ker deze ambtenaar in gebreke gebleven. Dit is geen manier om met ons om te gaan", stelt Al- bert Bons. Verder vindt de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid het verba- zingswekkend da' er vanaf okto ber nog steeds geen duidelijke visie is over het jongerenwerk. "Dit had in onze ogen allang febeurd moeten zijn. Hieruit lijkt dat dit college niet erg voortvarend is met net aanpak ken van problemen, die in onze en andere wijken spelen. Wij zijn het daarom eens met de heer Bakker (PvdA) dat er vaart moet worden gezet achter het duidelijk andere beleid, waarin zeker de bewoners, vertegen woordigd in de diverse bewo nersverenigingen, een rol moeten spelen". „Gebeurtenissen, zoals nu met De Dijk, zijn in onze ogen on toelaatbaar", meent de bewo nersvereniging. Wij verlangen alsnog direct betrokken te wor den bij de discussie over het jon gerenwerk. Dit wordt namelijk teveel overgelaten aan beroeps krachten, aie vaak een andere mening hebben dan de bewo ners. Ook vinden wij dat de jon geren zelf hierin een stem moeten hebben". De bewonersvereniging hoopt dat de gemeente aan dit verzoek zal voldoen. Want afwijzing wordt door ons niet getole reerd". VRIJDAG 19 APRIL 1991 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - De Zuid- Afrikaanse toneelschrijver, dichter en acteur Matse- mela Manaka was afgelo pen donderdag in Schie dam om een lezing te ge ven over de rol van het Zuid-Afrikaanse theater in het onderwijs. Nu de laat ste uren van Apartheid lij ken te zijn geteld, maken de Zuid-Afrikanen zich op voor een nieuwe toekomst. „En daarmee beginnen ei genlijk pas de echte pro blemen in mijn voorspelt Manaka. land' WATERWEG NOORD - De (landelijke) Koninklij ke Nederlandse Natuur historische Vereniging viert dit jaar het 90-jarig bestaan. Hoewel de afde ling Waterweg Noord nog lang zo oud niet is, haakt men ook daar in op dit feest. Dat gebeurt zondag 21 april in het natuurcentrum De Boshoek achter het Bachplein in Schie dam Noord. Tussen elf uur 's ochtends en vijf uur 's avonds wordt daar een insektendag georganiseerd. Primair deze dag staan de vlin ders. L. Elfferich, een bekend vlinderkenner komt zijn zelfge maakte films vertonen en toe lichten. Maanden hebben vrij willigers gewerkt aan een de montabele vlinderkooi (30m), die geheel ingericht wordt met levende vlinders, hun waar- dplanten, rupsen en cocons. Ook vlindervriendelijke planten en zaden zijn verkrijgbaar. Dit in samenwerking met de Vlin derstichting. Andere dieren Ook andere diergroepen komen uitgebreid aan de orde. Bijen: van deze nuttige insekten worden deze dag prachtige drie- dimensionele dia's vertoond en kan men via een grote demon stratie-kast (8 raten op en naast elkaar) de bijen van dichtbij ob serveren. Spinnen: B. Prins komt zijn dia's over Nederlandse spinnen vertonen en toelichten. Tevens zullen er stereomicroscopen op gesteld worden om deze fascine rende dieren vergroot te kunnen bekijken. Mieren: hieraan werken leden van de Nederlandse Mieren Werkgroep mee. Men kan een aantal opgestelde mierennesten zien, onder andere oogstmieren (Messor) die met plantenzaden continue in de weer zijn, tevens zullen er video-films vertoond worden en kan men een collec tie geprepareerde mieren be zichtigen met onder andere een van de grootste mieren (Atta) van de wereld. Vleermuizen: Een van Neder lands bekendste vleermuizen- deskundige P. C. Lina komt de bezoekers informeren onder an dere met dia's over dit geheim zinnige dier. Rotsplanten: tevens is er een buitengebeuren. Hier wordt een ruil/verkoop markt door de Ne derlandse Rotsplanten Werk groep ingericht. Zeer zeldzame planten (verkregen door het mede financieren van expedi ties) onder andere uit het Hima laya, Andes gebergte zullen hier aangeboden worden. Griezelen Maar er kan volgens Wout van der Schalie, voorzitter van de KNNV afdeling Waterweg Noord, ook flink worden gegrie zeld met een vingerdikke mil- joenpoot en duizendpoot, beide afkomstig uit Kenya. De Gemeente (afd. plantsoe nen) zal een stand inrichten om de mensen te informeren hoe men op natuurlijke wijze kan tuinieren. Bij de K.N.N.V. stand kan men de daarvoor be nodigde inheemse planten ko pen. SCHIEDAM - De WV Schie dam gaat samen met de colle ga's uit Vlaardingen en Delft bekijken of er mogelijkheden bestaan voor toertochten over het ijs tussen de drie steden. Aanleiding hiertoe is de onver wachte vorstperiode in februari jongstleden, toen vele duizenden mensen de schaatsen onderbon den om op eigen gelegenheid toertochten te maken. De drie gemeenten willen een scenario opstellen voor een snelle en effi ciënte organisatie van dergelijke tochten, wanneer plotseling een strenge vorstperiode zich aan dient. Dit staat te lezen in het eerste exemplaar van 'Brandersstad Schiedam', het nieuwe infobulle tin van de WV Schiedam, dat deze week is verschenen. Het bulletin is bedoeld voor het bedrijfsleven, de lokale overheid en andere instellingen met be langen in het toerisme in Schie dam. 'Brandersstad Schiedam' zal eens per kwartaal verschij nen. Matsemela Manaka is in Neder land op uitnodiging van het Humanistisch Instituut voor Ontwikkelingssamenwerking (HIVOS). Deze organisatie is een campagne gestart onder het motto 'Zuid-Afrika Post-Apart'. Doel is het Nederlandse volk te informeren over hetgeen in Zuid-Afrika na de afschaffing van de apartheid nog moet ge beuren om er een werkelijk vrije samenleving van te ma ken. Voor het opbouwen van een democratisch Zuid-Afrika moet veel aandacht worden ge schonken aan zaken als onder wijs en ontwikkeling van bij voorbeeld het platteland. Deze zaken dragen de sporen van veertig jaar apartheid en die zijn niet snel uitgewist. Afzeggingen Het HIVOS heeft een zestal Zuid-Afrikanen naar Nederland gehaald om te vertellen over de situatie in hun land, nu en straks. Namens het HIVOS had het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking (COS) in Schiedam Matsemela Manaka uitgenodigd. Hij verzorgde don derdagavond bij het COS een SCHIEDAM - „We moeten afrekenen met het ver schijnsel dat alles wat er in de gemeente mis gaat aan de PvdA wordt opgehangen en alle verbeteringen 'dus wel van anderen moeten ko- men'"(PvdA-fractievoorzit- ter Hans Bakker in 'Voor waarts'). Last van overbeharing? Alma Boerland meubelen tapijten lezing over de rol, die het thea ter kan spelen in de vorming van een democratisch onder wijs. Overigens was Manaka derde keus. In eerste instantie zou voormalig studentenleider Stone Phumelele Sizane naar Schiedam komen en later Spen cer Malongete. Maar beiden moesten om persoonelijke re den afzeggen, waarop Manaka uit Soweto bereid was om Schiedam te bezoeken. Manaka werd donderdagoch tend in het oude stadhuis ont vangen door burgemeester Rei- nier Scheeres en wethouder Bart de Leede. Scheeres benadrukte bij die gelegenheid dat Neder land een belangrijke rol kan spelen bij de ontwikkeling van een democratisch proces in Zuid-Afrika. „Schiedam wil graag helpen, vandaar ook onze deelname aan LOTA". Tijdens deze bijeenkomst legde Matsemela Manaka uit dat met het afschaffen van de apartheid niet meteen de problemen in zijn land zijn opgelost. „Die be ginnen nu pas echt. Er zijn veel problemen op het gebied van huisvesting en vooral werkloos heid. Om straks een echte de mocratie te kunnen vormen. SCHIEDAM - De Stichting Vrouwen Vormingswerk en de Stichting Schiedamse Vrouwen emancipatie Organisatie organi seren dinsdag 28 mei een stu die-avond met als thema 'om gaan met publiciteit en pers'. Hierbij wordt geleerd hoe een interview wordt gemaakt voor radio of krant. De avond wordt begeleid door Ellen van der Berg, medewerk ster van de Ziekenomroep Schiedam, en Renate van der Zee, journaliste van de Haagse Courant. De bijeenkomst vindt plaats in Vrouwenontmoetings centrum Barrika, aan de Lange Kerkstraat 62 en begint om 20.00 uur. Deelname is gratis, maar men moet zich wel aan melden bij Vera Wijnker, tele foon 4734545 of Petra van der Slik, telefoon 4268792. moeten we nu beginnen aan de voorbereiding ervan". Zijn stokpaardje tijdens het be zoek aan Nederland is de rol van het theater in het geheel, met name in het onderwijs. „Theater is een uitstekend ge reedschap om het publiek te be reiken. Het onderwijs in Zuid- Afrika staat op een zeer laag ni veau. Door de maatschappelijke problemen te dramatiseren in theaterprodukties creëer je een vorm van communicatie, voor al richting kinderen. Theater kan op die manier een rol spe len in de educatie van jongeren. Dat is ook de kracht van thea ter: je vermaakt mensen en te gelijkertijd confronteer je ze met de maatschappij en haar problemen". Uitwisseling Overigens liet Manaka zich tij dens de ontvangst door burge meester Scheeres ontvallen graag een cultuuruitwisseling tussen kinderen te willen orga- niseren. „Vooral voor Zuid- Afrikaanse kinderen kan dat heel leerzaam zijn", aldus de to neelschrijver. „Als zij straks volwassen zijn, kunnen zij het geen ze tijdens zo'n uitwisseling opsteken, in een nieuwe demo cratie in de praktijk brengen". Burgemeester Scheeres bleek niet afwijzend te staan tegen over een dergelijk initiatief. Hij beloofde de Zuid-Afrikaan zijn medewerking hierin. „Maar een initiatief in die richting zal van uit Zuid-Afrika moeten komen. Schiedam is erg geïnteresseerd in de ontwikkelingen in Zuid- Afrika en wil graag helpen waar het kan. Ik heb tegen Manaka gezegd dat we zeker niet afwij zend tegenover een cultuuruit wisseling staan, maar dat een daadwerkelijke uitwisseling ui teraard afhankelijk is van de concrete plannen en het daarbij behorende kostenplaatje", aldus de burgemeester. SCHIEDAM - De Schiedamse politie heeft het tien man sterke onderzoekteam inzake de vondst van het babylijkje ont bonden. „De afdeling Jeugd- en Zedenzaken trekt nog de laatste tips na, maar daarna wordt het onderzoek afgesloten", vertelt adjudant Henk Visser, die het onderzoeksteam leidde. „We hebben erg veel reacties op het kleedje gehad, maar de 'gouden tip' zat er niet bij. Het onder zoek is vastgelopen en wordt ge staakt, tenzij er weer nieuwe tips binnenkomen". SERVICELIJN 010-4184599 &a«9ss/0 jTLEUBd^ Zuid^Afrikaan vertelt over zi jn toekomst na de apartheid Een grote demnontabele vlinderkooi gaat de grote trekpleister worden bij het 90-jarig be staan van de KNNV f 'jf* V* Maak kannis mat een nieuwe methode van definitieve ontharing Beauty-Center Lange Nieuwstraat 123, Schiedam, tel. 4735559 Forrmdo AMERICAN LIVING "HEERLIJK WEGHAKKEN IN 'N OVERDAAD VAN LUXE" AMERIKAANSE MEUBELEN VAN TOPKLASSE, DAARVAN KUNT U ZICHZELF OVERTUIGEN IN DE "GLAMOUR COLLECTION" VAN T FILIAAL HOOFDWEG. Mooldwog 18 CapeUe aart den Osset. Tel 010-4518844 Hiltelaan 30-39, l.o metrostationR,inhévenRoltflfdam Zuid, Tel 010-4852273 Matsemela Manaka en burgemeester Reinier Scheeres be spreken de mogelijkheid voor een eventuele cultuuruitwisse ling tussen Zuid-Afrikaanse en Schiedamse kinderen. Gratis leggen van een vloer? Parket, kurkparket en/of laminaat? Wi| ontdekten dal ARGUS Flooring B V. op de Statenweg 112a (hoek Stad houdersweg) te Rotterdam alle meer dan 200 soorten kurkvloer, 100 soor ten laminaat en 100 soorten parket geheel gratis legt (v a 20 m2) Dat lijkt ons een zeer welkom initiatief, omdat het verhaaltje ,,dat legt u er even in natuurlijk niet opgaat Argus Flooring heeft deze specialisatie door jarenlange ervaring wel in huis Maak er gebruik van en laat u eens voorlich ten over de diverse vloeren ARGUS Flooring B V. Tal. (010) 4678310 SCHIEDAM - „Moet je toch hard kunnen lopen in zo'n win kelstraat", dacht de UW THUISKRANT-fotograaf, toen hij in de Hoogstraat deze MUPI-tekst tegenkwam. Voor menig voetganger in deze winkelpromenade zal de uiterste limiet ongetwijfeld beduidend lager liggen dat vijftig kilometer per uur. Maar ja, zulke bokken schiet je dan ook natuurlijk bij de Bokkensteeg. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 7