VANDAAG XTRA Daan Baart (CDA) reageert: Inzake weigering horecavergunning Wilton Fijenoord plat De zon te slim af voor 99- S3 Pearle MEDEDELING vocilurislen'f i ramni) gratis HANS ANDERS Herdenking gevallenen A Stadsblad UJ MEI Ö91 HET NIEUWE STADS BLAD l.v.m. HEMELVAARTSDAG DINSDAG 7 MEI VRIJDAG 10 MEI verschijnt normaal Rondleiding Het Witte Dorp Koninginnedag in beeld Lintjesregen Gemeentebelangen terug Sport aangeS/0£ Deze week in UW THUISKRANT SCHIEDAM - Schiedammer A.J. den Hartogh heeft met zijn ingezonden brief, waarin hij kri tiek uitte op de Schiedfamse PvdA, heel wat beroering ge wekt. Afgelopen vrijdag reageer de PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker met een uiteenzetting over onder anderen de gang van zaken in de 'MSR-affaire'. Voor Daan Baart, fractievoorzitter van het CDA-Schiedam, aanlei ding om eveneens in de pen te klimmen. Vorige week ventileerde de Schiedammer A.J. den Hartogh als zijn of haar mening in deze krant dat de door het CDA inge diende motie inzake de afwij zing van de komst van MSR er toe diende 'niet om de PvdA te frusteren, maar om de bevolking te helpen'. Deze briefschrijver geeft daarmee te kennen goed te hebben begrepen waarom het draait. De fractievoorzitter van de PvdA, Hans Bakker, grijpt deze gelegenheid aan en doet een krampachtige poging om zowel CDA als Groen Links van stunt werk en onverantwoord politiek gedrag te beschuldigen, daarmee aangevend dat hijzelf niet be grijpt (of niet wil begrijpen) waarom het gaat. Daarom wil ik hier nog even kort onze motieven herhalen: Aanleiding was de alom aanwe zige traagheid in besluitvorming door het College. Als voorbeeld stelde het CDA de besluitvor ming rond MSR aan de orde. Door de besluiteloosheid van het College bleef er een situatie be staan, waarin voor iedere be trokkene de onzekerheid voort duurde en het CDA wenste dui delijkheid te verschaffen aan alle betrokkenen, zowel aan het be drijf MSR als aan de Raad als aan de vele ongeruste briefschrij vers in Schiedam. In de MSR-motie zou de Raad dan uitspreken van mening te zijn dat de vestiging van MSR in Schiedam niet gewenst is. Ten eerste omdat dit een zware belasting voor het stedelijk mi lieu met zich meebrengt en ten tweede omdat het veel ruimte in beslag neemt, terwijl op die schaarse ruimte beter bedrijven gevestigd kunnen worden, die veel meer werkgelegenheid gene reren dan een mineraaloverslag bedrijf. Geen donderslag Overigens is die motie in eerste instantie al bij de Algemene Be schouwingen in december aan de orde geweest. Het CDA heeft de motie destijds op verzoek van het College aangehouden. Het was dus bepaald geen donder slag bij heldere hemel toen het CDA in januari de motie weder om indiende. Wij deden dat om dat er sinds de eerste beraadsla ging in december geen nieuwe, relevante informatie was aange dragen door het College, hetgeen wel was toegezegd. In september en in november - dus ruim voordat de MSR-motie in eerste instantie werd inge diend - is in openbare Commis sievergaderingen van de zijde van het College nadrukkelijk en bij herhaling de verzekering ge geven, dat met MSR geen bin dende afspraken zijn gemaakt over vestiging op Bedrijvenpark Vijfsluizen aan wel dat er bij onderhandeling steeds op is ge wezen dat de Raad uiteindelijk besluit tot gronduitgifte aan het bedrijf. Dit ziin politieke feiten. waarmee we te maken hebben in een Raadsdebat. Daar doet hetgeen in besloten overleg al dan niet aan de orde zou zijn geweest, absoluut niet ter zake. Bij het naar buiten brengen van hetgeen in vertrouwelijk overleg zoii zijn besproken, zoals de heer Bakker vorige week deed in zijn ingezonden reactie, past naar mijn mening eerder de vraag naar 'de basis van de soort mentaliteit van politiek be drijven' dan bij de handelwijze van het CDA. Mijn vraag aan de PvdA-leider is veeleer: is dit nou kramp of demagogie? Een korte opmerking van een briefschrijver vormde de aanlei ding tot een lange uiting van kritiek op CDA en Groen Links. Wat echter in de brief van de heer Bakker totaal ontbreekt, is een heldere visie en aanzet tot daden over de voortgaande traagheid en het ongecoördi neerd geklungel van het College rond de sociale vernieuwing. Ge zien zijn aandeel bij de tot standkoming van het College, zou zoiets toch minimaal ver wacht mogen worden in plaats van een afleidingsmanoeuvre richting CDA en/of Groen Links. Groen Links Groen Links wekt inmiddels wel de indruk erg geschrokken te zijn van kritiek op hun houding bij de MSR-motie. Bij de behan deling van de Strategische Visie in april had men eigenlijk tégen het totale voorstel willen stem men, maar toen het op stemmen aankwam, bleken zij toch vóór te zijn. Je bent dan geneigd je af te vragen: zou Groen Links ook zo soepel met de PvdA meeges- temd hebben als zij niet in het College gezeten zouden hebben? Daan Baart, fractievoorzitter CDA-Schiedam. Nu montuur met meekleurende glazen op sterkte geslepen voor maar 99,-. En toch keus uit 750 monturen. SCHIEDAM - Circa 500 werk nemers van Dok- en werfmaat- schappij Wilton Fijenoord leg gen vandaag, woensdag 1 mei, (notabene de Dag van de Ar beid) het werk neer. Reden hier toe is het mislukken van de CAO-onderhandelingen in de grootmetaal. Overal in het land vinden in deze sector werkon derbrekingen plaats. Volgens een FNV-woordvoerder neemt minstens een derde van het Wil ton Fijenoord-personeel aan de stakingsactie deel. Vanmorgen vroeg posteerde het personeel zich voor de poort van het bedrijf aan de Adm. de Ruy- terstraat. Ook aanwezig waren FNV-districtsbestuurder André Anthonis en de voorzitter van de bedrijfsledengroep Aad Baart. Volgens de woordvoerder liggen de standpunten van werkgevers en werknemers dermate ver uit een, dat de stakingsactie wei- eens lang kan gaan duren. Inclusief oogmeting. L SCHIEDAM - De herden king van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog vindt zaterdag 4 mei, om 19.45 uur, plaats bij het monu ment in de Plantage. Hier wordt een korte plechtig heid gehouden, waarbij bloemen en kransen worden gelegd. Ais vlaggenwacht fungeren leden van Scouting Nederland afdeling Schie dam. Muzikale medewer king wordt verleend door harmonie-orkest Harpe Da- vids. Mensen, die de plechtigheid willen bijwonen, wordt ver zocht uiterlijk om 19.40 uur aanwezig te zijn bij het mo nument, dat is 'geadopteerd' door leerlingen van Scho lengemeenschap De Burcht. De dodenherdenking wordt om 18.00 uur voorafgegaan door het luiden van alle kerkklokken, gedurende vijf minuten. SCHIEDAM - Provinciale Staten heeft het Schie dams college, in het bij zonder burgemeester Rei- nier Scheeres, teruggeflo ten inzake de beslissing om de heer I. Öz een hore cavergunning te weigeren. De heer Öz wacht al drie jaar op toestemming om aan de Mgr. Nolenslaan een Turks café te begin nen. Maai burgemeester Scheeres weigert de hier voor benodigde vergunnin gen af te geven. „Öp ver keerde gronden", oordeelt Provinciale Staten. Het college moet nu voor 6 juni een nieuwe beslissing ne men. De heer I. Öz en zijn partner mevrouw H. Wittkamp dreven enkele jaren geleden het Turkse cafe 'Yesil Meram' (Groene Ziel) aan de Singel. In 1988 kocht de gemeente dit pand op, omdat hier nieuwbouwwonin gen moesten verrijzen. Met de heer Öz werd overeengekomen dat hem een vervangende ruim te zou worden aangeboden, waarin hij een nieuw cafébedrijf kon vestigen. Die ruimte werd gevonden aan de Mgr. Nolens laan 842, een pand dat de heer Öz nu al drie jaar huurt van het Gemeentelijk Woningbeheer. Maar al net zo lang staat het pand ongebruikt, want tot ver bijstering van de heer Öz en mevrouw Wittkamp weigert de gemeente de benodigde vergun ningen af te geven. „Onbegrij pelijk", zegt mevrouw Witt kamp. „De gemeente heeft ons zelf deze ruimte aangeboden en in het huurcontract staat zelfs dat we dit pand alleen mogen gebruiken voor horecadoelein- den. En dan krijgen we geen vergunning. Maar inmiddels hebben we het pand wel voor zo'n zeventigduizend gulden verbouwd". Hoorzitting De gemeente baseert haar be slissing op het argument, dat een cafébedrijf niet past in een woonomgeving. Er is een hoor zitting gehouden in de wijk Nieuwland en daar maakten buurtbewoners bezwaar tegen de komst van het Turkse café. Voor burgemeester Scheeres was dit aanleiding om de ver gunningen niet af te geven. De gedupeerden namen vervol gens een advocaat in de arm, die de zaak aanhangig maakte bij Provinciale Staten. „En die heeft vastgesteld dat dit argu ment niet past in het kader van de Drank- en Horecawet. Een mening, die ook de Inspecteur Drank- en Horecawetten is toe gedaan", zegt de Rotterdamse advocaat mr. D.J. Post. „Bo vendien moet zo'n beslissing worden genomen door het colle ge van burgemeester en wethou ders en niet alleen door de bur gemeester. Provinciale Staten heeft het besluit van de burge meester dan ook nietig ver klaard en de gemeente opgedra gen voor 6 juni een nieuwe be slissing te nemen. En daarin mag het gewraakte argument niet meer worden gehanteerd". Volgens de raadsman is het ech ter zeer twijfelachtig of de ge meente nu wel een positieve be slissing zal nemen. „De ge meente heeft namelijk inmid dels haar horecaverordening aangepast met een nieuwe bepa ling dat een café geen spannin gen mag veroorzaken in een woonwijk. Wij hebben het ster ke vermoeden dat deze bepaling speciaal voor deze zaak is toege voegd. Maar als de beslissing weer nadelig voor mijn cliënten uitpakt, gaan we naar de Raad van State. De kans is dan groot dat ook deze bepaling onderuit gaat", voorspelt de heer Post. „Hier is beslist sprake van on behoorlijk bestuur, van begin tot eind". De Blauwe Hoek „De gemeente heeft ons inmid dels een schadevergoeding aan geboden, maar die is zo bela chelijk laag dat we daar niet mee akkoord gaan", aldus me vrouw Wittkamp. „Het is nc% aanzienlijk minder dan we al leen al aan verbouwingskosten hebben gemaakt. Ook heeft de gemeente gevraagd of we wel licht ergens anders willen begin nen. Dat willen we best, maar dan wel op een plek, die we zelf uitkiezen en in een pand dat niet meer hoeft te worden ver bouwd". Of Café De Blauwe Hoek, zoals de heer Öz en mevrouw Witt kamp hun bedrijf willen noe men, ooit aan de Mgr. Nolens laan van start zal gaan, is uiterst onzeker. „Maar we blijven doorvechten", zegt mevrouw Wittkamp strijdlustig. „De ge meente heeft ons beloften ge daan, die ze niet kunnen of wil len nakomen. Wij staan dan ook volledig in ons recht". SCHIEDAM - Aktiegroep Het Witte Dorp organiseert zaterdag 4 mei een rondleiding door het nieuwe dorp. Bewoners uit Óud-Mathenesse en andere be langstellenden kunnen dan ken- I I Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse INTERIEURVERZORGING nis maken met het de bewoners van het Witte Dorp en een kijk je nemen in de verschillende woningen. Voorafgaand wordt in de wij kwinkel aan de Bulgaarsestraat 4 informatie gegeven over de woningtypen, de woonlasten en de woningverdelingsregels. Aan de hand van de video 'Witte Dorp Forever' wordt een beeld gegeven van de bewonersaktie om hun dorp te beschermen. Voor deelname aan de rondlei ding kan men zich opgeven bij de Wijkwinkel, telefoon 4621452. De middag begint om 14.00 uur. Ai SCHIEDAM - Burge meester Reinier Scheeres ligt niet echt wakker van de uitspraak van Provinci ale Staten. „Het is een puur juridische kwestie. Laat de juristen het nu maar uitvechten". Het provinciale argument dat Scheeres niet bevoegd was om eeti dergelijke beslissing te ne men, weerlegt hij: „In 1989 heeft de gemeenteraad besloten dat de burgemeester de be voegdheid moest krijgen om de vergunningen al of niet te verle nen. Deze affaire speelde kort daarvoor en vooruitlopend op het raadsbesluit heb ik toen de beslissing alvast genomen. GS stelt nu dat ik dat toen nog niet mocht. Maar als het college had moeten beslissen, was de uit komst net eender geweest", al dus Scheeres. De burgemeester erkent wel dat de gemeente niet vlekkeloos heeft gehandeld. „Achteraf zeg ik dat we wellicht beter eerst hadden kunnen bekijken of er voor deze lokatie wel een ver gunning zou kunnen worden verleend, voordat we het pand aan de heer Öz aanboden. Maar we hadden destijds weinig tijd. Er moesten snel knopen worden doorgehakt". Niet optimaal „Het probleem is dat diverse gemeentelijke afdeling bij deze zaak betrokken waren en de on derlinge afstemming niet opti maal was. De afdeling, die met het pand aan de Mgr. Nolens laan op de proppen kwam, heeft niets te maken met het behan delen van een vergunningaan vraag. Toegegeven, er is niet sterk geopereerd door de ge meente, maar de heer Öz wist natuurlijk dat hij een vergun ning moest aanvragen. Hij ging verbouwen, in de wetenschap dat hij die vergunning nog niet had", stelt de burgemeester. De provincie heeft ook kritiek op het gemeentelijk argument dat er in een woonwijk geen plaats is voor horeca. Zo'n ar gument past niet in de landelij ke Horecawet. Scheeres vindt dat niet relevant. „We hebben het hier over een gemeentewet. Het is voer voor de juristen om te bepalen welke wet prevaleert: de landelijke Horecawet of onze eigen verordeningen. Wij blij ven in ieder geval vinden dat er geen horeca in een woonwijk past!". Raad van State Burgemeester Scheeres heeft geen flauw idee hoe de beslis sing op 6 juni uitpakt. Zelf ziet hij voorlopig nog geen reden om alsnog een vergunning te verlenen. „Maar er vindt straks een heroverweging plaats, waar bij eventuele nieuwe feiten naast de adviezen worden ge legd. Misschien kunnen de heer Öz en de gemeente overeen stemming bereiken over een an der pand, waarvoor wel een vergunning kan worden ver leend. Voorts bestaat de moge lijkheid van een schadevergoe ding. Maar ik sluit ook zeker niet uit dat deze zaak zal wor den uitgevochten via de Raad van State", aldus burgemeester Scheeres. SERVICELIJN 010-4184599 „MSR en PvdA: kramp en/of demagogie Provinciale Staten fluit burgemeester Scheeres terug Het personeel van Wilton Fijenoord verzamelde zich vanmorgen in alle vroegte voor de poort. OPTICIENS BIL GRATIS 06-0226776 i i" (tijdens kantooruren) Max. sterkte van -4 tot +4 enkelvoudig tot cylinder 2. v De aanbieding is geldig t/m 18 mei 1991 en bij inleve- ring van deze advertentie. Andere kortingsregelingen 0^ zijn hierop niet van toepassing. 22 i Tegen inlevering van deze bon (geldig t/m 29 juni 1991) De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) Dril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. OPTICIENS VOOKHtlN B K L M In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. .Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Mevrouw Wittkamp en de heer öz voelen zich zwaar gedupeerd door de gemeente Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Tel. 4732877 zal onze krant op verschijnen. Inzenden van advertenties tot maandag 6 mei tot 16.00 uur. Redactiecopy maandag 1e post. Onze krant van Inzenden van advertenties tot woensdag 8 mei tot 16.00 uur. Redactiecopy woensdag 1e post. Scheeres; „Voer Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). De vakman in huis Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren S Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1