Jan des Bouvrie: De man, die Nederland wit maakte NU 395,- interieurverzorging b.v. St. Liduinastraat 52, Schiedam VOORJAARSAANBIEDING HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 3 MEI 1991 PAGINA 13 WONEN KIJK OP WONEN - KIJK OP WONEN - KIJK OP WONEN - KIJK OP WONEN - KIJK OP WONEN - KI Zelfs Jan des Bouvrie heeft ze. Tak ken. Met hun bruine pluimen staan er twee grote bossen in metalen korven achter zijn burotafel. Een concessie aan de huidige hang naar behaaglijk heid, dat stukje gedroogde natuur in zijn kantoor met de aubergine kleuri ge meubelen en het paars gemeleerd katoenen tapijt op de vloer? In zijn Bussumse zaak staan hier en daar zelfs grote korenschoven als ac cent van een veel geziene trend, die je de nieuwe landelijkheid zou kun nen noemen. Kompleet met drape rieën, foulards, kleedjes en bestrikte ganzen links en rechts op honderd duizenden Hollandse vensterbanken in hout of steen neergestreken. Ganzen zul je bij Jan des Bouvrie niet zien en een grand foulard kwam ik ook niet tegen. Pratend over de golf van woonwarmte, die een deel van het Hollandse binnenhuis steeds meer in de greep schijnt te krijgen, kijkt hij je over dat bekende glasbril letje onder de ook al door iedereen gekende nonchalante krullen wat on derzoekend aan. Nederlands meest toonaangevende ontwerper ziet die nieuwe knusheid blijkbaar niet helemaal zitten. De tak- kebossen ten spijt. „Waar ik direkt aan toe wil voegen, dat een interieur best knus mag zijn. Alleen moet je er voor oppassen je huis niet zo vol te stoppen, dat je ineens alles al hebt. En je denkt:,, wat heb ik allemaal voor troep" wanneer je zo nu en dan eens om je heen kijkt", zo ziet hij blijkbaar een bepaalde bui al hangen. Zonnig en licht: een van de laatste ontwerpen van Jan des Bouvrie. Riet met katoenen streepkussens in opgewekt geel met wit. Mint en blauw zijn er ook. Deze woonspecial is gemaakt door: Ank Hovingh-Krayo, redaktie Herman Olsman, vormgeving Ed Dewaerheyt, fotodienst UW THUISKRANT e.a. KIJK ÖP WONEN - KIJK OP WONEN KIJKÖ Jan des Bouvrie en de witte golf. Ofwel: de man, die Nederland wit maakte. Dat is in een paar woorden al ja ren de meest gebruikte beschrij ving voor Jan des Bouvrie. Dat wit maken gebeurde zo'n achttien jaar geleden. „In de tijd van de donkerbruine meubels, de vezelplafonds, de schrootjes en andere donkere dingen. Werd niet vuil en was voor de eeuwig heid gemaakt. Wat een somber- hejd in een land, dat toch al zulk moeilijk, soms wat gedrukt licht heeft", zo schetst Jan des Bou vrie nog even de sfeer uit die tijd. „Dat wilde ik doorbreken. Ik ben er namelijk nog steeds heilig van overtuigd dat je vrolijker wakker wordt en plezieriger leeft in een lichte omgeving. Die ben ik toen gaan maken." Nog nooit vertoond witte meu bels. „Eigenlijk is wit geen goed woord meer. Ik wilde het allemaal licht en nog eens licht", vertelt deze zoon van een Bussumse meubeldetaillist. Smaakbepa- lend, baanbrekend en een stem pel op het Hollandse binnenhuis drukkend, is Jan des Bouvrie nu zo'n kwart eeuw bezig. Veel prij zen heeft hij niet in de wacht ge sleept („ik zat namelijk altijd in jury's") maar een onderscheiding van Nederlands bekendste woon- konsumentenbeurs Binnenhuis in Rotterdam, deed hem evenveel plezier als een stijlprijs op de Meubelbeurs in Utrecht vorig jaar. Wanneer je echter als eerste en tot nu toe enige „eigentijdse" al in de Winkler Prins Encyclopedie bent opgenomen, mag je op z'n minst zeggen naam te hebben gemaakt. Wie zou daar overigens aan twijfelen... gordijnen, die er perfekt bij passen en waar je elke keer weer met plezier naar kijkt. In een enkel goed schilderij op een lichte wand. Wat mij betreft ook in zo'n bos takken, die je even aan het bos doen denken. In je eigen feeling voor sfeer. Maar toch zijn we op het ogenblik een beetje te veel aan het tut tebollen en dat's jammer. Weet u, je kunt je geld maar één keer uitgeven en om dat dan allemaal in die overdreven en naar mijn gevoel toch weer voorbijgaande golf van knusheid te stoppen is toch zonde. Want 't kan best anders". Inderdaad, die stof uit het donkerbrui ne tijdperk, waar in tabaks- en andere kleuren zoveel banken mee waren ge stoffeerd. De behaaglijkheid van katoe nen rib weer terug, maar dan in zulke eigentijde jaren negentig kleuren, dat het een plezier is om er naar te kijken en even met je hand overheen te gaan. Belangrijker nog en weer opgetekend in de zaak bij Jan des Bouvrie is het zit comfort, waar men zich enorm voor heeft ingespannen. Streep Zie je bij dat ribcord zoveel tinten, dat je er heel wat interieurs mee kunt „be dienen", voor de onlangs in bestaande meubelzaken ingerichte Jan des Bou- vries Galeries (nu 40 in Europa, waar van 28 in Nederland) houdt Des Bouvrie het o. m. op vrolijke strepen. Brede ka toenen strepen in wit met geel, of wit met mintgroen, blauw kan ook. Dat's andere koek dan blommige foulards. Oogvangend, gekombineerd met riet, maken zulke stoffen een lichte, zonnige indruk. En is licht uiteindelijk niet Jan des Bouvries belangrijkste handels merk? Hoe dat zo gekomen is, die koerswijzi ging in menig interieur, was in het ka der van deze woonspecial een vraag, die we specifiek aan Jan des Bouvrie voorlegden. „Laat ik eerst stellen zelf altijd al van natuurlijke materialen te hebben ge houden. Zoals van houten en marmeren vloeren. Wol en katoen voor meubels en de grond. Het was echter de happy few, zeg een bepaalde kleine bovenlaag, die ineens de bric en brac-winkels ontdekte. Daar van alles en nog wat vandaan haalde om in z'n huis te zetten en dan komt zoiets al gauw in geïllustreerde bladen als bijvoorbeeld Avenue en Elegance. Eenmaal een paar keer op de foto in zo'n blad en dan heb je een trend, die Ribcord! Dat laatste heeft hij, samen met meu belfabriek Gelderland, waar hij trou wens al meer dan 20 jaar voor ont werpt, zeer onlangs laten zien. Op de meest recente bank, die Gelderland in het Dutch Design Centrum te Utrecht (een showruimte voor moderne meu bels, red.) presenteerde, zat...ribcord. SLAAPKOMPAS door een veel breder massa wordt op gepakt. Nu wil ik het afgekloven woord „co- cooning" niet meer gebruiken, maar dat thuis-gevoel speelt natuurlijk ook ergens mee. Men had en heeft behoef te aan warmte en denkt dat door der gelijke dingen te bereiken", is Jan des Bouvrie van mening. X - 2000 m2 meubeltoonkamer Is dat dan niet zo? „Nee", zegt hij stel lig. „Gezelligheid maak je zelf. Als het niet in je zit, kun je het op zo'n manier niet kopen ook. We hebben wel eens meer zo'n tijd gehad van volle kamers. Overal bijzettafeltjes, hoe meer meu beltjes, hoe gezelliger. Dacht men. Dat klopt volgens mij niet. Gezelligheid zit 'm in mooie stoffen op je meubels in een kleur, waar je van houdt. In mooie - Géén filialen, alleen-verkoop! - Ruime parkeergelegenheid - Donderdag koopavond - maandagmorgen gesloten Telefoon 010-4260193. SWING Een sportief éénpersoons ledikant 90x200 cm. MOF Alpine wit. inktu- 2 ruime bergladen op rollers, inclusief bodem en exclusief matras 395.- (aanWeOmg getaig t/m 30 Juni '9i) Tuttebollen we niet een beetje te veel om zo te slapen

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 13