Zaterdag 25 mei Havenmuziek- en Molenfestival Het aloude hinkelen Dubbel-feest in Schiedam-West Man valt in stortput Projectgroep minderheden 'Amadeus' geannuleerd Friteuse oververhit Stadsblad fff"1 4 1 samenwerken t vermieuwihg WOENSDAG 15 MEI 1991 43e JAARGANG, NUMMER 39 OPLAGE 40.676 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Deze week een kortingsbon voor de fascinerende film DANCE OF LIFE' in het Haagse Omniversum Aleida Feesten en Open Havendag Toch fietsenstalling bij BadGroenoord SCHIEDAM - Ook Schie dam ontkomt niet aan de negatieve gevolgen van de Tussenbalans. Vooral de stadsvernieuwing en volks huisvesting zullen behoor lijk moeten inleveren. In een brief aan de leden van de raadscommissie voor wonen, wijk- en buurtbe heer en voorlichting zet wethouder Adri Reijnhout de financiële consequenties uiteen. De staatssecretaris van VROM heeft een bedrag van 125 mil joen gulden uit het stadsver nieuwingsfonds onttrokken om de staatskasgeldproblemen het j i zoeenaamde kopkostenfonds beterprogramma va hoofd te bieden. Dit betekent dat Schiedam dit jaar 1.082.500,- minder zal ont vangen dan waarop werd gere kend. Reijnhout weet nog niet hoe dit tekort moet worden op gevangen, maar stelt dat een dergelijk bedrag niet eenvoudig zal zijn weg te werken. Op het gebied van volkshuis vesting wordt de Regeling wo ningaanpassing gehandicapten nader bezien. De subsidie voor voorzieningen lager dan twee duizend gulden is ingetrokken, hoewel er tegen dit besluit veel protest is gerezen, onder meer door Schiedam. Een definitieve beslissing is dan ook nog niet genomen, maar wel staat vast dat van de gehandicapten een forse bijdrage van circa vijfdui zend gulden wordt verlangd. Per 1 juli 1991 wordt de trend matige huur verhoogd van 3 tot 5,5 procent. Bovendien krijgt Schiedam te maken met een korting van 1.341.715,- op het zogenaamde kopkostenfonds nieuwbouw sociale huursector. Dit betekent circa 470.000,- minder bij hetzelfde aantal wo ningen. Ook de verbetersubsidies met een eenmalige bijdrage wordt gekort met een bedrag van 872.400,-. Daarnaast hangt de gemeenten een dreiging boven het hoofd van een totale af schaffing van de verbetersubsi dies voor na-oorlogse wonin gen. Dit zal vooral voor het ver beterprogramma van Nieuw- land heel vervelende conse quenties hebben, voorspelt de wethouder. Onheilsprofeet „Voor 1992 en volgende jaren liggen nog meer bezuinigingen op de plank. Daarop zal ik maar niet vooruitlopen. Ik wil voorkomen dat u mij ziet als een onheilsprofeet", zo besluit wethouder Reijnhout zijn brief aan de commissieleden. SCHIEDAM - In het kader van het vierhonderdjarig bestaan van de Hervormde Gemeente Kethel en Spaland vinden in de maand mei tal van activiteiten plaats in Schiedam-Noord. Af gelopen zaterdag werd een kin dermiddag georganiseerd op het schoolplein van de Koningin Julianaschool. De jeugd van 9 tot en met 12 jaar maakte een speurtocht door Kethel en omstreken, terwijl de jongste jeugd zich uitstekend vermaakte met oud-Hollandse kinderspelen. Naast touwtrek ken, kegelen, knikkeren, tollen en steltlopen mocht uiteraard het aloude hinkelen niet ontbre ken. SCHIEDAM - In Schiedam- West wordt donderdag 16 mei een groots dubbel-feest georga niseerd. De aanleiding hiertoe is eveneens tweeledig: de herin richting van het Fabriplein en de nieuwe skateboardbaan in het Vlaardingerdijkpark. Beide gebeurtenissen zijn het gevolg van acties van bewoners en de bewonersvereniging. De bewoners van het Fabriplein hebben lang moeten praten en actievoeren voordat de gemeen te besloot tot de herinrichting van het plein. Het resultaat is voor de bewoners aanleiding voor een feest. Het is nu aan hen om ervoor te zorgen dat het plein ook mooi blijft. De bewo ners zijn namelijk verantwoor delijk voor het beheer van het plein. Ook de skateboardbaan, een zo genaamde 'mini-ramp', is het gevolg van langdurig aandrin gen bij de gemeente door een aantal enthousiaste skateboar ders uit West. De gemeente stel de als voorwaarde dat de ska ters zelf een deel van de werk- SCHIEDAM - Een 60-jarige Rotterdammer is afgelopen vrij dag met onbekend letsel naar het Schieland ziekenhuis ver voerd, nadat hij in een stortput was gevallen. Het ongeluk ge beurde bij de VAM, aan de Pa rallelweg, toen de man met een metgezel puin wilde storten. De wagen met puin reed achteruit j§aar de put, maar raakte daarbij net slachtoffer, die vervolgens in de put viel. De brandweer moest eraan te pas komen om de man uit zijn benarde positie te bevrijden. zaamheden voor hun rekening zouden nemen en dat zij ook in de kosten moesten bijdragen. Aan beide voorwaarden is vol daan, met als resultaat dat de baan nu in gebruik kan worden genomen. Om aan iedereen te laten zien wat een actieve groep bewoners voor elkaar kan krijgen, wordt donderdag 16 mei een dubbel- feest georganiseerd. Beide fees ten beginnen om 17.00 uur en zijn om 20.30 uur afgelopen. Op het Fabriplein staat een springkussen voor de jeugd op gesteld, terwijl clown Rickie om 17.15 uur optreedt. Voorts kun nen de kinderen zich laten schminken en is een ballonwed strijd georganiseerd. Om 18.45 uur treedt een gelegenheidsfor matie op. In het Vlaardingerpark wordt opgetreden door de muziekgroe pen 'Just another Band' en 'Cri- vits'. Tussendoor wordt een skatewedstrijd gehouden, waar bij de deelnemers worden gade geslagen door de bewoners van het Fabriplein en wethouder Adri Reijnhout (wonen, wijk en buurtbeheer en voorlichting). SCHIEDAM - Na de ge slaagde eerste fase van de manifestatie 'Schiedam vaart wel' - de Open Ha vendag van afgelopen za terdag - vindt zaterdag 25 mei het tweede deel plaats. Maar dan staan de binnen havens centraal in een cul tuur-historisch spektakel. Vond de Open Havendag aansluiting bij de Aleida Feesten, het Schiedams Havenmuziekfestival wordt gecombineerd met de Schiedamse Molenda gen. Het wordt een mani festatie met veel muziek en oude vaartuigen, voor namelijk geconcentreerd rond de Lange Haven. Burgemeester Reinier Scheeres presenteerde onlangs het pro gramma in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Stichting De Schiedamse Molens. Hij re fereerde aan het feit dat de Stichting dit jaar haar tweede lustrum viert en in de afgelopen tien jaar best veel heeft bereikt. „Toen we startten had Schie dam vier molens, die niet in de beste staat verkeerden. Nu zijn de meeste molens gerestaureerd en draaiende - met uitzondering van de Drie Koornbloemen - terwijl een vijfde molen in aan bouw is. Maar dit betekent niet dat de stichting nu op haar lau weren kan gaan rusten. Er is nog veel werk aan de winkel. Zo heeft de Noordmolen mo menteel veel last van de bonte knaagkever, waarvoor nog een efficiënte bestrijdingsmethode moet worden gevonden. En ui teraard moet De Drie Koorn bloemen worden hersteld, want het zou doodzonde zijn als die molen weer lang stil moet staan". „Maar", aldus de burgemeester, „de molens leven weer in Schie dam. Dat blijkt onder meer uit het stijgende aantal donateurs". Molenfestival De molens spelen zaterdag 25 mei dan ook een bijzondere rol in het feestprogramma. Zo is er een modelmolenexpositie in De Walvisch, terwijl De Stoopkes uit het Belgische Hasselt hier 's middags een optreden verzor gen. Bovendien wordt open huis gehouden in De Walvisch, De Vrijheid, De Noord en De Nieuwe Palmboom. Molenma ker Ron Batenburg geeft voor De Nieuwe Palmboom een de monstratie van zijn kunnen, terwijl ook andere oude am bachten worden getoond. Om 11.00 en 15.15 uur is een klassiek muziekprogramma te beluisteren in De Nieuwe Palm boom met medewerking van Albert de Bruin en Marco Kalk man, maar hier is ook een foto expositie ingericht over het SCHIEDAM - De gemeente wil een projectgroep installeren dat het, op grond van de discussie nota minderheden 1982 gevoer de, beleid moet gaan evalueren. Bovendien moet de project groep op basis van deze nota en het collegewerkprogramma voorstellen gaan ontwikkelen voor concrete maatregelen ter verbetering van de positie van minderheidsgroepen en van de relatie tussen de verschillende bevolkingsgroepen. De projectgroep moet worden geformeerd door de diverse af delingschefs en directeuren van diensten alsmede de politie korpschef. Het voorzitterschap wordt opgedragen aan de chef van de afdeling CSJ, de heer B.J.M. Hakkenbroek. De projectgroep moet zo snel mogelijk van start met een in ventarisatieronde langs minder hedenorganisaties en betrokken instellingen. In oktober moet hiervan het eerste concept-rap port worden aangeboden aan het college. Daarnaast moet een nieuwe formulering worden ge maakt van de doelstellingen van het opbouwwerk migran ten. Om de werkzaamheden van de projectgroep voor te bereiden, zal eerst een kerngroep in het leven worden geroepen. SCHIEDAM - De voorstel ling van het toneelstuk 'Amadeus', die vrijdag 17 mei in het Passage Theater zou worden opgevoerd, gaat niet door. Hoofdrolspeler/ regisseur Willem Nijholt is geveld door een fikse keel ontsteking, gecombineerd met hoge koorts en heeft van de dokter een speelver bod opgelegd gekregen. De Stichting Schiedamse Thea ters hoopt de voorstelling eind mei te kunnen inlas sen. De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Mm,-' Het gezelschap dat verantwoordelijk is voor de programme ring tijdens het Havenmuziek- en Molenfestival. Van links naar rechts (achterste rij) Jos Gunneweg, de heer Hollander, burgemeester Scheeres, Arthur de Bussy, Hans Hoenders- loot; (zittend) Theo Reyman, Corinne Sey en Mari Dingenouts. tienjarig bestaan van de Stich ting De Schiedamse Molens. In molen De Noord exposeert de beeldend kunstenaar Frits Henderickx een deel van zijn werk. Men kan hier inschrijven op de verkoop van het beeldje 'De Brandersknecht', waarvan de opbrengst ten goede komt aan de molenstichting. De Vrijheid organiseert tussen 11.30 en 13.30 uur een open lucht Molenbroodbrunch met een optreden van vjhe Amazing Stroopwafels. Deelname kost vijf gulden. Niet minder dan vijftig bakkers presenteren zich hier. Uiteraard zijn ook de zakken dragers van het St. Antonisgilde weer van de partij met demon straties om 10.30, 12.30, 14.00 en 16.00 uur. Voorts organise ren de Zeekadetten een stads- veerdienst naar het Open Huis in Branderij De Tweelingh en Distilleerderij De Kuyper. De winkeliers aan de Dam en Vlaardingerstraat zorgen voor terrasjes en veel muziek. Publiekstrekker nummer één wordt een optreden van Wim Koopmans. Muziek Naast de molens neemt muziek zaterdag 25 mei een belangrijke plaats in. Op diverse lokaties in het centrum staan muziekgezel schappen klaar om voor de mu zikale omlijsting te zorgen. Alle Schiedamse muziekverenigin gen nemen hieraan deel. Een kleine greep: om 10.30 uur start vanaf de Buitenhavenweg een rondgang door een drietal drumbands; tussen 11.15 en 14.30 uur treden diverse koren op in de Korenbeurs („Daarom SCHIEDAM - Wethouder Adri Reijnhout (onder meer wonen en wijk- en buurtbeheer) heeft afgelopen woensdag het start sein gegeven voor het collectie ve woningverbeteringproject aan een deel van de Prof. Ka- merlingh Onneslaan, de Fran- klinstraat en de Van Swinden- straat. In totaal worden 55 woningen en enkele bedrijfsruimten aan zienlijk opgeknapt. Het betreft een vrij uniek project vanwege de samenwerking tussen eige naar-bewoners, eigenaar-ver huurders, huurders, het I.O.B.S., de gemeente en de aannemer. Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - Een 23-jarige be woner van het Edisonplein wil- zondagavond patat bakken een friteuse. Vermoedelijk een defecte thermostaat raakte de friteuse oververhit, waarop een flinke rookontwik keling ontstond. De brandweer heeft het brandje geblust met behulp van een poederblusser. De ellende bleef beperkt tot eni ge rookschade en een vernielde frituurpan. de in door fcASt i l' f) AMSTELLAND STADSHERSTEL heet het ook Korenbeurs", grap te burgemeester Scheeres tijdens de presentatie); vanaf 11.45 uur spelen leerlingen van de Streek- muziekschool langs de Lange Haven, waarvoor zelfs piano's worden opgesteld; aan de Vis markt en bij de Havenkerk wor den vanaf 12.00 uur havenlied jes gezongen door het Shanty- koor en scholieren en speelt het Mandolinegezelschap O.N.I. in zalencentrum CSB; De Big Band van Streekschool Nieuwe Waterweg Noord speelt vanaf 15.30 uur bij Café De Unie. Avondprogramma Het dagprogramma sluit om circa 16.30 uur, maar daarmee is de koek nog lang niet op. 's Avonds wordt het programma namelijk voortgezet met zeer spectaculaire muziekoptredens. Na een voorprogramma door de Big Band Schiedam op het ponton tegenover de Vismarkt, treedt hier om 20.30 uur een Russisch jeugd folkloregezel- schap op, afkomstig uit Peres- lavl. Volgens Arthur de Bussy van de Streekmuziekschool, die het gezelschap naar Nederland heeft gehaald, een unieke ge beurtenis. Het Havenmuziekfes tival wordt afgesloten met een optreden van het 'Mammoetor kest', samengesteld uit alle Har monie-orkesten, die Schiedam telt. Rond 22.30 uur is het feest ten einde. Oude schepen Het hele programma speelt zich af tegen een decor van histori sche schepen. Tussen 15.00 en 16.00 uur wordt van deze vaar tuigen een vlootschouw afgeno men in de Lange Haven, waar bij ook het een en ander over de historie van de schepen wordt verteld. Wethouder Adri Reijnhout ontrolde een groot doek, het woningverbeterproject kenbaar wordt gemaakt. niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur waarop Tussenbalans stelt Reiinhout voor problemen De culturele historie van de Schiedamse binnenhavens Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren SrauuiD Startsein voor woningverbetering Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 S1ADS i \yt T* \y nwntrnTRrfflt WE. BCHEEfi «USWUK 070-3893H2 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1