Beheerexperiment aan Goeman Borgesiuslaan PALAM XTRA mm Te smal, te donker, advies niet opgevolgd" i ALBERT HEIJN Galia meloen Rauwe boerenham Ambtenaar naar Praag Grimeren BUURTPOST Burenruzie Alcohol controle Stadsblad Noodlokalen in Woudhoek Expositie in Schieland Olie op wegdek Burgemeester gaat in beroep Amerikaanse snelheidsmaniak Portefeuille gestolen Albrecht in Grote Kerk Auto's weer het doelwit F^psoT GEBR. DE BLOCK WOENSDAG 22 MEI 1991 43e JAARGANG, NUMMER 41 OPLAGE 40.676 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Wethouder Adri Reijnhout heeft Buurtpost Goeman geopend, daarbij geassisteerd door Li- set van Berkel (midden) en Ellen Perik. SCHIEDAM - Wethouder Adri Reijnhout (wonen, wijk- en buurtbeheer en voorlichting) heeft vorige week de Buurtpost 'Goeman1, aan de Goeman Bor gesiuslaan officieel geopend. Hij deed dit samen met tijdelijk buurtcoördinator Ellen Perik en buurtconciërge Liset van Berkel. De buurtpost vormt een onder deel van het beheerexperiment Goeman Borgesiuslaan, dat hiermee van start is gegaan. In zijn toespraak noemde de wethouder het beheerexperi ment een 'pilot-project'. „Gaat het goed, dan volgen er meer. Slaagt het niet, dan lukt er ver der weinig. Het project is daar om van groot belang voor de toekomst van het wijk- en buurtbeheer". Reijnhout gaf ook aan dat dit experiment voor veel ambtena ren „even wennen zal zijn". Met behulp van een enquete kunnen de bewoners hun wen sen kenbaar maken. Zij bepalen wat er moet gaan gebeuren. „Van de gemeentelijke diensten verwacht het college een posi tieve houding ten opzichte van het experiment", stelde Reijn hout nadrukkelijk. „Dit bete- De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - Ten behoeve van de bouw van vier noodlokalen in Woudhoek-Noord hebben de basisscholen De Klinker en De Regenboog een gemeentelijk krediet van 525.000,- toege zegd gekregen. Beide basisscholen, gevestigd aan de Warmoezenierstraat, be schikken elk over elf leslokalen. Dit is voldoende om het ver wachte aantal leerlingen van deze scholen in de toekomst te kunnen opvangen. De scholen hebben momenteel echter te maken met de voor nieuwbouwwijken gebruikelijke groeifase met veel kinderen in de basisschoolleeftijd. Hiervoor zullen de komende jaren extra lokalen nodig zijn. Men ver wacht maximaal zes, waarvan er vier al in het komend jaar nodig zullen zijn. SCHIEDAM - Ambtenaar A. Noordzij, chef van de afdeling Algemene en Burgerzaken, neemt namens de gemeente Schiedam deel aan het interna tionale congres Vrede en Veilig heid. Dit congres wordt van 18 tot en met 21 september gehou den in Praag. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt maandag 3 en 10 juni een basiscursus grime ren gegeven. De deelnamekos ten bedragen tien gulden. Voor meer informatie kan men zich wenden tot De Erker, Jan van Avennesstraat 32, telefoon 4267767. Feliciteer de geslaagden in UW THUIS Herman Mirjam mooie cl|ferll)st. Opa *n om' Martinit heeft het niet gered Programma zaterdag 25 mei SCHIEDAM - De werk loosheid in Schiedam ont wikkelt zich minder gun stig dan in de regio. Dit concludeert de Gemeen schappelijke Sociale Dienst in haar jaarverslag over 1990. Oorzaken zijn onder meer de leeftijdsop bouw van de bevolking en hoge werkloosheid onder niet-Nederlanders. De toe komst is verre van roos kleurig. De GSD verwacht een groei in de bevolkings groep in de leeftijd van 25 tot 44 jaar. In deze catego rie zitten veel mensen met weinig kansen op de ar beidsmarkt. De werkloosheid is niet evenre dig verspreid over Schiedam, aldus het jaarverslag. Nieuw- land en Schiedam-Oost sprin gen er in negatieve zin boven uit. Hoewel aan de positie van kul- turele minderheden al geruime tijd aandacht wordt besteed, is de werkloosheid onder migran ten verontrustend hoog. Zeven tien procent van het GSD-uit- keringsbestand is niet-Nederlan- der. Ook uit cijfers van het ar beidsbureau blijkt dat kulturele minderheden bij het vinden van een baan het slechts scoren. Daling De GSD heft in 1990 in totaal iets meer dan 73,5 miljoen gul den verstrekt aan uitkeringen. Hoewel in 1989 1,5 ton minder werd uitgegeven is er toch spra ke van een lichte daling van het uitkeringsbestand aangezien de uitkeringen met ruim drie pro cent werden opgetrokken. Voor al de daling (8,4 procent) in de RWW (Rijksregeling Werkloze Werknemers) is opmerkelijk. Hiermee is het laagste nivo be reikt sinds '82. Ondanks deze positieve ontwikkeling blijkt het RWW-bestand te verharden. Waren in 1985 slechts 18 proi- cent langer dan 3 jaar werkloos. in 1991 is dit gestegen tot 45 procent. Signalen Net als vorig jaar zijn er weer mensen tegen de lamp gelopen die terwijl ze een uitkering ont vingen, inkomsten verzwegen, of de GSD niet van samenwo ning op de hoogte stelde. In 1990 kwamen 428 'signalen' binnen van mogelijke misbruik. Uiteindelijk werden 176 tips door de GSD aangepakt. In 77 gevallen werd de uitkering be ëindigd (in 1989 89 maal). De GSD maakt in haar rapport tevreden melding over de terug gelopen agressie van kliënten je gens GSD-medewerkers. Slechts in tien gevallen (in 1989 31 ge vallen) was sprake van tramme lant waarbij in twee gevallen de hulp van de politie moest wor den ingeroepen. De daling is tot stand gekomen door snellere verwerking van de aanvragen en eerdere verstrekking van voorschotten. Spoor Het Buro voor Werk en Scho ling van de GSD tenslotte kan in meerdere opzichten terugkij ken op een goed verlopen jaar. Honderden werklozen werden door heroriënteringsgesprekken en akties (290 in totaal) weer op het spoor gezet naar de arbeids markt. Een aanzienlijk deel vond werk. kent dat men de traditionele werkwijze moet loslaten. Er zul len contactfunctionarissen wor den aangewezen, die met een grote mate van mandaat moeten kunnen werken. Van die ambtenaren wordt verwacht dat zij de durf opbrengen van hun mandaat ook daadwerkelijk gebruik te maken". Wethouder Reijnhout zei opti mistisch gestemd te zijn over het welslagen van het project. SCHIEDAM - In de galerie van het Schielandziekenhuis aan de Stadhouderslaan 98 zijn tot en met 28 juni twee exposities te bezichtigen. De Rotterdamse kunstenaar Peter van Gameren toont zijn schilderijen, terwijl poppenmaakster Joke Jagt uit Schiedam haar laatste creaties laat zien. Joke Jagt heeft haar creatieve sporen al ruimschoots verdiend; eerst in de haarmode, later in het ontwerpen van kleding, het maken van breipatronen en het schilderen van aquarellen. De laatste jaren is Joke overgegaan op het boetseren, beschilderen en aankleden van poppen. De exposities zijn dagelijks te bezoeken van 9.00 tot 20.00 uur. SCHIEDAM - De politie heeft afgelopen vrijdag twee Rotter dammers geverbaliseerd, die in de Fahrenheitstraat aan een auto zaten te knutselen. Zij hadden het motorblok uit de auto verwijderd, maar lieten hierbij de olie over het wegdek weglopen. Omdat beide 'mon teurs' dergelijke werkzaamhe den vaker in de straat uitvoe ren, heeft de politie nu ingegre pen. SCHIEDAM - De Vrou wen Advies Commissie Schiedam (VAC) is niet mals in haar kritiek over de nieuwbouwwoningen in Spaland. Van de zeven projekten worden er vijf in het jaarverslag over 1990 afgekraakt. Zoals de huurwoningen van bouwer MABON. De afmetin gen van de kamers worden mi nimaal gevonden. En de ver warmingsbuizen zijn zo ge plaatst dat ze hinderlijk in het zicht liggen. Hoewel de tuin een aangenaam formaat heeft, is het schuurtje te klein en worden de bewoners voor een keuze ge steld: of de tuinstoelen erin of de fietsen. Bij de premiekoopwoningen van het Bouwfonds Nederland se Gemeenten is het slecht ge steld met de daglichttoetreding in de hal, is het toilet erg krap bemeten en kunnen forse meu belstukken niet via het trapgat naar boven. Verder vindt de VAC de afwerking boven de deuren en de aansluiting wan- den-plafond slecht. Advies De VAC gaat verder: de koop woningen van de SSN zijn te smal. De breedte is slechts 4,90 m. Een gevolg van snoeien in het oorspronkelijke plan. Om de kosten te spreiden moesten twee extra woningen worden-ge- realiseerd. Daardoor verloor ie dere woning een halve meter. De tweede verdieping met dak terras werd ook wegbezuinigd. Op advies van de VAC is de voordeur verplaatst, zodat een geheel vrije wand is ontstaan in het halletje. Helaas heeft men verzuimd het advies, om de voordeur aan de andere zijde af te hangen, over te nemen. Nu kan men, van buitenaf komend, recht in het toilet kijken. De premiekoopwoningen van Heymans Bouw zien er van bui ten leuk uit, concluderen de vrouwen. Maar het is jammer dat de op zich ruime zolder zo slordig is ingericht. Doordat de leidingen en buizen willekeurig over de grond liggen, lijkt het wel een machinekamer die van wege het schaarse licht tot was hok is gedoemd. Lof De woningwetwoningen van bouwbedrijf Bakker kregen alle ■M «ail: Complex Lange Haven/Westvest. lof toegezwaaid. „Prima afge werkt, alle buizen geverfd, toilet en badkamer voorzien van alle accessoires. Zo zien we ze zel den". Luxe Ook buiten Spaland werden 'klappen' uitgedeeld. Over het nieuwbouwcomplex Lange Ha ven/Westvest geen goed woord. Een citaat uit het rapport: „De tekeningen zagen er goed uit. Ze werden als luxe woningen aan geboden. Dit viel tegen. De door ons geadviseerde boven- kastjes in de keuken bleken niet goed te zijn aangebracht. Wel een servieskast, maar daarvoor is in de meeste keukens geen plaats. De luxe hoekkeuken SCHIEDAM - Burgemees ter R. Scheeres gaat bij de Raad van State in beroep tegen het besluit van de Provincie, waarin een eerde re beslissing van de burge meester werd vernietigd. Het gaat om een beslissing, genomen in november 1989, waarbij aan de heer Öz geen horecavergunning werd verleend voor zijn te openen café aan de Mgr. Nolenslaan. Deze kwestie heeft heel wat voeten in de aarde, omdat de heer öz dit pand juist door de gemeente toegewezen had gekregen om zijn horeca-activiteiten voort te zetten, nadat de ge meente zijn eerdere café aan de Singel had gekocht. De reden voor de vergun ningweigering is de gedach te van de gemeente dat in een woonwijk geen horeca- vestiging past. De heer Öz heeft deze beslissing via Provinciale Staten aange vochten en deze instantie is van oordeel dat het gemeen telijk argument onjuist is. Provinciale Staten wil dat de gemeente voor 6 juni aanstaande een nieuwe be slissing neemt. Door het in stellen van beroep bij de Raad van State hoopt bur gemeester Scheeres alsnog in het gelijk te worden ge steld. DEZE WEEK: 100 gram van 2.79 voor P T T.-postagentschap zaterdags tot 13.30 uur open GROENELAAN (SCHIEDAM-ZUID) blijkt een gewoon keukenblokje te zijn, en zó in de keuken ge plaatst dat er soms geen plek is voor een koelkast. Tegels bij de kookplaat ontbreken, evenals een lichtpunt. De ramen kun nen niet aan de buitenzijde worden gezeemd. Ons advies om op te letten bij het afhangen van de deuren (gezien de gerin ge ruimte in de gang), is in de wind geslagen. De deuren slaan tegen elkaar en kunnen soms niet geheel open. Over luxe ge sproken....". SCHIEDAM - De politie heeft zaterdag een Amerikaanse auto mobilist op een boete van f 275,- getrakteerd toen hij met een snelheid van ruim 140 kilo meter per uur over de A20 - tussen de afritten 's-Graveland- seweg en Schiedam-Noord - raasde. SCHIEDAM - Een Schiedam mer is zaterdag in een winkel aan de Philippusweg beroofd van zijn portefeuille. Toen hij bij de kassa wilde afrekenen, bleek de portefeuille verdwe nen. SCHIEDAM - Dr. Christoph Albrecht, organist van de Mari- akerk (Bisschopskerk) in Ber lijn, verzorgt dinsdag 28 mei het tweede concert in de serie orgelconcerten in de Grote Kerk, aan de Lange Kerkstraat. Albrecht is één der belangrijkste organisten van de voormalige DDR. Reeds op 13-jarige leef tijd was hij organist van een be langrijke kerk en hij heeft con certen gegeven in bijna alle lan den van Oost- en West-Europa en in Amerika en Mexico. In 1960 promoveerde hij tot doc tor in de theologie. Zestien jaar later werd Albrecht benoemd tot organist en cantor van de Berlijnse Hoofdkerk St. Marien. In de Grote Kerk speelt Al brecht werken van J.G. Wal- SCHIEDAM - De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw in Schiedam heeft tot taak he college van advies te dienen omtrent de leefbaarheid van de woning en woonomgeving om zo te komen tot een kwaliteitsver betering van het wonen. De commissie wil gesprekspart ner zijn in het overleg in de ontwerpfase bij architect, opdrachtgever en gemeente. Dit vanuit de positie van huisvrouw c.q. dagelijks ge bruiker. SCHIEDAM - De afgelopen week is weer een groot aantal auto's het doelwit geweest van krakers en vandalen. In de meeste gevallen was het weder om te doen om de radiocasset terecorder, maar hier en daar werden ook de banden lek ge stoken. De auto's stonden geparkeerd aan de Delflandseweg, Boerhaa- velaan, Schubertplein, Von Leibnizstraat, Snelliussingel, Kethelstraat, Dam, Fahrenheit straat, Stationsplein, Schiedam- seweg, Buitenhavenweg, Bach- plein en Poldervaartpad. SCHIEDAM - De politie heeft zaterdag flinke moeite gehad om een uit de hand gelopen bu renruzie in de Van Hallstraat te sussen. De ruzie ontstond toen een gezin terug kwam van boodschappen doen. Omdat men de inkopen niet in één keer naar de woning kon brengen, bleven wat boodschappen even op de stoep staan. Deze werden echter vermorzeld door een buurman, die met zijn auto over de resterende boodschap pen reed. Er volgde een enorme scheld- en smijtpartij, waarbij onder meer een suikerpot, een bloempot en een hamer door de lucht vlogen. De hamer miste doel, maar verdween door de ruit van een 92-jarige buur vrouw. Hierop gingen meer mensen zich met de ruzie be moeien, waarop een massale scheldpartij ontstond. De auto mobilist hield vol dat hij per ongeluk over de boodschappen was gereden, maar de politie moest er uiteindelijk aan te pas komen om de zaak te sussen. SCHIEDAM - De politie heeft afgelopen vrijdag tweemaal een alcoholcontrole gehouden, 's Middags werd aan de Maasdijk één proces-verbaal uitgereikt, terwijl een andere automobilist zijn boete direct betaalde. Tij dens een controle 's avonds aan de Burg. Knappertlaan kregen drie bestuurders een proces-ver baal, één bestuurder een rijver bod en drie bestuurders betaal den direct. Dr. Christoph Albrecht (foto Mirschel) ther, J.S. Bach, Morheim, Mo zart, Reger en een eigen compo sitie. Het concert begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt f 6,50/CJP en Pas 65 f 4.50. niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Sr Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 nia, gefeliciteerd met ie Lichte daling werkloosheid in 1990 VAC heeft kritiek op woningen in Spaland 2.99 1.99 VAC? Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1