O.N.S.-inspecteur na 44 jaar met de VUT Bewoners willen nog niet in zee met WBS Behoefte aan nieuwbouw steeds groter 50 8* VERPfr WAND Russische folklore EUR0TAX TAXI 4151122 Stadsblad Toon Heinsbroek UUR FOTOSERVICE Open dag van Vrije Liggers C0T Ctermeulen 7 Cvcjr Schrijvers lezen voor mm l.0l:IVI:IY Voorzitter Hoogstraat 25 x 3.000 203.400 mm VAN STIGT THANS Er. mm m m VIERT FEEST! t-^TELX., ^511 VRIJDAG 24 MEI 1991 43e JAARGANG, NUMMER 42 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - O.N.S.-in specteur Toon Heinsbroek maakt per 1 juni gebruik van de VUT-regeling en kreeg daarom afgelopen woensdag een afscheidsre ceptie aangeboden in het bedrijfsrestaurant van de NV Openbaar Nutsbedrijf. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om Toon, die 44 jaar bij het gasbedrijf werkzaam is ge weest, de hand te drukken. Toon Heinsbroek startte in 1947 als gasfitter bij de G.T.B., omdat zijn vader, pijpfitter en verwarmingsmonteur, hem dat adviseerde. „Als kind speelde ik al op het terrein van de G.T.B. We schooierden wat rond ach ter de schuilkelder en op het pijpenterrein van de gasfa briek", vertelt Toon in het per soneelsblad van de NV O.N.S. Toen Toon Heinsbroek in 1947 als leerling-fitter bij de G.T.B. in dienst trad, gingen de fitters met de handwagen door de stad, terwijl de gaspenning nog in gebruik was. Toon wilde de gastechniek in. In het begin klust hij als hulpje met het aan geven van tang, bosje hennep en vet, maar als snel behaalde hij het Gawalo-diploma, waar mee hij patroonswerk mocht beginnen. Heinsbroek stortte zich op de gastoevoerleidingen, het aan sluiten van meters, het binnen- leidingwerk, de aansluittoestel- len en het verhelpen van lekka ges. Na de opkomst van de keu kengeiser heeft hij duizenden toestellen geinstalleerd en gere pareerd. Inspectie De immer voortgaande techni sche ontwikkelingen dwongen Toon om zich ook op het ge bied van de electriciteit te be kwamen. Na een ruime werker varing was de stap naar de afde ling Inspectie logisch. Inspec teur Toon Heinsbroek ging toe zicht houden op de handhaving van de veiligheid in de huishou delijke sector. „Er is in de afge lopen 44 jaar natuurlijk ontstel lend veel veranderd. Vroeger was alles puur gericht op gas. Nu hebben de mensen zoveel gecompliceerde toestellen in huis, dat er bij reparatie van bijvoorbeeld een cv-ketel niet meer wordt gesleuteld, maar simpelweg een chipcassette wordt verwisseld". „Bij de ombouw van stadsgas op aardgas was dat wel even an ders. Geisers, waarvoor geen ombouwsets beschikbaar waren, bouwden we zelf om. Dat was lastig werk. Vooral de branders moesten goed worden afgesteld. Ik herinner me nog dat bij het eerste aardgas in Kethel het gas nog reukloos was. Bloedlink was dat. Dat geurtje, het odo- rant, is kort daarna toegevoegd. Bij hét werken met gasappara- tuur en installaties is veiligheid natuurlijk het opperste gebod. Onderweg zie je heel wat men sen onvoorzichtig omgaan met gas. Kierdichte woningen bij voorbeeld. Het is nu eenmaal een gulden regel dat daar waar gasapparatuur of installaties voorkomen, een verantwoorde luchttoevoer moet zijn aange bracht. Sluipmoordenaar kool- monoxyde geven we geen kans. Maar er wordt nog altijd heel wat afgeknutseld", aldus de scheidende inspecteur. Toon Heinsbroek was jarenlang actief als MC-lid en in het vak bondswerk. Voorts heeft hij in het jeugdwerk gezeten en aan amateurtoneel gedaan. Nu hij het wat rustiger aan kan doen, richt hij zijn aandacht op zijn thuisorgel en zijn werk als kos ter in de Heilig Hartkerk. VLAARDINGEN - De water sport vereniging De Vrije Lig gers organiseert zaterdag 25 mei een open dag in het kader van de nationale watersportdag. De open dag bestaat uit een boten- show, botenverkoop, videopre sentatie, flessen-hengelen, mini- braderie, viswedstrijden, sjoffel- lopen, rommelmarkt, modelbo- ten show en pendelen per boot. De vereniging is gevestigd aan de Overschieseweg 140. Bewoners Fabriplein tevreden over resultaat Sportnieuws t Juweeltjes te water a-an ges/i Feliciteer de geslaagden in UWTHUISKRAi Mirjam Tjferm an SCHIEDAM - Eerst het oud zeer uit de wereld hel pen en dan pas over de toekomst praten. Zo luidt de reactie van de bewoners van 213 WBS-woningen rond de Van Beverenstraat op het verzoek van de wo ningbouwvereniging om gezamenlijk een buurtbe- heerproject op te zetten. De bewoners willen echter dat eerst de conflicten over de huurprijs en het onder houd aan de woningen worden opgelost. Woningbouwvereniging Schie dam doet al geruime tijd pogin gen om met de bewoners een buurtbeheerproject op te zetten. Er zou een beheercommissie van bewoners moeten worden geformeerd, die namens de ove rige bewoners met de WBS on derhandelt over onderhoud, klachten en eventueel ook toe wijzing van woningen. Boven dien wil de WBS een zogenaam de 'complexbeheerder' aanstel len, die als contactpersoon tus sen de bewoners en de woning bouwvereniging zou moeten fungeren. De huidige bewonerscommissie piekert er echter niet over om aan dit voorstel mee te werken. Men is ervan overtuigd dat er nog teveel onopgeloste conflic ten bestaan, die elk overleg zul len doen ontaarden in ruzie. De complexbeheerder zou dan al snel voor beide partijen de ge beten hond kunnen worden. Schandelijk „Er is nog steeds grote onenig heid over de hoogte van de huur, die is gebaseerd op de verhoging voor de schandelijk slecht uitgevoerde renovatie van 1982", stelt Adriènne Har te. Zij is de contactpersoon van de zogenoemde Commissie 213 WBS binnen de Bewonersvere niging Schiedam-West. „In plaats van verbetering van het woongerief kregen de bewoners te maken met vocht, stank en 's winters ijsvorming op ramen en deuren. Deze problemen zijn pas in 1989 enigszins verhol pen, zodat de bewoners vinden dat pas vanaf dat jaar de huur verhoging dient in te gaan". Bovendien brengt de woning bouwvereniging verbeteringen in rekening, die volgens de be woners in veel gevallen nimmer zijn aangebracht, terwijl het on derhoud aan de woningen veel te wensen over laat. „Het is te veel lapwerk en maar zelden wordt er goed werk afgeleverd". De bewoners stellen dat zij ook nog een huurterugbetaling te goed hebben van de WBS. „Het ministerie van VROM heeft al in 1988 beslist dat de jaarlijkse huurverhogingen van '82 tot '89 moeten worden terugbetaald. maar de WBS heeft slechts een deel van de bewoners een scha mel voorschot gegeven en de rest van de bewoners met smoe zen afgescheept". Hoop De bewonerscommissie wil pas meewerken aan buurtbeheer als alle conflicten uit de wereld zijn geholpen. Maar er is nog hoop. Een onlangs gehouden proef met centrale verwarmingen wees uit dat het vochtprobleem goed te bestrijden is. Als deze verwarmingen in alle woningen worden aangebracht en ook een acceptabele oplossing voor de huurhoogte kan worden gevon den, acht de commissie het weer zinvol om met de WBS over de toekomst te praten. Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 V- 11 SCHIEDAM, woensdag - Het hoofdstuk nieuwbouw- plannen op het Stadserf komt bij de jaarlijkse pro gramma-presentatie voor het komend seizoen nau welijks meer aan de orde. De diepe zucht van de di- rekteur van de Stichting Schiedamse Theaters spreekt boekdelen. „We zitten met smart te wach ten op een beslissing", laat Carel Beke, zich schouder- zakkend ontvallen. Inves teringen, die drie jaar gele den werden uitgesteld, kunnen niet langer uitge steld blijven. De stoelen dienen terstond te worden vervangen, alsook de gor dijnen op het toneel. Kos ten 50 mille. De honger naar nieuwbouw wordt steeds groter. De Schie damse theaters hebben een op perbest seizoen achter de rug. Concrete bezoekersaantallen kunnen niet genoemd worden, omdat de boekhouder op een vakantieadres ergens in Tim- boektoe de gegevens nog aan het uitwerken is. Een helse klus, omdat het nieuwe geautomati seerde systeem van kaartver koop pas uit de verpakkingsdo zen is gehaald. Ondanks het gemis aan cijfer materiaal tot achter de komma draaiden de theaters in de eerste vijf maanden bijna jaarcijfers en moest bij voorstellingen van de Grote Namen in theaterland vaak het bordje uitverkocht bij de kassa worden opgehangen. Een wat ruimere behuizing in de toekomst zou dus welkom zijn. Beleid Robert Paul, Carry Tefsen, Youp van 't Hek, John Lanting met zijn team, Berdien Sten- berg, Benny Neyman, Jules Deelder (en voor het eerst) Her man Finkers, Purper, Drs. P., Paul de Leeuw, Dubbel Dwars, enz. enz. Ze zullen alle maal weer op de planken staan van een van de Schiedamse theaters. Want het beleid om ook de Grote Namen naar Schiedam te halen, blijft onge wijzigd. Waar het komend theatersei zoen wél extra aandacht aan wordt besteed zijn initiatieven uit het culturele leven van Schiedam zelf. Zo start het sei zoen met een groots opgezet Eenakterfestival op 14 septem ber, georganiseerd door het Al gemeen Toneel Overleg Schie dam (ATOS). Ook het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus krijgt alle gelegenheid om tijdens het 125- jarig bestaan op 25 oktober het dak van de Passage te zingen. Net als het Rotterdams Opera- en Operette Gezelschap, dat een trouw gebruikster van het Pas sage Theater is en met een vro- Jji_ lijke operette uit het Weense re pertoire in november van de partij zal zijn. „We zijn blij met dit gezelschap. Want voor rond trekkende opera- en operette- groepen zijn we te klein be huisd", aldus de direktie. Talent Is het Passage Theater het ter rein van de 'arrivees', de Teer- stoof is ongetwijfeld een van de bekendste voedingsbodems in dit gebied voor aankomend ta lent, dat ruim 60% deel uit maakt van de programmering. Ook over de Kunstzinnige Vor ming heeft de direktie niets te klagen. Steeds meer scholen doen mee aan projekten. „We beginnen de vruchten te pluk ken van zes jaar arbeid", zegt Karin Heuvelman. Met het Theatercafé op donder dagavond blijft men worstelen. Alleen op een bekende naam komen mensen af. Maar door de regel is de publieke belang stelling gezien de kwaliteit van de optredens gênant te noemen. Door de nadruk te leggen op vocale jazz en cabereteske op tredens hoopt adjunct-direkteur Marq Oudxshofif het tij te ke ren. „Het is de meest eenvoudi ge vorm van cultuur. Je rookt, je drinkt, je loopt weg of komt weer terug. Het is zo laagdrem pelig als wat". SCHIEDAM - Het Filmhuis, aan de Nieuwstraat 12, organi seert zaterdag 25 mei, in samen werking met de boekhandels Mercurius en Van Leeuwen, een regionale schrijversavond, ter afsluiting van het literaire seizoen. Vijf regionale schrijverstalen ten, te weten Maija Herstel van Dorp, Bob Smedes, Ingena Vel- lekoop, Henk Stel en Annet SchaefTer, dragen voor uit eigen werk. De avond begint om 20.00 uur. De jaaragenda wordt in de week 27-31 mei huis-aan-huis ver spreid. Extra exemplaren zijn te bestellen bij de administratie van de Schiedamse Theaters. Door een inpandige verbouwing van het Passage Theater, wordt er ruimte gecreëerd voor een info- en receptiebalie. Ook de openingstijden (een veel gehoor de klacht) worden verruimd en wel van dinsdag tot zaterdag van tien tot vier uur. WATERWEG NOORD - Eén van de hoogtepunten van het Havenmuziek- en Molenfestival zaterdag 25 mei is de komst SCHIEDAM - Winkeliers vereniging Hoogstraat heeft weer een voorzitter. Met 35 tegen 27 stemmen kozen de ondernemers voor John Verbeek van het gelijkna mige kaashuis. Verbeek volgt daarmee Ronald Prin ce op, die eerder dit jaar wegens tijdgebrek de voor zittershamer moest neerleg gen. Het bestuur van de winke liersvereniging is nu weer compleet en bestaat verder uit Ingrid Lugtenburg (se cretaris), Harry Verwayen (penningmeester), Maarten Lugtenburg (p.r.) en Ton Leusen (evenementen). van het folkore-gezelschap uit de Russische stad Pereslavl-Za- lesski. Het gezelschap is onder deel van de muziekschool in deze stad en komt naar Schie dam op uitnodiging van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord. De groep brengt authentieke Russische folklore, die nadruk kelijk afwijkt van hetgeen ge bruikelijk door Russische volks koren en volksdansgroepen wordt uitgevoerd. Het gaat hier om een jeugdensemble, dat voornamelijk de folkore uit Oost-Russische dorpen ten to nele voert. Het repertoire om vat eeuwenoude reidansen en liederen met teksten vol symbo liek en humor, afgewisseld door traditionele kinderspelletjes en muzikale intermezzi. De Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord is inmiddels door diverse instellingen in Ne derland benaderd met het ver zoek of de groep ook daar kan optreden. Het jeugdige folklore- gezelschap treedt verder op in Amsterdam, Rotterdam, Maas sluis (zondag 26 mei om 13.00 uur in De Schuurkerk) en Vlaardingen (dinsdag 28 mei om 19.30 uur in de Stadsge hoorzaal). Geen formule van Einstein, maar de waarschijnlijke opbrengst als u 25 jaar voor 250,- per maand deelneemt aan een Spaarplan van Van Stigt Thans. Waarbij bovendien de uitkering fiscaal onbelast is. Als door overlijden de spaartermijn niet kan wor den volgemaakt, volgt er onmiddellijk een uitkering. Het rendement van de Spaarplannen is hoog: het lag tot nu toe steeds tussen de 9% en 11%. Dit is slechts één voorbeeld (bij een rendement van 9%) uit het grote scala Spaarplannen van Van Stigt Thans. Geïnteresseerd in een profijtelijk spaaradvies? Vul onderstaande bon in en stuur deze ongefrankeerd naar Antwoordnummer 304 3100 VB Schiedam assurantiën SCHIEDAM - Vanaf een bouw plaats aan De Gaarde in Spa- land is de afgelopen week een deur met bijbehorend hang- en sluitwerk gestolen. Het materi aal behoort toe aan aanne mingsbedrijf Urbi Bouw uit Nieuwegein. TELEFOONNUM- MER ONGEWIJZIGD 24 UUR PER DAG ZIEKENFONDS - GAK - DETAW- 65+ KORTING.VIA BONBOEKJE SERVICELIJN 010-4184599 l 'vTL gefeliciteerd met je mooie cijferlijst. Opa en oma. Fan, 9ehaaldi Fan'astischi Ria. •v.v.v V Passage Theater is te klein voor stijgend bezoekersaantal 17. \oorctht lage prij/en. Zie elders in deze krant Si** 7 Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel, Tel. 010-4518844 Hillelaan 30-39, t.o metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4852273 Zie pag. 1 3 Marq Oudshoff, Carel Beke en Karin Heuvelman van de Schiedamse Theaters ik ben geïnteresseerd in uw Spaarplannen, stuur mij vrijblijvend^ informatie over uw Spaarplannen. I Naam:i Adres:.V I Postcode:Woonplaats: ^Telefoon:__y Uinge Nieuwstraat 69, 3111 AE Schiedam, Postbus 3, 3100 AA Schiedam Telefoon (010) 426 31 53, Telefax (010) 473 2S SH VOQR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN, TELEFOON 4370733 Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur IXL \jm iVv c.

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1