Filmhuis in zee met 'beruchte' regisseurs m Wilton-Fijenoord groep: een uitstekend 1990 Gerrit van Mastrigt wint zevende Vlaardingse damtitel Remco van Trigt in militair volleybalteam Ron Heusdens Schiedam damkampioen Hermes DVS weggevaagd door HBS Bridge Duivenberichten Autoruit ingeslagen ËJ1 IA HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 29 MEI 1991 PAGINA 9 WATERWEG NOORD - Zwaluwen moet de komen de dagen over een grote dosis geduld beschikken. Voor het winnen van de nacompetitie is Zwaluwen geheel afhankelijk van de wedstrijd Hoekse Boys - RCL. Ook in de strafzaak tegen onder andere Danny Molendijk zit Zwaluwen in de wachtkamer. Na de mondelinge behandeling afgelopen donderdag wordt pas eind van deze week een uitspraak van de tuchtcommissie verwacht. Zes leden van Zwaluwen, trai ner Danny Molendijk, verzor ger Joop Musterd, fysiothera peut Aad Hoogendam, tweede doelman Eelco Kloppenburg, begeleider Henk Sigmond en aanvoerder Peter Romeijn, ver- SCHIEDAM - In de maanden maart/april/mei/juni wordt er in het Filmhuis aandacht ge schonken aan het vroege werk van een aantal inmiddels be roemde/beruchte regisseurs. De films worden iedere eerste za terdag van de maand gepro grammeerd. Na Spike Lee, Da vid Lynch en Woody Allen wordt deze cyclus in juni afge sloten met Stanley Kubrick. Zaterdag 1 juni draait het Film huis diens klassieker uit 1962: 'Lolita', gebaseerd op de be ruchte roman van Vladimir Na- SCHIEDAM - De jaarlijkse zo mer bridge-instuif, onder auspi ciën van de Dienst Sport en Re creatie gaat dit jaar voor de 24e maal van start op woensdag 29 mei (vanavond). De verdere speelavonden zijn 5, 12, 19 en 26 juni en 3, 10, 17 en 24 juli. De slotavond is op 31 juli 1991. Alle avonden worden gehouden in de kantine van de sportvere niging Excelsior'20, Sportpark Thurlede, Parkweg. Aanvang 19.45 uur. Ook beginnende bridgers zijn welkom. Inschrijving uitslui tend per paar 's avonds aan de zaal. Het inschrijfgeld bedraagt 4,- per paar per avond. Men moet minimaal zes avon den hebben deelgenomen om voor een prijs in aanmerking te komen. De eerste twee zittingen is de indeling willekeurig, daar na geschiedt de indeling volgens de ontstane stand. Voor verdere inlichtingen kan men bellen naar 4700335 of 4738543. bokov (die zelf in Hollywood het scenario schreef). Velen die het boek gelezen had den klaagden in die tijd dat de film te terughoudend was. De erotische voorkeur van de hoofdpersoon, de veertiger Humbert, voor jonge meisjes, wordt in de film wel aangestipt, maar niet dwingend expliciet getoond. Kubrick heeft van Lo lita dan ook geen erotisch hapje gemaakt, maar een sprankelen de film vol grapjes die wordt ge dragen door het fantastische ak- teren van de hoofdrolspelers Pe ter Sellers, Shelly Winters, Ja mes Mason en natuurlijk Sue Lyon als de immer op een lolly zuigende Lolita. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs 5,-. Donateur wor den kost 5,- per seizoen in clusief eerste film. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat op nummer 12. Danny Molendijk, de trainer van Zwaluwen schenen donderdagavond voor de tuchtcommissie om hun re laas te doen van de gebeurtenis sen na de verloren kampioens wedstrijd tegen SV'35 op He melvaartsdag. Ook het arbitrale trio, scheidsrechter Letterman en de grensrechters Tempelaar en Knuppe, mochten hun zegje doen. Drie zaken werden Dan ny Molendijk ten laste gelegd. Zo had hij tijdens de wedstrijd commentaar op de leiding. Daarvoor werd hij terecht ach ter de afrastering gestuurd. Bo vendien zou hij tijdens de wed strijd het arbitrale trio verbaal bedreigd hebben. „Dat is perti nent gelogen", aldus Molendijk. De derde aanklacht was het ge weld dat Molendijk gebruikt zou hebben tegen het arbitrale trio. Ook dat ontkent de Zwalu wen-trainer. Aanklacht Inmiddels is wel duidelijk ge worden dat de heren Letterman en Knuppe geen aanklacht heb ben ingediend bij de Ridder- kerkse politie. Dat heeft inmid dels wel Joop Musterd gedaan, die door grensrechter Knuppe met een leeg limonadeflesje op het hoofd is geslagen. Ook het arbitrale trio is die avond gehoord. Het is nu aan de tuchtcommissie om een uit spraak te doen over deze zaak. Pas eind van deze week of be gin volgende week wordt de uit spraak bekend. In elk geval is trainer Danny Molendijk voor lopig geschorst om als coach op te treden. „Na de hoorzitting heb ik er het volste vertrouwen in dat de meeste feiten die mij ten laste zijn gelegd, ontlast worden. Zo meldde grensrechter Tempelaar dat ik niet geslagen heb, of zelfs maar gedreigd zou hebben. Ik nam namelijk zelfs afstand. Het wordt nu gewoon afwachten", zei Danny Molendijk. Nacompetitie Met Danny Molendijk rustig in een stil hoekje toekijkend speel de Zwaluwen zaterdagmiddag thuis de tweede wedstrijd voor de nacompetitie tegen Hoekse Boys. Door de 2-1 nederlaag te gen RCL moest Zwaluwen win nen om een kans te houden om in aanmerking te komen voor een promotiewedstrijd naar de tweede klasse. Piet Romeijn en Henk Sigmond namen de hon neurs van Molendijk voor, tij dens en na de wedstrijd waar. De wedstrijd werd gekenmerkt door twee teams waarin de no dige spelers ontbraken. Zo wa ren bij Zwaluwen afwezig, John Lodders (vakantie), Enk Jan van der Kooij en Ed Rosing (schorsing), Dennis Wijsbroek en Harold Pinas (blessures). Initiatief Vanaf het eerste fluitsignaal had Zwaluwen het initiatief. De Vlaardingse voetbalploeg van het jaar kwam na een kwartier spelen dan ook op een 1-0 voor sprong. Na een goede aktie op links zette Martin Krommert voor, waarna Harry Boekholt, wie anders?, raak kopte. Acht minuten later was het wederom prijs. Apo Kulup gaf een goed steekpassje naar Guy Fiegel, die de buitenspelval omzeilde en beheerst 2-0 maakte. Nog voor rust bracht Zwaluwen de over winning in veiligheid. Apo Ku lup maakte een goede aktie aan de rechterkant van het veld en bracht vervolgens Martin Krommert in stelling, die vanaf de rand van het zestienmeterge bied de bal in het doel kogelde. In de tussentijd was doelman Martin Vercouteren vervangen door Eelco Kloppenburg wegens een armblessure. Kloppenburg bleek een waardige vervanger, want de enkele doelpogingen die Hoekse Boys ondernam, weliswaar van afstand, keerde hij knap. Afwachten Na rust probeerde Hoekse Boys Zwaluwen onder druk te zetten, dat lukte weliswaar, al kwam de thuisploeg nooit echter in de problemen. Zwaluwen was in die fase eigenlijk de gevaarlijk ste ploeg met de snelle counter, maar de gehele voorhoede van Zwaluwen grossierde in het missen van kansen. Na een half uur spelen kwam Hoekse Boys dan toch terug door een doel punt van John Bos. Direkt daarna bracht Apo Kulup de eindstand op 4-1. „Alleen bij verlies van RCL zijn we win naar van de nacompetitie", al dus Danny Molendijk. „Ons puntentotaal in de reguliere competitie was namelijk vijf punten hoger dan RCL. Ik weet absoluut niet wat ik van die wedstrijd van dinsdagavond (vanavond-red) moet verwach ten. Volgens Hoekse Boys, dat uitgeschakeld is, doen zij hun sportieve plicht. Ze kunnen dan weer beschikken over enkele spelers die er vandaag niet bij waren en wellicht spelen zij zonder de druk van 'het moeten winnen', wel de sterren van de hemel. Het is een kwestie van afwachten en geduld hebben", aldus Danny Molendijk. „Bij het grote evenement van Haven-, Muziek- en Molenfesti val, wat afgelopen weekend plaatsvond, waren ook verschil lende zangkoren uitgenodigd om in de aloude Korenbeurs hun steentje bij te dragen, tot meerdere glorie van dit evene ment. Schetst nu mijn verbazing dat op de juist geplande tijd wel het gehele zangkoor aanwezig was plus dirigente en pianiste, maar er in geen velden of wegen een piano was te bekennen. Toen deze na lange tijd arriveer de werden de koorleden ge vraagd om een handje toe te ste ken want personeel was niet aanwezig. Ik vind dit een hele slechte reclame voor de mensen die deze organisatie in handen hadden. Naam bij redaktie bekend WATERWEG NOORD - De Wilton-Fijenoord groep met als hoofdvesti ging Schiedam kan terug zien op een uitstekend 1990. Dat blijkt uit het verschenen jaarverslag. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor belastingen over 1990 be draagt 44,6 miljoen te- genover 40,7 miljoen over 1989. Wilton-Fijenoord, die jaren door de neergaande scheeps bouw en reparatie in een diep dal heeft vertoefd, is onderge bracht in een holding en bestaat naast WF Schiedam uit Verol- me Botlek BV en Verolme Scheepswerf (Shipyard) Heus- den BV. De aandelen van Wilton-Fije noord Holding BV worden ge houden door de Stichting Wil ton-Fijenoord. Dok- en Werf- Maatschappij Wilton-Fijenoord BV is aktief in de scheeps- nieuwbouw- en de scheepsrepa- ratiemarkt. Verolme Botlek BV is met name werkzaam in de scheepsreparatie- en de offsho- remarkt. Verolme Scheepswerf (Shipyard) Heusden BV is uit sluitend werkzaam in de scheepsnieuwbouw. De fusie is erop gericht om mo gelijke negatieve ontwikkelin gen in de toekomst op te kun nen vangen, omdat de scheeps nieuwbouw-, maar vooral de scheepsreparatie- en offshore- markt sterk conjunctureel ge voelig zijn. Het verleden heeft al aangetoond en de toekomst zal het opnieuw bewijzen dat een combinatie reparatie- /nieuwbouw een goede is. Off shore voegt daar een extra di mensie aan toe. De WFH- Groep is thans zeer goed geou tilleerd voor en heeft specialisti sche kennis in huis terzake van scheepsnieuwbouw, scheepsre- _U_ 1 j LU Li.. jlL, 11 ui ill WF Schiedam een goed 1990 paratie en offshore. De werven kunnen profiteren van eikaars know-how, ervaring, capaciteit en personeel zodat er een grote re flexibiliteit is ontstaan. Het jaarverslag gaat uitvoerig in op de scheepsbouw en repara- tiepolitiek anno 1990 en 1991. De markt voor de om,- en ver bouw van schepen is in 199C wederom ontoegankelijk geble ken. De minister van Economi sche Zaken heeft een verzoek om ook de grote verbouwingen voor ordersteun in aanmerking te laten komen, zoals in de ons omringende landen het geval is, nog steeds niet gehonoreerd. Met de per 1 januari 1991 van kracht geworden zevende EG- richtlijn is echter de ordersteun voor grote verbouwingen bin nen de Europese Gemeenschap onder het plafond van de kleine scheepsnieuwbouw gebracht, te weten 9%. De richtlijn biedt de Minister van Economische Za ken de mogelijkheid om de con currentievervalsing voor de Ne derlandse reparatiewerven als nog op te heffen. De gemiddelde leeftijd van de wereldhandelsvloot is wederom gestegen. Nog steeds geldt dat de huidige charterprijzen scheepsnieuwbouw op grote schaal niet rechtvaardigen, waardoor een flink aanbod van onderhoudswerkzaamheden mag worden verwacht om de wereldvloot in de vaart te hou den. Het accent van deze werkzaam heden ligt op staalreparaties. Hoewel algemeen een toename wordt verwacht van levens- duurverlengende reparaties, sig naleren wij nu toch enige terug houdendheid, ingegeven dooi de tegenvallende vrachttarie ven, de dalende tweedehand- sprijzen, de flucturerende dollai en de spanningen in het Mid den-Oosten. Als gevolg hiervan worden gro tere projekten als verbouwingen en levensduurverlengende on derhoudswerkzaamheden uitge steld. Werven die zich traditio neel met deze projekten bezig houden, worden genoodzaakt op het routinematige onderhouds werk terug te vallen, met als ge volg dat de prijzen onder druk komen te staan. Een ander gevolg van het Golf- conflict was de stijging van de olieprijs en de aan olie gerela teerde produkten, waaronder verf. Aangezien het conserveren van schepen in de range boven 60.000 ton dwt ongeveer 40 tot 50% van het onderhoudsbudget in beslag neemt, besluiten re ders veelal het dokken uit te stellen totdat de prijzen op een aanvaardbaar niveau terugge keerd zijn. Mark Korsloot keert na één jaar studie in Amerika weer te rug bij volleybalvereniging Rijnmond als spelverdeler. WATERWEG NOORD - Rem co van Trigt speler van volley balvereniging Rijnmond, is op genomen in het Nederlands mi litair team. Van 31 mei tot en met 10 juni speelt Van Trigt met dit team de wereldkampi oenschappen in het Amerikaase Colorado Springs. Naast Neder land nemen ook bekende volley- ballanden zoals Italië, Frankrijk en de Verenigde Staten deel aan het toernooi. Rijnmond heeft ook twee spe- SCHIEDAM - Het afgelopen weekend was er een vlucht van uit Chartres voor de duiven- houders van SCV De Postduif over een afstand van 438 kilo meter. In concours stonden 251 duiven, die om 7.15 uur gelost werden met een noordwesten wind. De eerste prijsduif arri veerde om 13.41 uur, de laatste was er om 14.27 uur. De eerste tien prijzen werden als volgt verdeeld: 1 en 2; A. Brouns- Schemkes, 3, 5 en 8; H. P. Jan sen, 4, 7 en 9; L. Toutijn- H. Homburg, 6; P. Vrauwdeunt, 10; J. Bokkers. Ook de postduivenvereniging De Vrijheid vloog vanuit Chart res. In concours stonden 227 duiven die aldaar om 7.15 uur gelost. De aankomst van de eer ste duif was om 13.37 uur, de laatste duif was er om 14.17 uur. De eerste tien prijzen gin gen naar: 1 en 2; R. Heinsbroek, 3 en 9; Baanvinger/ Aarts, 4 en 5; P. van Diest, 6; L. Triel, 7; W. Wagteveld, 8; M. Korperaal en 10; C. Robart. Iers weer op het oude nest mo gen begroeten. Mark Korsloot keert na een jaar gestudeerd te hebben in Amerika weer terug naar Rijnmond, evenals Remco van Oerle, die het een jaar pro beerde bij ere-divisieploeg TDK/Brevok. Door de terug keer van Korsloot en de komst van Viktor Vitanov beschikt de nieuwe Rijnmondtrainer Hans van Setten komend seizoen over twee spelverdelers. Indeling Het eeste herenteam van Rijn mond is voor de komende com petitie ingedeeld in de eerste di visie B. Daarin moet de regio club de strijd aanbinden met: BCS (Den Dungen), Leython (Leiderdorp), Vocasa (Nijme gen), Tornado (Delft), VCL (Landgraaf), Vrevok (Nieuwe- gein), Sliedrecht sport, WC (Vught), VTC (Woerden), Odul- phus (Tilburg) en Peelpush (Meyel). De dames van Rijn mond debuteren volgend sei zoen in de tweede divisie C te gen de volgende tegenstanders: CVV (Capelle a.d. IJssel), TO- NEGIDO (Voorburg), Riva 2 (Rijswijk), Ekspalvo (Dor drecht), VTC (Woerden), TWEEVV (Ede), ZVH (Zeven huizen), Cito (Zeist), VC Utrecht, Brevok 2 (Breda) en Radius (Gouda). Het tweede herenteam komt uit in de tweede divisie C, terwijl het net niet gepromoveerde der de team in de derde divisie G met de Zeeuwse en de Brabant- seploegen gaat spelen. De vol leybalcompetitie begint op 5 ok tober. WATERWEG NOORD - Voor de zevende keer in zijn damloopbaan heeft Gerrit van Mastrigt het persoonlijk damkampioen schap van Vlaardingen op zijn naam gebracht. Eerder was hij titelhouder in 1979, 1980, 1982, 1983, 1988 en 1989. De 34-jari- ge Van Mastrigt was de enige deelnemer aan het Vlaardings kampioenschap die zonder nederlaag bleef. Van de acht partijen won hij er vijfde, drie partijen eindigde in remise. In de laatste ronde Gerrit van Mastrigt op knappe wijze van Wim Heuvelman, die kampioen was in 1977 en 1980. Die winst was voldoende voor de titel. Van Mastrigt is tevens topsco rer van de Vlaardingse dam- kampioenen. Hij nam die titel over van Ton Burgerhout, die vorig jaar voor de eerste keer kampioen werd. Burgerhout eindigde nu op de tweede plaats, ondanks zijn winst in de laatste partij tegen Koos Ver meulen. Edwin de Jager zou bij winst op Dick van den Kerkhoff evenals Van Mastrigt dertien punten hebben behaald, maar Van den Kerkhoff, die nog geen enkele zege had geboekt, maakte dat in de slotronde goed en bezorgde De Jager zijn eerste en enige ne derlaag. Dirk Tamboer en Erik de Heide lieten een gave partij zien, die in een terechte remise eindigde. Op 21 juli is het 75 jaar geleden dat de Vlaardingse Dam Vere niging (VDV) werd opgericht. In het kader daarvan heeft au tomobielbedrijf Van der Kooij alle prijzen beschikbaar gesteld Gerrit van Mastrigt werd voor de zevende keer in zijn dam loopbaan kampioen van Vlaardingen. voor het Vlaardingse kampioen schap. Tijdens de 75e jaarverga dering, die op dinsdag 4 juni wordt gehouden in recreatiezaal van Vaartland, worden de prij zen uitgereikt. SCHIEDAM - Hermes DVS is zondag weggevaagd door het Haagse HBS. In de vijfde wed strijd van het seizoen, waarin Hermes weer terugkeerde in de hoofdklasse, hadden de Schie dammers niets in de te brengen tegen HBS dat voor het duel ook op de onderste plaats stond. Hermes DVS kwam tot 90 all out. De Hagenaars maakten dat totaal voor het verlies van slechts drie wickets. Met 19 runs was international Nolan Clarke Hermes' 'topscorer'. Door deze nederlaag staat Hermes DVS nu alleen onderaan de hoofdklasse met twee punten. Stadsgenoot Excelsior'20 deed daarentegen hele goede zaken. Zelf wonnen ze van VRA, ter wijl medekoploper Koninklijke U.D. verassend onderuit ging tegen VCC. Excelsior'20 staat nu alleen op kop in de eerste klasse met tien punten. In de beker verging het Excelsior;20 minder goed, want van eerste klasser ACC werd verloren. Hermes DVS deed het in deze knock out competitie beter en plaatste zich ten koste van het Haagse Quick voor de tweede ronde. SCHIEDAM - Ron Heus dens is damkampioen van Schiedam geworden. In de laatste ronde van het toer nooi, die afgelopen vrij dagavond werd gespeeld, won de sportman van de stad Schiedam van Jan Out. Een week eerder werden al twee achterstallige partijen in ge haald. Piet Bastiaanse speelde remise tegen Tiny Mous. Ro nald van Dijk speelde remise tegen Jan Out, maar beide spe lers waren echter al gedegra deerd. Diezelfde avond speel den Ton Burgerhout en Dick van den Kerkhoff hun partij al vast vooruit. De winst ging naar Burgerhout, waardoor Van den Kerkhoff degradeerde naar de eerste klasse. De eindstand in de hoofdklasse is: 1; Ron Heus dens (17), 2; Piet Bastiaanse (16), 3; Wim Vrijland (15), 4; Aad van der Linden (13), 5;Ton Burgerhout (12), 6; Paul Lans- bergn (11), 7; Edwin de Jager (10), 8; Mathieu Smit (10), C. Mous (9), 10; Dick van den Kerkhoff (9), Jan Out (6) en 12; Ronald van Dijk (5). SCHIEDAM, vrijdagochtend - Een ongeveer 25-jarige brom fietser heeft met zijn helm een van de ruiten van een 79-jarige automobilist ingeslagen. De bromfietser werd agressief toen de automobilist in de Breed- straat afremde om voorrang te verlenen. De bromfietser, die achter de auto reed, moest om een ongeluk te voorkomen vol in de remmen klimmen. Van de man ontbreekt ieder spoor. De sterk afgegleden US Dollar heeft het afgelopen jaar een neerwaartse druk op de resulta ten van rederijen gehad, het geen ongetwijfeld consequenties zal hebben voor de onderhouds budgetten van de schepen en dus ook voor de reparatiewer ven. In het Oostblok is een democra tiseringsproces op gang geko men, dat uiteindelijk moet lei den tot een overgang van een centraal geleide naar een vrije markteconomie. Dit proces heeft ook gevolgen voor de scheepswerven elders in Euro pa. Immers in het verleden richtten de werven in de voor malige DDR, Polen en de Sov jet-Unie zich voornamelijk op hun thuismarkt. Thans trachten deze werven zich meer en meer internationaal een marktpositie te verwerven. De ontspanning tussen Oost en West heeft er ook toe geleid dat marinewer ven in Europa zich meer gaan richten op de civiele markt. In de tweede helft van 1990 is de markt waarop de olie- en gasboormaatschappijen opere ren aanzienlijk verbeterd en naar verwachting zal deze markt in 1991 nog verder aan trekken, hetgeen zich manifes teert in een verhoging van de day-rates, toenemende boorakti- viteiten in de Noordzee en een stijgende vraag naar drijvende offshore-installaties. De olie- en gasboormaatschap pijen hebben in hun bedrijfs voering meer te maken gekre gen met verdergaande veilig heidsmaatregelen. Een toename van het werkaanbod is dan ook te verwachten. Er is echter een tendens gaande om, nu de reparatie- en offsho- remarkt in zijn algemeenheid een lichte verbetering lijkt te vertonen, werven die hun akti- viteiten hebben gestaakt te reac tiveren. Door middel van prijs- dumping zullen deze werven trachten zich weer een marktpo sitie te verwerven. De milieuproblematiek blijft onze voortdurende aandacht vragen. Het is van belang, dat de milieuwetgeving in Neder land wordt afgestemd op de wetgeving in de ons omringen de EG-landen, waardoor de concurrentiepositie van Neder landse werven niet verder ver slechtert. In de komende jaren zullen forse investeringen nood zakelijk blijken, waarvoor reeds een voorziening is getroffen. Belangrijke plaats Binnen de groep neemt WF Schiedam de belangrijkste plaats in. Het resultaat vóór be lastingen bedraagt 32,3 mil joen. In 1990 werd 15% meer direkt produktieve uren ver kocht dan gebudgetteerd, waar door een aanzienlijk positief be zettingsresultaat werd behaald. Met de gemeente Schiedam is in 1990 overeenstemming be reikt over de terugneming met ingang van 1 januari 1990 van het westelijk deel van het werf- terrein, waardoor de erfpacht scanon jaarlijks met circa één miljoen gulden zal afnemen. Van het enige jaren geleden in uitvoering genomen herstructu reringsprogramma resteert nog de overplaatsing en herinrich ting van de machinefabriek die gehuisvest zal gaan worden deels in bestaande en deels in nieuwe gebouwen. De eerste paal voor de nieuwbouw is in december 1990 geslagen. De bouw en herinrichting, waarmee tezamen circa 14 miljoen is gemoeid, zal het ge hele jaar 1991 in beslag nemen, zodat de nieuwe outillage begin 1992 operationeel zal zijn. Daarnaast zal in 1991 het om vangrijke onderhoudspro- gramma worden voortgezet (kosten en investeringen circa 6 miljoen). Zwaluwen moet geduld hebben

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 9