Zeilen met de 'Eendrachtis een ware belevenis NK op terrein van KV Vlaardingen t - 1 Gasprijs omhoog I1W Vergadering Hoogstraat Diefstal Diefstal uit boot HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 7 JUNI 1991 PAGINA 11 De 'Eendracht' vormde in Schiedam een enorme bezienswaardigheid. SCHIEDAM/SCHEVE- NINGEN - Nederlandse scheepsbouwers hebben veel beroemde vaartuigen voortgebracht, van cruise schip tot baggermolen. Eeuwenlang zijn daarmee de wereldzeeën bevaren. De echte hegemonie op zee is inmiddels vergane glo rie, maar nog altijd neemt ons land een vooraanstaan de plaats in als het gaat om bijvoorbeeld het ber gen van scheepswrakken. Door Nick van Dien Ook in de scheepsbouw speelt Nederland nog steeds een belangrijke rol. Eén van de fraaiste sche pen, die de laatste jaren uit een Nederlands dok zijn gerold, is ongetwijfeld de 'Eendracht'. Niet voor niets wordt deze prachtige driemast schoener het 'Na tionaal Zeilend Zeeschip' genoemd. Een vaartocht met de 'Eendracht' is dan ook een ware belevenis. Foto's Reinier Scheeres Onlangs was de 'Eendracht' in vol ornaat te bewonderen tijdens de Open Havendag in Schie dam. Vele honderden belangstel lenden maakten van de gelegen heid gebruik om dit opleidings schip te bezichtigen. Daags na de manifestatie ging het schip terug naar de vaste lig plaats in de Scheveningse haven. Dertig bemanningsleden en zo'n tachtig passagiers - onder wie ondergetekende en een aantal Schiedamse notabelen als de burgemeester en een wethouder - waren die zondag aan boord, toen het schip koers zette rich ting Scheveningen. Het was een stralende dag met windkracht vier, redelijk zeilweer dus. Een reisimpressie. De 'Eendracht' vertrekt om 10.00 uur uit de Schiedamse Wilhelminahaven en vaart di rect de Nieuwe Waterweg op, gebruik makend van de 550 pk motor. Buiten de haven is met een de wind voelbaar. "Dat wordt straks goed zeilen",voor- ten met een speciale knoop. Geen eenvoudige klus, het moet drie keer worden overgedaan. Omstreeks 11.30 uur naderen we de zee en direct wordt enige beweging in het schip merkbaar. De zeilliefhebbers glimmen, de 'nieuwelingen' reageren wat ge reserveerder. Ze vrezen wat hen eventueel te wachten kan staan, eenmaal op volle zee. Kilometer zeil Het schip is Hoek van Holland nog niet voorbij, of de eerste van de in totaal zeven zeilen gaat in top. De 'Eendracht' be schikt over een totaal zeilopper- vlak van ruim een vierkante ki lometer. Eer die allemaal zijn gehesen, is minstens een half uur om. Maar dan straalt de driemaster ook in al zijn glorie. Majestueus zoekt het schip de golven op. De passagiers wor den nauw betrokken bij alle handelingen, die nodig zijn om de zeilen zo goed mogelijk te hijsen. Een karwei, waarvoor ie dereen graag zijn diensten aan biedt. Al doende leren we van- alles over knopen en scheepster men. Schipper Schipper Van der Weele loopt tevreden rond. Hij is inmiddels 66 jaar oud en gepensioneerd leraar aan de Zeevaartschool in Rotterdam. Voordien heeft hij als eerste stuurman gevaren bij de koopvaardij en de gouverne- le marine. Een oude zeerot dus. Toen de Stichting Het Zeilend Zeeschip Eendracht veertien jaar geleden werd opgericht, meldde hij zich direct als vrij williger aan en sindsdien vaart hij een aantal malen per jaar als schipper op deze driemaster. Eerst jarenlang op de Eendracht 1 en nu bijna twee jaar op het nieuwe schip. „Alles is mooier, groter en ge rieflijker geworden en het ge drag op zee is veel soepeler", zegt Van der Weele. „Op de vo rige Eendracht was vaak de helft van de passagiers zeeziek, nu slechts een enkeling. Maar een groot nadeel van dit schip is dat het, vanwege de omvang, niet meer de kleine, leuke ha venplaatsjes in Engeland en Frankrijk kan binnenvaren. En dat vind ik jammer, want die havenplaatsjes zijn juist heel interessant". Desondanks is Van der Weele nog lang niet van plan om zijn schipperspet aan de wilgen te hangen. „Ik geniet nog van ie dere reis", zegt hij. Hoewel het de meeste passa giers hard genoeg gaat, klaagt de bemanning over te weinig wind. "Dit is geen zeilen", moppert spellen de kenners. De vaar tocht leidt langs de vele, veelal petrochemische, industrieën langs de Nieuwe Waterweg en regelmatig dringt een onsmake lijke geur de reukorganen van de opvarenden binnen. Het ver langen naar de frisse open zee wordt hierdoor nog sterker aan gewakkerd. Na ruim een uur nadert de 'Eendracht' - nog altijd op de motor - Hoek van Holland. De bemanning maakt alvast de zei len gereed, waarbij hier en daar de hulp van de passagiers wordt ingeroepen. Ondergetekende mag de 'binnenkluiver' vastzet- De eerste zeilen gaan in top. Het feest kan beginnen. Na gedane arbeid was het aangenaam vertoeven op het dek van de 'Eendracht'. Ing. Henk Eikenbroek, directeur van het Schiedamse Nuts bedrijf, steekt de handen uit de mouwen. Gezien zijn hoofd deksel had hij waarschijnlijk zwaarder weer verwacht. een jonge kwartiermeester. „We varen nu maar acht knopen, terwijl we makkelijk veertien knopen kunnen halen. Er is geen golf te zien". Gelukkig maar. Met deze windkracht is het aangenaam vertoeven aan boord van het schip. Menigeen ligt languit op het dek te zonne baden. Overstag Het is half twee en de Scheve ningse havep komt in zicht. Omdat we pas om vijf uur zou den aanleggen, besluit de schip per om letterlijk en figuurlijk overstag te gaan en verder de zee op te varen. Dat gaat niet zo eenvoudig, want voor de Sche veningse kust blijkt een zeil wedstrijd aan de gang te zijn. Voorzichtig manoeuvreert Van der Weele de 'Eendracht' tussen de veel kleinere wedstrijddeel nemers door. Plotseling is er enige verwarring aan boord, die al snel omslaat in hilariteit. Een al flink op leef tijd zijnde marechaussee begint, iedereen naar zijn of haar pas poort te vragen, omdat we bui ten de territoriale wateren va ren. Het blijkt een geintje van een groepje passagiers. Eenmaal ver op zee valt ineens de wind voor een belangrijk deel weg. Slechts een flauw briesje blijft over. Van zeilen is nauwelijks enige sprake, van zonnebaden echter des te meer. In de kajuitbar wordt het al lengs drukker. Iedereen bestelt iets te drinken, de vele Schie dammers aan boord gaan uiter aard aan de jenever. Het krijgt iets weg van een cruise. Zo blij ven we een uurtje midden op zee ronddobberen. Bezienswaardigheid Omdat de snelheid is terugge vallen tot 3,5 knoop, besluit de schipper om de motoren maar weer aan te zetten. Langzaam aan wordt weer koers gezet naar Scheveningen. Onderweg moeten de passagiers helpen bij het 'grijpen' van de zeilen, wan neer die worden gestreken. Het resultaat daarvan is echter er barmelijk. De bemanning zal er later waarschijnlijk uren werk aan hebben om de zeilen weer netjes in het gareel te krijgen. Klokslag vijf uur lopen we de haven binnen. Hoewel Scheve ningen de vaste ligplaats is voor de 'Eendracht' en dus regelma tig in deze haven is te zien, blijft het schip voor velen aan de wal toch een bezienswaardig heid, getuige de oploop op de kaden, waar vele tientallen be langstellenden het schip binnen- zwaaien. Aan de Adriaan Maaskade legt het schip aan, waar veel passa giers worden opgewacht door hun familieleden. Op de vraag hoe de reis is bevallen, luidt een vrijwel unaniem antwoord: „Ik had het voor geen goud willen missen". WATERWEG NOORD - De regio Waterweg Noord van de Koninklijke Neder landse Korfbal Bond (KNKV) organiseert zater dag 8 juni voor de tweede maal de landelijke pupil- lendag. Het grootste deel van de dag wordt in beslag genomen door een korf- baltoernooi waaraan zo'n 1500 jeugdige korfballers uit heel het land meedoen. Het tweede hoogtepunt van de dag is het toernooi om het Nederlands kampi oenschap pupillen, waar aan negen teams, de kam pioenen van de verschil lende afdelingen, mee doen. Dit onderdeel wordt afgewerkt op het terrein van korfbalvereniging Vlaardingen. De landelijke pupillendag wordt gehouden op de terreinen van zeven verenigingen uit deze re gio: Harga. Succes en ODI uit Schiedam, Oranje Nassau, Spi rit en KV Vlaardingen uit Vlaardingen en Maassluis. Aan dit toernooi nemen 150 korfbalteams uit heel Nederland deel met spelers en speelsters tussen de acht en elf jaar. In to- taal verwacht de organisatie za terdag zo'n 1500 korfballers van 67 verenigingen. Om de dag een feestelijk tintje te geven worden ook ballonnen- en spandoeken wedstrijden georganiseerd. De Schiedamse blaaskapel De Pul- lekes zorgen voor de muzikale omlijsting. Kampioenschap Het pupillenkampioenschap wordt voor de tweede keer offi cieel georganiseerd. Aanvanke lijk bestond er nogal wat scepsis tegenover het verspelen van een dergelijk kampioenschap. „De voorgaande edities, inclusief twee experimentele toernooien, hebben aangetoond dat presta tiegericht korfbal met pupillen wel degelijk mogelijk is. Voor waarde is natuurlijk wel een juiste begeleiding, die er voor zorgt dat dergelijk korfbal niet ontaardt in puur resultaatkorf bal", zegt Joyce van Haren, lid van de landelijke jeugdcommis sie van de KNKV. „Het mee doen aan een heus kampioen- SCHIEDAM - Een nieuw konij nenhok wordt de bestemming van het geldbedrag, dat de vrij willigers van kinderboerderij 't Geitenweitje afgelopen woens dagmiddag ontvingen van het Comité Zomerpostzegels. Het geldbedrag werd overhan digd door mevrouw Brokerhof, namens de Schiedamse afdeling van het Comité Zomerpostze gels. De kinderboerderij is gevestigd aan de Puccinistraat/Borodin- laan en wordt beheerd door buurtbewoners, in samenwer king met de Dienst Gemeente werken, hoofdafdeling Plantsoe nen en buurtconciérge Liset van Berkel. schap van Nederland is een gro te eer", vindt Bram Chaudron, voorzitter van de afdeling Rot terdam van het KNKV. „Alleen de teams die in hun afdeling kampioen zijn geworden mogen namelijk meedoen". Loting Inmiddels heeft Ronald de Jong, voorzitter van KV Vlaar dingen, in het bijzijn van J. Ka merbeek van het KNKV, de lo ting verricht voor de poule-in deling van het NK. In poule A spelen de kampioenen van de afdelingen Rijndelfland, Rotter dam, Friesland, Noord en Zuid. In de andere poule spelen de kampioenen van de afdelingen Midden-Nederland, Noord-Hol land, Oost en Zuid-West. De eerste wedstrijden van dit kam pioenschap beginnen om elf uur op het terrein van KV Vlaar dingen aan de Willem de Zwij gerlaan. Om half vier wordt de wedstrijd om de derde en vier de plaats gespeeld, waarna om vier uur de finale begint tussen de winnaars van de twee pou les. a Om tien voor half vijf is deze finale afgelopen, waarna de prijzen uitgereikt worden. De landelijke pupillendag die bij de zes andere verenigingen wordt afgewerkt begint om kwart voor elf met de eerste ronde. Om kwart over vier wordt de prijs uitreiking verwacht. SCHIEDAM - Het aard gastarief gaat per 1 juli om hoog van 45,1 cent naar 47,5 cent per kuub. De wet telijke milieuheffing be draagt vanaf 1 juli 9,72 per duizend kuub. De be dragen zijn exclusief 18% BTW. De verhoging van de aard- gasprijs is het gevolg van de ontwikkeling van de gaso- lieprijs tussen november 1990 en mei 1991. SCHIEDAM - Winkeliersvere niging Hoogstraat houdt dins dag 11 juni haar algemene le denvergadering in Sitton Party House. De vergadering begint om 20.00 uur en zal voor het eerst worden geleid door de nieuwe voorzitter John Ver beek. Om circa 21.00 uur geeft de heer De Klerk namens de ge meente een toelichting op het parkeerplan voor de binnen stad. Bij deze toelichting kun nen ook de niet-leden van de winkeliersvereniging aanwezig zijn. VLAARDINGEN - Een onbe kende heeft kans gezien om dinsdag tussen 9.15 en 12.30 uur een geldkistje te stelen uit een brandvrije kast in het kan toor van de Kamer van Koop handel aan de Waalstraat. In het geldkistje zat een bedrag van 800,- VLAARDINGEN - Van een pleziervaartuig is in de periode van 31 mei tot 2 juni een bui tenboordmotor gestolen. De boot lag in de Vlaardingse Vaart ter hoogte van de Emma- kade. De motor heeft een waar de van 5.000. Onder het toeziend oog van de buurtjeugd overhandigt mevrouw Brokerhof namens het Co mité Zomerpostzegels een cheque ter waarde van 375,- aan een van de vrijwilligers. „Van het geld kan mooi een nieuw hok voor dit konijn worden gekocht", vindt de jeugd. Varen met meer dan een mmmrn. vierkante kilometer zeil 1500 korfbalpupillen naar Waterweg Noord Geitenweitje

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 11