TS VANDAAG EXTRA Vooreen veiliger gevoel ALTIJD RA AKI HSC plaats eigen lichtinstallatie Burgemeester niet geschrokken Jtf* i Alleen fraai-ogende schepen krijgen toegang Energie en verlichting BOUMAN WOONNIEUWS opuopi ■ftt* Stadsblad MIDDEN IN 'T HART VAN UW HUIS AAN HUIS KRANT. BOUMAN KORTING Vrijwilligsters peuterspeelzaal VRIJDAG 28 JUNI 1991 43e JAARGANG, NUMMER 52 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - De ge meente Schiedam wil meer boten in de binnenstad. Op korte termijn zullen de zes ligplaatsen met vier wor den uitgebreid. Ondanks deze toekomstplannen is er momenteel geen boot te bekennen in de Lange Ha ven. Maar dat is, volgens Dick Lammertink, die zich namens de gemeente met de historische zeilende be- drijfsvaartuigen bemoeit, te wijten aan de vakantie periode. „Ze nemen nu eenmaal hun huis mee". Eén boot is definitief vertrok ken. Het vaartuig lag in de Kor te Haven, aan de voet van de Korenbeurs. De eigenaar had beloofd binnen een paar jaar de boot op te knappen, maar kreeg het karwei niet voor elkaar ge bokst. De gemeente zit niet meer te springen om half afgebouwde vaartuigen. Want de kans dat de Lange Haven dan verandert in een scheepswerf, met al het geluidoverlast voor de bewoners van dien, is groot. Daarom mo gen enkel schepen 'aan de ket ting' die afgebouwd zijn en goed ogen. Spoedig zal nog een boot- vertrekken die vlak voor de Ha- venkerk ligt. Eén van de schip persvrouwen heeft aangekon digd af te willen zeilen naar haar 'geboortewater'. Uitvalbasis Volgens Lammertink, die bij bureau Economische Zaken van de gemeente werkt, is Schiedam behoorlijk in trek bij de schip pers en zullen eventuele leegge- vallen plekken wederom snel worden opgevuld met authen tieke schepen. „Schiedam is in trek. Het heeft een rustig cen trum en dat stellen de bootbe woners op prijs. Schiedam is verder een goede uitvalbasis. Vlaardingen en Rotterdam lig- Schiedammers van Personeelstekort dreigt overal en nergens bij Thuiszorg Sponsors SW zijn teleurgesteld Deze week in 'Varia Win een achtdaagse reis naar anCanana SCHIEDAM - Het buurtwin kelcentrum Woudhoek aan het Geuzenplein wordt uitgebreid met twee kiosken, om aan de toegenomen behoefte aan win kels te kunnen voldoen. Hier voor zal de inrichting van het plein iets moeten worden aange past. Het plan is deze week aan omwonenden en belanghebben den gepresenteerd. De werk zaamheden moeten nog dit na jaar starten. Winkelcentrum Woudhoek heeft in de afgelopen jaren zijn bestaansrecht in Schiedam- Noord duidelijk bewezen en functioneert over het geheel ge nomen goed. Toch komen zo wel van de zijde van de winke liers als van de bewoners ver zoeken om het geboden assorti ment wat uit te breiden. Hier voor zou echter ook het cen trum moeten worden uitge breid. De hoofdafdeling stadsontwik keling van de Dienst Gemeente werken heeft daarom gekozen voor de bouw van kiosken, waarin zich kleine winkels kun nen vestigen. Deze kiosken wor den aan de kant van het par keerterrein, tegenover de be staande winkels geplaatst. Dit gaat ten koste van vier parkeer plaatsen. Bezetting Bij de bezetting van de kiosken wordt in eerste instantie uitge gaan van levensmiddelenzaken en branches met een breed en alledaags artikelenpakket. In de ene kiosk komt dan ook een groenten- en fruitwinkel, in de andere een tabaks- en tijdschrif tenzaak. Deze is reeds aan het Geuzenplein gevestigd, maar in een te kleine ruimte. In de kiosk zal een gevarieerder arti kelenpakket worden gevoerd. Tussen de winkels en de kios ken ontstaat straks een min of meer besloten en aantrekkelij ker in te richten gebiedje, waar eventueel ook ruimte is voor een standplaats met een wisse lend aanbod. SCHIEDAM - De oplet tende voorbijganger zal het wellicht al hebben gezien: de nostalgische lantaarn palen in de binnenstad krijgen een nieuw boven deel. Deze nieuwe armatu ren geven aanzienlijk meer licht, hetgeen de sociale veiligheid vergroot. Inmid dels zijn zo'n twintig arma turen vervangen, de ko mende maanden volgt de rest van de 350 'oude' lan taarnpalen in de binnen stad. „De vervanging is het gevolg van klachten van bewoners van de binnenstad", vertelt Chris Bierbooms, chef Openbare Ver lichting van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. „Men heeft 's avonds nogal last van luidruchtige cafébezoekers, die op de terugweg veel herrie ma ken en hier en daar tegen gevels staan te urineren. De mindere straatverlichting verhoogt het gevoel van onveiligheid nog eens extra. Inderdaad is de ver lichting langs de oude binnen havens niet optimaal. We krij gen dan ook regelmatig verzoe ken voor meer licht in de straat". Dat was in eerste instantie niet zo eenvoudig, omdat de moder ne techniek niet in de veelal an tieke lantaarnpalen paste. Maar nu heeft de NV O.N.S. toch een goed alternatief gevonden. Nieuw armatuur „De laatste weken zijn we bezig om de nieuwe armaturen op de oude palen te bevestigen. De nieuwe armaturen zijn uitgerust gen om de hoek en zijn met het openbaar vervoer zo te berei ken". Voorzieningen Opgelucht stelt Lammertink vast dat het botenprojekt in Schiedam is geslaagd. De bewo ners hebben het moeiteloos ge accepteerd. „In het begin keken ze er een beetje vreemd tegen aan, maar dat is voorbij. Boten geven de haven nu eenmaal een ander aanzien. Uit toeristisch oogpunt is het interessant". De uitbreiding van het aantal ligplaatsen zal langzaam gebeu ren. Dat heeft vooral een finan ciële achtergrond. De gemeente moet allerlei voorzieningen (elektriciteit-, telefoon- en wa terleiding, een bolder e.d.) tref fen, die behoorlijk aan de prijs zijn. „En vergeet niet het in-en- uit-varen. Da's natuurlijk een prachtig gezicht, maar er moet wel iemand zijn om de brug open te doen. Ook dat kost geld". SCHIEDAM - Het Open baar Nutsbedrijf Schiedam heeft de laatste jaren erg veel bereikt op het gebied van energiebesparing in de openbare verlichting. Enke le cijfers: In 1981 verbruikte de open bare verlichting in Schie dam 3.117.135 kWh met 6.906 lampen, vorig jaar waren 8.509 lampen in ge bruik, die tesamen slechts 1.818.435 kWh verbruikten. Het hoogste energiever bruik werd gemeten in 1978 (3.686.144 kWh), meer dan het dubbele van vorig jaar met slechts de helft van het aantal lampen. De bezuiniging in het ener gieverbruik is voor een be langrijk deel verkregen door meer gebruik te maken van natriumlampen. In 1981 was zo'n 67 procent van de Schiedamse straatverlich ting uitgerust met natrium lampen, terwijl daarnaast ook gloeilampen, TL-lam- pen en hogedruk kwiklam pen in gebruik waren. Sinds 1986 zijn de gloei- en kwik- lampen echter geheel ver dwenen, terwijl het percen tage natriumlampen is ge stegen tot bijna 95 procent. De overige 5 procent zijn TL-lampen. SPRING-COLLECTION SUPER STORE - LIJNBAAN - ROTTERDAM meubelen tapijten u - - met een betere spiegeloptiek en een heel zuinige hogedruk natri umlamp, die voor aanzienlijk meer lichtverspreiding zorgt dan het vorige model. De nieu we lamp is honderd Watt en biedt 10.000 Lumen, terwijl de vorige twintig Watt met 1200 Lumen was (Lumen is de een heid van lichtstroom, red.). Ter vergelijking: een 25 Watt 'huis-, tuin- en keukenlamp' telt 230 Lumen en een 25 Watt hoge druk natriumlamp 3400 Lu- men. Om even aan te geven hoeveel licht de nieuwe lampen verspreiden". Gaslantaarns In de binnenstad staan circa 350 lantaarnpalen van het oude type. Een deel daarvan is au thentiek en stamt nog uit de vo rige eeuw, de andere exempla ren zijn gietijzeren replica's van de oude gaslantaarns. „Men kan de originele lantaarns herken nen aan de afwezigheid van een 'poortje' in de paal, een deur tje", zegt Bierbooms. „Er staan er ook nog een paar in de Gor zen". De afdeling Openbare Verlich ting is overigens voornemens om de paar modernere palen, die hier en daar in de binnen stad staan, ook te gaan vervan gen door replica's van de oude soort. Het gaat hierbij om de moderne exemplaren aan de Hoogstraat, Broersvest en Lan ge Kerkstraat. Schiedam telt in totaal bijna ne genduizend lantaarnpalen in maar liefst zestien verschillende typen. „Dat lijkt veel, maar het is nog niets vergeleken bij tal van andere gemeenten", zegt Bierbooms. „Dat we zoveel ver schillende typen hebben, is het gevolg van een bewuste risico spreiding. Als één type manke menten vertoond, zit niet met een heel Schiedam zonder straatverlichting". Overigens lijkt de straatverlich ting van Schiedam in hoog aan zien te staan bij de leveranciers van lampen en armaturen. Phi lips heeft onlangs de NV O.N.S. verzocht een nieuwe lamp te testen in het Schiedamse straat beeld. Het gaat om een 70 Watt hogedruk natriumlamp, die straks enige tijd aan de Broers- vest gaat branden. Aan de afde ling Openbare Verlichting is om een oordeel gevraagd. SCHIEDAM - Burgemeester Reinier Scheeres is, als korpsbe heerder van de Schiedamse politie, niet geschrokken van de voorlopige conclusies, die het politieproject Veelvoorkomende Criminaliteit heeft opgeleverd. „Het bevestigt eens te meer de noodzaak om er bovenop te blijven zitten". De conclusie dat in Schiedam veel meer criminelen van buiten de stad aan het werk zijn dan vooraf werd verwacht, vindt Scheeres nauwelijks relevant. „De veelvoorkomende criminaliteit als zoda nig moet flink worden aangepakt. En of de daders dan aan deze of de andere kant van de Hogebanweg wonen, is niet belangrijk. Er moet gewoon iets aan worden gedaan". Wel zegt de burgemeester bezorgd te zijn over de toenemende aandacht van buitenlandse drugsverslaafden voor Schiedam. Vooral de vondst van auto's, die in het buitenland zijn gestolen en waarmee met name Belgen en Fransen naar Schiedam komen om hier hun drugs te kopen, heeft hem verbaasd. „De stijging van de handel in verdovende middelen is ongetwij feld mede het gevolg van de verhoogde aandacht van de Rotter damse politie voor deze activiteiten. Zoiets verplaatst zich dan naar een andere gemeente. Nu de Schiedamse politie zich inten siever met deze kwestie bezighoudt, zal het straks wel weer naar een andere gemeente verhuizen. De komst van een regionaal po litiekorps in 1993 zal wellicht betekenen dat er in heel Rijnmond een intensieve aandacht voor de handel in drugs plaatsvindt, maar dan zal het zich weer naar een heel andere regio verplaat sen. Deze mensen blijven toch niet vaak op één plaats rondhan gen". Scheeres is van mening dat het project in ieder geval doorgang moet vinden. „Het moest natuurlijk even op gang komen voordat er resultaten merkbaar waren. Maar nu ze er zijn, moet het pro ject zeker worden vervolgd". WATERWEG NOORD - Het bestuur van de voetbalvereni ging Hollandiaan Satelliet Com binatie vraagt aanstaande vrij dag haar leden toestemming om voor 45.000 gulden een nieuwe eigen lichtinstallatie rondom het trainingsveld te plaatsen. Vol gens secretaris Herman Berk hout is de vernieuwing hard no dig. „Er zijn telkens zoveel lam pen kapot dat we eigenlijk niet meer kunnen trainen". Voor het forse bedrag van 45.000 gulden laat HSC zes masten met lampen plaatsen. „Het is een flink bedrag, maar het is dan ook een hele goede lichtinstallatie. Wij vinden het namelijk heel belangrijk dat er goed getraind kan worden", al dus Berkhout. De 45.000 gulden betaald HSC geheel uit de eigen clubkas, omdat de gemeente geen subsidie geeft op dit soort investeringen. Overigens hoopt HSC dat binnen enkele jaren het veld zelf ook eens flink gere noveerd wordt. Herman Berk hout: „Het is het oudste trai ningsveld in Vlaardingen. Er is al jaren niets aan gedaan, zodat het keihard is en bij een beetje regen ontstaan flinke plassen. Echt goed trainen is dan ook heel moeilijk". Het is de bedoe ling dat zo snel mogelijk na de toestemming van de leden wordt begonnen met de aanleg van de installatie. „Alles moet klaar zijn als de trairtingen be ginnen", hoopt Herman Berk hout. SCHIEDAM - Buurtcentrum Trefpunt Oost, aan de Celsius- straat 2, zoekt vrijwilligsters voor de peutergroepen op dins dag- en donderdagochtend en dinsdag- en vrijdagmiddag. De peuters komen bijeen in peuter speelzaal Ienie Mienie. Dames, die het leuk vinden om met peuters van 2 tot 4 jaar te werken en ervaring hebben in het begeleiden van groepen kin deren, kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 4621066 (in de ochtenduren). 3 dolle dagen bij Bouman mm HEEFT 7 SOWIESO mm SERVICELIJN 010-4184599 dsbnd Ook de tjalk op de voorgrond heeft de Schiedamse binnenhavens (Korte Haven) inmiddels verlaten. Aantal ligplaatsen wordt uitgebreid aange$/ Kiosken op Geuzenplein Nieuwe lampen in binnenstad geven aanzienlijk meer licht ESPRIT 30% Hoofdweg 18 Capelle aan den IJssel. Tel. 010-4518844 Hillelaan 30-39. t.o metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4852273 Het oude armatuur, zoals die nu nog aan bijvoorbeeld De Dam is te vinden en de nieuwe versie, die nu een beter licht verspreid over onder meer de Nieuwe Sluisstraat. Deze week donderdag, vrijdag en zaterdag bij Bouman ook nu weer drie dollle meubel-dagen. Want Bouman doet dan afstand van overtollige magazijnvoorraden en puntgave toonkamermodellen. Voor ongekend lage prijzen. En snel bij u thuis. Wie 't eerst komt... IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (Kralingseveer) Tel: 010-4508033 Moandag 13-17.30 uur. Dinsdag t/m Donderdag 9.30-17.30. Vrijdag 9.30-21. Zoterdag 9.30-17 uur. Ui.- MCllVro niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1