191.- 704.- 213.- 182.- ZONWERINGFABRIEK [Jêkomil mmmm <mwwm op dinsdag en woensdag 0^PF Is een acht ook goed. Je image en je moers taal unRin Win 'n droomreis naar Canada SCHNEIDER WAARDEBON GRATIS OPMF.TF.N FN I GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! 959.- VERTIKALE JALOEZIEËN Cassette-schermen windvast, incl. oogwindwerk JALOEZIEËN MÉÉR DAN 100 MATRASSEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR!* Schilders- weekend t Rolgordijnen Knikarm-schermen Sandux de Luxe Vertikale jaloezieën PVC- en aluminium lamellen Prijs/59.000,- k.k. Hofland Gé Kleijheeg Opti-matrassen: i interieurverzorging i>x Onze College All-in permanent knippen, voorbehandeling, cremebehandeling, versteviger, wassen- watergolven(föhnen) lak) voor kort haar van f. 59,50 voor 47,50 en voor lang haar van f. 67,50 voor 55,00 -3*4r eTas Onze HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 5 JULI 1991 PAGINA 8 in meer dan 100 kleuren en dessins. Voorbeeld: 240 br. x 190 h. Icml normaal 212.- bij Sandux in div. uitvoeringen Prijsvoorbeeld: 450 cm x 200 uitval 10% korting 1.065. 106, In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. Tevens groot assortiment VOORBEELD: in 127 mm 250 br. x 180 h. (cm) normale Q prijs 528.-nü bij Sandux A/W At™ Voorbeeld: 300 cm x 100 uitval 878. 20% korting 174. in vele kleuren Leverbaar in 50-35-25-16 mm. Voorbeeld in breed: 200 br. x 180 h. U betaalt nu: Sandux is open: maandag 13.00-17.30 uur dinsdag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur zaterdag 09.00-16.00 uur Oosthavenkade 87 - 3134 KA Vlaardingen - Tel. 010-4346260 - 4346144 U vindt ons 100 meter over de spoorbaan tegenover de nieuwe brug. Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur Vlaardingen-West, Keesomstraat 40 D0RS4 •raauniova KOPEK/YBWOer» biologisch dynamische SLIJPERIJ VON S VA.ST GOED TE KOOP VLAARDINGEN, VERHEIJSTRAAT VLAARDINGEN, CH. DE BOURBONLAAN SCHIEDAM, ST. LIDUINASTRAAT VLAARDINGEN, MERWEDEH0F SPOED: namens cliënten vragen wij woningen in verkoop te Schiedam. V0NS VAST GOED, Hoogstraat 55 voor het (ver)kopen van een huis. VONS VAST GOED Adres: Hoogstraat 55,3131 BL Vlaardingen Geopend: maandag t/m vrijdag 09.00- 17.30 uur Zaterdag geopend 10.00-17.00 uur Ook 's avonds en weekend tel. bereikbaar. OIO 4 - 6 O 15- 2 O 'm -aatf mmm maat SG 30 SG 35 SG40 S SG 45 S 80x190 145.- 179.- 215.- 245.- 90x190 165.- 205.- 245.- 275.- 90x200 179.- 219.- 265.- 299.- 120x190 219.- 269.- 329.- 369.- 130x190 239.- 295.- 359.- 399.- 140x190 259.- 319.- 395.- 445.- 140x200 275.- 339.- 419.- 475.- Uw oude matras voeren wij graag voor u afl Leverancier van o.a.: Auping, Pullman, Avek, Treco, Norma Dlco, Vroomshoop, Union, Olga, Vredestein, Rawi Met deze bon krijgt u bij Kapsalon Profiel na 9x wassen- watergolven de 10e GRATIS Naam: Adres: Postcode: Plaats: Schiedam, Lange Kerkstraat 17, tel. (010) 426 33 84 Afgetrapte gympen: vergeet het maar. Lange vette haren: ze sneuvelden onder de kap- persschaar. Zo maar wat kle ren aan het lijf: dat ie kom pleet over. Het mag allemaal mooier, netter, verzorgder. Somt moet dat zette. Andere kom je niet een de bak. In onze huizen is 't van het zelfde laken een pak. Het inte rieur heeft onze volle aan dacht. Gezellig? Prima. Repre sentatief? Daar zeggen we geen nee tegen. Uitstraling en imago worden steeds belang rijker. Het jezelf willen onder scheiden eveneens. Dat gaat zelfs verder dan ui terlijk en huis alleen. Wanneer ik hoor, dat het thans zestig jaar bestaande Genootschap Onze Taal bloeit als nooit te voren, blijkt dit zonder meer met deze (rende in het maat schappelijk leven te maken te hebben. Ook door correct taalgebruik willen we erbij ho ren en dan is Onze Taal zo'n club, die je daarbij best een handje kan helpen. Niet alleen meer voorbehouden aan de minnaars van ons mooie, maar soms lastige Nederlands, is dit Genootschap met thans dik dertig duizend leden meer en meer naar de mensen toe gekomen. En verlangen we dan niet allemaal een tien voor taal, als het een acht zou kunnen wezen... Want je ima ge en je moerstaal zijn een stevig koppel aan het worden. Sinds Onze Taal de laatste ja ren via aansprekende adverten ties aan de weg is gaan timme ren, weet een breder publiek de weg naar dit genootschap te vinden. Met als niet onaantrek kelijk facet, dat je met al je taalproblemen bij die club te recht kunt. Kom je er even niet uit, dan vertellen twee taaldes kundigen precies hoe het moet. Zelfs de troonrede wordt de laatste tijd door Onze Taal grondig bekeken. Dit laatste min of meer op eigen verzoek, want daar heeft deze in 1991 jubilerende vereniging destijds wel zelf de vinger voor opge stoken. En waarom zou je niet. Nee heb je, ja moet je in de Tweede Kamer én van een aan vankelijk wat terughoudende premier Lubbers maar zien te krijgen. Wat dus gelukt is, zo hoor ik van drs. Peter H.M. Smulders, sinds enkele jaren direkteur van het genootschap. Fulltime zelfs, want met die fik- rijden» de Tweede Wereldoorlog hebben men meer Duits gehoord, dm hun (meeste!) lief wet, meer al lang voor die tijd we» de invloed van da Duitae tul op ons eigen Nederlands zo groot, dat daar ieta togen onderno men moes! worden. Zo vond tenminste de heer C.K. Elout, redakteur bij het Algemeen Hendelsblad, lom nog een vooral sterk Amaterdama gerichte krmt. Hij trok er in z'n aigm blad tagm ten strijde, trof in de Amsterdamse koopman en taalminnaar P.C. Smit em royale medestander en zo is het eigmlijk gekomen. De heer Smit wilde beet em vermiging om onze taal zo zui ver mogelijk en vrij van 'Germmismm' te houden, zoais die Duitse "verontreinigmheten. Samen hebben de heren Elout en Smit de belmgrijkate stoot gegeven tot oprichting van het Genootschap Onze Taal. We tchrijven 1931. Dat Genootschap wilde primair am vereniging ziinyoor leken (dus gem Neerlandici ot iata in dia gaaat), mat al leen die 'Germanismen' aanpakken, maar am vaal alge mener taalbelang nastreven en al evenmin em vermi ging worden met em opgeheven vinger. Vrijheid voor de taalgebruiker was net zo good em streven. Na de oorlog was het met name de heer Jm Veering, lec tor taalkunde aan wat toen in Delft nog de Technische Hoogeschool heette, die zich bijna 25 jaar lang enorm voor Onze Taal heeft ingezet, wmrdoor het ledmUtot 12000 opliep. Onderdak vond mm in die periode bij het A.N.P. in Den Haag. Hoe het er nu met Onze Taal, thans du» gevestigd am da Laan van hteerdervoort 14a, voorstaat leest uin belande re artikel. De computer stut er te knipperm, op de fax komen verzoeken binnen en gun reaktiea de deur uit m telefoonnummer 070-3561220 blijkt een baken in zee voor antwoorden op taalvragen. Toch wel een lekker gevoel om zo je zestigste jaar in te gaan. se groei kon er niet alleen zo'n funktie af, maar kan het ge nootschap nu ook acht 'hele en halve' medewerkenden de zijne noemen. Scholieren Mag de troonrede een van de wellicht niet meest gelezen, maar wel meest 'beluisterde' stukken van het jaar zijn, voor het minder gewichtige werk moet je ook niet schromen je tot Onze Taal te wenden. Zelfs scholieren komen met hun taal vragen op de proppen. Daar is de heer Smulders ronduit mee ingenomen. Aan de Laan van Meerdervoort 14a, waar Onze Taal de laatste paar jaar onder dak heeft gevonden in wat vroeger een statig herenhuis geweest moet zijn, houdt men het liefst voor alle rangen en standen telefoon en brievenbus open voor het taalkundige wel en wee. Dat 'wel' wordt royaal vertolkt in het maandblad, want daarin verschijnen niet alleen lezens-, maar ook wetenswaardige arti kelen over alle mogelijke as- pekten van de Nederlandse taal en het gebruik daarvan. Met het 'wee' krijgt men in dit blad soms via ingezonden brie ven te maken (5% van de abon nees schrijft/reageert en dat is heel veel) maar vooral dus via vragen. Hoe moet dit, hoe schrijf ik dat, is het wel goed en waarom is het fout. ledereen, die maar iets met taal te maken heeft, zal daar toch menig keer mee worden geconfronteerd. Wat bij ons op de krant net zo goed gebeurt. Mag een beetje journalist immer een woorden boek onder handbereik heb ben, uitkomst biedt zo'n naslagwerk niet in alle gevallen. Weet zelfs onze hoofdredakteur even niet van de hoed of de rand, dan blijkt hij altijd de man van het betere delegeren... „Bel Onze Taal", is steevast zijn advies en dan draaien we gewoon 070-3561220. Het is nog nooit gebeurd, dat we er dan met het daar aanwezige vakmanschap niet uitkwamen. Per uur Soms is er in die Haagse bure len iemand zo slim om te vra gen of je wel lid bent... Vooral als je een lang verhaal op je le ver hebt. Het krijgen van een antwoord, i.e. het aandragen van een oplossing, zit namelijk wel aan het lidmaatschap vast. Niet verder vertellen, maar ze zullen je bij iets niet al te inge wikkelds ook wel helpen, al is die club er primair voor de le den, die er 31,- per jaar voor over hebben om tien nummers van het maandblad te krijgen. Goed taalgebruik is een trend, zo weet drs Peter H.M. Smulders, direkteur van het Genootschap Onze Taal. Breder publiek Wie de doelgroepen zijn, vra gen we de heer Smulders. „Dat worden er steeds meer", mag hij tevreden konstateren. „Na tuurlijk journalisten, maar dat wist u zelf al. Veel ambtenaren, omdat die via alle mogelijke stukken met de taal te maken hebben, juristen, zakenmensen, plaatselijke overheden, voor lichters, secretaresses, studen ten en dus ook scholieren". Dat klinkt hier en daar nog al elitair, leg ik deze afgestudeer de in de Nederlandse taalkunde voor. „Dat is maar ten dele waar", is zijn reaktie. „Sinds we in tijdschriften, zoals de Kampioen van de ANWB of het treinblad „Tussen de rails" via advertenties een breed publiek van ons bestaan op de hoogte zijn gaan brengen, hebben we een veel gevarieerder toeloop gekregen. Ik ben er van over tuigd, dat juist die gemêleerd heid Onze Taal een stukje le vendiger en de inhoud van ons blad aantrekkelijker heeft ge maakt". Watje Zo kom je in een van de laatste nummers een lijst tegen van veel door jongeren gebruikte uitdrukkingen. Van 'eikelen' (vervelend doen) tot 'watje', zijnde een doetje van een jon gen en dat ze tegenwoordig voor alles en nog meer 'uit hun dak' of 'hun bol gaan' hoef ik voor wie (klein)kinderen heeft niet eens te citeren. Ook de enorme invloed en het gebruik van Engelse woorden en uit drukkingen wordt menigmaal aangesneden. Dat doe ik bij deze ook even, door op gezag van Peter Smul ders aan te tekenen, dat de 'know how' en het 'managen' van de heer J.G. Smit het le dental van Onze Taal binnen zes jaar van 13.000 naar 32.000 heeft getild. Deze vroegere di rekteur van een Haagse uitge verij in tijdschriften, stortte zich na zijn pensioen met al z'n pro motende vakkennis op maand blad en genootschap en hoe je dan als royale zestiger een bij na zestigjarige club zo'n duw in de positieve richting kunt ge ven, mag bij zo'n jubileum best eens in de krant. De badplaats Kijkduin wacht zaterdag en zondag (6 en 7 juli) een nieuw evenement: het schildersweekend. Zo'n 150 amateur kunstschilders doen beide dagen de bad plaats aan, om ter plaatse hun doeken te vervaardigen. Het publiek heeft van 11 tot 16 uur alle gelegenheid om over de schouders mee te kijken. De deelnemers hebben slechts één opdracht: maak iets wat met Kijkduin te maken heeft. Het zal voor velen een moeilijke zaak worden om het schilderij in een weekend af te maken. Daarom mag dat later thuis. In het weekeinde van 3 en 4 au gustus is een selectie van alle inzendingen opnieuw in Kijk duin te zien. Dan wordt in de etalages van het winkelcentrum een tentoonstelling ingericht. De maker van het fraaiste werkstuk krijgt een bruisend weekend Kijkduin aangeboden door het Atlantic Hotel. De tweede en derde prijs zijn schil derspakketen, beide aangebo den door de firma Akkerman uit Den Haag. Singapore Airlines ver bindt al jarenlang meer dan 40 bestemmingen in het Verre Oosten met Am- sterdam. Sinds deze zo emer, vliegt Singapore Airli nes ook op de Noordtran- satlantische route van en naar Toronto in Canada met een Boeing 747-400. Voor de lezers van UW THUISKRANT stelt de viiegmaatschap-pij een vliegticket naar Toronto ter beschikking. Behalve het vliegticket staat de winnaar een week lang een comfortabele auto ter beschikking. De tweede en derde prijzen zijn gou den munten ter waarde van enkele honderden guldens. Deze prijzen zijn ter beschikking gesteld door de officiële Rijks munt van Canada, de Royal Canadian Mint. Wie heeft niet gedroomd van een reis naar verre oorden. Kennis maken met restanten van oude culturen en confro- naties met unieke diersoorten. Nu heeft U de kans die droomreis te maken in de schrijf- en-reis-prijsvraag die UW THUISKRANT organiseert in samenwerking met Singa pore Airlines. Om in aanmerking te komen voor de droomreis dient u een verslag te maken van een reis naar Canada. Het verhaal kan een verslag zijn van een eerder door u naar dat land gemaakte reis, maar ook kunt u beschrij ven hoe zo'n reis er in uw fan tasie uitziet. Maar misschien heeft u wel een ander idee om uw reisverhaal naar Canada vorm te geven. Ook dat kan. Hoe orgineler hoe beter. Een deskundige jury zal de inzen dingen beoordelen. De win naars worden schriftelijk geïn formeerd. Canada is een land met onme telijke bossen, ongerepte na tuur, bloemen en planten die je nergens anders ter wereld kan vinden. Er zijn kilometers lange wegen waarop je niemand te genkomt, landelijke hotelletjes en natuurreservaten. Een land boordevol rust, waar vele dui zenden van onze landgenoten een nieuwe toekomst hebben gezocht en gevonden. Maar er is ook een stad als Toronto, een bruisende metropool waar in vele verschillende culturen zijn te vinden. Over dat land dient het reisverslag te gaan. Verzonnen of niet. Uw inzending dient u voor 31 juli '91 op te sturen naar de centrale redaktie UW THUIS- KRANT-EXTRA, postbus §825, 2280 HV Rijswijk. Over de uit slag kan niet worden gecorres pondeerd. 27/91 Zonwerin voordelige Ook kant klaar rolgordijnen SANDUX Goed onderhouden 4-kamer topflat met eiken inbouwkeuken, badkamer, ligbad, balkon, kelderberging. Voorzijde nieuwe hardhouten ramen. Gelegen nabij winkels, scholen, recreatiegebied. Netto maandlast plm. 395,-. 100% hypotheek mogelijk. Haal of vraag naar onze gratis woningmagazine. u» MVtMOor Na 18.00 uur of in het weekend 010-4265260 0< 4269579. Voor al uw aardappelen, groente en fruit Reform en Natuurvoedingszaak Broersveld 159 Gereedschapmakerij Schie 178 telefoon 4261719 Voor hard metaal (Widia) cirkel-zagen Van 150 mm tot 500 mm Slijp- en reparatieservics binnen 8 uur onroerendgoedbemiddeling erkend assurantie-agent hypotheken verzekeringen Perfecte, gemoderniseerde en gerenoveerde bo venwoning op eigen grond. Globale indeling: badgelegenheid met douchebak en toilet, slaap kamer, ruime woonkamer, lichte Bruynzeel keu ken, balkon op zuiden. 2e Verdieping: ruimte voor c.v. ketel, wasmachine-aansluiting en ber ging, fraaie slaapkamer met vaste wastafel. Bij zonderheden: elektra vernieuwd, c.v. 1983, bin nen en buiten nieuw schilderwerk, gereinigde ge vel, frisse wit/grijstinten. Vaste Prijs ƒ65.000,- k.k. Herenhuis, rustig gelegen, nabij uitvalswegen, winkels, scholen en openbaar vervoer. Globale indeling: Z-vormige living (38 m2) met open haard, keuken, bijkeuken, diepe tuin met achter om. 1e Verdieping: 3 slaapkamers, balkon, bad kamer met 2e toilet, vaste wastafel en ligbad. 2e verdieping: slaapkamer met vaste wastafel, zol derruimte met berging. Bijzonderheden: even tueel huurgarage, c.v. (1986), erfpacht 747,- per jaar. Vraagprijs 235.000,- k.k. Gerenoveerd pand, ruime bovenwoning. 1e Ver dieping: woonkamer ensuite met verandadeuren en balkon, keuken," toilet, zijkamer. 2e verdie ping: 2 slaapkamers, badkamer, beloopbare zol der. Bijzonderheden: fraaie plafonds, marmeren gevelschouwen, eigen grond. Vaste prijs 85.000,- k.k. Gezellige „nieuwe" eengezinswoning. Bouwjaar 1987. Gelegen aan rustig kindvriendelijk pleintje, nabij het centrum van Vlaardingen. Globale inde ling: living (30 m2), lichte keuken, tuin met stenen schuur en achterom, 3 slaapkamers, badkamer, ruime zolderverdieping: Bijzonderheden: afge kochte erfpacht tot 2038, dubbelglas, c.v., even tueel premie. 160.000,- k.k. F. Haverschmidtlaan, Graaf Florisstraat, Loui se de Colignystraat - eengezinswoningen, met zonnige tuin Prijsindikatie circa 185.000,- k.k. Bel nu 010-4601520 en vraag naar een gratis verkooptaxatie van uw woning (ook 's avonds en weekend). Tussen afrol en sluis t. Qroenelaan 45-49 Schiedam-zuid Z3 tel. 010-4269862 Reakties op of bijdragen aan deze rubriek sturen aan redaktie 'UW THUISKRANT' EXTRA Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Telefoon 070-3190292 een rubriek voor vrouwen en andere mensen.. i»10A»OJHE

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 8