Het Nieuwe Inspraak voor kinderen over speelgelegenheid Cursus E.H.B.O. -^JfANDAAG^- -"""EXTRA Gedeputeerde wil meer geld voor molens Restauratie molen Drie Koornbloemen Hoorzitting wijst uit: Mooi weer verhoogt kans op botulisme nso Stadsblad LET OP! LET OP! LET OP! a.s. zaterdag bij Autobedrijf Van GULIK Vergadering gaat toch door \N o VRIJDAG 12 JULI 1991 43e JAARGANG, NUMMER 56 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Er was zelfs een clown aanwezig om de kinderen te stimuleren tijdens hun inspraakdag. SCHIEDAM - Zo'n twintig kinderen uit de Alphons Ariëns- straat en omgeving hebben afge lopen woensdagmiddag gebruik gemaakt van een inspraakmid dag om hun wensen ten aanzien van speelvoorzieningen kenbaar te maken. De inspraakmiddag werd gehouden in scholenge meenschap Ter Schie, op initia tief van de buurtbeheergroep Al phons Ariënsstraat. Nu de groot-onderhoudsbeurt aan de woningen in deze buurt is afgerond, wordt het tijd de herinrichting van het binnenter rein ter hand te nemen. De kin deren worden bij deze plannen nauw betrokken en kregen woensdagmiddag de gelegen heid om via knutselen, tekenen en plakken hun favoriete speel tuin kenbaar te maken. Vrijwel alle kinderen uit de buurt, au tochtonen en allochtonen, de den mee. Opmerkelijk genoeg willen de kinderen geen moeilijke speel- werktuigen, maar gewoon, sim pelweg een schommel, een wip en een glijbaan. En passant ga ven ze ook nog even aan wat hen piet bevalt: het feit dat het huidige speelterreintje aan de A. Ariënsstraat telkens onder water staat na een hevige regenbui. Volgende week donderdag ver gadert de buurtbeheergroep over de herinrichting van het binnenterrein. Vervolgens wordt de aanzet gegeven tot het opstellen van een programma van eisen, waarin vier hoofd punten worden opgenomen: so ciale veiligheid, beheerbaarheid, beheersbaarheid en de speelat- tributen. Uiteraard worden de wensen van de kinderen hierin betrokken. In september hoopt men rond de tafel te kunnen gaan zitten met ontwerpers om daarna het budget voor de speeltuin te zoe ken. De bewoners .hebben zelf een potje van zo'n twintigdui zend gulden bij de Woning bouwvereniging Schiedam staan, omdat ze ooit hebben af gezien van terugbetaling van stookkosten. Dit bedrag wordt aangewend om het binnenter rein in te richten. Voorts hopen de bewoners op steun van de gemeente in het kader van het wijk- en buurtbeheer, de wo ningbouwvereniging en wellicht sponsors. SCHIEDAM - E.H.B.O.-vereni- ging St. Liduina Kethel start in oktober een nieuwe E.H.B.O.- cursus voor beginners. De cur sus wordt gegeven in het Kruis- gebouw aan het Bachplein. In achttien lessen op de woens dagavond worden de deelne mers opgeleid voor het E.H.B.O.-diploma. De deelna mekosten bedragen 130,-, in clusief lesmateriaal en examen geld. Men kan zich aanmelden bij mevrouw D. van der Wal (telefoon 4711080) of de heer P. Lansbergen (telefoon 4706244). Om dit te vieren kunt u a.s. zaterdag onder genot van een drankje en hapje profiteren van de zeer lage prijzen die wij de gehele maand zullen handhaven. U kunt keuze maken uit ruim 70 occasions. Tevens voor iedere koper een MOUNTAIN BIKE GRATIS Ons adres: Burg. Honnerlage Gretelaan 3 te Schiedam Zaterdag a.s. LIVE MUSIC Graag tot ziens. 010-4737211 SCHIEDAM - De momen teel fel bekritiseerde wet houder Hans van Kleef, naar wie zijn eigen PvdA- fraktie een functionerings- onderzoek heeft ingesteld, is tegemoetgekomen aan een verzoek van CDA- raadslid Ton Seis. Donder dag 18 juli vindt alsnog een extra raadscommissieverga dering plaats, waarin het ambtelijk voorontwerp soci ale vernieuwing wordt be sproken. Ton Seis en twee van zijn fractiegenoten hadden op deze vergadering aange drongen, nadat Van Kleef in een vorige bijeenkomst on aangekondigd dit onderwerp ter sprake bracht. Omdat niemand zich hierop had kunnen voorbereiden, maakte het CDA bezwaar tegen de gang van zaken. Dit leidde tot een fikse aan varing tussen Van Kleef en Seis. o s.%\ Music- i z, Cruise metf 5.- korting SPIDO Wijk- en buurtbeheer op Schiedammer neemt schema dee'aan EK Fietscross SCHIEDAM - Gedepu teerde J. Pool (D66) wil jaarlijks een half miljoen gulden beschikbaar stellen om het grote aantal Zuid hollandse molens, dat in slechte staat verkeert, op te knappen. Dit is één van de maatregelen, die hij in het najaar aan Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland wil voorleggen. Pool deed deze mededeling tijdens een bijeenkomst van molenorganisaties, die afgelopen dinsdag plaats vond in de Schiedamse molen De Noord. De gezamenlijke bijdragen van eigenaren en overheden aan het molenonderhoud is de laatste jaren sterk achtergebleven bij de bedragen, die nodig zijn voor deze werkzaamheden. Hierdoor hebben teveel molens te kam pen met achterstallig onder houd en dreigen zij te verpau peren, aldus de gedeputeerde. „Als traditionele windmolens uit het Zuidhollands landschap verdwijnen, verliest deze pro vincie-één van haar meest type rende kenmerken". Het geld dat Pool beschikbaar wil stellen, zal vooral moeten worden gebruikt om samen met de betrokken gemeenten de on- derhoudssubsidies te verhogen. Ook wil hij enkele grote molen- beherende stichtingen helpen bij het saneren van hun finan ciële problemen. Gemeenten en waterschappen dragen steeds vaker molens over aan het particulier initia tief. Daarmee bevrijden zij zich zelf van de onderhouds- en res- tauratielasten. Volgens de gede puteerde zouden deze over drachten gepaard moeten gaan met een 'bruidsschat'. „Overheden en eigenaren moeten de problemen gezamen lijk oplossen. Eén mogelijkheid om de problemen gebundeld aan te pakken, is het overdra gen van de provinciale midde len voor het molenonderhoud aan een nieuwe stichting", meent Pool. Muziek Jos Gunneweg, directeur van de Stichting De Schiedamse Mo lens, is verguld met de medede ling van de gedeputeerde. „Het SCHIEDAM - De Stichting De Schiedamse Molens heeft de restauratiewerkplaats opdracht gegeven om een start te maken met de restauratie van molen De Drie Koornbloemen. Het betreft reparaties aan het bovenwiel en het wiekenkruis. Begin oktober moet het werk af zijn en moet de molen weer kun nen draaien. Met de werkzaamheden is een bedrag van zestig duizend gulden gemoeid. Hiervan is 55.000,- beschikbaar ge steld door de gemeente, terwijl de provincie het resterende be drag voor haar rekening heeft genomen. Wanneer deze reparaties zijn uitgevoerd, kan De Drie Koorn bloemen in ieder geval weer draaien. Maar er mankeert nog veel meer aan de molen. Jos Gunneweg hoopt daarvoor volgend jaar voldoende geld bijeen te kunnen krijgen. klonk ons als muziek in de oren. Een half miljoen per jaar lijkt niet veel als je bedenkt dat in er Zuid-Holland 219 molens staan, maar alle beetjes helpen natuurlijk. Voor Schiedam bete kent het een extra subsidie van zo'n zesduizend gulden voor onze vier molens". Het was overigens de eerste keer dat de Nederlandse molen organisaties bij elkaar kwamen. De bijeenkomst was georgani seerd door de provincie. Dat daarbij de keuze op de Schie damse molen De Noord viel, vindt Gunneweg logisch. „Als je in Zuid-Holland over molen centra praat, heb je alleen de keuze tussen Schiedam en Kin derdijk. Maar Kinderdijk heeft geen molen, die zulke facilitei ten kan bieden als De Noord kan". SCHIEDAM - Een vast parkeerplaatsje voor de deur? Prima! Maar daar voor 300 gulden per jaar betalen? Bekijk het maar! Deze boodschap kreeg wethouder Chris Zijdeveld te horen van 200 bewoners tijdens een woensdagavond georganiseerde hoorzitting over het parkeerplan voor de binnenstad. „Dit bedrag is onredelijk hoog", zei de één. „Geldklopperij", zei de ander. Voorbeelden werden aangedragen van prijzen voor vergunningen in andere steden. Gouda bijvoorbeeld. Vijf gul den per maand. Vlaardingén idem dito. Bedragen, die vijf keer zo laag liggen. Toen Zijde veld opmerkte dat hij had ge hoord dat die prijzen in de toe komst ook omhoog gaan, barst te de zaal in lachen uit. Grove schande Zijdeveld had veel tijd nodig om de toehoorders er voortdu rend op te wijzen dat het slechts om een 'voorzet' ging waaraan van alle kanten nog gesleuteld kon worden. „Uw bijdrage ne men we zeker mee. Er kan nog een tweede hoorzitting komen als we alle gegevens hebben on derzocht en in het plan hebben verwerkt". Toch was de onrust groot. Zat daar geen wethouder een colle gestandpunt te verdedigen? Een aanwezige politica vond de gang van zaken 'een grove schande'. „Deze discussie had een ambte naar moeten leiden. Iemand die meer onafhankelijkheid uit straalt. Het plan zit nog maar in de voorbereiding. We hebben zelfs in de commissie tegen Zij develd gezegd: „Raadpleeg eerst de bevolking voordat je met ons verder praat". Kersen eten Moeilijk kreeg Zijdeveld het met Dorien Cleton, een advoca te die door de bewoners aan het Spinhuispad is ingeschakeld. Zij zijn bang dat het stukje kaalslag voor hun deur omgetoverd wordt in een parkeerterrein voor 80 wagens, zoals in het Parkeerplan Binnenstad ver meld staat. Cleton heeft meer dere zaakjes voor de bewoners afgehandeld en staat in het Stadskantoor bekend als een vrouw met wie het slecht kersen eten is. Zelf moet ze er om la chen. Haar reputatie brengt voordelen met zich mee. „Als ik naar het Stadskantoor bel, wordt ik gelijk doorverbon den met de hoogste ambtenaar. Ook raadslid Coby de la Rie maakte iets grappigs mee. Tij dens een reis met lieden van monumentenzorg kwam de naam Cleton ter sprake. Toen De la Rie opmerkte: „Oh je be doelt Dorien", werd het ijselijk stil in de bus". Tweehonderd mensen kwamen af op de hoorzitting over het Parkeerplan Binnenstad Cleton wees Zijdeveld erop dat er een bestemmingsplan geldt voor het terrein voor het Spin huispad en dat een parkeerter rein niet tot de mogelijkheden behoorde. „Of u moet het be stemmingsplan wijzigen, waar door de bewoners de kans krij gen bezwaarschriften in te die nen. Wil men wijzigen, dan vol gens de regels". Zijdeveld wilde niet 'bekvecht ten over de juridische staat van het bestemmingsplan' en ver meed daarmee de discussie. Cleton somde de bezwaren van de bewoners nog maar eens op: parkeer- en geluidsoverlast, cri minaliteit, ongezonde autogas- sen en een onveilige situatie voor de kinderen. De gang van zaken bevredigde haar aller minst. „Waar praten we hiet ei genlijk over. Toch over een plhn, dat in strijd is met de doelstellingen". Zwerfverkeer Opvallend stil bleef het over de komst van parkeergarages. Er ger nog: er werd geen woord over gesproken. „Dat zou toch de oplossing van al dat zwerf verkeer kunnen betekenen", merkte iemand in de wandel gangen op. Om het zwerfverkeer aan te pakken heeft Zijdeveld al een aantal gebieden rondom de oude binnenstad (Singel, Broersvestbij het parkeer plan betrokken. Ook dat lever de discussie op. Een mevrouw aan de Rotterdamsedijk voor zag grote problemen als haar buurt buiten het vergunningen stelsel zou vallen. De auto's staan nu al schots en scheef ge parkeerd. Een ondernemer aan de Oude Schie snapte er ook weinig van waarom dit stukje pittoresk Schiedam buiten het parkeerplan viel. „Ik kan straks mijn vrachtwagen niet meer kwijt. Iedereen zet z'n wagen dadelijk voor mijn neus neer, omdat ze elders moeten betalen of niet mogen staan". tapijten meubelen Het warme weer zal zijn tol ei sen onder de watervogels, zo is de verwachting van de provin cie Zuid-Holland. De provincie heeft de eerste meldingen van kadavers al binnengekregen. Zij zijn zeer waarschijnlijk het slachtoffer van botulisme, een besmettelijke ziekte waaraan jaarlijks veel watervogels ster ven. Vorig jaar heeft de provincie Zuid-Holland bijna 2000 mel dingen gekregen van mogelijke botulismeslachtoffers. In 1989, een jaar met een mooie, warme zomer, waren er ruim 4800 mel dingen van vogelkadavers. Richtlijnen De prövincie heeft vandaag ge meenten, waterschappen, tuur- en recreatieschappen w andere belanghebbenden richt lijnen toegezonden voor een doeltreffende bestrijding van botulisme. Aanhoudend mooi weer doet de temperatuur in binnenwateren behoorlijk oplo pen. De bacterie die botulisme veroorzaakt vermenigvuldigt zich snel bij hogere temperatu ren. Vooral in ondiepe, stil staande wateren of plasjes kan de watertemperatuur snel stij gen. Dode vogels en vissen in het water vormen een besmet tingsbron voor andere (water- jdieren. Het is daarom van groot belang dat kadavers snel en hygiënisch worden opge ruimd. Eenden niet voeren Ook het publiek kan belangrijk bijdragen aan de bestrijding van botulisme. Dit kan door de vondst van zieke of dode water- na- en vogels en andere kadavers te melden bij de gemeente of de beheerder van het natuur- en recreatiegebied. Zieke watervogels, herkenbaar aan verlammingsverschijnselen aan vleugels, en in een later sta dium ook nek, kunnen naar een vogelasiel gebracht worden. De provincie adviseert (watervo gels in de zomer niet te voeren om concentraties van dieren te voorkomen. Waar veel water vogels bijeen komen, zoals in parken en stadsvijvers, is de kans op botulisme namelijk gro ter dan elders. V oedselvergiftiging Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging. De bacterie die botulisme ver oorzaakt (Clostridium botuli- num) verspreidt zich snel via zieke of dode dieren, vooral als deze in ondiep en tamelijk warm water blijven liggen. Be smetting vindt plaats via ma den uit kadavers, weefseldeel tjes van dode dieren of uitwerp selen van besmette vogels. De bacterie wordt ook wel recht streeks uit de bodem opgeno men. Deze bodembesmetting is volop aanwezig op plaatsen waar in voorgaande jaren botu lisme heeft geheerst. De meeste watervogels worden gevonden in dorpen en steden. Maar in de tweede helft van de zomer zoe ken veel watervogels stille plas sen op om te ruien en kunnen gedurende een korte periode niet vliegen. Zij komen dan in wat grotere concentraties bijeen en zijn extra gevoelig voor be smetting. Hoogstraatwinkelier John van Buuren waarschuwde voor moeilijke tijden voor de winke liers als de kortparkeerregeling verdwijnt. „Mensen willen niet een kilometer lopen met hun boodschappen". Verdelen Hoe Zijdeveld aan die driehon derd gulden per jaar kwam, moest hij enkele malen uitleg gen. Het had vooral te maken met de uitbreiding van het aan tal parkeerwachters van drie naar ruim vijf. „De totale kosten bedragen vijf ton. Dat moeten we kostendek kend maken", spiegelde de wet houder de mensen voor. „Vijf ton", riep iemand. „Nou dan verdienen die mensen best aar dig. Dat baantje wil ik best heb ben". Dat alleen de centrumbewoners die moeten gaan ophoesten, vond men een kwalijke zaak. „We worden gestraft omdat we hier wonen", zei iemand. „Waarom kunnen we die vijf ton niet verdelen over alle Schiedammers, of het vergun- ningengebied uitbreiden", zei de ander. Dat laatste idee kreeg bijval. En Zijdeveld beloofde erover na te denken. niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur Centrumbewoners zijn unaniem tegen Parkeerplan Binnenstad Hoofdweg 18 Capeile aan den IJssel Tel 010-4518844 Hilleiaan 30-39 t o metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid Tel 010-4850853 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1