Groen Links presenteert discussienota 99 99 Wandelen door natuur D66 tegen plan voa^wornngbouw Singer Lucas, winkel voor zelfmaakmode I PvdA-fraktieleider Hans Bakker: Lucht tussen ons en Groen Links opgeklaard J.T. Interieurverzorging Overval op bank en uitzendbureau Waakhond gestolen Autokraken Sloop op video ORANJE 16.95 16.95 - Burgerlijke Stand Twee visies op binnenstad Broersveld en Zondagsmarkt 99 99 De Suzuki Alto GLX. K SCHIEDAM: Vari Schiedam B.V, De Nijverheidsstraat 15 m (Spaanse Polder), 010-4624922. Wegens vakantie Dr. Wuister gesloten ü®iü HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 JULI 1991 PAGINA 3 SCHIEDAM - In de week van 5 tot en met 11 juli. Geboren: Venice d.v. Van Hees- wijk-Jansen; Nick z.v. De Pauw-Slootmaker; Thomas Mi chael z.v. Doyle-Butler; Lisa Sa- bien d.v. Van Albada-Toonen; Naomi d.v. Hermans-van Laar; Robin d.v. Schut-Meerhof; Mi chelle Jantine d.v. Horsten-van Katwijk; Suliman Liaquat z.v. Liaquat Ali en Naseem Akhtar; Iris d.v. Neijerweert-Scholten; Sezer z.v. Celik-Celik; Sada Mustafa Idris z.v. Harput-Har- put; Randy Mitchel z.v. Van Potten-Barzilaij; Davey Brian z.v. Heine-Evers; Gabriëlle d.v. Florijn-Snelleman; Yehudi Christiaan z.v. Hoefman-Kooi man; Amber d.v. Meinster-Du- rivou; Ozge d.v. Bekler-Bekler; Jeroen z.v. Tammens-Terpstra; Ergün z.v. Dogan-Dogan; Bauke z.v. Braaksma-Leferink; Jan Bastiaan z.v. Lensveld-Donker- voort; Rowan d.v. Van Hees- Gosens. Ondertrouwd: A. N. Barto 27 jr. en M. de Graaff 25 jr.; D. P. S. Boer 24 jr. en H. J. de Bruijn 23 jr.; L. P. Brand 25 jr. en J. G. Rebers 22 jr.; M. J. J. Kerkhof 27 jr. en S. Streng 22 jr.; R. M. Kuiters 24 jr. en J. Brökling 28 jr.; J. L. Menghi 47 jr. en A. Schwarz 49 jr.; M. R. Reude- rink 28 jr. en C. van der Pluijm 26 jr.; L. W. van Veelen 30 jr. en C. J. Melching 34 jr.; W. J. Vredenbregt 40 jr. en J. C. L. van der Touw 41 jr. Getrouwd: P. J. L. Collenburg 24 jr. en C. H. Becht 24 jr.; P. T. de Man 25 jr. en C. Oostlan- der 28 jr.; T. Kruit 27 jr. en E. J. Bosse 25 jr.; A. J. Hewitt 30 jr. en J. T. de Jong 28 jr.; F. M. W. Barendregt 26 jr. en J. Kinds 21 jr.; L. A. van Muiden 29 jr. en M. L. van Beek 33 jr.; G. Heijster 28 jr. en J. Assele 28 jr.; J. van den Hof 36 jr. en A. Rijswijk 31 jr.; J. F. H. A. Die- deriks 32 jr. en G. A. M. Hart- mans 30 jr.; R. Tertoolen 27 jr. en R. van Delft 22 jr.; A. van der Windt 36 jr. en M. E. C. Scheffers 30 jr.; W. Vriezekolk 26 jr. en P. Martijnse 23 jr.; J. Engels 24 jr. en N. van Henten 21 jr.; S. G. van Calsteren 23 jr. en N. Blankestijn 23 jr. Overleden: T. Alphenaar, vr., 69 jr., geh. gew. met P. van Os; P. den Hartog, man, 80 jr.; C. van Zessen, man, 79 jr.; P. No tenboom vr., 70 jr.; G. J. Aafjes, man, 86 jr.; C. de GRaaff, man, 57 jr.; G. H. van Uggelen, vr., 65 jr.; J. M. van Oostrum, vr., 66 jr., echtgenote van T. M. van Dijk; A. Bakker, vr., 83 jr., geh. gew. met N. Kraak; F. R. van der Goes, man, 21 jr.; J. E. Har tog, vr., 75 jr., geh. gew. met B. H. Löke; P. J. van Deventer, man, 82 jr.; F. J. Hamakers, man, 82 jr. SCHIEDAM - „Je zou kunnen denken dat er heel wat aan het gebeuren is: het gonst in de stad van de geruchten. De wethouder is aanspreekbaar in zijn winkeltje: mensen, kom vooral langs en zeg wat je ervan vind. De kranten ko men regelmatig met be richten. 'Heel' Schiedam weet al wat er waar pre cies gaat gebeuren. Kort om, je zou bijna gaan ver onderstellen dat alles in kannen en kruiken is en dat de toekomst voor de Schiedamse binnenstad nu definitief vaststaat. Niets is minder waar". Zo luidt de inleiding van de nota 'Onbenutte Kansen', die Groen Links-Schiedam af gelopen dinsdag heeft ge presenteerd. Volgens Groen Links is de nota een kritische bijdrage aan de discussie over de Binnenstad, als reactie op de tot nu toe voorgestelde plannen voor dit gebied. Groen Links zet duidelijk vraagtekens bij de diverse on derdelen van het binnenstads plan van wethouder Chris Zij develd. Zo ziet Groen Links weinig in een 'Grote Omloop', waarin alleen maar plaats is voor winkels. „Schiedam heeft meer te bieden in haar centrum dan winkels. Dus waarom niet gekozen voor een Grote Cultu rele Omloop met onder meer kleine winkels, galerieën en ate liers in de Lange Kerkstraat in plaats van het ABC-complex en tentoonstellingen in de Grote Kerk? Of een Grote Terrassen Omloop met een theeschenkerij in de tuin van de Grote Kerk en een groot terras langs het stad huis. De binnenstad moet in zijn geheel worden opgewaar deerd en niet alleen slechts daar waar winkels zijn". Lange Kerkstraat De fraktie twijfelt ook aan het nut van het ABC in de Lange Kerkstraat. Zo'n grootwinkelbe drijf trekt veel autoverkeer aan en kan daarom beter worden ge situeerd op de plek van de Hema, met daaronder een par keergarage, vindt G.L. De Lan ge Kerkstraat kan dan worden opgeknapt en voorzien van klei ne winkeltjes en ruimten voor sociaal-culturele activiteiten. „Supermarkten zet je niet mid den in een oud stadscentrum, maar aan de rand. Van de Lan ge Kerkstraat kan nog steeds iets leuks worden gemaakt", al dus Groen Links in haar nota. Het verdwijnen van Bas van der Heiden aan het Broersveld ervaart Groen Links wel als po sitief, maar het plan om op de vrijkomende plek weer parkeer plaatsen te realiseren, „slaat nergens op. Hier kunnen beter betaalbare woningen worden ge bouwd". Ook het doortrekken van de Passage naar een overdekt win kelcentrum, aansluitend op de Hoogstraat, kan G.L.'s goedkeu ring wegdragen, mits er goed wordt gekeken naar de bouw stijl en invulling. „Sociale vei ligheid en goede beheersmaatre gelen, vooral voor de avond uren, zullen voorop moeten staan". Het Imelda-terrein bebouwen met woningen is prima, wan neer er ook iets wordt gedaan met de aanwezige groenvoorzie ningen. Groen Links denkt hier bij aan een speelterreintje, wat zitjes en een pleintje. De fraktie benadrukt voorts dat er ook iets moet worden gedaan met de rest van het Broersveld. „Het mag beslist niet zo worden dat je straks via de Passage een prachtig winkelcentrum inloopt, terwijl beneden de rest van het Broersveld nog staat weg te rot ten". Stadserf Voor wat betreft de bebouwing van het Stadserf is G.L. goed te spreken over de nieuwe vesti gingen voor bibliotheek en ar chief alsmede een centrale hal met baliefuncties van belangrij ke openbare diensten. Dit zou een algemeen hulp- en informa tiecentrum moeten kunnen worden. Ook de bouw van een nieuw theater is wenselijk, hoewel Groen Links hier wel wat kant tekeningen bij plaatst. „De vraag is; wat voor theater willen we eigenlijk? Wat moet er alle maal mogelijk zijn, welke pro- dukties? Grote produkties eisen een technisch voorzieningen pakket, dat voor Schiedamse begrippen financieel niet haal baar is. Wellicht kan worden ge dacht aan een kleinere multi functionele ruimte in plaats van een groot theater". De bouw van een nieuw be stuurscentrum ziet Groen Links helemaal niet zitten. „We heb ben geen behoefte aan ivoren torens", staat in de nota te le zen. Voor de bebouwing aan de Broersvestzijde heeft G.L. twij fels over het voornemen om op de begane grond winkels, daar boven kantoren en daarop nog eens woningen te bouwen. „Nogal overdreven", oordeelt de fraktie. Om de overlast van horecaves- tigingen in de binnenstad terug te dringen, stelt Groen Links voor sneller te reageren, wan neer er klachten over overlast binnenkomen. „Strikt naleven regels, anders vergunning in trekken". De fraktie pleit voorts voor een soepeler beleid inzake het afgeven van vergunningen voor culturele activiteiten in de horeca. En: „Laat verkoop en gebruik van soft-drugs vrij, maar verscherp de controle op handel en gebruik van hard drugs". Autovrij Voor wat betreft het autover keer is Groen Links vastbeslo ten: de binnenstad moet auto vrij. Niet alleen de Hoogstraat, maar ook Lange Haven, Lange Kerkstraat en Broersveld. Men kan zich vinden in een groot deel van de voorstellen uit de 'parkeernota', maar ziet deze problematiek graag geïntegreerd in de verdere plannen voor de binnenstad. Aanvullende voor stellen zijn: experimenteer met een systeem van winkelbevoor rading via kleine busjes; vestig geen grote bedrijven op lastig te bereiken plekken (dus geen ABC in Lange Kerkstraat); zorg voor bewaakte fietsenstallingen en los problemen rond bestaan de stallingen snel op en denk nu vast na over de problemen, die in Oost zullen ontstaan zodra enkele maatregelen uit de par keernota in het centrum van kracht worden. Groen Links hoopt met haar nota de discussie over de bin nenstadsplannen nu definitief eens op gang te brengen. SCHIEDAM - Vrijwel ge lijktijdig zijn deze week twee verschillende visies op de binnenstadsplannen naar buiten gekomen. Wethouder Chris Zijdeveld (onder meer Stadsontwikkeling) presen teerde de plannen van de Haagse projectontwikkelaar MAB voor de inrichting van het Imelda-terrein en de Passage, terwijl Groen Links dinsdag de discussie nota 'Onbenutte Kansen' aanbood. In deze nota wor den alle binnenstadsplannen kritisch bekeken. Volgens Eric Dijkhuizen, voorzitter van Groen Links Schiedam, is het gelijktijdig uitkomen van beide visies puur toeval. „Onze nota was al gereed toen Zijde veld met de MAB-plannen naar buiten kwam". Overigens krijgen de MAB- voorstellen van alle binnen stadsplannen juist de min ste kritiek in de Groen Links-nota. Alleen de voor gestelde parkeerplaats op de huidige Bas van der Hei- den-lokatie kan in de ogen van Groen Links geen gena de vinden. WATERWEG NOORD - Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert zaterdag 20 juli een och tendwandeling door de Broek polder en de Vlaardingse Vliet- landen. De start is om 9.50 uur bij de bushalte Drieënhuyzen aan de Holysingel in Vlaardingen- Noord. De wandeling eindigt rond 13.00 uur. Deelname is gratis. Deelnemers wordt geadviseerd om eventueel een vogelboekje en een verrekijker mee te bren gen. SCHIEDAM D66-fraktievoor- zitler Marcel Houtkamp heeft bezwaar aangetekend tegen het onlangs gepresenteerde schets- plan voor bebouwing van de grasstroken aan de J. Oreliosin- gel in Schiedam-Noord. „In de eerste plaats omdat het om een buitengewoon lelijk en simpel plan gaat", schrijft Hout kamp. „Het vertoont alle trek ken van het gedachtenloos pro jecteren van een paar rijen hui zen op een lokatie, die daar qua afmeting toevallig voor geschikt is. Een stedebouwkundige of wijk-ontwikkelingsvisie is niet te ontdekken Voorts worden de qua omvang grootste groenstroken in Groe- noord opgeofferd zonder dat eni ge groencompensatie in diezelf de wijk wordt geboden", gaat Houtkamp verder. „Dat is in strijd met de door de D66-frak- tie gehanteerde filosofie dat de groenbalans in Schiedam in evenwicht moet blijven". Houtkamp waarschuwt het col lege van B&W dal D66 behan deling van het plan in de ge meenteraad zal vragen met als inzet het blokkeren van een vrij stelling voor de uitvoering van het bouwplan. „Als bebouwing van deze groenstroken al ge wenst is, dient hel plan beter te worden gemotiveerd en moet er sprake zijn van groencompiensa- tie elders in de directe omge ving. In dat geval is tevens een stedebouwkundig aantrekkelij ker plan gewenst". SCHIEDAM - Vorige week werd bekend gemaakt dat de NV O.N.S., afdeling Marktwezen de organisatie van de Zondagsmarkt heeft overgenomen van winke* liersvereniging Hoogstraat. Frans van Tienen, voorzit ter van winkeliersvereniging Broersveld, stelt echter na drukkelijk dat ook het Broersveld nog steeds nauw betrokken is bij die organi satie. „De winkeliersvereni ging Hoogstraat is afge haakt, wij niet". De moderne winkel van Singer-Lucas. van 20 juli t/m 11 augustus. Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - Naaimodecen trum Singer-Lucas is al dertig jaar gevestigd aan de Oranje straat 7. Enige tijd geleden heeft de eigenaar, de heer Lu cas, zijn winkel een face-lift la ten geven, waardoor de zaak een geheel gemoderniseerde inrich ting heeft gekregen. „Die verbouwing was hard no dig", meent de heer Lucas. „De vorige inrichting stamde nog uit de tijd dat we ook koelkasten en dergelijke verkochten. Dat is echter allang voorbij. We heb ben de winkel nu definitief om geturnd van witgoedzaak tot winkel voor zelfmaakmode". Alle fournituren als garen, elas tiek en ritssluitingen, zijn nu overzichtelijk gerangschikt. Bo vendien beschikt de winkel over een speciale knopenwand en een naaimachinehoek, waar de naai- en breimachines, alle van het merk Singer, staan uitge stald. Voor iedere portemonnee is wel een naaimachine te vin den, in prijs variërend van 399.- tot 3.199,-. Daarnaast kan men bij Singer-Lucas ook terecht voor reparaties aan de machines. Sineer-Lucas is een begrip in Schiedam. Behalve de vestiging aan de Oranjestraat, is Singer- Lucas ook al ruim twaalf jaar te vinden in het Hof van Spaland. „Onze klanten kómen dan ook uit alle hoeken van Schiedam om te profiteren van onze vele aanbiedingen", zegt de heer Lu cas. De vestiging in het Hof van Spaland wordt overigens bin nenkort ook gerenoveerd. Singer-Lucas, winkel voor zelf maakmode, is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.30 uur; maan dagochtend zijn beide winkels echter gesloten. J.T. Interieurverzorging SCHIEDAM - Aan de Groene- laan 25 is sinds enkele maanden J.T. Interieurverzorging geves tigd. Een jong bedrijf, gespecia liseerd in tapijt, vitrages, gordij nen, lamellen en andere wo ningstofferingen. „Wij hebben service en kwali teit hoog in het vaandel staan", zegt eigenaar John Terlouw. „Dat betekent dat we goede produkten willen leveren tegen normale prijzen. Want de klant is er inmiddels wel van over tuigd dat goedkoop duurkoop is". J.T. Interieurverzorging heeft een ruime sortering in voor raad, met onder meer ook M- en tunnelgordijnen. De artike len worden door medewerkers van J.T. Interieurverzorging op gemeten en in een atelier op maat gemaakt. Tapijt en vinyl worden bovendien gratis gelegd. „Door de nieuwbouw en reno vatie in deze wijk hebben we veel klanten uit de eigen omge ving, maar we zijn beslist geen buurtzaak. De klanten komen overal vandaan", weet John Terlouw. J.T. Interieurverzorging is dage lijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur (zaterdag tot 16.00 uur); maandagochtend is de winkel echter gesloten. SCHIEDAM - De directeur van een technisch uitzendbureau aan Over de Vesten is donder dagavond in zijn bedrijfspand overvallen door vier gewapende mannen. Twee daders dwongen de man onder bedreiging van een vuurwapen op de grond te gaan liggen, waarbij het slacht offer werd geschopt en geslagen. Intussen doorzochten de andere twee overvallers het pand. Na dat de directeur met tape was vastgebonden, maakten de overvallers zich met een groot geldbedrag uit de voeten. Het signalement van de daders is vaag: het ging om één blanke en SCHIEDAM - „De lucht is weer opgeklaard tussen Groen Links en de PvdA", schrijft PvdA-fraktieleider Hans Bak ker in een reactie op een artikel, dat afgelopen woensdag in Het Nieuwe Stadsblad werd gepubli ceerd. Hierin werd Jolie Hak- kert (raadslid voor Groen Links) geciteerd, die flink uit haalde in de richting van de so cialisten. Inmiddels hebben ech ter kennelijk verhelderende ge sprekken plaatsgevonden tussen beide frakties. „In het artikel in Het Nieuwe Stadsblad werd gesuggereerd dat er binnen de PvdA een enorme woede is ontstaan en dat wij er zelfs op uit zouden zijn dat Jo lie 'er niet zonder kleerscheuren vanaf komt'", schrijft Bakker. „Dat laatste is echt niet het ge val. Iedereen doet in een mo ment van ongeduld weieens on doordachte uitspraken. Maar dat wil niet zeggen dat wij die uitspraken onweersproken wil len laten". „De PvdA heeft geen enkel be zwaar tegen openbare debatten over politieke standpunten en beleidslijnen. De uitspraken van Jolie Hakkert zijn echter onzakelijk en stoelen deels op een gebrekkige weergave van de feiten", meent Bakker. „Duide lijk is dat zij slecht op de hoogte is van de gang van zaken in een grote fraktie. waarin taakverde ling noodzaak is. Het aanwijzen van een paar mensen, die zor gen voor de dagelijkse voort gang van een fraktie, maakt hen nog niet tot partijbons (wat wel trouwens?). Het aardige van de situatie in de PvdA-Schiedam is nu juist, dat er helemaal geen sprake is van 'bonzen'. Lande lijk werken we er nog aan". „Maar nog merkwaardiger is de kritiek tegen diverse standpun ten, die wij met Groen Links delen. Zo zijn de woningbouw plannen voor het Stadserf en de meeste andere binnenstadsplan nen niet alleen in de samenwer kingsovereenkomst door Groen Links onderschreven, maar ook nog door het volledige college van B&W uitgebracht en in de raadscommissie door Jolie zelf geaccordeerd, inclusief de in spraakprocedure. Bovendien kan het Jolie niet zijn ontgaan, dat juist ook de PvdA ontevre den is over de voortgang en geen gelegenheid ongebruikt laat om het college van B&W en de coalitiepartners achter de vodden te zitten", stelt de PvdA-voorman. „Groen Links moet niet doen alsof het 'er even niet was' toen de beslissingen vielen (of had den moeten vallen) en alsof het geen medeverantwoordelijkheid draagt voor wat er gebeurt (en wat er niet gebeurt). Verder vin den we dat het in de politiek in het algemeen, maar zeker tussen coalitiepartners, niet fair is om eikaars partijen te beschimpen. Dat kan niet in overeenstem ming zijn met het respect dat onze kiezers verdienen en waar wij voor opkomen. We hebben dat Groen Links in duidelijke bewoordingen laten weten en in gesprekken is inmiddels de lucht weer opgeklaard", aldus Hans Bakker. Al vanaf f 14.495,- (excl. afleveringskosten) drie donkergekleurde mannen. Vrijdagochtend was het filiaal van de ABN-bank aan de Koe markt het doelwit van een over val. Terwijl een bezoeker onder schot werd gehouden, dwongen twee mannen de bankbeheerder een onbekend geldbedrag af te geven. Vervolgens vluchtten de twee in de richting van de 's- Gravelandsepolder. Een groot scheeps politie-onderzoek in die omgeving leverde echter niets op. De daders waren gekleed in respectievelijk een felrood en een donkerblauw sweatshirt met capuchon, terwijl zij beiden een zwarte zonnebril droegen. lil! WÈÊËÈÈÈÈHÊÈ PpiillÉ! SCHIEDAM - Na een inbraak in een bedrijf aan de Regout- straat wordt sinds het afgelopen weekeinde een krat bier en een waakhond vermist. Het gaat om een Mechelse herder. SCHIEDAM - Autokrakers heb ben dinsdag hun slag geslagen aan de Brede Marktsteeg, Burg. Knappertlaan en de Nieuw- poortweg. Alle auto's werden verlost van de radiocassettere corder. SCHIEDAM - In opdracht van de gemeente maakt JAS Videoprodukties uit Schiedam opnamen van de sloop van het Bols-complex aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Hiermee is een bedrag van 3.500,- ge moeid. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge Smeets 35% per liter 17.50 bij 12 flessen per liter Vieux Touron 35% per liter 17.50 bij 12 flessen per liter U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 v Er is nog niets beslist over de binnenstads- plannen is de praktijk van Waarnemende huisartsen: Dr. Kortekaas, Swammerdamsingel 7B, tel. 4268516. Dr. Nijkamp, St. Liduinastr. 21, tel. 4268357. Dr. Zuiderweg, Tuinlaan 92, tel. 4267856. Visites opgeven voor 09.30 aan de boodschappendienst, tel. 4206611. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 COMMERCIËLE LEIDING: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 üur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 KOEL-VRIESKASTEN Mog schoonheidsfoutje. Bekende merken, voll.gar. en inhoudsverzekering van 50 tot 900 Itr in voorraad. Ook koelboxen FA. MOERMAN VAN WILLIGEN Bergweg-Nrd. 10, Bergschenhoek. Tel. 01892-13063/13033. Dingdag gesloten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 3