Ford Ghia Zag prototype met 2-takt Falkplan deelkaarten van Frankrijk Ford in de kunst Nieuwe caravanspiegels van Hella Bill* P^' Auto-wegwijzer Schiedam vrijdag 19 juli 1991 - pagina 5] Een geavanceerd auto-ontwerp en een doorbraak in motortechnologie zijn samengevoegd in de Ghia Zag, die begin mei op de Autotentoonstel ling van Barcelona werd gepresen teerd. De Ghia Zag wordt aangedreven door een compacte tweetaktmotor die perfect is toegesneden op het oorspronkelijke ontwerpdoel van de Zag: de auto-afmetingen tot een mi nimum beperken. De motor is het resultaat van een technologische doorbraak waarmee de traditionele nadelen van tweetaktmotoren kon den worden overwonnen en tegelij kertijd de potentiële voordelen er van maximaal worden benut. Ten opzichte van hun viertaktcollega's Frankrijk, voor Nederlanders al ja ren vakantieland nummer één, heeft niet alleen een groot scala aan toe ristische bezienswaardigheden en at tracties, maar eveneens een zeer groot aantal wegen en weggetjes die daar naar toe leiden. Om nog maar te zwijgen van de vele plaatsen en pittoreske dorpjes. Niets is zo ergerlijk voor vakantie gangers, maar uiteraard ook voor zakelijk verkeer, als een kaart waar op niet snel en gemakkelijk de weg naar het „echte" Frankrijk gevon den kan wordne. Falkplan Suurland BV, uitgever van de in Nederland toonaangevende Falkplan wegenkaarten, regio- en stadskaarten, heeft dat begrepen en brengt sinds kort zestien deelkaarten van Frankrijk, die zeer gedetailleer de informatie verschaffen. Daartoen heeft Falkplan een overeenkomst gesloten met het Institut Géographi- que National, dat onder meer staf kaarten maakt van het land van Marianne. Daarbij wordt gebruik gemaakt van driedimensionale com putertekeningen, die in de cartogra fische afdeling van het Franse staatsbedrijf verder worden ver werkt. Toeristisch Het resultaat is een zestiental opti maal op elkaar aansluitende deel kaarten, waarop de kleinste bijzon derheden waarneembaar zijn. Niet alleen de topografische ligging van wegen, steden, plaatsen en plaatsjes is exact weergegeven, maar ook op het betreffende gebied, bossen, ge bergte of laagland betreft. Daarnaast zijn aanduidingen opgenomen van toeristische en culturele bijzonder heden. Uniek van de Falkplan deelkaarten is, dat in tegenstelling tot al op de markt zijnde deelkaarten, een plaatsnamenregister met verwijzing aan de binnenkant van het geplasti ficeerde omslag is opgenomen. Dat vergemakkelijkt het zoeken aanzien lijk. Inmiddels zijn negen van de zestien kaarten al voorzien van een dergelijk register. ■4 Bij het autorijden met caravan of ge sloten, brede aanhangers is het steeds weer opnieuw wennen. De rij- eigenschappen worden volledig an ders dan met een personenwagen zonder aanhanger. De snelheid mag niet hoger zijn dan 80 km/u en het voor het zicht naar achteren is de bestuurder op speciale spiegels aan gewezen. Hella heeft daarvoor al sinds jaren speciale spiegels, die op de spatbor den, op het dak of aan de portieren worden gemonteerd. Dit program ma is nu uitgebreid met een nieuwe caravanspiegel, die op de bestaande buitenspiegels wordt geklemd. Deze spiegel is op elke zitpositie en lengte van de bestuurder in te stel len. Twee flexibele rubber spanban den zorgen voor een veilige en tril- lingsvrije bevestiging. De montage is zeer eenvoudig. En in de vakantie vervalt het gebruikelijke probleem: waarheen met de brede spiegelop- bouw? De nieuwe opsteekspiegel kan in de kleinste ruimtes worden opgeborgen. Het kunststof huis is licht en stoot- en krasvast. De spiegel past op alle courante au totypen die met vaste spiegelhuizen zijn uitgerust, zoals b.v. Audi 80/90, Audi 100 (nieuw), BMW 3-serie (oud en nieuw), BMW 5- en 7-serie, Citroen XM, Ford Escort (nieuw), Ford Sierra, Renault 19, 21, 25, VW Golf, Jetta, Passat en vele andere. Ook nieuwere Off-Road-voertuigen kunnen ermee worden uitgerust. De - BlSc-te nieuwe spiegel staat borg voor een goed zicht naar achteren bij aanhan gers tot een breedte van 2,5 meter. De nieuwe opsteekspiegel is voor zien van veiligheidsglas en goedge keurd volgens EG- en ECE-richtlij- nen. De adviesprijs inclusief BTW be draagt Hfl. 46.50 per stuk (zowel links als rechts te monteren). bieden tweetaktmotoren namelijk enkele interessante voordelen, zoals geringer ruimtebeslag, lager gewicht, constructieve eenvoud, hoog speci fiek vermogen en grote trekkracht bij lage toerentallen. Het ongunstige brandstofverbruik en ernstige emis sieproblemen hebben evenwel belet dat de tweetaktmotor de laatste ja ren in Westerse auto's kon worden toegepast. De Orbital Engine Company heeft een doorbraak in de constructie van tweetaktmotoren weten te bereiken, dankzij een direct injectiesysteem dat samen met de brandstof ook een hoeveelheid lucht inspuit. Daarmee wordt het bij conventionele twee taktmotoren optredende probleem van de spoelverliezen overwonnen, terwijl maximaal geprofiteerd kan worden van de voordelen die twee taktmotoren bieden. Ford werkt sa men met Orbital aan de verdere uit werking van deze voordelen en aan het bereiken van de vereiste kwali- teits- en duurzaamheidsnormen. De Zag heeft een extreem korte wielbasis van 2230 mm (216 mm kleiner dan de Fiesta wielbasis) en het model is voorzien van normaal bemeten lichtmetalen wielen en la- gesectiebanden. Dankzij zijn korte voor- en achteroverbouw heeft de Zag uitzonderlijk compacte afmetin gen, waardoor hij uitermate wend baar is en overal gemakkelijk kan worden geparkeerd. De Zag heeft een lengte van slechts 3390 mm. De Zag is bedoeld voor mensen die op zoek zijn naar een praktische en veelzijdige auto voor met name hun vrijetijdsactiviteiten. Hij heeft uit- neembare achterzittingen en een voorpassagiersstoel die zonodig ge heel naar voren kan worden gescho ven om de laadruimte te vergroten. De stoelen zijn bekleed met een sterke stof (100% nylon) en de vrij- liggende buizen van het stoelframe zijn in een felle, contrasterende kleur uitvoerd. De horizontaal gedeelde achterklep loopt door tot om de hoeken van de achterste zijpanelen om de toegang tot de laadruimte te verbeteren, ter wijl een speciaal inklapbaar bagage rek op het dak de mogelijkheid biedt om grote sportattributen, zoals surfplanken of mountain-bikes, bui- tenop de auto te vervoeren. ma In 1989 presenteerde de Duitse kun stenaar HA Schuit met zijn project „Fetisch Auto" een van de spectacu lairste kunstuitingen van onze tijd, die in tien dagen tijd meer dan een half miljoen bezoekers trok. Tien in sculpturen veranderde Fiesta's vormden samen een indrukwekkend schouwspel, dat zich boven de daken van Keulen, op de golven van de Rijn en in de wolken boven de Dom afspeelde. De expositie ging vervol gens op tournee langs diverse inter nationale musea. Het object dat de meeste indruk maakte, de zwevende „Gouden Vogel", is thans weer te rug in Keulen en heeft voorgoed een plaats gekregen op de toren van het Stedelijk Museum. Het kunstwerk is als „Monument van de Autotijd" door de plaatselij ke Ford-fabrieken aan de vrienden van het museum geschonken. Exact 60 jaar geleden liep in Keulen de eerste Ford van de band. Keulen is niet alleen kunststad, maar ook Ford-stad. De betrokkenheid van Ford met kunst kan in Keulen ove rigens al op een traditie bogen. In 1971 nam kunstenaar HA Schuit het initiatief tot het project „Men sen en auto's", waarbij aan de Keul se burgers drie Escorts ter beschik king werden gesteld als potentieel kunstobject. Ook in het Museum Ludwig is een tot kunst geworden gebruiksauto te vinden: in 1981 schiep de kunstenaar Cesar een ob ject op basis van een Ford Capri. Keulen, Ford en Schuit zijn er thans opnieuw in geslaagd om de blik van de cultuur-minnaar in de richting van de Rijn te wenden. Het kunst object „Gouden Vogel" symboli seert de centrale plaats die de auto in onze samenleving en economie inneemt. m ir. y ütLl

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 15