Eind augustus komen Neptunianen als docenten Inbraken BELOOFD: Concert Gebit stuk? Expositie Opgravingen in Duifpolder: Wellicht archeologische primeur Auto gestolen HVO oefent Vlaardinger organiseert hulpactie voor Roemenië Helinium wil geschiedenis Liesveld onderzoeken Vakantie in De Erker Brand in slooppand Inbraken auto's Aanhouding inbreker TE UW») Expositie in hoofdbibliotheek Bromfletsdief aangehouden Nieuwe trainingsvelden Kind aangereden Nieuwe gezichten in bestuur Pollux Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. VERINGMEIER TANDTECHNIEK HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 19 JULI 1991 PAGINA 7 WATERWEG NOORD - Voor zo'n 55 jeugdleden van de honkbalverenigin gen Schiedam en Vlaardin- gen-Holy was het vorige week maandag een bijzon der leerzame dag. Op het veld van Schiedam gaven Paul Casanova en Bert Campanaris, beide oud profs van de major league een gasttraining aan de jeugdige honkballers van de twee verenigingen. Beide Amerikanen waren te gast bij het World Port Tournament in Rotterdam en speelden vrij dag een wedstrijd met het team van de Major League Alumni tegen Nederland, dat op een te leurstellende vijfde plaats ein digde. Ervaring De beide Amerikanen beschik ten niet alleen over een schat aan ervaring, maar konden die ervaring ook overbrengen op de aandachtig luisterende jeugdige honkballers. Vanaf het begin tot het einde wisten zij de aandacht van de grote groep moeiteloos vast te houden. Campanaris speelde 19 jaar in het major lea gue als korte stop voor onder andere California Angels, New York Yankees en de Oaklands Atletics. Hij nam de veldgroep voor zijn rekening. Paul Casa nova, die als catcher onder an dere speelde voor de Atlanta Braves de pitchers en de cat chers onder handen nam. Individueel Bert Campanaris ging heel pro fessioneel in op zaken zoals fiel den, gooien, honklopen en hooggeslagen ballen. Elke speler werd daarbij door hem indivi dueel begeleid. Casanova bracht intussen zijn ervaring over de pitchers en catchers, die ook van hem individuele aanwijzin gen kregen. Feilloos was hij in staat de honkballertjes te wijzen op fouten die verbeterd kunnen worden. Hij demonstreerde on der andere een goede zithou- ding, het vangen ('catchen') van de bal en het gooien van de bal. Bij sommige kinderen leidde de aanwijzingen al direct tot een verbeterde techniek. De middag was niet alleen voor de honk ballers, oom de coaches en trai ners van beide verenigingen wa ren aanwezig om zoveel moge lijk op te steken van de twee routiniers, die aangaven hoe de clubtrainers in de komende we kend door kunnen gaan met hun oefenstof. Dat de twee Yanks maar al te goed beseften hoe belangrijk training is, bleek wel uit de vraag van een van de kleintjes hoe je een goede honk baller wordt? „Dan moet je drie dingen goed doen: trainen, trai nen en trainen", antwoordde Casanova. Neptunus Eind augustus organiseren beide verenigingen op het veld van SC Maardingen-Holy weer zo'n gasttraining. Dat zjjn de spelers van Neptunus, de huidige koplo per in de hoofdklasse, de 'do centen'. Spelers en coach luisteren Paul Casanova. aadacht naar de uitleg van VLAARDINGEN - Dinsdag avond is ingebroken in een op de Markt staande bestelauto. Uit de auto werd een autoradio cassetterecorder ontvreemd. Dinsdagmiddag of dinsdag avond is ingebroken in een na bij het Holy Ziekenhuis gepar keerd staande personenauto. Ook hier werd de autoradiocas setterecorder ontvreemd. Dinsdagavond of de daarop volgende nacht is ingebroken in een personenauto geparkeerd staande op de Sportlaan. De au toradiocassetterecorder werd weggenomen. VLAARDINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag za gen twee surveillerende politie agenten een man in de Kuiper straat, die bij het zich ontdekt voelen met allerlei goederen on der zijn armen de benen nam. De man werd aangehouden, waarna bleek, dat hij zojuist had ingebroken bij een opticien op het Liesveld. Het onderzoek tegen de dader, een 24-jarige in woner van Vlaardingen, wordt voortgezet. SCHIEDAM - In het afgelopen weekeinde is bij een inbraak in een glashandel aan het Broers- veld een gering geldbedrag mee genomen. Uit een woning aan de Edison- straat wordt een geldbedrag van driehonderd gulden vermist. Men is vermoedelijk binnenge komen met behulp van een val se sleutel. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker, aan de Jan van Avennes- straat 32, is tijdens de vakantie periode van 22 juli tot en met 31 augustus geopend op de don derdagavond van 19.00 tot 23.00 uur. Men kan dan klaver jassen, bridgen, sjoelen of plaatsnemen in de ontmoetings ruimte. Sinds enige tijd is in De Erker een dameszanggroep actief. De dames hebben zelfs al een op treden achter de rug. Om de kwaliteiten nog verder te verbe teren, zoekt de zanggroep een zangdocent(e). Er wordt meer stemmig gezongen met een mo dern repertoire. Belangstellen den kunnen zich wenden tot het wijkcentrum, telefoon 4267767. SCHIEDAM - Tijdens de va kantiemaanden is in de hoofd vestiging van de openbare bi bliotheek, aan de Lange Haven 131, een expositie te zien, geti teld 'Ken uw groene stad'. In deze tentoonstelling worden de parken en plantsoenen in Schiedam geportretteerd aan de hand van foto's en teksten. Zo krijgt men een goed overzicht van de historie en de flora en fauna in deze stad. De hoofdbibliotheek is geopend op dinsdag, woensdag en vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur, op donderdag van 13.00 tot 17.00 uur, op maandag-, dinsdag- en donderdagavond van 18.30 tot 21.00 en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. De hoofdbibliotheek blijft, net als de jeugdbibliotheek en filiaal Noord, de hele zomer open. De filialen Nieuwland, Zuid en Oost zijn ieder twee weken ge sloten. Bert Campanaris (links) en Paul Casanovo verzorgden vori ge week een gasttraining op het terrein van Schiedam. Oud-korte stop Bert Campanaris nam de jeugdige veldspe- lers onder zijn hoede. SCHIEDAM - De Rijnmond band en de Musical Ambassa dors verzorgen maandag 22 juli een concert in de muziektent aan de Plantage. Zij brengen zo wel klassiek als klassiek/popu laire werken ten gehore. De Rijnmondband, onder lei ding van Roel van Raay, speelt van 18.00 tot .18.30 uur, waarna de Musical Ambassadors, onder leiding van professor Gary Hill het overnemen tot 19.30 uur. De Musical Ambassadors be staan uit tachtig muzikanten in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. SCHIEDAM - In Cultureel Café 't Spul aan de Hoogstraat is tot half augustus een expositie van aquarellen van Raymond Gru wel te bezichtigen. Het werk van deze Schiedamse kunstenaar onderscheidt zich door verrassende elementen in een surrealistische stijl. Het ge bruik van veel kleuren in com binatie met diffuse vormen en de toegepaste techniek geven een boeiend resultaat. De aquarellen van Raymond Gruwel zijn van dinsdag tot en met vrijdag vanaf 17.00 uur en in het weekeinde vanaf 14.00 uur te bezichtigen. SCHIEDAM - Bij een brom fietscontrole aan het Oude Kerkhof werd afgelopen maan dagavond een 19-jarige Schie dammer aangehouden. De jon geman had geen papieren van de bromfiets bij zich en beken de even later het voertuig eerder deze maand te hebben gestolen aan de Vondellaan. WATERWEG NOORD - De regio Vlaardingen maakt kans op een unieke archeologische primeur. De kans is aanwezig dat voor het eerst in een veen gebied een vrij gave boer derij uit de Ijzertijd aan de oppervlakte wordt ge bracht. In dat geval zou voor het eerst een behoor lijk nauwkeurige platte grond van een dergelijke boerderij gemaakt kunnen worden. Dat blijkt uit de eerste proef- sleuven die momenteel in de Duifpolder worden gemaakt door docenten en studenten ar cheologie van de universiteit in Leiden. Nog tot en met 10 au gustus zal in de polder verken nend archeologisch onderzoek worden verricht. Het onderzoek vindt plaats in samenhang met de herinrichting van Midden- Delfland. Conservering De Ijzertijd is een periode die loopt van 600 voor Christus tot aan het jaar 0. Al in het begin van de jaren tachtig verrichtte de archeoloog Epko Bult een veldverkenning in het gebied. Dat onderzoek en de vondsten die amateurarcheo logen hadden gedaan, wezen op bewoning van de streek in de Ijzertijd. Uit het onderzoek dat de laatste tijd in de Duifpolder is gedaan, is gebleken dat er veel meer be woning is geweest dan werd aangenomen. „Dat is enerzijds leuk om zoiets te ontdekken," zegt archeologe en docente Ineke Abbink. „Maar anderzijds weet je nu ook dat er door de herinrichting van Midden-Delfland extra veel verloren zal gaan." Abbink bivakkeert met enkele medewerkers en 11 studenten al sinds afgelopen maandag in de polder. De Duifpolder is een dankbaar gebied voor archeologen, legt Abbink uit. Dat heeft te maken met het feit dat het hier om veengrond gaat. Die grondsoort heeft de eigenschappen dat het overblijselen uit vroeger tijden bijzonder goed conserveert. Dat heeft alles te maken met de vochtigheid en de zuurgraad van de grond. „Sommige palen waarmee de boerderijen uit de Ijzertijd zijn gebouwd, halen we hier uit de grond in een staat alsof ze giste ren vervaardigd zijn," vertelt Abbink enthousiast. Verlaagd Momenteel is de werkgroep aan het graven op zo'n dertig a veertig centimeter diepte. Dat lijkt niet veel. Maar in feite kan er bij die diepte nog eens twee meter worden opgeteld, omdat op die hoogte het maaiveld lag in de Ijzertijd. Als straks in verband met de re constructie van het Midden- Delfland het polderniveau met dertig centimeter wordt ver laagd en de grond dus droger van samenstelling wordt, zal bijna al het oude materiaal in snel tempo oxideren en oplos sen. Voor de Leidse universiteit dus alle reden om - overigens in op dracht van Midden-Delfland - nu nog te redden wat er te red den valt. Als bij de proefsleuven die nu worden gemaakt blijkt dat het materiaal inderdaad goed is ge conserveerd, dan zullen de fei telijke opgravingen volgend jaar volgen. Verdwenen „Hoe goed overblijfselen in de veengrond bewaard blijven," zegt Abbink, „blijkt wel uit de koeiemest en de geitekeutels die we vandaag hebben gevonden. Als je die mest in je handen hebt, dan ziet het er precies zo uit als verse mest. En dat na 2000 jaar." Botten of botresten worden door het veen echter weer heel wat minder goed bewaard. Desondanks is het voor de Leidse ploeg een compleet raad sel waar de overblijfselen van de bewoners zijn gebleven. Ineke Abbink: „Vanaf 400 voor Christus houdt in deze streken ineens het grafritueel op. Vanaf die tijd wordt er niet meer be graven of gecremeerd. Maar de overledenen moeten ze toch er gens gelaten hebben. Wij vragen ons alleen af waar dan in he melsnaam. Waar zijn ze toch gebleven?" De enige mogelijkheid die Ab bink en haar collega's kunnen bedenken is, dat de lijken in bo men werden gehangen waar men ze liet wegrotten. Een lugu ber verhaal, maar een ritueel dat ook in andere culturen wel voorkwam. Een andere optie zou kunnen zijn dat men de lij ken in zee of in de Maas ter 'water' bestelde. Bestaat de Duifpolder waar ge graven wordt, tegenwoordig ge heel uit weidegrond, in de Ijzer tijd was dat anders. De omge ving zoals die er toen uit zag, is echter nog steeds terug te vin den in de vorm van de Vlaar- dingse Vlietlanden. Abbink: „De huidige Vlietlan den met hun rietbegroeiing en verhoogde stukken veengrond zijn heel goed te vergelijken met de situatie uit de Ijzertijd." De Leidse archeologen zijn in de Duifpolder overigens hele maal in hun element. "Doordat in verband met die veengrond alles zo goed be waard blijft," zegt Ineke Ab bink, „wordt het verleden waar naar je op zoek bent, ineens nog veel tastbaarder. Als je hier zo aan het graven bent dan heb je bijna het gevoel dat die mensen van toen ineens naast je staan. Dat maakt het allemaal heel spannend. Je vindt hier name lijk niet alleen afdrukken van materiaal, zoals zo vaak het ge val is, maar het echte materiaal zelf en dan vaak ook nog in zo'n uitstekende staat." Bouwoffers Inmiddels heeft de archeologie al een aardig beeld ontwikkeld van hoe het leven zich in de Ij zertijd moet hebben afgespeeld. Abbink: „Sociaal gezien be stond er alleen maar een boe renstand. Daarboven was er niets. Men was in het 'familie- bedrijfje' de hele dag bezig met het werken op het land en de verzorging van het vee. Het wa ren zelfvoorzienende families van vaak drie generaties. Reli gie speelde een belangrijke rol, gezien het soms begraven van hele dieren of het brengen van bouwoffers zoals het onder de vloer aanbrengen van potten met inhoud. Die werden vaak geplaats onder de drempel of onder de haard. De boerderij zelf was gemaakt van een aantal staanders en houten vlechtwanden met een rieten dak. Gegeten werden er kaas, vruch ten en het vlees van het vee. Gedronken werd er melk en, ook toen al, bier. „De bewerking van ijzer deed men ook zelf. Toch moet het ruwe materiaal van elders zijn aangevoerd," zegt Abbink, want ijzererts werd er in deze streek niet gevonden. Wel bewerkten ze het dus zelf tot messen of schoppen." SCHIEDAM - In het sport park Harga zijn in opdracht van de Dienst Sport en Re creatie enkele nieuwe trai ningsvelden aangelegd. Deze velden zijn uitsluitend bestemd voor de Schiedam se sportverenigingen, die zijn aangesloten bij de Sportraad. Bovendien mo gen deze trainingsvelden niet worden gebruikt buiten de door de DSR toegewezen dagen en tijden. SCHIEDAM - Van het parkeer terrein van een bedrijf aan de Nieuw Mathenesserstraat is het afgelopen weekeinde een be drijfsauto gestolen. Het gaat om een groene Volkswagen Golf met het kenteken PY-95-JR. VLAARDINGEN - In een leeg staand slooppand aan de Rot- terdamseweg is dinsdagavond brand uitgebroken. Het pand brandde geheel uit. Nadat het vuur geblust was, werd het res tant van het pand dichtgetim merd. VLAARDINGEN - Een drieja rig kind werd dinsdagmiddag in de Jozef Israëlstraat aangereden door een auto. Het kind stak onverhoeds de straat over. Het kind kwam er met lichte ver wonding, een snee in de voet, van af. VLAARDINGEN - De zaterdag tweede klasser HVO start op za terdag 10 augustus met de oe fencampagne. Die dag speelt de ploeg van de nieuwe trainer Daan van der Meer tegen Xer xes, aanvang 15.00 uur. De ove rige wedstrijden die HVO ter voorbereiding op het nieuwe seizoen speelt zijn: dinsdag 13 augustus HVO- SFC (19.00 uur), donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag 16 gaat de ploeg op trainingskamp en bij terugkeer wordt om 15.00 uur op het ei gen veld een wedstrijd tegen Rijsoord gespeeld, dinsdag 20 augustus HVO- Excelsior M. (19.00 uur), zaterdag 24 augus tus HVO- Lyra (15.00 uur), dinsdag 27 augustus eerste ron de KNVB-beker en zaterdag 31 augustus HVO- Deltasport (15.00 uur). WATERWEG NOORD - De hockeyvereniging Pollux hield onlangs haar jaarvergadering. Tijdens die bijeenkomst werd Henriëtte Rijnenberg wegens haar grote verdienste voor de vereniging benoemd tot ere-lid. Na de ledenvergadering ziet het dagelij ksbestuur er als volgt uit: Roel van Neerbos (voorzitter), Betty Hoogerwerf (secretaris) en Ange Beukers (penningmeester). In het algemeenbestuur hebben de volgende Pollux-leden zit ting: Erik Schutte, Aad Hees, Gijs Bierling, Harry Poerbo, Bert Eikelenboom, Frank Tig- ges, Nolco Oosterhagen, Rick Smid, Feike Cats, Jacqueline Mion en Joke Smid. Tijdens de ledenvergadering werd boven dien een commissie- bestaande uit Feike Cats, Wim Lieven en Hans Meijer- ingesteld die zorg gaat dragen voor de sponsorza ken, fondswerving en public re lations. VLAARDINGEN - De Vlaardinger G. Kreukniet vraagt levensmiddelen en financiële bijdragen voor een hulpactie voor Roeme nië. In augustus gaat Kreukniet met hulpgoede ren naar Roemenië, aan de actie is de afgelopen tijd bekendheid gegeven via Radio Rijnmond. Via de radio werd een oproep ge daan voor kleding, levens middelen en financiële middelen. „Wat betreft de kleding zijn we overstelpt, aldus initiatiefnemer G. Kreukniet. „Maar daarnaast willen we dingen kopen die het meest nodig zijn in Roemenië. Tevens hebben we nog geld no dig om een kleine vrachtwagen te huren voor het vervoer van de goederen." De totale kosten die deze actie met zich mee brengt, worden beraamd op 5.000. G. Kreukniet neemt zelf 2.000 van dit bedrag voor zijn rekening. De kosten be staan uit de huur van de vracht wagen (f 3.000), benzine, over- nachtingskosten, visa en verze kering. Verder laat Kreukniet weten dat er nog ruimte is voor het ver voer van levensmiddelen, die zijn dus ook nog welkom. Mocht er meer geld binnenko men dan de geraamde kosten voor het vervoer, dan wordt dit geld gebruikt voor de aanschaf van die noodzakelijke die in Roemenië schaars zijn. Initia tiefnemer: G. Kreukniet, Lon- denweg 303, 3137 LZ Vlaardin gen, tel. 4742757, giro 3064379. VLAARDINGEN - Niet alleen de Duifpolder staat in de belangstelling van ar cheologen. Ook in de Vlaardingse binnenstad is er een plek die naar alle waarschijnlijkheid binnen kort onderzocht gaat wor den. Het gaat om het einde van het Liesveldviaduct aan de kant van de Mark graaflaan en de beide zij kanten op die hoogte. De Vlaardingse archeologische werkgroep Helinium heeft daar onlangs - in de Schepenstraat - een proefsleuf getrokken en vier humeuze (organische) lagen on derzocht. Uit de onderste laag kwam materiaal uit de Ijzertijd naar boven, terwijl uit de boven ste laag overblijfselen uit de 12de eeuw werden gevonden. Hoge Werf Op de bewuste locatie heeft ooit een boerderij met de naam De Hoge Werf gestaan. In ieder ge val al in de 12de eeuw, maar misschien ook al in de achtste of zevende eeuw. Tegen de tijd dat de gemeente Vlaardingen ter plekke de grond gaat omspitten voor de renova tie van het stadscentrum, wil Helinium daar graag onderzoek doen. Inmiddels heeft de werkgroep een rapport opgesteld en dat doorgestuurd naar de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB). Jeroen ter Brugge, voorzitter van Helinium: „Wij wachten momenteel op een reactie van de ROB. Wel licht dat zij het interessant ge- npeg vinden en ook voldoende tijd hebben om er onderzoek te gaan doen. Zo niet dan willen wij dat met Helinium sowieso gaan doen. Maar ook dan doen we dat onder auspiciën van de ROB. Dat is verplicht. Overleg „Wij vertrouwen er in ieder ge val op dat de gemeente Vlaar dingen zich ervoor zal inspan nen dat er in ieder geval onder zoek gedaan kan worden," zegt Ter Brugge. „We hopen op die locatie nederzettingsresten uit diverse perioden te vinden. Door ter plekke onderzoek te doen kunnen we meer te weten komen over de ruimtelijke ont wikkeling in chronologische zin van de nederzetting Vlaardin gen." Volgens de planning zouden nog dit jaar de eerste werk zaamheden bij het Liesveld moeten beginnen. De mensen van Helinium zijn waarschijn lijk de enige Vlaardingers die hopen dat het schema vertra ging op zal lopen in verband met voorbereidings en onder zoekstijd. Ter Brugge: „In goed overleg met het gemeentebestuur zullen afspraken moeten worden ge maakt over de tijdsduur van het onderzoek bij het Liesveldvia duct." Amerikanen verzorgen gasttraining Singel 41-45 3112 GJ Schiedam. Telefoon 010-4262428. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 Telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 7