Autokrakers aangehouden VANDAAG EXTRA Vraagtekens rond verkeer Spaland Bewonersvereniging Woudhoek: Het Nieuwe Stadsblad Politie Charlerois niet verbaasd Vrouwen met eetverslaving ,Geen woord over opvolging' wijk e>n Dewonersvereniging WOUDHOEK J Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Het bestuur van Wijk- en Bewonersvereniging Woudhoek zet vraagtekens bij het wijk- en buurtbeheer. Van links naar rechts de bestuursleden Cor van Tilborg en Piet Barneveld en voorzitter Henk van Ravensbergen. worden opgezet, vrezen wij met grote vreze. Het wordt hoog tijd dat wordt ingezien, dat een so ciale verhuurder zich ook socia ler opstelt richting huurder". Wapenen De voorzitter meent dat de be woners moeten oppassen dat ze niet omver worden gekegeld door politiek en verhuurder bij de plannen voor het wijk- en buurtbeheer. „We moeten ons wapenen tegen een te overheer sende rol van de verhuurder hierbij. We zouden eigenlijk met alle belangenorganisaties in Schiedam-Noord rond de tafel beeld veel junks uit de Belgi sche plaats Charlerois in Schie dam gesignaleerd. De Schie- damse politie neemt binnenkort contact op met haar Belgische collega's om meer duidelijkheid in deze kwestie te krijgen. CHARLEROIS/SCHIE- DAM - De Gendarmerie in het Belgische Charlerois klinkt niet verrast over de berichten dat inwoners van die plaats in Schiedam hun verdovende middelen komen kopen. Zelfs het feit, dat zij met in België gestolen au to's naar de Brandersstad komen, wekt in Charlerois geen verbazing. „Autodiefstal is hier aan de orde van de dag", zegt een Belgische politieman. „In de laatste drie jaar zijn in Charlerois ruim 150 auto's gestolen, soms wel twintig op een dag. Die gaan alle maal naar het buitenland, voornamelijk naar Frank rijk, Duitsland en Neder land. Amsterdam, Rotter dam en kennelijk dus ook Schiedam zijn erg in trek", luidt het laconieke commen taar. moeten gaan zitten om een ge zamenlijk beleid af te spreken". Maar tegelijkertijd beseft Van Ravenbergen dat het niet een voudig is alle organisaties op één lijn te krijgen. In Schiedam- Noord opereren zo'n 25 belan genorganisaties, veelal vereni gingen van eigenaren, die elk hun eigen belangen behartigen. Utopie „Eén organisatie zal altijd wel een utopie blijven. Toch is het noodzakelijk om als één blok richting gemeente te treden. Nu krijgt de gemeente met diverse meningen te maken en dat is niet bevorderlijk voor optimale resultaten" Overigens realiseert Van Ra vensbergen zich ook dat een vorm van wijk- en buurtbeheer, zoals die bijvoorbeeld in Zuid, Oost en Nieuwland wordt ge presenteerd, in Woudhoek on mogelijk is. „De betrokkenheid met de woonomgeving is hier aanzienlijk minder dan in de oudere stadsdelen. Hoewel de bewoners van de nieuwe pira midewoningen aan het Nijhoff- plein het goede voorbeeld ge ven. Er waren eerst veel bezwa ren tegen de bouw van die wo ningen, maar inmiddels is er, op initiatief van de piramidebe woners, een uitstekend contact tussen deze bewoners en de buurt. Dat is nu wel een goed voorbeeld van sociale vernieu wing". niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur „Dat artikel in Het Nieuwe Stadsblad riep bij ons dan ook de nodige weerstand op", ver klaart Van Ravensbewrgen des gevraagd. „Het vormde zelfs een agendapunt tijdens onze be stuursvergadering, waarbij we overwogen om een open brief te sturen met onze reactie op dat artikel". Wijk- en Bewonersvereniging Woudhoek is met name ont stemd over het feit dat de ge meente de problematiek met de hellingbanen in de Botenbuurt als voorbeeld voor het wijk- en buurtbeheer en daarmee de so ciale vernieuwing aanmerkt. Nonsens „Nonsens", vindt Van Ravens bergen. „Die hellingbaanproble- men bestaan al veel langer dan dat het begrip 'sociale vernieu wing' bestaat. Net als de contac ten daarover met de gemeente. Wethouder Reijnhout is hier een jaar geleden geweest toen hij een inventarisatieronde door alle Schiedamse wijken maakte. De hellingbanen zijn daarbij ter sprake gekomen, maar we wa ren allang in overleg met Ge meentewerken over de oplos sing van dat probleem. En nu moet het ineens een goed voor beeld van wijk- en buurtbeheer zijn. Maar daar heeft het niets mee te maken". Van Ravensbergen zet toch al vraagtekens bij het begrip 'soci ale vernieuwing'. „Het lijkt er sterk op dat onder dit mom oude koeien uit de sloot worden gehaald om eerder gemaakte fouten te herstellen". Pover „Het doel van de sociale ver nieuwing is de betrokkenheid van de bewoners bij hun woon omgeving te vergroten. Nou, dan zal de gemeente dat anders moeten aanpakken. We hebben de laatste tijd meerdere voor beelden meegemaakt, waarin de gemeente de bewoners juist af stoot". „Zo werd in mei een bewoners avond belegd met de gemeente en Woningbouwvereniging Schiedam over de problemen in de Botenbuurt. De gemeente kwam toen met een presentatie, die uitermate pover was. In deze tijd, van goede beeld- en geluidstechnieken, werd een voor velen niet zichtbare kaart opgehangen waarmee een toe lichting op de werkzaamheden werd gegeven. Bovendien mochten de bewoners in eerste instantie geen vragen stellen, al leen maar aanhoren wat de ge meente te zeggen had. Dat ge tuigde uiteraard niet van een openheid richting bewoners. Slechts na lang aandringen van onze kant werd met veel moeite bereikt dat er ook vragen moch ten worden gesteld". Zeker niet „Een ander voorbeeld is de pro blematiek rond de centrale ver warming in Woudhoek-Zuid. Bij het Gemeentelijk Woning- beheer werden door de indivi duele bewoners klachten over de c.v. gedeponeerd. Het G.W.B. reageerde door bij iede re klacht een monteur langs te sturen, zonder zich te realiseren dat het hier ging om een geza menlijke klacht, die in één klap diende te worden opgelost. Pas toen de Bewonersvereniging via een enquête aantoonde dat het een structurele klacht van de hele buurt betrof, ondernam men actie. Dat was na vijf maanden. Wij weten niet wat sociale vernieuwing precies moet inhouden, maar dit is ze ker geen sociale vernieuwing", aldus Henk van Ravensbergen. „Als deze voorbeelden, en de betrokkenheid van de gemeente en woningbouwcorporatie rich ting bewoners, een blauwdruk vormt voor de wijze, waarop in de toekomst een kader voor het wijk- en buurtbeheer moet gaan SCHIEDAM - Het afgelopen weekeinde is in Schiedam een recordaantal auto-inbraken ge pleegd. De politie heeft tussen vrijdag en dinsdag maar liefst 28 aangiften binnengekregen: zeven uit West, zeven uit Nieuwland, vier uit het Cen trum, vier uit Zuid, vijf uit Oost en één uit het Prinses Beatrix- park. Een aantal kraken heeft de poli tie inmiddels weten op te lossen door de daders te arresteren. Zo werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een tweetal Rotter dammers (18 en 19 jaar oud) aangehouden in de Hoofdstraat. Getuigen hadden gezien dat het duo had ingebroken in een auto aan de Havendijk. De politie vermoedt dat zij nog meer op hun kerfstok hebben. Hetzelfde geldt voor een 19-jari- ge Rotterdammer, die zaterdag avond werd aangehouden aan de Van der Duyn van Maas damstraat. Hij werd door getui gen herkend als de dader van een autokraak aan de Schim- melpenninckstraat. Ook deze man wordt nader aan de tand De vakman in huis gevoeld in verband met andere auto-inoraKen. Meer moeite had de politie zon dag met de aanhouding van een 34-jarige Schiedammer, een zeer goede bekende. De man werd fietsend gesignaleerd op de Vlaardingsedijk, maar toen hij de politie zag naderen, reed hij snel weg. De achtervolging werd ingezet, eerst per auto, la ter te voet. Uiteindelijk kreeg men de man te pakken. Hij wordt verdacht van een auto kraak op de Vlaardingerdijk. Overigens kwam de surveillan ce-auto van de politie er niet schadevrij vanaf. Toen de agen ten de achtervolging te voet in zetten, vergat de bestuurder zijn voertuig op de handrem te zet ten. De politie-auto ging er ver volgens alleen vandoor en reed tegen een boom. Zondagmiddag werd een 35-ja- rige Rotterdammer aangehou den in de omgeving van Novo- tel. De man werd gezocht door de Rotterdamse politie, in ver band met auto-inbraken, maar bleek ook in Schiedam actief te zijn geweest. Het schrikbarend hoge aantal autokraken is volgens een poli tiewoordvoerder deels te wijten aan het zogenaamde 'junktoeris- me'. Drugsverslaafden, die uit het buitenland naar Schiedam komen en hier hun drugs kopen. Veelal wordt er betaald met ge stolen goederen, vooral radio- cassetterecorders uit auto's. De laatste weken zijn er bijvoor- SCHIEDAM - Hans Bak ker, fraktievoorzitter van de PvdA Schiedam, ontkent in alle toonaarden dat er reeds sprake is van kandidaten, die de huidige wethouder Hans van Kleef kunnen op volgen. Zoals is bekend, staat het functioneren van de wethouder voor sociale vernieuwing, onderwijs, so ciale zaken en emancipatie ter discussie. Inmiddels cir culeren de namen van de PvdA-raadsleden Noor Samkalden en Peter Stad houders (nu fraktiesecreta- ris) al als mogelijke opvol gers. „De kwestie rond Van Kleef staat nu stil, omdat Hans nog steeds ziek is. En wé willen hem toch ook de ge legenheid geven zijn zegje te doen. Maar in de fraktie is nog met geen woord gespro ken over opvolging en zeker niet wie daarvoor kandidaat zijn. Kortom, er is geen va cature, dus ook geen na menlijstje", stelt Hans Bak ker. De kans dat de discussie rond Hans van Kleef bin nenkort wordt afgerond, is klein. In verband met de va kanties vindt de eerste frak- tievergadering van de PvdA pas in september plaats. „De hele kwestie zal dus waarschijnlijk over de va kantie worden getild, tenzij zich nieuwe ontwikkelingen voordoen", aldus fraktie voorzitter Hans Bakker. t Jeugdland van start Tippelen door Dordrecht, een nieuwe puzzel - wandeltocht SCHIEDAM - Bewonersvereni ging Woudhoek heeft bij het ge meentebestuur een voorstel op tafel gelegd om buslijn 53, die momenteel het eindpunt aan de Zwaluwlaan heeft, door te trek ken naar de keerlus van de tram. Wanneer dit voorstel wordt gehonoreerd, heeft het hele woongebied in Spaland het openbaar vervoer op loopaf stand, zo redeneert de bewo nersvereniging. Overigens zet de bewonersvere niging vraagtekens bij de situa tie rond deze keerlus met be trekking tot het fiets- en het voetpad. Komende van de Slimme Watering maakt het fietspad een haakse bocht naar links, terwijl het fietsverkeer rechtdoor wil. Het gevolg is dat het voetgangersgeaeeite als fietspad wordt gebruikt. Ook de bereikbaarheid te voet van de tramhalte laat te wensen over, vindt Bewonersvereniging Woudhoek. De kortste weg leidt over het autogedeelte. „Dat kan toch niet de bedoeling zijn", al dus de bewonersvereniging. Andere aandachtspunten met betrekking tot het verkeer in Spaland zijn de oversteeksitua- tie voor invaliden (aan de ene kant van de weg een afrit en aan de andere kant niet, althans niet op dezelfde hoogte) en het aan biede kanten mogen parke ren op de toevoerweg vanaf de Slimme Wetering. Grote ver voermiddelen kunnen dan, vol gens de bewoners, onmogelijk langs deze hoofdader de wijk in of uit rijden. WATERWEG NOORD - Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord en het Maatschappelijk Werk starten in september een nieuwe groep 'Eetverslaving' voor vrouwen, die zich te dik voelen en vaak meer eten dan ze eigenlijk willen. In de groep wordt gezocht naar manieren om de cirkel van het starten en stoppen met diëten te doorbreken. Dit gebeurt onder meer door te kijken naar de oorzaken van het dwangmatig omgaan met eten en het dik zijn. Het doel is om met minder schuldgevoelens te kunnen eten en zich prettiger te voelen in het eigen lichaam. Tijdens de bijeenkomsten worden ervarin gen uitgewisseld, terwijl de be geleiders achtergrondinformatie en oefeningen geven. Voor alle duidelijkheid: het is geen af- slankclub. Er zijn tien wekelijkse bijeen komsten van twee uur gepland op de woensdagochtend van 9.15 tot 11.15 uur. De bijeen komsten vinden plaats aan het Broersveld 142 in Schiedam. De groep komt woensdag 4 sep tember voor het eerst bij elkaar. Er kunnen maximaal tien vrou wen deelnemen en de kosten bedragen 35,-. Men kan zich aanmelden bij A.M. de Lange, telefoon 4731033, waarna men voor een gesprek wordt uitgenodigd. V WATERWEG NOORD - Het vrijwilligersproject De Oproepcentrale voorziet duidelijk in een behoefte. Vorig jaar, toen naast Schiedam voor het eerst ook Vlaardingen en Maas sluis bij het project werden betrokken, hebben de vrij willigers in totaal 748 huisbezoeken afgelegd. In Schiedam ontstond zelfs voor het eerst een kleine wachtlijst. Dit staat in het Jaarverslag 1990, dat de Oproepcentrale Nieuwe Waterweg-Noord deze week heeft gepresenteerd. De Oproepcentrale is in 1988 in Schiedam van start gegaan. Het project heeft tot doel de partner of verzorgende van thuiswonen de mensen met psycho-geriatri- sche problemen enigszins te ontlasten. De vrijwillig(st)er van De Oproepcentrale neemt voor een bepaalde periode de verzorging even waar, zodat de partner of verzorgende de tijd en gelegenheid krijgt om eens iets anders te gaan doen. De zorg voor een dementerend fa milielid is vaak een zeer inten sieve belasting, die weinig tijd overlaat voor hobbies of andere zaken. De hulp van de Oproep centrale geeft deze verzorgen den eens wat tijd voor zichzelf. Het project bleek succesvol en in april 1990 werden de werk zaamheden uitgebreid naar Vlaardingen en Maassluis. En ook hier kan van een succes worden gesproken. Twee jaar geleden legden de vrijwilligers in Schiedam 376 bezoeken af. Vorig jaar was dat aantal al gestegen tot 540. Daar bij kwamen 112 bezoeken in Vlaardingen en 96 bezoeken in Maassluis, gerekend vanaf de maand juni. In Schiedam ont stond zelfs voor het eerst een kleine wachtlijst, die na werving van nieuwe vrijwilligers groten deels weer kon worden wegge werkt. Soms was de hulpvraag eenma lig of voor een beperkt aantal keren, maar meestal was er be hoefte aan een vrijwilligersbe- zoek van eenmaal per week voor een langere periode. Het merendeel van de hulpvragen gold perioden van twee tot zes maanden of van zes tot twaalf maanden. Aanvragen voor hulp 's avonds, in het weekeinde of voor een hele dag konden niet altijd wor den gehonoreerd, omdat de meeste vrijwilligers zich alleen op doordeweekse dagen en overdag voor een beperkt aantal uren beschikbaar stellen. Op merkelijk is voorts dat de mees te hulpvragen in de maand no vember plaatsvinden, hoewel in Schiedam ook de maand maart een piek te zien gaf. De Oproepcentrale had eind 1990 de beschikking over 21 vrijwilligers (20 vrouwen en een man). Uitbreiding van het vrij- willigersnet is echter noodzake lijk, gezien het ontstaan van wachtlijsten. Met name de be hoefte aan mannelijke vrijwilli gers is groot. Landelijk Het succes van De Oproepcen trale Nieuwe Waterweg-Noord is landelijk niet onopgemerkt gebleven. Het afgelopen jaar kwamen diverse verzoeken bin nen om informatie over de er varingen bij het project. Vrijwil ligers en medewerkers van De Oproepcentrale verleenden hun medewerking aan de start van een thuishulpproject in Noord- Holland en bij activiteiten van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn en het Lande lijk Steunpunt Vrijwilligers werk. Bovendien bracht een delegatie van het Israëlische ministerie van Arbeid en Sociale Zaken een bezoek aan het Schiedamse Verpleeg- en reactiveringcen trum DrieMaasStede om uitleg te krijgen over de ervaringen met De Oproepcentrale. SCHIEDAM - Men had er geen betere avond voor kunnen uitkiezen. Onder leiding van res pectievelijk Roel van Raay en professor Gary Hill gaven de muzikanten van de Rijnmondband en de Musical Ambassadors afgelopen maandagavond een openluchtconcert in de muziek tent aan de Plantage. Het werd een spetterende muzikale zomeravondhappening, waarbij tal van bekende en minder bekende werken uit alle werelddelen ten gehore werden gebracht. Het talrijke publiek kon de Uitvoeringen uitstekend waarderen, getuige de bijval. SCHIEDAM - „De sa menwerking tussen ge meente, Woningbouwver eniging Schiedam en Be wonersvereniging Woud hoek over de problemen in de Botenbuurt is een goed voorbeeld hoe wijk- en buurtbeheer moet functio neren", meldden wethou der Adri Reijnhout, chef Stadsontwikkeling Frans Griffioen en Hanneke de Bruin van de woningbouw vereniging enkele weken geleden in Het Nieuwe Stadsblad. Het was echter opmerkelijk dat enige da gen later het wijkorgaan van Wijk- en Bewoners vereniging Woudhoek ver scheen, waarin voorzitter Henk van Ravensbergen schreef „te vrezen met grote vreze" over de wijze waarop het wijk- en buurt beheer werd opgezet. WOENSDAG 24 JULI 1991 43e JAARGANG, NUMMER 59 OPLAGE 40.676 aanges/. '^ivstAa' Het Nieuwe Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging- en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12 - Tei. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen De Oproepcentrale voorziet in behoefte „We vrezen met grote vreze voor wijk- en buurtbeheer" Zomeravondmuziek

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1