Sloperskogel voor De Vrijheid? Q Weer gespreksronde binnenstadsplannen Volgens eigenaar Van Eldert: Naam onjuist Stadsblad KORTING \N DE maab Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Tippelen door Dordrecht, een nieuwe puzzel - wandeltocht SCHIEDAM - Met de bouw van het ambitieuze, twee verdiepingen tellende, winkelcentrum op het voormalige Uitkijk-terrein wint Schiedam een publiekstrekker, maar ver liest het wellicht één van haar meest bekende 'insti tuten'. Volgens eigenaar Ton van Eldert is café 't Vierkantje aan de Koe markt „passé", wanneer het plan van projectont wikkelaar MAB net zo wordt uitgevoerd als het is voorgesteld. In het ontweip van MAB is be halve het winkelcentrum ook een parkeergarage opgenomen. Deze komt op de plek van het huidige Passage Theater en krijgt een in- en uitgang in de vorm van een tunnel. De tunnel begint aan de Koemarkt en ver dwijnt naast bar-dancing The New Deep aan het Broersvest onder de grond. „Precies voor de deur van 't Vierkantje begint de tunnel", zegt Ton van Eldert. „Volgens de tekeningen betekent dit, dat ik een flink deel van mijn terras kwijt raak. Bovendien is ondui delijk of tussen mijn terras en de tunnel nog ruimte voor voet gangers en los- en laadverkeer is gepland. Als dat zo is, verlies ik nog meer terrasruimte". ,,'t Vierkantje is volledig afhan kelijk van het terras", gaat de uitbater verder. „Het overgrote deel van mijn omzet haal ik in de zomer, wanneer mijn terras vol zit. Het café is binnen te klein om daar voldoende omzet te halen, dus is het terras nood zakelijk om te kunnen voortbe staan. Momenteel heb ik daar zo'n honderd zitplaatsen. Als de plannen doorgaan, houd ik er minder dan veertig over. 't Vierkantje zal dan echt moeten sluiten, want niemand kan er dan nog een goede boterham aan verdienen". Geen zorgen Ton Van Eldert, die café 't Vierkantje vorig jaar juli heeft overgenomen, werd op de plan nen opmerkzaam gemaakt door een journalist. Net zo min als de overige ondernemers in het gebied, is hij vooraf door de ge meente geïnformeerd. „Toen ik van de plannen hoorde, heb ik ogenblikkelijk wethouder Zijde veld gebeld. Hij zei dat ik me geen zorgen hoefde te maken, aangezien er nog niets definitief vaststond. Later las ik echter in een krant dat Zijdeveld het on waarschijnlijk acht, dat de par keergarage een stukje opschuift en de toegangstunnel elders wordt aangelegd". Volgens de café-eigenaar zijn er trouwens nog meer redenen te noemen, waarom de tunnel op een totaal verkeerde plaats is uitgerekend. „Wat denk je van de verkeersoverlast, die zo'n tunnel met zich meebrengt. Ik heb deze week, op een gewone i on van tiaert geen aan waar de tunnel zal worden gegra ven, als de plannen van MAB doorgaan. doordeweekse dag, foto's ge maakt van het verkeer op de Koemarkt en Koemarktbrug. Er was niets aan de hand, er stond geen brug open en toch stond het verkeer vast. Je kan je voor stellen, wat er gebeurt als er ook nog eens auto's in en uit die tunnel komen rijden. Daarbij komt nog dat het beslist geen pleziertje wordt om op mijn ter ras te gaan zitten met al die uit laatgassen". Ton van Eldert heeft ook al bij SCHIEDAM - Wordt De Vrijheid, Schiedams meest produk- tieve molen, bedreigd met sloop? Deze foto doet het eraste vermoeden. De molenliefhebbers - en dat zijn er velen in Schiedam - kun- De foto is een 0Pt'Sch grapje van de UW THUISKRANT-fotograaf, die plaatjes aan het schieten was van de sloopwerkzaamheden op het voormalige Bols-terrein. Turend door zijn lens volgde hij de sloperskogel en kreeg daarbij ineens de statige molen in beeld. Hetgeen deze unie ke vorm van optisch bedrog opleverde. Het tegendeel is echter waar. De Schiedamse molens lijken juist gunstig in de wind te staan. Onlangs hield een lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een pleidooi voor ex tra geld van de provincie om de Zuid-Hollandse molens te restaureren en beschermen. de politie geïnformeerd naar de eventuele gevolgen voor het verkeer. Ook daar verwacht men problemen. „De heer Luycx van de politie zei me dat de verkeerssituatie op de Koe markt nu al verre van rooskleu rig is. Het wordt er volgens hem niet beter op". Alternatief „Het is volgens mij ook niet per sé nodig om die dure tunnel - de aanleg gaat zo'n 950.000 gul den kosten - te graven. Als het verkeer via het Herenpad en het Broersveld wordt geleid, kan men ook via de andere kant de parkeergarage in. Want begrijp me goed, ik heb niets tegen de bouw van een parkeergarage. Integendeel, dat vind ik een uit stekend plan. Alleen de toegang moet anders". Ton van Eldert heeft inmiddels een handtekeningenlijst verza meld, waarop al tien onderne mers aan de Koemarkt en Broersvest hun krabbel hebben gezet. „Maar ik heb nog niet ie dereen benaderd". Binnenkort wil hij met deze lijst en een pe titie naar wethouder Zijdeveld stappen om de bezwaren tegen de lokatie van de tunnel kracht bij te zetten. „Het zou toch eeuwig zonde zijn als 't Vierkantje verdwijnt. Niet alleen voor mij, maar ook voor de Schiedammers, 't Vier kantje is al heel lang een begrip in Schiedam", besluit de eige naar. SUPER STORE - LIJNBAAN 75 - ROTTERDAM meubelen d&ZuiderSter tapijten SCHIEDAM - In het arti kel over de, onlangs naar de Vijgensteeg verhuisde, Ta pijtcorner stond afgelopen woensdag abusievelijk de naam Ton van der Berg ver meld. De juiste naam van de eigenaar luidt echter Ton van den Berg. Slagerij na ruim een eeuw Koos Oosterholt: een dicht cricketinstituut Op de voorgrond de jongste telg, terwijl broer/zus, moeder en tante toekijken. SCHIEDAM - Schiedammer Aad Maat deed afgelopen zon dag een opmerkelijke ontdek king. Eén van de damherten in zijn kinderboerderij aan de Kerkweg had het leven geschon ken aan een kalfje. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat dezelfde moeder twee we ken eerder ook al was bevallen. Aad Maat vermoedde dat hier sprake was van een unieke ge beurtenis en ging te rade bij deskundigen. Daar werd zijn vermoeden bevestigd. Volgens een medewerker van Diergaarde Blijdorp is een dubbele beval ling biologisch wel verklaarbaar, omdat een ree een tweehoornige baarmoeder heeft, die ieder een kalfje kunnen bevatten. Maar het komt zelden voor dat dit ook werkelijk gebeurt. Vólgens de dierentuinmedewerker is het in Nederland nooit eerder voor gekomen. Overigens is de kinderboerderij aan de Kerkweg momenteel een ware kraamkamer. Ook de an dere twee damherten hebben onlangs gekalfd, zodat er nu vier jonge hertjes ronddartelen. De bijna tweeling met rechts het jongste kalfje. SCHIEDAM - Wethouder Chris Zijdeveld organiseert bin nenkort een extra gespreksron de over de plannen voor de bin nenstad. Een eerdere gespreks ronde trok veel belangstelling, maar het vermoeden bestaat dat niet iedereen in de gelegenheid is geweest om aan deze ge spreksronde deel te nemen. Bo vendien zijn inmiddels nieuwe plannen gepresenteerd met be trekking tot het winkelcentrum op het voormalige Uitkijkter- rein. De gespreksronde heeft tot doel de meningen van de Schiedam mers over de binnenstadsplan nen te peilen. De nieuwe ronde is verspreid over drie dagen en vindt plaats in de Informatiewinkel - in de volksmond al 'het winkeltje van Zijdeveld' genoemd - aan de Hoogstraat 34. Zijdeveld wil met individuele Schiedammers van gedachten wisselen over de plannen voor het winkelcentrum tussen Pas- sage en Hoogstraat (MAB-pro- ject), het ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat, de Bas van der Heyden supermarkt en an dere winkels aan de Buitenha venweg/Koemarkt en de bouw van theater, bibliotheek, (ge- meentejkantoren, woningen en stadsplein op het Stadserf/Em- maplein. Het merendeel van deze plannen staat beschreven in de nota 'Kansen benutten', die gratis verkrijgbaar is in het Stadskantoor (telefoon 4275390 of 4275552). De tweede gespreksronde wordt gehouden op woensdag 31 juli van 11.00 tot 13.00 uur, don derdag 1 augustus van 19.00 tot 21.00 uur en maandag 5 augus tus van 13.00 tot 15.00 uui. VRIJDAG 26 JULI 1991 43e JAARGANG, NUMMER 60 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Oud-fraktielid van de PvdA Jacob D. Wiersma heeft een brief aan de gemeente raad gestuurd met het verzoek zich uit te spreken over de 'zaak Van Kleef. Wiersma hekelt de handelwijze van de socialisten, met name van de wethouders Aad Wiegman en Chris Zijde veld. „Zij hebben voor aeze gang van zaken en het persoon lijke leed dat hun collega/partij genoot en zijn gezin wordt be rokkend, een bijzondere verant woordelijkheid". Wiersma refereert in zijn brief aan het „wonderlijke bericht dat de PvdA-Jraktie een commissie zou hebben ingesteld met als taak na te gaan hoe Hans van Kleef als wethouder functio neert". „Dit kan niet waar zijn, was mijn eerste reactie. Immers, het lie, woordelijk voor de uitvoering college is een collectief. Geza menlijk zijn de leden verant- van het college-werkprogramma, eikaars en het onderlinge func tioneren. Maar het verhaal wordt niet ontkend en is dus kennelijk waar. Meerdere kran- tebericnten hebben inmiddels de politieke dood van wethouder Van Kleef ingeleid. Het wordt tijd dat ook de gemeenteraad deze zaak aan de orde stelt en Wiegman en Zijdeveld op hun aandeel in deze affaire aan spreekt", vindt de oud-PvdA-er. Volgens Wiersma hebben de ge sprekken, die Wiegman, Zijde veld, Brouwer en Posthoorn met aan het college en de gemeente secretaris ondergeschikte ambte naren voeren, juist bevorderd dat de positie van Van Kleef nog moeilijker en onhoudbaar is ge worden. „De politiek belangrijk ste vraag is of Wiegman en Zij develd ae andere politieke bazen De Leede, Reijnhout en Schee- res en de secretaris vooraf op de hoogte hebben gesteld van hun gesprekken Wiersma acht het handelen van beide PvdA-wethouders absurd. Zeker afkeurenswaardig in het geval de raad zou vaststellen dat zij hun collega's niet tijdig heb ben geïnformeerd". Wiersma stelt dat degenen, die Hans van Kleef en zijn positie in 1990 hebben misbruikt, alle blaam treft. De briefschrijver herinnert hierbij aan de gebeur tenissen in december 1989, toen een onafhankelijke PvdA-com- missie de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsver kiezingen moest opstellen. Die commissie meende destijds dat Van Kleef best als raadslid mocht functioneren, maar niet opnieuw als wethouder. Direct daarop ontstond binnen de Schiedamse PvdA een lobby om Van Kleef toch op een plaats te zetten, die hem een wethouder- spost kon garanderen. Toen de lijst in januari 1990 werd vastgesteld en het functio neren van Van Kleef als wethou der ter bespreking voorlag, zweeg de partijtop in alle talen aldus Wiersma. „Lijsttrekker Wiegman, fraktievoorzitter Brouwer, Yvonne Siljee en wet houder Zijdeveld konden vrijuit spreken, wisten van de hoed en ae rand, maar hielden hun ka ken stijf op elkaar. Van hun kant geen poging om de lobby ten gunste van Van Kleef te trot seren en hem tegen zichzelf te beschermen. Deze PvdA-bonzen zwegen, waarschijnlijk omdat sommigen - ten eigen bate - deel uitmaakten van deze lobby. Mede hierdoor zitten de raad, het college en Van Kleef nu met een probleem". niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur $attges/ Toegang tot parkeergarage is doodsteek voor 't Vierkantje smn Hoofdweg 18 Capelle aan den Ussel Tel 010-4518844 Hillelaan 30-39 to metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid Tel 010-4850853 I,., .in. Schiedams damhert zorgt voor primeur Oud-fraktielid Wiersma op de bres voor Van Kleef lijk z. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1