ORANJE Veertiende Waterpop komt eraan I Derde Internationale Orgelweek Vlaardingen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SCHIEDAM - Gevonden voor werpen af te halen op het Hoofdbureau van Politie: 4 sleutels onder andere oranje hoesje, foto vrouw en kind (27); 1 autosleutel (24); 3 sleutels aan rode musketonhaak (28); 2 sleu tels onder andere autosleutel (36); 2 sleutels in zwart etui on der andere autosleutel (25); 1 huissleutel (35); 4 sleutels in lichtblauw etui (37); 5 sleutels aan lederen hanger (39); 4 sleu tels in roze etuitje (40); 3 Yale- sleutels (67); 1 autosleutel aan touwtje (45); 1 autosleutel (54); 3 platte sleutels (55); 4 sleutels aan zilverkleurige musketon haak (56); 8 sleutels onder an dere autosleutels (58); 5 sleutels aan Turtle sleutelhanger (63); 6 sleutels (651: 30 sleutels (ver- SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge Smeets 35% per liter 17.50 4 A AP bij 12 flessen |K UK per literI VivV Vieux Touron 35% per liter 17.50 ja AP bij 12 flessen 1 k UK per literI ViVv U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 31 JULI 1991 PAGINA 3 i Jaarlijks komen meer dan 20.000 mensen genieten van een dagje Waterpop. roest) (66); 8 sleutels aan blauw label (70); 2 sleutel onder ande re fietssleutel (68); 1 zwart kof fertje met filmcamera (50); 1 koffer (73); 1 grijs jack (75); 1 grijze oorbel (83); 1 horloge en sieraden (nep) (62); 1 shagetui (30); 1 shagetui met giropasje (46); 1 Maxi Cosy (51); l half brilletje goudkleurig met bruin (53); 1 bril in zwart etui (60); 1 herenbril met bruin montuur (74); 1 zwarte billfort portemon nee met foto (41); 1 zwarte da mesportemonnee met pasfoto (33); 1 gele portemonnee met onder andere fietssleutel (32). Gevonden voorwerpen af te ha len bij de vinder, na overleg met de afdeling gevonden voor werpen van de gemeentepolitie Schiedam: 6 sleutels in bruin etui; 9 sleu tels aan driehoekige haak; 1 sleutel aan zilverkleurig label: De afdeling Gevonden Voor werpen van de gemeentepolitie Schiedam is geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 22.00 uur op het hoofdbureau van gemeentepoli tie Schiedam, Bijdorpplein 1 te Schiedam en is gedurende deze tijden ook telefonisch bereik baar onder telefoonnummer 010-4494499. WATERINGEN - Nog een paar 'weken, dan staat voor het veertiende achter eenvolgende jaar het pop festival Waterpop weer voor de deur. Het gratis toegankelijke festival biedt dit jaar op zaterdag 17 au gustus elf bands uit Euro pa. Op veler verzoek is dit jaar ook een Westlandse band van de partij: No Joke. Veel van de maar liefst 250 vrij willige medewerkers zijn nu al onder hoogspanning bezig om de laatste eindjes aan elkaar te knopen. De laatste contracten worden getekend, contacten met de pers verstevigd, en de opvang van de artiesten wordt voorbe reid. Tot op heden is Waterpop zeker van de komst van de volgende bands: The Blue Guitars (NL); Shoot The Moon (NL); The Se renes (NL); Sjako (NL); East Meets West (NL); The Crop- dusters (UK); Albatross (IRL); Kevin Coyne (UK) en natuur lijk het Westlandse No Joke. Over de hoofdact wordt mo menteel nog druk onderhan deld. De presentatie is net als vorig jaar in handen van Fer Abra hams. Hij schreef dertien jaar voor OOR, presenteerde jaren lang de Grote Prijs van Neder land en werkt nu ook mee aan Paperclip Radio. Over het pu bliek uit het Westland zegt Abrahams: „Dat is altijd dikke mik." Behalve aan een interessant Het Nieuwe Stadsblad muzikaal aanbod, heeft Water pop dit jaar ook extra aandacht gegeven aan de opvang van de kinderen. Len Mostert, die de publiciteit van het festival verzorgt,: „We draaien dit jaar al weer voor de veertiende keer. Veel van de be zoekers die er ook in de begin jaren bij waren, hebben nu kin deren. Dat mag natuurlijk geen belemmering zijn om naar Wa terpop te komen. Daarom heb ben we voor een aantal attrac ties voor de kleintjes gezorgd. Zo is er een springkussen, een draaimolentje, een tekenkraam, een zandbak en ze kunnen zich laten schminken." Organisatie Veertien jaar geleden begon Waterpop met Margriet Eshuys' Lucifer en de Hoochie Coochie Band. Er kwamen 3000 mensen op af. Anno 1991 behoort het Wateringse festival tot de groot ste pophappenings van Neder land. De laatste jaren kwamen er tussen de 20 en de 26 dui zend bezoekers om op Water pop naar minstens tien bands te luisteren. En die bezoekers ko men al lang niet meer alleen uit het Westland, maar uit heel het land. In de landelijke pers is Water- pop zelfs al het gezelligste festi val van Nederland genoemd. Met de grootse opzet is een schare van 250 medewerkers, die allen onder het motto 'Lief dewerk Oud Papier' hun steen tje bijdragen, geenszins een overbodige luxe. Len Mostert: „Veel mensen staan er niet bij stil, maar er komt zo ongelooflijk veel kijken bij de organisatie," en ze begint een schier eindeloze rij taken op te noemen: „We hebben mensen voor de security, voor het bargebeuren, het back-stage restaurant, arties ten-service, de consumptiebon- nenverkoop in de bus op het terrein, de begeleiding van de kinderactiviteiten, electriciteits- voorziening, podiumbouw, bruggenbouw, posterontwerp, het opzetten van de festival krant en zo kan ik nog wel even doorgaan." Wauw Nu de grote dag snel nadert, neemt ook de spanning toe bij de Waterpop-medewerkers. „We beginnen nu al goed ze nuwachtig te worden," zegt Mostert. „Dat blijf je toch hou den, ook al is dit de veertiende keer." „Tijdens de voorbereidingsfase hebben we het zo druk dat je nauwelijks beseft aan wat voor grootse happening je werkt. Dat komt pas op de dag zelf. De ar tiesten worden van het vlieg veld of van het hotel gehaald, je hebt de aandacht van alle me dia. Dan denk je ineens, ja, het is echt. Het hoogtepunt voor mijzelf is elke keer weer het moment waarop het op de festivaldag zelf donker gaat worden. Dan gaan de lichtjes aan, de molen tegenover het terrein wordt ver licht, je hoort de bands spelen. Op dat moment ga ik altijd even een rondje maken over het terrein. En dan denk ik 'Wauw'." Pers De nationale en internationale pers kan inmiddels absoluut niet meer om Waterpop heen. Zo besteden alle landelijke kranten jaarlijks aandacht aan het festijn, komt er dit jaar een live-uitzending van W.O.S-ra- dio en is ook Radio West pre sent. De televisiestations MTV en Sky Television zijn met hun camera's present. De band Al batross zal op Waterpop opna men maken voor de promotie film van hun nieuwste CD. Hoewel de hoofdact dus nog niet vast staat, wordt er in ieder geval veel verwacht van de Ne derlandse band Sjako, een groep die de laatste tijd goed aan de weg timmert. Maar naar Waterpop gaan doe je natuurlijk niet alleen voor de muziek. Zo staan er over het hele terrein 40 marktkramen en valt er ook te genieten van een aantal thea- teracts, die voor heel wat ver rassingen zullen zorgen. Zo zijn Tineke van Kooten, Ray Saluki en Theatergroep Van Tast vast gelegd. Zij mengen zich voor hun optredens onder het pu bliek. Vervoer Waterpop wordt zoals elk jaar gehouden in het Hofpark te Wateringen. Het park is met het openbaar vervoer goed te berei ken. Het verstandigst is het om met de trein tot Rijswijk te rei zen en dan de extra bussen naar het festivalterrein te nemen. Diezelfde bussen rijden na af loop weer net zo lang terug tot alle bezoekers vervoerd zijn. Waterpop begint om 13.00 uur en duurt tot 23.00 uur. De bands worden verdeeld over drie podia. Hoewel er op Waterpop altijd een sfeer hangt van 'alles mag', zijn er drie zaken niet welkom op het terrein: honden, blikjes en glaswerk. Het terrein is om half elf al toe gankelijk. De organisatie van Waterpop hoopt zoals elk jaar natuurlijk op de gunstige gezindheid van de weergoden. Die hoop is dit jaar extra groot. Len Mostert: „Als we met goede bands en mooi weer heel veel bezoekers krijgen, dan kunnen we wellicht wat extra inkomsten verwachten. Die hebben we hard nodig, want volgend jaar is het alweer de vijftiende editie van Waterpop. En dan willen we er graag nog een schepje bo venop gooien." Len Mostert: „De spanning zit er, zo vlak voor het festival, al goed in." dingen is het enige grote orgel dat bewaard is gebleven, het or gel werd gebouwd voor de Ber- nardijner-abdij te Gent. Tijdens de Franse Revolutie werd het orgel uit de abdij verwijderd. In 1819 werd het instrument door de Nederlandse Hervormde Ge meente aangekocht en in Vlaar- dingen geplaatst. Voor Nederlandse begrippen is het geluid van het Van Peteg- hem-orgel bijzonder. De Neder landers volgden voor de bouw van hun orgels meer de Duitse stijl, terwijl in België de Franse manier van orgelbouwen werd gevolgd. Volgens Aad Zouten dijk zit het verschil voorname lijk in de klankkleur van het in strument. Hij omschrijft de hoge klanken als fijn, dun en transparent, terwijl de bazuinen en trompetten van het orgel juist weer een enorme kracht hebben. Maar in het algemeen is het Belgische orgel ronder van toon, terwijl Zoutendijk de Nederlandse orgels vaak schel vindt klinken. Vanwege de klankaard en bouw van het in strument kan het Franse klas sieke repertoire uitstekend ver tolkt worden op het Van Peteg- hem orgel. „Couperin klinkt fantastisch op dit orgel," aldus de organist. Zoutendijk heeft door de jaren heen een hele re latie opgebouwd met het orgel. Hij bespeelt het instrument al zeventien jaar. Aad Zotendijk geeft woensdaga vond 7 augustus, aanvang 20.00 uur een concert op het Van Pe teghem-orgel in de Grote Kerk. Dit concert laat de ontwikkeling zien van de koraalkunst door de jaren heen, te beginnen bij J.P. Sweelinck en eindigend bij Henry Gagnebin, en met na tuurlijk aandacht voor één van de belangrijkste exponenten van de koraalkunst: J.S. Bach. Vrijdag 9 augustus concerteert Jean Boyer uit Parijs werken uit de klassieke Franse orgellitera tuur, aanvang 20.00 uur. Boyer speelt onder meer werken van Jean Titelouze en Francois Couperin. tijdens de Internationale Orgel- week worden er cursussen gege ven voor orgelstudenten uit binnen- en buitenland. Naast een handjevol Nederlanders hebben zich dit jaar een Russi sche, een Poolse, een Litouwse en drie Belgische studenten aan gemeld. Overdag krijgen zij les in interpretatie van de orgellite ratuur passend bij het Van Pe- teghem-orgel en kunnen van de gelegenheid gebruik maken om op het instrument te oefenen. Het Wandelconcert, zaterdag 10 augustus, wordt door de deelne mers aan deze cursus verzorgd. Het concert is te beluisteren tussen 15.00 en 17.00 uur. De toegangsprijs voor de con certen en lezing bedraagt 6,- per avond, houders van een CJP of Pas 65 betalen 4,-. Een abonnement voor alle avonden kost respectievelijk 20,- en 15,-. De toegang tot het con cert op donderdagavond en het Wandelconcert is gra- tis.MDNM/ VLAARDINGEN - De - besteedt ruimschoots derde Internationale Or- aandacht aan het Mozart- gelweek Vlaardingen - er jaar. Het middelpunt van kan inmiddels al van een belangstelling gedurende traditie gesproken worden de orgelweek, van 5 tot en met 10 augustus, is het oude orgel van de Grote Kerk op de Markt: het Van Peteghem-orgel. Als jongeling, in 1765, heeft Mozart dit prachtige in strument bespeeld, dat toen nog in de Bernardij- ner-abdij van Baudeloo te Gent, de oorspronkelijke standplaats van het orgel, stond. Deze historische ontmoeting van de compo nist en het instrument wordt tijdens de Interna tionale Orgelweek her dacht. Deze herdenking vindt haar weerslag in de conerten die ge durende deze week gegeven worden. Het openingsconert, maandag 5 augustus om 20.00 uur, heeft de titel "Het Van Pe teghem-orgel en het Mozart- jaar" meegekregen. Tijdens dit concert speelt de Vlaamse orga nist Kamiel D'Hooghe een aan tal werken van Mozart, onder steund door vier stijkers. Mo zart heeft weinig werken voor orgel geschreven. De werken die hij geschreven heeft zijn meest al voor orgel en strijkers te za- men. Het programma vermeldt onder meer verschillende Sona ten voor twee violen, orgel, cel lo en cotrabas. Tijdens deze avond wordt de Internationale Orgelweek officieel geopend door burgemeester Fred van Lier. Mozart komt verder nog aan bod tijdens een lezing, dins dag 6 augustus, aanvang 20.00 uur. De Antwerpse organist- /componist Paul Cré zet dan het een en ander uiteen over "Mozart op de orgellessenaar". Tot slot kan er donderdag 8 au gustus nog een Mozartconcert beluisterd worden in de ont vangstzaal van het stadhuis, verzorgd door Ronny Plovie op tangentenvleugel en het Utrechts Strijkkwartet. Deze uitbreiding van de activiteiten van de Stichting Internationale Orgelweek naar een lokatie bui ten de Grote Kerk, is uniek in de korte geschiedenis van het bestaan van de stichting. Leen Droppert, één van de bestuurs leden van de stichting hoopt op een vruchtbare samenwerking, ook in de toekomst. Tijdens de openingsavond wordt er een cd gepresenteerd waarop Kamiel D' Hooghe en Aad Zoutendijk beiden werken op het Van Pe teghem-orgel spelen. Ook Mo zart komt daar op voor. Tot zo ver het Mozart-programma. Tentoonstelling Gedurende de hele week is er een foto-tentoonstelling in de Grote Kerk over het binnen werk van het Van Peteghem-or gel. De tentoonstelling kan is geopend vanaf een half uur voor aanvang van iederconcert tot een half uur na afloop. Het binnenwerk van het orgel is door de jaren heen vervangen, de onderdelen zijn vervaardigd door een gerenomeerde Neder landse orgelbouwer. Oorspron kelijk is het orgel van Belgische makelij. Het orgel is in de acht tiende eeuw vervaardigd door de Belgische orgelbouwer Pieter van Peteghem. Naast kleinere orgels vervaardigde de man tij dens zijn leven (1708-1788) zo'n vijf a zes grote orgels. Het Van Peteghem-orgel in Vlaar- Ooit bespeelde Mozart dit mooie Van Peteghem-orgel Leen Droppert, bestuurslid van de Stichting Internationale Orgelweek Vlaardingen. A.J/ Z~>/ Gezelligste festival UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 COMMERCIËLE LEIDING: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIIN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIIN RED AKTIE-KOPII Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 van Nederland Mozart en Van Peteghem-orgel staan centraal in concerten

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 3