Op huizenmarkt verdere prijsstijging verwacht 0HBH Huis moet goed in de verf zitten Tuintip Tuin sproeien? EINDELIJK WEER IETS NIEUWS OP DE WEG. m DE NIEUWE CITROEN AX Leerling Verkoopster SPOED interieurverzorgster GEMEUBILEERD TE HUUR ra VOOR EEN HYPOTHEEK GA JE NAAR DE HYPOTHEKER. II TE KOOP in Schiedam MM jrsswRSt Verf nooit milieuvriendelijk Rubensplein 2-kamerflat 1.050,- p/mnd. TE KOOP H3 DROB CITROËN CITROËN AX. AL VANAF F17.900,- Van Os b.v. aNKE BODEWES Aureliahof HET NIEUWE STAEJSBLAD - VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 PAGINA 7 I Uit gegevens van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) is gebleken dat het einde van de Golf-oorlog de verwachte opleving van de vraag inderdaad opwekte. Toch leidde dat nog niet tot een evenredige prijsstijging. De NVM verwacht die echter wel in de tweede helft van het jaar. Intussen bleek ook het inflatietempo in Nederland sterk toe te nemen. Dat kan prijsstijgingen op de huizen markt eveneens stimuleren. De NVM meldde over het eer ste halfjaar van 1991 een toe name van het aantal verkochte woningen met maar liefst 17%. Die stijging werd in hoofdzaak gerealiseerd in het tweede kwartaal. Tegenover die geste gen vraag staat een per saldo licht gedaald aanbod. In zo'n situatie zou je een flinke prijs stijging verwachten. Tegen die achtergrond is de gerealiseerde prijsstijging (met slechts 0,7 o oo tot een gemiddelde koop prijs van 177.400) daarom op vallend gering. Maar als de vraag onverminderd groot blijft, moet dat uiteindelijk een even redige prijsstijging tot gevolg hebben. Inhaalvraag De gestegen vraag in het twee de kwartaal was vooral een in haalvraag. Veel potentiële ko pers die sinds het uitbreken van de Golf-oorlog in augustus 1990 een afwachtende houding aannamen, besloten in dit kwartaal alsnog tot aankoop over te gaan. De NVM consta teert echter ook een fundamen teel betere ondergrond voor de huizenmarkt', de doorstroming komt steeds beter op gang en de voorkeur voor een koopwo ning, ook onder starters en huurders, neemt toe. De doorstromers zijn er de oor zaak van dat met name in de prijsklasse van anderhalf tot drie ton de vraag sterk is toe genomen. Het gaat hier om mensen die hun eerste, be scheiden koopwoning (een een voudig rijtjeshuis of een appar tement) inruilen voor een royale eengezinswoning of een twee kapper, vaak in de nieuwbouw- sector. De grotere belangstelling voor een koopwoning onder starters en huurders is ook terug te vin den in de ontwikkelingen op de huizenmarkt. Ook de vraag naar bescheiden appartemen ten (etagewoningen, flats e.d.) is namelijk sterk toegenomen. Dit wordt verklaard door het feit dat dit vaak de enige cate gorie woningen is die voor mensen met een bescheiden in komen haalbaar is. Verschillen Er blijven overigens grote loka le verschillen bestaan, zowel aan de vraag- als aan de aan bodzijde. In plaatsen waar toe vallig grote stromen nieuw- bouw-woningen gereed komen, kan er bijvoorbeeld zelfs spra ke zijn van prijsdalingen van bestaande woningen. Omge keerd kan een combinatie van veel vraag en weinig aanbod in een bepaalde wijk of gemeente juist tot opvallend sterke prijs stijgingen voor die sectoren lei den. Voor kopers blijft dan ook het advies van kracht om ver der te kijken dan hun eerste keuze: in omliggende gemeen ten is soms voor minder geld meer woongenot te koop. Inflatie Intussen heeft zich een factor aangediend die voor de huizen markt onvermijdelijk gevolgen zal krijgen: een sterke toename van de inflatie. Ook in Neder land, waar de inflatie tot dusver tot de laagste in de wereld bleef behoren, is de geldont waarding op jaarbasis nu 4,8 o oo. Het is onwaarschijnlijk dat dit percentage weer zal teruglo pen nu overal in de wereld de stijgende tendens lijkt door te zetten. Dat betekent dat de kans op een belangrijke rentedaling op een termijn van 1 tot 2 jaar zo goed als uitgesloten is. Het ren tepercentage is immers een op telsom van vergoeding van het beschikbaar stellen van kapi taal plus een vergoeding voor de geldontwaarding. Als ook in Nederland de inflatie blijft stij gen, zal de rente zelfs weer ver der kunnen stijgen. Maar hoge re inflatie betekent ook: volgen de jaren nog hogere huurstij- gingen. Vertaald naar de huizenmarkt betekent dit, dat het lonend lijkt om zo snel mogelijk te ko pen: daarmee zijn kopers im mers zowel een stukje prijsstij ging op de huizenmarkt voor als een eventuele stijging van de hypotheekrente. Anders ge zegd: afwachters moeten straks dubbel extra betalen. En vooral voor starters en huurders is minstens zo belangrijk dat een financiering die nu nog haal baar is, straks met hogere hui zenprijzen en hogere hypo theekrente niet meer rond te krijgen is. Het staat niet 100% vast dat het in de nabije toekomst ook zo zal gaan. Een onzekere fac tor vormt nog de economische groei, of liever de inkomensont wikkeling. Zou de economische groei wegvallen dan verzanden we al gauw in een recessie, met dalende koopkracht voor steeds meer mensen. Het is een ervaringsfeit dat de neiging om een huis te kopen dan sterk afneemt, zodat ook de huizen markt zal inzakken. Maar al zijn er signalen dat de economische groei wat zal af zwakken, beroepsvoorspellers van instellingen als OESO, IMF en ook Centraal Planbureau verwachten na 1992 toch weer een sterkere groei. Het toe komstperspectief van de hui zenmarkt blijft daarmee ook op wat langere termijn rooskleurig. ten zijn herkenbaar aan aandui dingen als 'waterverdunbaar', op acrylaatbasis' of 'H20'. Waterverdunbare verf is boven dien makkelijker te verwerken. Want hoewel de verf iets dikker is gaat het strijken minder zwaar. En de verf stinkt niet. Ook vergeelt deze verf nauwe lijks en de glans blijft langer mooi. Reinigen van kwasten en rollers is ook makkelijker: ge woon uitspoelen in een bak wa ter. En gemorste verf kan mak kelijk met wat water worden weggepoetst. Voor verwerking van deze verf zijn andere kwasten en rollers nodig (synthetische kwasten met koperen bus in plaats van de bekende varkensharen kwasten voor verf op terpenti nebasis resp. kortharige mo hairrollers met een schuimplas- tic kern). De voordelen gelden echter al leen zolang de verf nog nat is. Want eenmaal gedroogd (en dat gaat relatief snel!) is water verdunbare verf juist heel moei lijk weg te krijgen. Ook is deze verf duurder dan conventionele verf op terpentine-basis. Milieu Eigen gezondheid en milieu worden dus iets minder ge schaad door verf op acrylaat basis. Maar er zijn meer moge lijkheden om die schade te be perken: het gebruik van rinser i.p.v. amoniak voor het reinigen vooraf; föhnen i.p.v. afbijtmiddelen bij verwijdering van oude verf lagen (en ook dan altijd goed ventileren, plastic handschoe nen en eventueel een stofmas- kertje dragen); kwasten nooit onder de kraan uitspoelen maar in een bak wa ter (waterverdunbare verf); bij terpentine-verf kwasten spoe len in een pot terpentine en een paar dagen laten staan om verfresten als bezinksel naar de bodem te laten zakken; de 'schone' terpentine weer herge bruiken; onder alle omstandigheden verfresten, bezinksel en vuil spoelwater van kwasten behan delen als chemisch afval en wegbrengen naar de chemokar. Wie het echt serieus neemt met milieu en eigen gezondheid be reikt met deze maatregelen meer dan alleen maar het ge bruik van waterverdunbare verf. Wat kleding is voor de mens, is verf voor een huis. Het ver fraait niet alleen, het is ook functioneel. Immers, zonder verf is een huis weerloos te gen de invloeden van het weer. Ook wie zijn huis gaat verkopen doet er goed aan een noodzakelijke verfbeurt toch maar uit te voeren, want het kan de verkoop aanzien lijk vergemakkelijken. Het uit besteden aan schilders kan tamelijk prijzig zijn, maar veel schilderwerk kan in de doe- het-zelf-sfeer worden uitge voerd. Wie het tegenwoordig over ver ven heeft, kan niet om de zg. milieuvriendelijke verfsoorten heen, waarvoor niet alleen he vig reclame wordt gemaakt, maar die ook in de pers veel aandacht krijgen. Het gaat hier om de waterverdunbare verf soorten. Daarbij wordt verge ten dat milieuvriendelijke ver ven per definitie niet bestaan. Hooguit kan de schade voor het milieu worden beperkt. Voorbereiding Wie zelf gaat verven moet zor gen voor goed gereedschap: schuurpapier en schuurblokje, schuurmachine (vaak ook te huur), driehoekkrabber, pla- muurmes, afplakband, meestal ook een ladder, en natuurlijk al naar gelang het karwei geschik te kwasten en/of rollers. Potten of blikjes om verf te verdunnen De één kan de drang niet onderdrukken om na een paar dagen droog weer de tuin te gaan sproeien, de ander gaat ervan uit dat sproeien in het Nederlandse klimaat met nodig is en dat zuinig zijn met (drinkjwater belangrij ker is. Toch, als een tuin planten bevat die van nature in een natte omgeving thuishoren, kan een droge zomer zo n plant schade berokkenen. Sproeien is dan nodig om uitdroging van plant en grond te voorkomen Het hangt verder van het weer (behalve droogte bepalen ook wind en zon de mate van uitdroging) en van de grondgesteldheid af hoe vaak en hoeveel er moet worden KK'0pz*ndirondenzallanger gesproeid moeten worden (bijvoorbeeld een uur lang) dan op klei- en veen gronden. Die laatste soort houdt het water beter vast en sproeien kan beperkt blijven tot bijvoorbeeld een half uur Heel kort sproeien is meestal schadelijker dan in het geheel met sproeien. Vaak kan volstaan worden met lokaal sproeien, omdat de eü? o r'6?P, voch,i9er omgeving nodig heeft dan de an on Bij twijfel is het raadzaam daarover een tuinboek of de hovenier te raadplegen. en te verdelen en zeil of plastic om plekken waar verf gemorst kan worden af te dekken horen er ook bij. Oude doeken om uitgeschoten streken of geval len druppels weg te vegen zijn vaak ook nuttig. Het schoonmaken van oude verflagen kan gebeuren met rinser, een versterkte zeepo plossing. Dat werkt prettiger en effectiever dan gewoon water met ammoniak, omdat rinser niet stinkt, niet op de keel slaat en in dezelfde schoonmaakhan- deling ook een licht schurend effect geeft. Voor het bijwerken van plekjes op houtwerk is plamuur nodig (voor kleine plekjes is kwastpla- muur een prima oplossing) en voor gaten en scheuren in mu ren en plafonds een muurvuller (op basis van gips). Oude verf resten kunnen, indien noodza kelijk, worden verwijderd met afbijtmiddel, maar liever door föhnen met een (gehuurde) af- brandföhn. Verfsoorten Al naar gelang het karwei zijn nodig: grondverf, naar smaak zijde glans- of hoogglanslak voor houtwerk binnenshuis; latex muurverf voor muren en plafonds; transparante en dekkende kleurlakken en beitsen voor houtwerk binnen en buiten. Verf droogt, na te zijn aange bracht, door verdamping van het zg. oplosmiddel. In de con ventionele verfsoorten is dat terpentine, en als dat verdampt is dat schadelijk voor het mi lieu. Bij de verven op acrylaat basis is water het oplosmiddel. Verdamping daarvan kan geen kwaad. Deze laatste verfsoor- Singel 41-45 Schiedam Tel. 010-4263705 34/91 Haarimport/Cosmics vraagt voor haar filiaal in Schiedam Ben je ±17 jaar en heb je belangstelling voor alles wat met parfumerie en haarmode heeft te maken?. En vind je het leuk om met mensen te werken? Schrijf dan even een briefje, t.a.v. dhr. R. van Ham. Haarimport/Cosmics Noordvest 121 3111 PG Schiedam Keurige compleet gemeubileerde met badkamer (bad) en eigen C.V. VASTGOED BV Telefoon 01899-15458 ook 's avonds NVM De Hypotheker is de grootste organisatie van onafhankelijke hypotheekadviseurs in Nederland. De ruim zestig winkels tussen Groningen en Maastricht doen zaken met alle banken en hypotheekinstellingen. De Hypotheker rekent uit welke hypotheek het allerbeste bij u past en vervolgens regelt hij de zaak perfect. En dat kost u allemaal niets. Dus gaat u naar De Hypotheker, dan weet u het zeker: hij bespaart u veel tijd, zorgen en geld. Tja, voor een hypotheek... De Witte IEDERE ZATERDAG GEOPEND Jac. van Lennepstraat 13A, Schiedam Van Schravendijkplein 45, Vlaardingen Burg. A. v. Walsumlaan 43, Vlaardingen Tureluur 6, Hoogvliet, lucratief aanbod!!! Hoeker 1, Schiedam Ook uw onroerend goed specialist/adviseur bij: HYPOTHEEKBEMIDDELING TAXATIES AANKOOPBEMIDDELING ALLE VERZEKERINGEN Drop Makelaardij BV (01880)21122 J redaklie Wie wel in is voor iets nieuws, rept zich nu naar onze showroom. Want daar staat de nieuwe Citroën AX. Ruim en comfortabel (zoals je dat van een Citroën mag verwachten), maar ook degelijk en perfect afgewerkt. Bovendien is 't een auto waar je echt ontspannen in kunt rijden. Dankzij het nieuw ontwikkelde, zeer overzichtelijke dashboard bijvoorbeeld. En natuurlijk ook dankzij de lichte be sturing voor probleemloos inparkeren. De Citroën AX is er als drie- en als vijfdeurs en leverbaar met zeer zui nige** diesel- en benzinemotoren (deze laatste met geregelde katalysator). Hier afgebeeld de Citroën AX 11 First. Bescheiden geprijsd (f 17.900,-*), maar royaal uitgerust met o.a. twee van binnenuit verstelbare buiten spiegels, een analoog klokje en make up spiegels links en rechts. Kortom, alle reden om snel een proefrit te gaan maken! Prijs inclusief BTW, exclusief afleveringskosten Wijzigingen voorbehouden. 6 jaar anticorrosiegarantie. Citroën prefereert Total. Benzineverbruik Citroën AX 11 First: volgens ECE-norm bil 90 km/h 4,7 1/100 km. Bij 120 km/h 6,6 1/100 km. Bij stadstraject 7,11/100 km voor kantooronderhoud in Schiedam/Lange Haven 5 dagen per week van 7.00-11.00 uur. Met sociale lasten 010-4359311 SCHIEDAM K. v.d. Coppellolaan In rustige omgeving zeer goed onderhouden balf-vrijstaand hoekhuis met ruime oprit, stenen garage en carport gelegen op 293m2 eigen grond. Gunstig gelegen t.o.v. openbaar vervoer- faciliteiten, nabij scholen en goede bereikbaar heid van snelwegen. Ind entree open wentel trap en tollet. Grote L-vormige woonkamer met openhaard, verlichte vitrine en inbouwkasten luxe Ingerichte eikenhoutenkeuken(keramische kookplaat, hete luchtoven, br afzuigkap, dubbele spoelbak, close-in boilet. vaatwas- mach. en prof. ingeb. friteuse). 1 e Verd.: 3 slaapk. waarvan 2 met balkon, geheel bet. badkamer met ligbad, v wastafel, bidet en 2e toilet Royale bergkast, luik met vliezotrap naar betim. berg- vliering (elek. boiler). Stenen garage met verwar ming, elek aansl. wasmach en droogtr fontein tje, binnen en buiten tappunt. Kast met c v ketel Aantrekkelijk aangelegde voor- en achtertuin Aan beek gelegen diepe en zonnige achtertuin met div terrassen, vijver sproeiinstal. en elek voorziening. Strook achtertuin wordt (kosteloos) gehuurd van de gemeente. Ged dubbele begla zing. Aan zijkant en achterzijde rolluiken voor de ramen. Zonnewering aan voorzijde over de ge hele lengte. Mogelijkheid tot overname aantrek kelijke hypotheek van 7,3% (7 jaar vast) Bestpa ring bil huidige rentestand f 6.000,- tot 6.500- p/jaar f. 315.000,-K.K. MAKELAAR Rubensplein 8 3117 BK Schiedam (010) 426 52 00 De Hypotheker Rotterdam Drs A W van den Berg, Vasteland I06, OIO - 4046400 Hypotheker MAKELAARDIJ Nieuwbouw eengezinswoning, recent opgeleverd (de cember 1990), gelegen in Spaland; voorzijde gelegen aan groenstrook; prima staat van onderhoud; geheel geï soleerd; voorzien van vloerverwarming; Indeling: gehele beganegrong plavuizen vloer; z- woonkamer ca. 39 m2 met gedeeltelijk verlaagd plafond; keuken met kunststof inrichting; 1e verdieping: 3 slaap kamers, badkamer met 2e toilet, wastafel ligbad, luxe betegeling; tuin voorzijde; tuin achter op zuid-west met geslepen grindtegels; houten schuur; erfpacht afgekocht voor 50 jaar PRIJS: f 189.000,- k.k. Al onze woningen zijn vrijblijvend te bezichtigen. Bel even voor een afspraak of kom langs bij ons kantoor aan de Schiedamseweg 26. van 9.00 tot 12.00 uur. Schiedamseweg 26 3134 BL Vlaardingen. Tal. 010-4343844 Buiten kantooruren Tel. 010-4744448 010-4751953. NVM DROP Deel van dubbelpand, nl. begane grond en 1/2 achterzijde 2e etage: Woonkamer met open keu ken, betegelde badkamer met ligbad, wastafel, aansluiting wasmachine, gang met toilet, kasten en 2e etage met 2 slaapkamers. Achtertuin met deels overdekte plaats. Vraagprijs 45.000,- k.k. Gezellig en zeer goed gemoderniseerd 3-kamerappartement tegen de rand van het cen trum, op de 1e etage met schuur achter. Woonka mer met dubbele beglazing, schouw met gas haard, moderne keuken met balkon achter, bad kamer met douche en wastafel, 2 slaapkamers aan elkaar. Smaakvol, modern interieur! Vraagprijs 59.500,- k.k. Driekamer- hoekappartement op de 2e woonlaag met zonnige ligging in rustig wijkdeel. Woonkamer met toog naar zijkamer, slaapkamer, badkamer met ligbad, wastafel, keuken, entree en hal. Berging in de onderbouw. Erfpacht 127,76/ jaar, vast tot 2068. Vraagprijs 74.000,- k.k. Geschakeld gebouwd herenhuis met carport en patiotuin met terras nabijuitvalsweg naar Greene Kruisweg. L-living met open haard en schuifpui, halfopen keuken met moderne inrichting, aparte entree, open trap naar 1e etage met 3 ruime slaapkamers, badkamer met bad, aparte douche, 2e toilet en wastafel. 2e Etage via open trap met 2 slaapkamers en cv annex bergruimte. Voor een stenen schuur. Afgekochte erfpacht! Vraagprijs slechts 185.000,- k.k. Ruim hoek-herenhuis met garage, besloten tuim en zonnige ligging in rustige wijk op erfpacht grond. Glob. indeling: woonkamer met open keu ken, bijkeuken, hal en op de 1e etage: 3 slaapka mers en een badkamer, op de 2e etage een grote? zolder met kamermogelijkheden. Canon vast tott 29.02.2000! Vraagprijs 198.500,- k.k.. NVM Voorstraat 65 3201 BA Spijkenisse Buiten kantooruren: 010-4346679 MAKELAARDIJ

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 7