Het Saté en krontjong in Sporthal Margriet 1 Schiedammer gedood op de Filippijnen sNuaiid VANDAAG Dl JTCl i? EVENT EXTRA Route boordevol bezienswaardigheden Bedrijfsterrein eind 1993 bouwrijp Pearle i Dit weekeinde Pasar Malam Aquarelleren Werk aan de weg Kat in de zevende hemel Vlam in pan Stadsblad AG VAN HET WONE Vrouw zit al 40 jaar binnen lllvUWv 1.-. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1991 43e JAARGANG, NUMMER 69 OPLAGE 40.676 MaAanAfltt Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 O Tijdens de Pasar Malam wordt onder meer de Indonesische verdediqinqssport pentiak qe- demonstreerd. M SCHIEDAM - Sporthal Mar griet staat het komende week einde in het teken van saté, krontjong en batik. Drie dagen lang, van vrijdag 30 augustus tot en met zondag l september, wordt hier een echte 'Pasar Ma lam' gehouden, waarbij de Indo nesische cultuur ruimschoots aan bod komt. Wethouder Bart de Leede ver richt vrijdag om 18.30 uur de officiële opening van de Pasar Malam. Direct hierna treedt de Balinese danseres 'Putri-Dewa- ta' (Maagd uit de hemel) op met een speciale welkomstdans, waarna een sportschool uit Le lystad een demonstratie Pent- jak, een Indonesische zelfverde digingskunst, verzorgt. Muziek neemt een belangrijke plaats in tijdens de Pasar Ma lam. De dansgroep 'Boenga-Me- lati' voert zaterdag en zondag diverse Oosterse dansen uit, waaronder een rijstoogstdans uit Java en een maskerdans uit WATERWEG NOORD - De 26-jarige Mark Friederich uit Schiedam is afgelopen zaterdag nacht van het leven beroofd bij een roofoverval op de Filippij nen. Hij was samen met een vriend, de 29-jarige Marcel in 't Veen uit Vlaardingen, bezig aan een wereldreis. De Vlaardinger is gewond in een Filippijns zie kenhuis opgenomen. Eerdere berichten spraken ten onrechte van twee Rotterdamse jonge mannen, die het slachtoffer wa ren geworden van de overval. Mark Friederich en Marcel in 't Veen vertrokken in oktober 1989 voor een reis rond de we reld. In maart volgend jaar zou het tweetal in Nederland terug keren. Zij waren via de Filippij nen op weg naar Hongkong, waar zij les in de Engelse taal wilden gaan geven. Zaterdag stonden zij in het Fi lippijnse bergdistrict Sagada te wachten op een bus, toen zij een lift kregen aangeboden van zes mannen en vijf vrouwen. Onderweg kregen zij chips en vruchtensap aangeboden. In de vruchtensap heeft vermoedelijk een verdovend middel gezeten, waardoor de twee Nederlanders bewusteloos raakten. Vervol gens werd het duo beroofd en uit de auto gegooid in de omge ving van Tarlac. Volgens de plaatselijke politie is Mark hier bij overreden door een passe rende auto, maar er zou ook sprake zijn van messteken. Het stoffelijk overschot van de Schiedammer wordt vermoede lijk maandag naar Nederland teruggebracht. De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen Sumatra. De vocalgroup 'Ma'ana' uit Tilburg brengt za terdagavond populaire liedjes ten gehore en zondagavond zingt Rosy Pereira evergreens en Indonesische songs. Verder wordt muzikale medewerking verleend door de Bredase for matie 'Oriental Four' en de Nij meegse groep 'The Black Pe arls'. Beide bands spelen een ge varieerd repertoire van country tot krontjong. Uiteraard kan het publiek ook smullen van de typisch Indone sische gerechten en hapjes, ter wijl voorts tal van produkten uit het voormalige Nederlands Indië te koop zijn. Er zijn kraampjes met handvaardighe den en kunstwerken, schilderij enwaaiers, batik, antieke boe ken en diverse andere artikelen uit verre landen. Ook staat er een groenteman met verse groenten en fruit, zoals doerian en rambutan, terwijl een ijsman Indische drankjes als ès klapa moeda en ès sjanghai verkoopt. Voor de kinderen is een kraam vol spelletjes en speelgoed inge richt. De openingstijden van de Pasar Malam in de Margriethal zijn: vrijdag 30 augustus van 14.00 tot 22.30 uur, zaterdag 31 au gustus van 12.00 tot 22.30 uur en zondag 1 september van 12.00 tot 21.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt 6,50, 65- plussers betalen 3,50 en kin deren tot en met twaalf jaar SCHIEDAM - Bij de cursus aquarelleren van Marja Wijn horst is nog plaats voor enkele cursisten. Op de maandagmid dag en dinsdagavond kan men hiervoor terecht in het atelier aan de Westvest 76g. Voor meer informatie kan men bel len, telefoon 4734035. Mannenkoor Orpheus bestaat 125 jaar Verkeerslesvoor rijbewijshouders Met korting naar SCHIEDAM - Schiedam mers moeten niet verbaasd opkijken als straks een le gertje kanoërs door de ha vens van Schiedam vaart. In het jongste nummer van "Kano Sport', een twee maandelijks blad voor ka novarend Nederland, wordt een 22 km lange dagtocht door de Brandersstad be sproken. Dit onder het 'ex cuus': 'er zijn van die plek je waar je als modale ka notoerist niet eens aan denkt om te gaan varen. Jammer, want dan mis je toch wel wat. Schiedam is zo'n voorbeeld.' Twee leden van de kanoclub, Carla Klis en Vincent Reijsber- gen vonden Schiedam de moei te van het uitproberen waard. Over de tocht deden ze zes uur. Ze begonnen op de Poldervaart richting spoorbrug te varen. Aangezien hier vele lage brugge tjes zijn, moesten de kano's ge dragen worden. Vaak meerdere bruggetjes tegelijk. Bij de jacht haven (Schiedamse Schie) zette het duo koers richting Schie- dam-centrum. Daar valt natuur lijk het leuks te peddelen, zo langs al de historische panden. Beurssluizen Vanaf de korenbeurs gingen ze rechtsaf de Korte Haven op om via de Nieuwe Haven en Lange Haven weer uit te komen bij de Beurssluizen. Terug bij de Pro- veniersbrug werd nog vlug even besloten de Noordvest Gracht aan te doen. Hier staan per slot van rekening vier knotsen van molens. Helaas is de brug bij molen De Noord versperd door een grote balk in het water, zo dat de kanoërs wederom terug moesten naar de Proveniers- brug. De terugreis was niet identiek als de heenreis. Bij de jachthaven werd in plaats van linksaf te slaan, rechtdoor geva ren, de^Rolbrug' onderdoor. Zo pikten de leden van de Neder landse Kano Bond ook nog een stukje Overschie mee. Om van de Schie naar de Poldervaart te komen moesten de boten gedra gen worden. Het beste kwamen de twee de Poldervaart weer op bij de oude sluizen uit 1928 die vroeger een verbinding vorm den met de Schie. Falkplan Carla Klis en Vincent Reijsber- gen spreken in hun artikel in 'Kano Sport' over een 'route boordevol bezienswaardighe den'. Van een 'stadstocht die al les in zich heeft'. Met een kaart van Falkplan valt de tocht pri ma na te varen, adviseren zij. Wellicht volgen vele kanoërs de pedels van Carla en Vincent! SCHIEDAM - Op het voormalige bedrijfsterrein van Wilton-Fijenoord is afgelopen dinsdagmiddag het startsein gegeven voor de ontwikkeling van het bedrijfsterrein Vijfsluizen. Burgemeester Reinier Scheeres onthulde daartoe een groot aankondigings bord aan de noord-westzij- de van het terrein. In sep- temberwordt een begin ge maakt met het bouwrijp maken van het 22 hectare omvattende gebied, terwijl- volgend jaar de gronduit- gifteaan belangstellende bedrijven van start gaat.De verwachting is dat het ter rein rond de eeuwwisseling volledig is bezet. „Maar de stedebouwkundige invul ling van het gebied moet eerst nog worden bespro ken in de raadscommissie Cultuur, Gemeentewerken, Stadsontwikkeling en Ver keer", zegt drs. L.P.L.M. (Luc) van Huijge voort, Hoofd Bureau Economi sche Aangelegenheden. Het bedrijfsterrein Vijfsluizen verrijst op een deel van het voormalige Wilton-Fijenoord gebied. Toen de nieuwbouw van schepen medio tachtiger ja ren afliep, had de scheepswerf geen behoefte meer aan dit ter rein, waarop de gemeente werd verzocht dit deel in erfpacht te rug te nemen. Het betreft het terrein ten westen van de Wil tonhaven. Aan de ene kant be grensd door de Vlaardingerdijk en aan de andere kant door het Benelux-tracé. „In eerste instantie zou de ge meente dit gehele gebied over nemen, maar het deel aan de Nieuwe Maas is eigendom van de Staat der Nederlanden", ver telt Luc van Huijgevoort. „De onderhandelingen met de Staat liepen helaas op niets uit, om dat het een te dure aangelegen heid werd". Op dit deel had Mineral Servi ces Rotterdam het oog laten vallen. Zoals bekend, leidden de vestigingsplannen van dit erts- verwerkende bedrijf tot een storm van protesten van omwo- SCHIEDAM - De komende weken wordt op diverse plaatsen in Schiedam ge werkt aan het wegdek. Hiervoor zullen enkele we gen voor korte tijd worden afgesloten voor het verkeer. Van dinsdag 3 tot en met vrijdag 6 september wordt er gewerkt aan de Horvath- weg. Nieuw Mathenesser- straat en Burg. Knappert- laan. Van 11 tot en met 13 september zijn de Nieuw Mathenesserstraat, Gusto- weg, Burg. Knappertlaan, Scheepvaartweg, 's-Grave- landseweg en Parkweg aan de beurt. Eventuele omlei dingsroutes worden door middel van oranje borden aangegeven. Bij de werkzaamheden op 4 en 12 september aan de Burg. Knappertlaan worden de buslijnen als volgt omge leid: vanaf Vlaardingen - Westfrankelandsedijk, Adm. de Ruijterstraat en Ary Prinslaan; vanaf de binnenstad - Aleidastraat, Vlaardingerdijk, kruispunt Burg. Van Haarenlaan. nenden, die vreesden dat dit be drijf voor veel overlast zou gaan zorgen. Uiteindelijk heeft M.S.R. afgehaakt. „Deels door de opwinding, maar voorname lijk omdat het beoogde terrein niet beschikbaar kwam", weet Van Huijgevoort. Bouwrijp Overbleef een gebied van 22 hectare bruto, dat de gemeente in juli dit jaar terugnam van Wilton-Fijenoord. Voordat nieuwe bedrijven zich hierop kunnen vestigen, moet er echter eerst veel gebeuren. „Het verve lende van dit terrein is dat er nog veel oude loodsen en op slagplaatsen van de scheepswerf staan. Die verkeren in een slechte bouwkundige staat en zijn bovendien specifiek ge bouwd voor de scheepsbouwin- dustrie. Niemand heefit er iets aan, dus moeten ze tegen de vlakte. Bovendien zit in de grond een leidingen- en kabel net, dat geheel moet worden vernieuwd. Er moet een volle dig nieuwe infrastructuur, zowel boven als onder de grond, wor den aangebracht". Verder is een aantal lokaties verontreinigd. Een eerste onder zoek heeft uitgewezen, dat er geen ernstige verontreiniging in de bodem zit, dus het wordt ge lukkig geen miljoenen kostende saneringsoperatie. Tenslotte heeft het terrein slechts één toegang, de poort van Wilton SCHIEDAM - Een hongerige kat waande zich dinsdagnacht in de zevende hemel, toen hij een viswinkel aan de Groene- laan passeerde. Het bovenlicht stond open en de viervoeter snoof gretig de vislucht op. Hij klom door het raampje, maar eenmaal binnen wist hij niet meer hoe hij de winkel moest verlaten. Op zijn klaagzang werd gereageerd door omwo nenden, die vervolgens de poli tie inschakelden. Een politie man heeft de kat daarop uit de winkel verwijderd. Het is niet bekend of de kat zijn buik heeft volgegeten. De eigenaar van de winkel is namelijk op vakantie. o Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse SCHIEDAM - De politie heeft twee weken geleden bij toeval in een woning in Schiedam-Oosl een bejaarde vrouw aangetrof fen, die sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog nauwe lijks meer buiten is geweest. Vermoedelijk ligt mensenvrees hieraan ten grondslag. De politie kreeg klachten binnen over een mogelijk brandgevaar lijke situatie in de woning. Toen men een kijkje ging nemen, werd niet open gedaan. Politie mensen zijn vervolgens via de achterzijde de woning binnenge komen en troffen daar de 87-ja rige vrouw aan. Ondanks het feit dat de vrouw ruim veertig jaar haar woning niet is uit ge weest, verkeert zij in een redelijk goede gezondheid. Het blijkt dat naar dochter al die jaren voor haar heeft gezorgd. In samenwerking met hulpverle nende instanties wordt nu ge zocht naar een oplossing voor deze situatie. SCHIEDAM - Maandagavond omstreeks 23.00 uur, brak brand uit in een woning aan de De Savornin Lohmanlaan. De brand ontstond doordat een pan op het vuur vlam vatte, ter wijl de 52-jarige bewoner in slaap was gevallen. Het vuur werd ontdekt door buren, die de brandweer waarschuwden en de bewoner wekten. De brandweer wist de brand snel te blussen, zodat de schade beperkt bleef. Fijenoord. Er moet dus een nieuwe ontsluiting komen aan de Vlaardingerdijk, tussen de flats en de aansluiting op de A4. Daarnaast wordt een nieuwe weg aangelegd, parallel aan de dijk met een ingang aan de Adm. Trompstraat", aldus het Hoofd Bureau Economische Aangelegenheden. Renaval Al met al een geweldig karwei, dat zeker twee jaar in beslag zal nemen. De werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd dankzij de Renaval-regeling. Dit is een EG-subsidie, bedoeld om voormalige scheepswerfter reinen geschikt te maken voor andere doeleinden. Het bedrijfs terrein Vijfsluizen kan rekenen op een bijdrage van minimaal vijf miljoen gulden voor het bouwrijp maken. „Zonder die subsidie was het niet aantrekke lijk geweest om hieraan te be ginnen", weet Van Huijgevoort. Op het terrein staan nog wat opstallen, die moeten verdwij nen. Eén pand blijft echter staan, de bedrijfsschool van Wilton Fijenoord. „Maar dit ge bouw moet dan wel worden op geknapt en ook hiervoor probe ren we subsidie los te krijgen". Slachtoffer van de ontwikkeling van het bedrijfsterrein wordt het Zeemanshuis Missions to Seamen. De ontmoetingsruimte van deze Engelse organisatie verdwijnt. Er is inmiddels al een vervangende lokatie uitge kozen, nabij de ingang van de scheepswerf, maar er wordt nog onderhandeld over een eventue le financiële bijdrage van de ge meente. The Missions to Sea men dringt hier nadrukkelijk op aan. Indeling De indeling van het terrein is tweeledig. Tussen de Vlaardin gerdijk en een markante bo menrij op het terrein komen voornamelijk kantoren te staan. Achter de bomen richting Nieu we Maas worden bedrijven voor handel en lichte industrie gedacht. „Omdat we het deel aan het water niet hebben kun nen bemachtigen en de Wilton haven bij de scheepswerf blijft, is er geen aansluiting op het wa ter. Dit betekent dat bedrijven, die afhankelijk zijn van aanvoer vanaf de Nieuwe Maas, hier niet terecht kunnen. Hierdoor is de kans nihil dat er bedrijven komen, die wellicht voor enige milieu-overlast kunnen zorgen. Problemen, zoals bij de voorge nomen vestiging van M.S.R. opdoemden, verwachten we dan ook niet meer. Bovendien heb ben we met de omwonenden af gesproken, dat we met hen overleg zullen voeren over de bedrijven, die zich voor dit ter rein aanmelden", benadrukt Van Huijgevoort. Inmiddels hebben zich vier con crete gegadigden aangemeld, waaronder The Missions to Sea men. Verder hebben diverse on dernemingen zich voor infor matie bij de gemeente gemeld. „In de plannen is rekening ge houden met het eventueel door trekken van de metrolijn rich ting Hoogvliet. De mogelijkheid voor de bouw van een metro station is opengehouden, het geen ongetwijfeld een positieve invloed zal hebben niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaardente huizen, scholen en kantoren Hot van Spaland 12, tel. 010-4703033 Kanotocht door Schiedam Stadsblad Ontwikkeling Vijfsluizen is officieel in gang gezet Tegen inlevering van deze bon (geldig t/m 28sept De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode labeltje. OPTICIENS In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland m ro o De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens). Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1