Van 21 tot en met 29 september Monumentendag toont historisch Schiedam 10 Stadsblad Kunstcursussen Elvis box 3 CD's boek De Schiedam in Schiedam Zwanensingel afgesloten Ouderen Biljartoernooi De Kleine Zeemeermin strooit met prijzen meube\en Kornmann neemt afscheid van O.N.S, De Gorzen in beeld gebracht UNIEK!! Music Center Compact Disc Speciaalzaak SCHIEDAM - Verhalen, dat het magere jaren zijn voor de jeneverindustrie worden ongeloofwaardig als distilleerderij 'De Kuy per Zn. bv' als voor beeld wordt genomen. Met hun likeur 'Peachtree' (een top-tien drankje in de U.S.A.) gaat het super- goed en ook over de afzet naar Duitsland en Japan hoort men niemand klagen aan de Buitenhavenweg. Afgelopen woensdag ging een oude wens in vervulling: de eer ste paal voor een nieuw te bou wen distributiecentrum werd in de grond geramd. Deze ont vangst- en verzendafdeling komt achter het 'drankimperi- um' aan de Mathenesserdijk te liggen. Niet lang geleden stond hier nog een aantal bedrijfspan den, die na verwerving door het familiebedrijf terstond met de grond gelijk zijn gemaakt. Met de 2000 vierkante meter bouwgrond denkt direkteur Bob de Kuyper voorlopig goed uit de voeten te kunnen. De stij gende produktenstroom naar Duitsland ('vooral bessen- en citroenjenever') maakt een nieuw distributiecentrum meer dan noodzakelijk. Bob de Kuuper: „Er vertrekken l a 2 vrachtwagens per week naar het oosten. Maar omdat we meer exporteren moeten we ook meer goederen, zoals suiker en alcohol, naar de Buitenha venweg laten komen. Vaak staat hier zo'n lange rij vrachtwagens. Om dat allemaal te coördineren is echt gekkenwerk". Betonnen bak De aanloop naar het nieuw te bouwen centrum (dat eind dit jaar klaar moet zijn) wordt een betonnen bak, die schuin naar beneden loopt. Zo komt de laadvloer van de vrachtwagens naadloos tegen de vloer van de 'vervoerscentrale' te liggen. Al leen al voor deze betonnen bak zullen 180 heipalen met een lengte van 23 meter de bodem in worden geslagen. Bovenop het centrum komt een nieuw kantoor, waar de mensen van de expeditie hun vaste werkstek krijgen. Met het totale projekt is een bedrag van 2 mil joen gulden gemoeid. De distilleerderij maakt met deze nieuwe investering duide lijk voor lange tijd in Schiedam te willen blijven. „In de beginja ren tachtig konden we de naast ons gelegen oude 'Anker- en Kettingfabriek' kopen. Dat gaf ons toen de broodnodige ruimte om uit te breiden. We hebben nog een loods van 5000 vier kante meter die we verhuren aan de Verenigde Glasfabriek. We kunnen met een gerust hart het jaar 2000 tegemoet". voor OW ol »Noo-weo MET VELE tapijten SCHIEDAM - Het Mijnen- bestrijdingsvaartuig Hr. Ms. Schiedam brengt vrij dag 6, zaterdag 7 en zondag 8 september een bezoek aan Schiedam. Het schip meert af aan de Voorhaven, waar het zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur en zondag van 13.00 tot 16.00 uur is open gesteld voor het publiek. Twee jaar geleden bezocht de 'Schiedam' voor de laat ste keer de Jeneverstad. Daarna is het schip bijna een jaar uit de vaart ge weest om verbouwingen te kunnen uitvoeren aan de on derkomens van de onder-of ficieren. Op 18 januari dit jaar werd de 'Schiedam' weer in de vaart gebracht, maar moest toen stand-by blijven in verband met de Golfoorlog. Het Mijnenbestrijdings- vaartuig vaart nu onder een nieuwe commandant - Ltz. Nagtegaal - en heeft ook een geheel nieuwe beman ning. Zondagavond nemen de ma rinemannen als gastteam deel aan het internationale zaalvoetbaltoernooi in sporthal Margriet. Hieraan nemen ook teams deel uit de Duitse partnerstad Ess- lingen en teams van Schie- damse bedrijven en de ge meente. Maandag vaart de 'Schie dam' weer uit. SCHIEDAM - „Reinier de Geus opent zaterdag 21 september om 11.00 uur de Brandersfeesten met een aantal kanonschoten vanaf het Geuzengaljoen Prince Admirael, terwijl de Geuzen de vesting Schie dam innemen". Frans van Krugten is nog maar net voorzitter van de Stichting Brandersfeesten of hij ver valt al in lyrische bewoor dingen, wanneer dit jaar lijkse Schiedamse festijn ter sprake komt. Met 'Rei nier de Geus' bedoelt hij overigens burgemeester Reinier Scheeres, die zich voor de openingshandeling als Geus verkleed. Kort om, de Branderfeesten barsten weer los. Van 21 tot en met 29 september staat Schiedam weer op z'n kop. De Brandersfeesten zijn nog lang niet doodgebloed. Integen deel, ieder jaar lijken de bezoe kersaantallen die van het voor gaande jaar weer te overtreffen. Reden voor de Stichting Bran dersfeesten Schiedam om op pad te gaan voor uitbreiding van haar bestuur. Want eigen lijk was een bestuur van drie heren en een dame voor het se cretariaatswerk veel te klein voor zo'n groot spektakel. Bo vendien gaf voorzitter Will Vol lering te kennen zijn functie te willen neerleggen. Er werd een nieuwe voorzitter gezocht en gevonden in de per soon van Frans van Krugten, bij menig Schiedammer beter bekend als Prins Carnaval. En en passant sloten twee nieuwe bestuursleden zich aan bij de Stichting, te weten Piet Lam en Peter Bottenberg. Het bestuur bestaat dus nu uit zes personen: Frans van Krugten, Will Volle ring, Ruud Pillard, Koos-Poot, Piet Lam en Peter Bottenberg, terwijl Willy Voigt het secretari aatswerk verzorgt. Wijzigingen „De formule van de Branders- feesten is uitstekend, daar ver anderen we dus niets aan. Wel worden evenementen, die vorig jaar niet zo aansloegen, vervan gen door andere. Zo heeft de openluchtfilm plaats moeten maken voor de vorkheftruc kwedstrijden, op initiatief van Piet Lam. Bovendien kon win keliersvereniging Hoogstraat de organisatie van de populaire zondagsmarkt niet meer aan, zodat de O.N.S. die nu voor zijn rekening heeft genomen. En we hebben ter afsluiting van de Brandersfeesten gezorgd voor ander vuurwerk. Vorig jaar kwamen er klachten uit de om geving van het Stadskantoor over vuurwerk dat op gepar keerde auto's terecht kwam. Nu wordt een nieuw vuurwerk ge bruikt, dat hoger wordt» afge schoten", aldus Pillard. Maar ook de afzonderlijke deel nemers hebben enkele nieuwe elementen aan de Brandersfees ten toegevoegd. Na vorig jaar al het ankerhieuwen te hebben ge ïntroduceerd, komen De Rode Valken, onder de bezielende lei ding van Guus Klepke, dit jaar op de proppen met de waterspe- len 'schotsen dribbel' en 'kuipt- rappen'. Twee aridere nieuwe activitei ten zijn de Gemeentedag op za terdag 21 september en de in troductie van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' op zaterdag 28 septem ber. „De Gemeentedag is een lande lijk evenement, dat toevallig op de 21e wordt gehouden. We Bijna alles voor uw keuken! Stam zoon b.v. SCHIEDAM - De Dienst Gemeentewerken van Vlaardingen begint maan dag 9 september met de re constructie en herbestrating van de Zwanensingel. In verband hiermee zal de Laan van Bol'Es ter hoogte van de Van Beethovenlaan worden afgesloten voor doorgaand verkeer. Verkeer richting Vlaardin gen kan gebruik maken van de Europaboulevard, die normaliter voor autoverkeer is afgesloten. De omleiding voert via de Laan van Bo l'Es, Van Beethovenlaan, Borodinlaan, Mozartlaan en Brederoweg naar de Euro paboulevard. De werkzaamheden duren tot 9 oktober. VRIJDA 6 SEPTEMBER 199 43e JAARGANG, NUMMER 72 OPLAGE 40.095 beeld de Consistoriekamer be zoeken, waar de wanden zijn bedekt met goudleren behang. De meeste opengestelde monu menten zijn te vinden aan de Lange Haven. Op nummer 48 wordt een voormalig wijnpak huis momenteel verbouwd tot appartementen. Voorts kan men een kijkje nemen in de Ha- venkerk, het pand op nummer 72, het Roelantscomplex op nummer 133-141 (waar de eige naar van de panden 133-135 een foto-expositie heeft inge richt van de verbouwing van deze voormalige metaalwerk plaats tot woonhuis en atelier) en het gebouw op nummer 141. Ook het oude St. Jacobsgast- huis, waarin nu het Stedelijk Museum is gevestigd, is een be zoek meer dan waard. Aan de Schie 98 wordt een voormalig pakhuis uit de 18e eeuw geres taureerd en verbouwd tot wo ningen en bedrijfsruimte, terwijl aan de Dam 30 de Oudkatholie- ke Kerk is geopend. Molens Uiteraard zijn Schiedam's be kendste monumenten - de mo lens - eveneens opengesteld. Zo kan men een kijkje nemen in de molens De Vrijheid, De Wal- visch en de in aanbouw zijnde De Nieuwe Palmboom. In de laatste molen is een tentoonstel ling ingericht. Even verderop bevindt zich de St. Jorisdoelen. Deze is geheel gerestaureerd. Ook hier is een foto-expositie te zien. In de om geving van de ruïne Huis te Ri viere kan men voorts de Singel kerk en het binnenhof van het Proveniershuis bezoeken. Ook de ruïne zelf is opengesteld, 's Ochtends wordt hier een ANWB-infopaneel onthuld, waarop door tekening en tekst informatie wordt gegeven over deze zware, bakstenen toren uit het midden van de 13 eeuw. De Historische Vereniging en de Stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam zijn tijdens de Open Monumentendag present met informatiekraampjes. SCHIEDAM - Liefhebbers van oude gebouwen en monumenten kunnen zaterdag 14 september hun hart ophalen tijdens de lan delijke Open Monumentendag. In Schiedam kan het publiek tussen 10.00 en 17.00 uur zo'n twintig monumenten bezoeken. Men kan de wandeling door oud-Schiedam het beste begin nen bij het VVV-kantoor aan de Buitenhavenweg, of bij het Stadhuis aan de Grote Markt. Hier liggen namelijk stadswan delingen klaar, die langs de opengestelde monumenten voe ren. Van ieder monument is bo vendien een korte beschrijving opgenomen. In de buurt van de Grote Markt kan men binnenstappen in het Stadhuis, het Waaggebouw en de Grote Kerk. In dit laatste bouwwerk kan men bijvoor- WATERWEG NOORD - De Stichting Morgen de Maas orga niseert vanaf dinsdag 24 sep tember elf avonden een cursus over de Kunst in de Gouden Eeuw. Aan de cursus is ook een excursie verbonden. De cursus wordt gegeven in wijkcentrum De Blauwe Brug, aan het Bach- plein in Schiedam. De cursus Gouden Eeuw is be doeld voor iedereen, die zich wil verdiepen in allerlei aspec ten van de Hollandse schilder kunst in de zeventiende eeuw. Belangrijke exponenten uit die tijd zijn Rembrandt, Vermeer, Hals en Saenredam. Eén les wordt gewijd aan de bouwkunst en één aan Delfts Blauw. De cursus, die van 19.30 tot 21.30 uur plaats vindt, staat onder lei ding van Ranti Tjan, finalist van de NOS kunstquiz 'De Connaisseur'. Naast de cursus Gouden Eeuw verzorgt Stichting Morgen de Maas ook een cursus Inleiding in de kunstgeschiedenis, op donderdagavond eveneens in De Blauwe Brug. Deze cursus gaat in op de kunstgeschiedenis hebben het daarom meegeno men in de programmering, hoe wel het een los evenement is. De campagne daarentegen is een uitgelezen kans om de al lochtonen nauwer bij de festivi teiten te betrekken. Het is een éénjarige campagne, maar wel licht kunnen we het voor de volgende Brandersfeesten in een andere vorm voortzetten", op pert Van Krugten. Gondelvaart Het absolute hoogtepunt moet de Verlichte Gondelvaart weer worden. Vorig jaar werd gespro ken van tienduizend bezoekers bij dit feeërieke evenement, waarbij zo'n 45 verlichte en versierde schepen door de Lan ge Haven voeren. Dit jaar zijn circa zestig schepen ingeschre ven. „Eigenlijk iets te veel, maar de schepen zullen nu dichter achter elkaar varen", legt Van Krugten uit. Uiteraard zal een deskundige jury weer bepalen welk schip het mooist versierd is, waarna wethouder Aad Wiegman tij dens het Schippersbal in De Korenbeurs de bijbehorende wisselbokaal zal uitreiken. Wanklank De Brandersfeesten beloven weer een spektakel van de eer ste orde te worden, met activi teiten voor jong en oud. Toch dreigt er één wanklank te ko men. Winkeliersvereniging Broersveld Belangen heeft kri tiek geuit op het feit dat de O.N.S. de organisatie van de Zondagsmarkt geheel naar zich wil toetrekken. De winkeliers hebben bij monde van voorzit ter Frans van Thienen laten we ten bij deze organisatie betrok ken te willen blijven. „Ik begrijp die kritiek niet", zegt Ruud Pillard. „Vorig jaar deed het Broersveld voor het eerst mee en na afloop riep men direct: 'nooit meer'. En dit jaar komt men ineens weer met een programma. We hebben gezegd dat ze nu nog kunnen meedoen, maar volgend jaar organiseert de O.N.S. alles. In voorgaande jaren was het Broersveld altijd leeg en fungeerde het als vlucht route voor mensen, die het tij dens de Zondagsmarkt te druk werd". SERVICELIJN 010-4184599 SCHIEDAM - Jan van Vugt, di recteur Dienst Sport en Recrea tie, opent woensdag 25 septem ber het Ouderen Biljarttoernooi in dienstencentrum De 4 Mo lens, aan de Nieuwe Damlaan 766. Liefhebbers voor dit toernooi, zowel dames als heren, kunnen zich vanaf maandag 9 septem ber opgeven bij de receptie van het dienstencentrum. Dit kan op werkdagen van 9.00 tot 16.15 uur. Deelname kost 1,50. De wedstrijden worden gespeeld op woensdagen vanaf 9.30 uur. De eerste toernooihelft loopt tot en met 18 december, de tweede helft begint op 15 januari 1992. vanaf de oude Grieken tot het impressionisme en Picasso. De cursus omvat elf lessen en een excursie en start donderdag 26 september. Docent is drs. Joost Koster. De kosten voor beide cursussen bedragen 150,-, exclusief 12,50 lesmateriaal. Men kan zich van maandag tot en met woensdag, tussen 9.00 en 12.00 uur, inschrijven via telefoon nummer 4861676. Keukens Beperkte oplage!! Digitally remasterd music center Grote Markt 9, t.o. stadhuis Tel./taxnr. 4261454 De Kuyper kiest voor Schiedam Hi»e>aao30-Jy Keukenadviescentrum 8E2EH3I Schiedam - Parkweg 361 Rotterdam - Giessenweg 20 (in Praxis) Infolijn: 010-4153052 - koopavonden open Persoonlijk advies - scherpe prijzen Schiedam weer in de ban van de Brandersfeesten Het gedeeltelijke bestuur van de Stichting Brandersfeesten Schiedam: staande van links naar rechts Frans van Krugten, Koos Poot, Will Vollering en Ruud Pillard. Zittend: Willy Voigt. Piet Lam en Peter Bottenberg ontbreken op de foto. H«t Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1