VANDAAG EXTRA Hans Bakker geeft openheid van zaken in affaire- Van Kleef: b rille//é éé/r üs&X&lezm Pearle Barbecue I Gevaarlijk sluipverkeer Stadsblad GEMEENTELIJKE SOCIALE DIENST Bijbelstudies WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 43e JAARGANG, NUMMER 73 OPLAGE 40.676 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 De wethouders Adri Reijnhout, Bart de Leede en Chris Zijdeveld spijkeren drie copieën van de open brief op een groot bord voor het oude stadhuis. SCHIEDAM - Óe gemeente Schiedam heeft grote bezwaren tegen de kabinetsplannen om op de sociale vernieuwing te gaan bezuinigen. Om deze bezwaren kenbaar te maken, hebben drie wethouders - Bart de Leede, Chris Zijdeveld en Adri Reijn hout - afgelopen dinsdagmiddag een open brief aan het kabinet en de Tweede Kamer op een bord voor het oude stadhuis ge spijkerd. Hiermee sluit Schie dam zich aan bij de landelijke actie 'Wij zetten door', waarmee vele tientallen gemeenten overal in het land een lans breken voor de sociale vernieuwing. In de open brief geeft het lande lijk initiatiefcomité - gevormd door burgemeester Nijpels van Breda, burgemeester Apotheker van Veendam en de wethouders Hoen van Maastricht, De la Mar van Leiden en Vermeulen van Rotterdam - uiting aan hun onvrede over de voortgang van de sociale vernieuwing bij het rijk. Volgens het comité brengt de regering het proces van de be strijding van sociale en maat schappelijke achterstand steeds meer in gevaar. „De sociale ver nieuwing is in de gemeenten be gonnen. Dat is niet terug te draaien. Wij gaan hoe dan ook door. We willen daarbij de steun van het rijk en geen betut teling. De regering loopt nu het risico het morele gezag te verlie zen om het motto sociale ver nieuwing nog te hanteren", vin den de briefschrijvers. In de open brief vragen de be stuurders de regering nu ernst te maken met de beloften, die ze heeft gedaan: „Het kabinetsbe leid komt niet uit de verf. Wij zien geen enkel verband tussen recente besluiten van de rege ring en de uitgangspunten van sociale vernieuwing". De actievoerende gemeentebe stuurders willen zo snel moge lijk een Wet Sociale Vernieu wing, die de nieuwe verant woordelijkheden regelt. Er be staat grote weerstand tegen de regelzucht en verkokering bij het rijk en men wil daarom haast maken met de decentrali satie van beleid en middelen van rijk naar gemeenten. Tenslotte neemt men stelling te gen de wijze van bezuinigen. De onderdelen van het Convenant Sociale Vernieuwing mogen niet door nieuwe kortingen worden aangetast. „Als er dan bezuinigd moet worden, dan niet op het uitvoerend werk. Zoek het lie ver bij de adviesraden, de circu laireproducenten en begelei dingsinstituten". Voorbruinen? Nabruinen? Bijbruinen? Beauty-center Alma Boerland Lange Nieuwstraat 123, Schiedam, tel. 4735559 De gemeente Schiedam heeft zich achter het actiecomité ge schaard, hoewel de voorgeno men bezuinigingen, volgens wethouder Bart de Leede, niet direct Schiedam raken. „Het be treft twee posten, waarvoor wij niet in aanmerking komen. De reden dat we toch deze protest actie steunen is de vrees dat er straks wellicht wel wordt bezui nigd op posten, die de Schie- damse sociale vernieuwing schade kunnen berokkenen". Overigens werd de open brief in alle deelnemende gemeenten aan de deur van het stadhuis gespijkerd. Schiedam vond dit kennelijk zonde van het monu mentale gebouw en bevestigde het epistel aan een publikatie- bord. SCHIEDAM - Verontruste ou ders uit de Anthony Muysstraat maken zich zorgen over het toe nemende autoverkeer in hun straat. „Het is levensgevaarlijk voor kinderen om hier op straat te spelen", menen de moeders. De laatste tijd maken steeds meer automobilisten van de Anthony Muysstraat gebruik om sneller op de Burg. Knap- pertlaan te komen. Dit sluipver keer rijdt vaak te hard. Boven dien zijn er ook veel spookrij ders, die zich niet storen aan het feit dat in deze straat een richtingsverkeer geldt. Ongelukken zijn gelukkig nog niet gebeurd, maar de bewoners vrezen het ergste nu de nieuwe Annie MG Schmidtschool in gebruik is genomen. Bewoners vereniging Schiedam-West heeft toegezegd zo snel mogelijk met de gemeente rond de tafel te gaan zitten om een oplossing voor deze hachelijke situatie te vinden. Donderdag 19september Dag van de Diëtist Zuster Miep weg uit schiedam-Noord aangeS/ Doe mee met Zuinig r Stoken Let op de deelname- kaart SCHIEDAM - Het inter view, dat wethouder Hans van Kleef onlangs in het Rotterdams Dagblad gaf, is voor PvdA-fractieleider Hans Bakker aanleiding om eindelijk eens openheid van zaken te geven in de kwestie, die de annalen in gaat als de 'affaire-Van Kleef. „Wij hebben deze hele zaak juist heel netjes gespeeld en Hans van Kleef uit de wind gehou den, maar zijn opmerkin gen in dat interview heb ben mij onaangenaam ver rast. Voor mij reden om nu eens alle feiten van de laatste maanden op tafel te leggen". De 'affaire-Van Kleef is in juli in de openbaarheid gekomen, toen bekend werd dat een spe ciaal geformeerde PvdA-com- missie (gevormd door de wet houders Aad Wiegman en Chris Zijdeveld en de raadsleden Pe ter Stadhouders en Gé Brouwer) het functioneren van Van Kleef als wethouder moest onderzoe ken. Aanleiding was het uitblij ven van enig beleid op het ge bied van de sociale vernieu wing, waarvoor Van Kleef ver antwoordelijk is. „Eigenlijk gaat de hele zaak al terug naar de periode van colle gevorming, medio vorig jaar, of zelfs al naar de tijd van de ver kiezingsstrijd eind 1989/begin 1990", meent Hans Bakker. „Er waren toen al de nodige twijfels over het functioneren van Hans van Kleef als wethouder. Be kend is dat een commissie, die de verkiezingslijst moest sa menstellen, Van Kleef al op een lage notering had gezet. Dat werd in de ledenvergadering te ruggedraaid, zodat Van Kleef alsnog op een verkiesbare plaats stond. Overigens heb ik me toen niet uitgelaten over Van Kleef, voor alle duidelijkheid". Van Kleefs functioneren kwam in mei vorig jaar weer ter spra ke tijdens de collegevorming. „In de fractie zetten we toen nog steeds vraagtekens bij een tweede ambtstermijn van Van Kleef. Er is een gesprek geweest tussen Wiegman, Herman Post hoorn en ik enerzijds en Van Kleef anderzijds. Onderwerp was de persoonlijke manier van optreden van Hans, die door velen als pijnlijk werd ervaren en die vaak tot felle conflicten leidde. Wij hebben toen gesteld dat Hans dit moest veranderen, waarin hij toestemde". Sociale vernieuwing Vervolgens werd het college ge vormd en werden de portefeuil les verdeeld. Voor Van Kleef bleef uiteindelijk alleen de por tefeuille over, waarin ook de post sociale vernieuwing zat. „Die konden we niet kwijt bij Wiegman en Zijdeveld, gezien hun zware portefeuilles", zegt Bakker. „Hans had er aanvan kelijk niet veel zin in, maar er was geen andere keus. Ik heb toen tegen hem gezegd: „als je een bestuurlijke carriere ambi eert, moet je meer kunnen dan alleen stadsvernieuwing". Hans heeft daarop toch de post socia le vernieuwing aanvaard, onder voorwaarde dat hij van ons steun zou krijgen". Op de vraag of de PvdA niet bij voorbaat wist dat er problemen zouden ontstaan, aangezien er twijfels waren over Van Kleefs functioneren en het feit dat hij sociale vernieuwing eigenlijk niet in zijn portefeuille wilde, zegt Bakker nu: „Dat was een berekend risico". De toegezegde steun heeft Van Kleef, naar zijn zeggen, nooit gekregen. Hij verwijt zijn fractie zelfs dat die juist bijzonder fel de voortgang van de sociale vernieuwing heeft bekritiseerd. „We hebben inderdaad onze steun toegezegd, maar die was niet onvoorwaardelijk. Toen bleek dat er niets van de grond kwam, zijn we druk op Hans gaan uitoefenen, want er moest een beleidsnota komen. De eer ste nota werd door alle fracties afgekeurd en wij wilden voorko men dat ook de tweede nota de mist zou ingaan. Maar na die eerste nota gebeurde er nog steeds niets. Diverse elementai re vragen bleven onbeantwoord. Bovendien bleef een financiële vertaling van alle projecten uit". „We hebben Hans diverse ma len aanzetten gegeven voor een beleid, maar ook daarmee werd nauwelijks iets gedaan. Op het laatst hebben we zelfs gezegd: „Pik desnoods ideeën uit de no ta's van andere gemeenten". Vermoedens Bakker erkent dat een belangrij ke oorzaak van het uitblijven van een sociale vernieuwingsbe leid ligt in het feit dat er ook geen ambtelijk apparaat be stond, die de projectorganisatie voor zijn rekening kon nemen. Het college was daarin niet ge slaagd. „Binnen onze fractie ontstond op een gegeven moment de vraag: wat is er aan de hand? Waarom gebeurt er niets. Ook het CDA begon te morren en schreef een brief aan het college. „Komt er nog wat van?", vroeg men terecht. Onze fractie ging zich afvragen of het nu aan het ambtelijk apparaat of aan Van Kleef lag". Bakker had zijn eigen vermoe dens. Het feit dat Van Kleef binnen het Stadskantoor nie mand kon vinden, die de pro jectorganisatie wilde verzorgen, lag wellicht aan het probleem dat Van Kleef vaak conflicten had met zijn ambtenaren. Mis schien wilde niemand. „Ik vond het toen mijn verant woordelijkheid als fractievoor zitter om stappen te onderne men. Ik ben met Hans gaan praten en heb hem verteld dat ik geen oplossing zag voor het probleem, maar dat het onher roepelijk fout zou gaan als hij er Keert Hans van Kleef (staande tweede van rechts) na zijn ziekte terug in het college? niets aan zou doen. Ik vroeg hem of hij dat op zich wilde la ten afkomen, met alle conse quenties van dien. De beslissing wilde ik geheel aan hem laten en ik stelde voor dat hij eens met collega's en raadsleden ging praten om zich een beeld te kunnen vormen. Over aftreden heb ik het helemaal niet ge had". Dit gesprek vond in april dit jaar plaats en vormde in feite het begin van de hele affaire. Van Kleef zag de situatie niet zo hopeloos in en besloot de gang van zaken af te wachten. „Ik heb hem in mei toen een brief gestuurd, waarin ik schreef zijn besluit te respecteren, maar dat ik het wel onverstandig vond". De fractievoorzitter had in eer ste instantie zijn fractie niet op de hoogte gebracht van dit ge sprek. „Als ik dat had gedaan, was automatisch de discussie ontstaan of Hans weg moest en dat wilde ik voorkomen". Maar de kwestie ging verder. In chronologische volgorde: 23 mei - omdat er nog steeds geen zicht is op een beleidsnota. PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker: „Ik zie niet in, waarom Hans van Kleef en ik, ondanks deze affaire, niet gewoon sa men deel kunnen blijven uitmaken van onze fractie". I I I Tegen j inlevering I van deze bon. WATERWEG NOORD - In het komende wintersei zoen wordt in Vlaardingen een tiental bijbelstudies ver zorgd over het laatste bij belboek 'De Openbaring van Johannes'. De studies worden georganiseerd door ds. A.A. Kleijne uit Slie- drecht en beginnen vrijdag 13 september. De studie-avonden vinden plaats in het Christelijk Economisch College 'Bene den Maas', aan de Buys Ballotlaan 25 in Vlaardin- gen-West. Aanvang 20.00 uur en de toegang is vrij. De volgende bijbelstudies wor den iedere tweede vrijdag van de maand gehouden. komt de fractie bijeen om over de situatie te praten. Hans van Kleef blijft weg, omdat hij het gesprek niet in de weg wil staan. De fractie besluit unaniem om een commissie in te stellen, die het functioneren van de wet houder moet onderzoeken, want inmiddels vind men dat niet alleen de sociale vernieu wing een probleem is, maar Van Kleefs totale functioneren. De commissie gaat praten met ambtenaren over de werksitua tie met Van Kleef. Men moet de klachten onderzoeken, op waarheid testen en vervolgens met voorstellen komen. Ook wordt gesproken met Van Kleef zelf. 9 juli - Commissie komt met rapportage en stelt dat een ver trouwensrelatie tussen Van Kleef en zijn ambtenaren ont breekt, te wijten aan de per soonlijkheidstructuur van de wethouder. Het niet hebben van enige stuwende kracht, wordt als een gemis ervaren. Kortom, de situatie is bepaald niet roos kleurig. De klachten zijn bij veel personen aanwezig en zijn vrijwel gelijkluidend. Daartege nover staat echter dat het goed functioneren van Hans in com missieverband door de opstel ling van zijn eigen fractieleden onnodig moeilijk is gemaakt. Bovendien was de samenwer king met de collegawethouders niet toereikend om een vang netfunctie te kunnen vervullen. De commissie concludeert dat de klachten een zeer groot waar heidsgehalte hebben en dat het functioneren van Hans op een zeer laag niveau is beland. „Hans van Kleef wordt met deze conclusies geconfronteerd en wordt gevraagd wat hij eraan kan doen. Zijn reactie: ambte naren mogen niet meer achter mijn rug met derden praten en raadsleden zouden zich hier voor niet mogen lenen. Boven dien stelde hij dat de fractiege noten Peter Stadhouders en Noor Samkalden uit zijn com missie moeten stappen en dat hij geen nota sociale vernieu wing meer wil schrijven. Hij wil derhalve aan de slag zonder nota". Unanieme wens De commissie stelt voor om een constructie op te stellen om Hans in het college overeind te houden, maar de fractie wijst die voorstellen af. Wel wordt de commissie verzocht opnieuw met Van Kleef te gaan praten. „Er wordt nog steeds geen hard standpunt inzake van Kleefs aanblijven ingenomen. Wel luidt de unanieme wens binnen de fractie: "wat zou het prettig zijn als Hans nu belde om te zeggen dat hij een andere baan had", aldus Bakker. 12 juli - Commissie praat met Hans van Kleef. Deze laat zich ontvallen dat hij in de ontstane situatie er de voorkeur aan geeft eerder te vertrekken. SCHIEDAM - Ter opening van het nieuwe schooljaar organi seert Basisschool De Singel, aan de Singel 5, donderdag 12 sep tember een barbecuefeest voor alle leerlingen. 15 juli afspraak voor een nieuw gesprek, maar Van Kleef meldt zich ziek. 17 juli fractievergadering. Com missie moet blijven proberen contact te zoeken met Hans. De pers wordt medegedeeld dat Hans zich beraadt. „Op dat moment verschijnen in de media brieven van boze PvdA-ers, met beschuldigingen richting fractie. Ook Wiegman en Zijdeveld worden aangeval len. Intussen lukt het de com missie niet in contact te komen met Van Kleef. Op een gegeven moment wordt de leden zelfs de deur niet open gedaan". De commissie hevelt de kwestie terug naar de fractievoorzitter. „Op dat moment wilde ik p.rr sé duidelijkheid. Bovendien werden allerlei fractiegenoten door het slijk gehaald en ik vond het unfair van Hans om ons zo te laten zwemmen". 12 augustus - Bakker schrijft Van Kleef een brief op hoge po ten. „Daarin heb ik hem drin gend verzocht om contact op te nemen. Ik heb het niet over af treden gehad". Toch bleek deze brief verkeerd te vallen binnen zijn fractie. Een aantal fractiege noten als Yvonne Siljee, Cor Huijken en Gé Brouwer verwij ten de fractievoorzitter een een mansactie te hebben ontketend om Van Kleef onderuit te ha len. Hierbij kwam ook de brief van 6 mei ter sprake, waarvan niemand iets wist. „Dat is on juist. Ik heb tijdens de eerste fractievergadering over deze kwestie iedereen over de brief verteld. Bovendien heb ik via Herman Posthoorn de brief aangeboden aan de commissie leden, maar die wilden de brief niet inzien om zo objectief mo gelijk te kunnen oordelen", zegt Bakker, die vorige week in een brief aan de fractie nog eens heeft uitgelegd welke misver standen er zijn ontstaan. Interview Na de laatste fractievergadering blijft het even rustig, tot het be wuste interview met Van Kleef. Waarop Hans Bakker besluit de feiten op tafel te gaan leggen. „Ik begrijp best dat Hans van Kleef onder enorme druk staat. Maar het artikel in het Rotter dams Dagblad heeft mij onaan genaam verrast. Er staan on juistheden in en die heb ik nu willen aantonen. Van Kleef is op de hoogte van alle betreffen de stukken, dus hij weet precies hoe alles in elkaar steekt. Zijn verhaal is dan ook niet eerlijk", meent Bakker Donderdag 12 september vindt de eerstvolgende fractievergade ring van de PvdA plaats. Uiter aard staat de 'affaire Van Kleef bovenaan de agenda. „Hoe het verder afloopt kan ik niet voor spellen", zegt Bakker, die desge vraagd laat weten beslist niet in de markt te zijn voor een wet- houderspost. \Z Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur Vrijdag 13 september a.s. is de vanaf 12.30 uur GESLOTEN. Protestactie van drie wethouders ^Wsb\»6 „Wij hebben deze kwestie juist heel netjes gespeeld" (geldig t/m 28 sept.19 De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wei betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode labeltje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. •Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen Het Nieuwe OPTICIENS te zeltder tiid. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. VOOKHltf m O De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens). Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. vetzorgings- en bejaardente huizen, scholen en kantoren Hof van Spatand 12, tel. 010-4703033

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1